Γενικές φοιτητικές απορίες

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οκ ευχαριστώ δεν είναι περασμένο το μάθημα τώρα το δίνω :P απλά όπως κατσλαβαίνω μάλλον θα πρέπει να συννενοηθώ με το καθηγητή να μου το περάσει τον Ιούνιο αν γίνεται να πάρω βιβλίο στο εαρινό θα το κοιτάξω

Καλύτερα να επικοινωνήσεις πρώτα με τον ΕΥΔΟΞΟ ( τηλ. 2152157850 Δευτέρα με Παρασκευή από 9.00 πμ μέχρι 17.00 μμ) να βεβαιωθείς για το τι ακριβώς ισχύει και μετά να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Πάντως μου φαίνεται περίεργο να έχεις προετοιμαστεί να δώσεις το μάθημα και να το καθυστερήσεις μόνο και μόνο για να πάρεις ένα σύγγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nisbo7

Νεοφερμένος

Ο Nisbo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πέρυσι έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στο Τ.Ε.Ι. Μηχανικών Πληροφορικής στην Καβάλα. Όμως επειδή ήθελα να περάσω σε Α.Ε.Ι. Πληροφορικής ήθελα να δώσω ξανά πανελλήνιες εξατάσεις και έτσι απλά γράφτηκα στο Τ.Ε.Ι. χωρίς να συμμετέχω ως τώρα. Δεν έβγαλα καν πάσο και δεν πήρα τα βιβλία του πρώτου εξαμήνου (το ξέρω, βλακεία μου). Τώρα όμως το ξανασκέφτομαι και δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα δώσω πανελλήνιες ξανά ή αν θα πάω στο Τ.Ε.Ι. και να ξεκινήσω στο δεύτερο εξάμηνο. Και επειδή πρέπει να αποφασίσω σύντομα (μέχρι 29 Φεβρουαρίου μπορώ να δηλώσω για πανελλήνιες) θέλω αν μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες σχετικά με την σχολή και τις παννελαδικές.

1. Όπως έγραψα παραπάνω, έκανα το λάθος και δεν μπήκα στην διαδικασία να βγάλω το πάσο μου. Μπόρω σε αυτήν την φάση να βγάλω; Και αν ναι, τι χρειάζεται να κάνω και πόσο καιρό θα πάρει;

2. Επίσης δεν πήρα τα βιβλία για τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου. Έχω ακόμα δικαίωμα να τα πάρω ή δεν γίνεται πλέον;

3. Αν δώσω φέτος πανελλήνιες και δεν πολυασχοληθώ με την σχολή ούτε στο 2ο εξάμηνο (απλά να δηλώσω μαθήματα για να μην με διαγράψουν), θα μπορώ να ξεκινήσω το Τ.Ε.Ι. ξανά από την αρχή σε περίπτωση που δεν περάσω κάπου καλύτερα στις πανελλήνιες ή αναγκαστικά θα είμαι στο δεύτερο έτος και θα χρωστάω όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους;

4. Σχετικά με τις πανελλήνιες, επειδή αν θα δώσω θα το κάνω με το παλιό σύστημα οπότε θα είμαι σε ένα 10% (περίπου) που θα δίνουν ξανά με το παλιό, αυτό μπορεί να λειτουργήσει προς το συμφέρον μου ή εις βάρος μου;

5. Αν κάποιος έχει περάσει ή βρίσκεται τώρα σε αυτό το τμήμα ή γενικά γνωρίζει γι' αυτό, θα ήθελα να διαβάσω την γνώμη του ώστε να με βοηθήσει να αποφάσισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γειά σας... Επειδή δεν βρήκα παρόμοιο θέμα είπα να γράψω εδώ.
Είμαι φοιτήτρια του ΑΤΕΙΘ ωστόσο επειδή έχω αρκετούς φίλους στο Απθ κανονίζουμε και πηγαίνουμε όλοι μαζί λέσχη. Το θέμα είναι ότι όταν κάνουν έλεγχο αισθάνομαι λιγουλάκι αβολα να τους λέω ααα ξέχασα το πάσο μου (ένας πρέπει να με έχει μάθει πλέον και δεν με ρωτάει καν). Γνωρίζετε όταν σου σκαναρουν το πάσο αν έχουν περασμένα μόνο τα bar codes των φοιτητών που δικαιούνται φαγητό η αν τους πω ότι είμαι μεν φοιτήτρια αλλά του ΤΕΙ να υπάρχει κάποιο θέμα; (να σημειώσω ότι στη δική μας λέσχη τουλάχιστον σε αυτή που βρίσκεται μέσα στα τει το φαγητό είναι άθλιο σε σχέση με το αντίστοιχο της απθ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γειά σας... Επειδή δεν βρήκα παρόμοιο θέμα είπα να γράψω εδώ.
Είμαι φοιτήτρια του ΑΤΕΙΘ ωστόσο επειδή έχω αρκετούς φίλους στο Απθ κανονίζουμε και πηγαίνουμε όλοι μαζί λέσχη. Το θέμα είναι ότι όταν κάνουν έλεγχο αισθάνομαι λιγουλάκι αβολα να τους λέω ααα ξέχασα το πάσο μου (ένας πρέπει να με έχει μάθει πλέον και δεν με ρωτάει καν). Γνωρίζετε όταν σου σκαναρουν το πάσο αν έχουν περασμένα μόνο τα bar codes των φοιτητών που δικαιούνται φαγητό η αν τους πω ότι είμαι μεν φοιτήτρια αλλά του ΤΕΙ να υπάρχει κάποιο θέμα; (να σημειώσω ότι στη δική μας λέσχη τουλάχιστον σε αυτή που βρίσκεται μέσα στα τει το φαγητό είναι άθλιο σε σχέση με το αντίστοιχο της απθ)

Keep it that way, να κάνεις εσύ την πάπια και εκείνοι τους χαζούς, γιατί αν σε σκαννάρουν το πάσο και δουν ότι δεν είσαι του ΑΠΘ μετά είσαι "φακελωμένη" :P Τυπικά δεν επιτρέπεται σίτιση για άλλους πλην του ΑΠΘ, μέχρι και τους ΣΣΑΣίτες αν τους πάνε πάσο τους διώχνουν καμιά φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Keep it that way, να κάνεις εσύ την πάπια και εκείνοι τους χαζούς, γιατί αν σε σκαννάρουν το πάσο και δουν ότι δεν είσαι του ΑΠΘ μετά είσαι "φακελωμένη" :P Τυπικά δεν επιτρέπεται σίτιση για άλλους πλην του ΑΠΘ, μέχρι και τους ΣΣΑΣίτες αν τους πάνε πάσο τους διώχνουν καμιά φορά...
Καλά και εγώ που δεν έχω κάνει αίτηση δεν με διώξανε καμιά φορά κανονικά μπαίνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλά και εγώ που δεν έχω κάνει αίτηση δεν με διώξανε καμιά φορά κανονικά μπαίνω. :P

Me too, γιατί συνήθως κάνουν τα στραβά μάτια και δεν τους πολυνοιάζει να σε καταχωρήσουν, αλλά αν τους πάει με πάσο "γεια σας είμαι από το ΤΕΙ", δεν νομίζω να μπορούν να πουν και τυπικά "οκ, πέρνα να φας".

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sandman

Νεοφερμένος

Ο Sandman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γειά σας... Επειδή δεν βρήκα παρόμοιο θέμα είπα να γράψω εδώ.
Είμαι φοιτήτρια του ΑΤΕΙΘ ωστόσο επειδή έχω αρκετούς φίλους στο Απθ κανονίζουμε και πηγαίνουμε όλοι μαζί λέσχη. Το θέμα είναι ότι όταν κάνουν έλεγχο αισθάνομαι λιγουλάκι αβολα να τους λέω ααα ξέχασα το πάσο μου (ένας πρέπει να με έχει μάθει πλέον και δεν με ρωτάει καν). Γνωρίζετε όταν σου σκαναρουν το πάσο αν έχουν περασμένα μόνο τα bar codes των φοιτητών που δικαιούνται φαγητό η αν τους πω ότι είμαι μεν φοιτήτρια αλλά του ΤΕΙ να υπάρχει κάποιο θέμα; (να σημειώσω ότι στη δική μας λέσχη τουλάχιστον σε αυτή που βρίσκεται μέσα στα τει το φαγητό είναι άθλιο σε σχέση με το αντίστοιχο της απθ)

Βασικα ουτε καν το σκαναρουν απλα ειναι ενας τυπος εκει που ΚΑΜΙΑ φορα απλα βγαζει φωτογραφια το πισω μερος του πασο χωρις καν να δει ονομα φωτογραφια κλπ :P

σκεψου οτι καποιοι που δεν ειμαστε καν φοιτητες τρωμε κανονικα :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γειά σας... Επειδή δεν βρήκα παρόμοιο θέμα είπα να γράψω εδώ.
Είμαι φοιτήτρια του ΑΤΕΙΘ ωστόσο επειδή έχω αρκετούς φίλους στο Απθ κανονίζουμε και πηγαίνουμε όλοι μαζί λέσχη. Το θέμα είναι ότι όταν κάνουν έλεγχο αισθάνομαι λιγουλάκι αβολα να τους λέω ααα ξέχασα το πάσο μου (ένας πρέπει να με έχει μάθει πλέον και δεν με ρωτάει καν). Γνωρίζετε όταν σου σκαναρουν το πάσο αν έχουν περασμένα μόνο τα bar codes των φοιτητών που δικαιούνται φαγητό η αν τους πω ότι είμαι μεν φοιτήτρια αλλά του ΤΕΙ να υπάρχει κάποιο θέμα; (να σημειώσω ότι στη δική μας λέσχη τουλάχιστον σε αυτή που βρίσκεται μέσα στα τει το φαγητό είναι άθλιο σε σχέση με το αντίστοιχο της απθ)

Στο εκπα στην αθηνα παντως δεν επιτρεπεται να φανε φοιτητες ουτε απο τει αθηνας ουτε καν απο ασοε κλπ. Και επειδη εχουμε πολλα εστιατορια αν καποιος εχει καρτα για το εστιατοριο της φιλοσοφικης πχ δεν μπορει να φαει στο κεντρικο....Αν δεν εχεις καρτα σε βαζουν να πληρωσεις 3 ευρω αναγκαστικα...Ευτυχως το φαγητο ειναι ωραιο.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ακριβώς φοιτητική απορία δεν την λες αλλά για να μην ψάχνω τέτοια ώρα θα ρωτήσω εδώ :P

Γνωρίζει κανείς κανένα (καλό) πρόγραμμα μέσω του οποίου να μπορώ να αποκόψω τμήμα φωτογραφίας της επιλογής μου αλλά σε ελεύθερη μορφή; Όχι δλδ τετραγωνικό, κυκλικό κλπ.
Ή εναλλακτικά να μπορώ να κάνω διάφανα κάποια pixel της ώστε να μείνει πάλι αυτό που θέλω;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ακριβώς φοιτητική απορία δεν την λες αλλά για να μην ψάχνω τέτοια ώρα θα ρωτήσω εδώ :P

Γνωρίζει κανείς κανένα (καλό) πρόγραμμα μέσω του οποίου να μπορώ να αποκόψω τμήμα φωτογραφίας της επιλογής μου αλλά σε ελεύθερη μορφή; Όχι δλδ τετραγωνικό, κυκλικό κλπ.
Ή εναλλακτικά να μπορώ να κάνω διάφανα κάποια pixel της ώστε να μείνει πάλι αυτό που θέλω;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Δοκίμασε το paint.NET!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ακριβώς φοιτητική απορία δεν την λες αλλά για να μην ψάχνω τέτοια ώρα θα ρωτήσω εδώ :P

Γνωρίζει κανείς κανένα (καλό) πρόγραμμα μέσω του οποίου να μπορώ να αποκόψω τμήμα φωτογραφίας της επιλογής μου αλλά σε ελεύθερη μορφή; Όχι δλδ τετραγωνικό, κυκλικό κλπ.
Ή εναλλακτικά να μπορώ να κάνω διάφανα κάποια pixel της ώστε να μείνει πάλι αυτό που θέλω;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

H ζωγραφικη του word εχει ελευθερη αποκοπη :P Οπως επισης και το photoshop,μπορεις να διαλεξεις οποια pixels θες, πολλά ή λιγότερα,αναλογα τα preferences σου. Γενικα αν θες να γινει καλη δουλεια,κατεβασε το photoshop σε trial,αν δεν ειναι κατι σημαντικο,γινεται ακομα και στη ζωγραφικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κατάλαβα καλα τι θέλεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "εργαλείο αποκομμάτων" των windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Για την ώρα βολεύτηκα με ένα online πρόγραμμα το οποίο μου κάνει την δουλειά που θέλω αυτόματα. Βέβαια όχι και πολύ αποτελεσματικά πολλές φορές :P

Τώρα ψάχνω κάτι για να "δώσω σχήμα" σε φωτογραφίες... 3D αναπαράσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
αυτόματα μπορεί να κάνει την επιλογή και το photoshop, έχει ένα εργαλείο που λέγεται μαγνητικό λάσο, το καθοδηγείς λίγο και αυτό κολλάει στα pixel που έχεις αλλαγή χρώματος, στο όριο δηλαδή μεταξύ δυο αντικειμένων, κι έτσι μπορείς να επιλέξεις μόνο ένα αντικείμενο μέσα σε μια φωτογραφία (αν εννοούσες αυτό). Υποθέτω το photoshop θα έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα αν θέλεις να κάνεις αυτό.

για να κάνεις τις φωτογραφίες 3D δεν ξέρω, νομίζω είχε και το photoshop κάτι λειτουργίες για 3D photos αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν θυμάμαι πως λειτουργούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οταν λες 3d,πως ακριβως το εννοεις δηλαδη? Για παραδειγμα ενα αντικειμενο που βρισκεται σε ενα χωρο στη φωτογραφια, να το κανεις τρισδιαστατο μοντελο μόνο του, ή να δώσεις την αισθηση της τριτης διαστασεις στην ιδια φωτογραφια? Ή κατι αλλο (ίσως πιο απλο) που μου διαφευγει? :hehe: Γιατι αν εννοεις το πρωτο, παμε σε αλλη κατηγορια προγραμματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
αυτόματα μπορεί να κάνει την επιλογή και το photoshop, έχει ένα εργαλείο που λέγεται μαγνητικό λάσο, το καθοδηγείς λίγο και αυτό κολλάει στα pixel που έχεις αλλαγή χρώματος, στο όριο δηλαδή μεταξύ δυο αντικειμένων, κι έτσι μπορείς να επιλέξεις μόνο ένα αντικείμενο μέσα σε μια φωτογραφία (αν εννοούσες αυτό). Υποθέτω το photoshop θα έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα αν θέλεις να κάνεις αυτό.

Ενδιαφέρον, ειδικά αν δεν απαιτεί κάποια ιδιαίτερη δεξιότητα για κάτι απλό.
...Αλλά το photoshop δεν είναι δωρεάν(μόνο trial) κι εγώ θα ήθελα κάτι χωρίς ημερομηνία λήξης.


Οταν λες 3d,πως ακριβως το εννοεις δηλαδη? Για παραδειγμα ενα αντικειμενο που βρισκεται σε ενα χωρο στη φωτογραφια, να το κανεις τρισδιαστατο μοντελο μόνο του, ή να δώσεις την αισθηση της τριτης διαστασεις στην ιδια φωτογραφια? Ή κατι αλλο (ίσως πιο απλο) που μου διαφευγει? :hehe: Γιατι αν εννοεις το πρωτο, παμε σε αλλη κατηγορια προγραμματων.

Το πρώτο, ένα τρισδιάστατο μοντέλο.
Όπως είναι αυτό εδώ. να μπορώ να του δώσω σχήμα, όγκο κλπ και στις 3 διαστάσεις.
Τα 2D αντικείμενα προφανώς δεν μπορώ να τα χειριστώ ως 3D στα προγράμματα που (θέλω να) τα χρησιμοποιώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ωωωω τελεια :hehe: Εχεις χειριστει ξανα τετοια προγραμματα ή θα ειναι πρωτη φορα?
Δωρεάν πρόγραμμα για 3d μοντέλα είναι το 3ds max της autodesk,δωρέαν για φοιτητές όμως.Που σημαίνει ότι πρέπει να γραφτείς χρησιμοποιώντας το μειλ της σχολής σου (μπορεις να το googlαρεις, 3ds max students κτλ). 3d αναπαράσταση προσφερει και το AutoCad αλλα κολλάει πολύ, οπότε όχι αυτό. Διαφορετικά, πιο εύκολα προγράμματα είναι το SketchUp και το Rhino, που δεν είναι όμως δωρεάν,πάλι θα πρέπει να κατεβάσεις trial. Kαι να ξέρεις ότι αν θες να κάνεις καλή δουλειά,πρέπει να δεις tutorials για να δεις πως λειτουργουν αυτα τα προγράμματα, και γενικα να "παιξεις" λίγο για να τα συνηθίσεις. Εμένα πιο εύκολο μου φαίνεται το Rhino πάντως, αν μετά θες να προσθέσεις κάποιες υφές στο αντικειμενο σου,τότε το ιδανικό είναι το 3ds.Η εικόνα που εβαλες για 3ds μου κανει. Γενικά έχω παραδώσει ολόκληρες εργασίες πάνω σε τετοια προγραμματα,οποτε ό,τι χρειαστείς ρώτα, ή στείλε πμ :P Αν θες καποιο κουτάκι ή γενικά απλα σχηματα, είναι εύκολο, αν θες κατι πιο πολυπλοκο όμως μπορεί να χρειαστει δουλίτσα. Δεν γινεται να βαλεις φωτο και να βγει κατευθείαν 3d προφανώς (αν καποιος ξερει να το κανει αυτο,ας μου πει,θα του ειμαι ευγνώμων :P ) Και δεν μας ειπες το σημαντικοτερο,σε ποιο προγραμμα θες να το χρησιμοποιησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εχεις χειριστει ξανα τετοια προγραμματα ή θα ειναι πρωτη φορα?
Πρώτη φορά, αλλά είμαι διατεθειμένος να μάθω μιας και θα μου χρειαστεί πολύ από δω και στο εξής..

Γενικά έχω παραδώσει ολόκληρες εργασίες πάνω σε τετοια προγραμματα,οποτε ό,τι χρειαστείς ρώτα, ή στείλε πμ :P
Α πολύ ωραία. Είμαι σίγουρος πως θα χρειαστώ την βοήθεια σου :)

Αν θες καποιο κουτάκι ή γενικά απλα σχηματα, είναι εύκολο, αν θες κατι πιο πολυπλοκο όμως μπορεί να χρειαστει δουλίτσα. Δεν γινεται να βαλεις φωτο και να βγει κατευθείαν 3d προφανώς
Τα κλασικά σχήματα μου τα παρέχει το ίδιο το πρόγραμμα στο οποίο τα θέλω, αλλά εγώ θέλω για παράδειγμα να αναπαραστήσω ένα 3D λουλούδι. Αυτό δεν μπορώ έτσι απλά, θέλω να ελπίζω πως τα προγράμματα που μου σύστησες με λίγη εκμάθηση θα είναι πιο εύκολο μετά μιας και δεν μπορώ να τρώω χρόνο κι εκεί :P

Και δεν μας ειπες το σημαντικοτερο,σε ποιο προγραμμα θες να το χρησιμοποιησεις?
Unity3D λέγεται. Την εικόνα από κει την τράβηξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Δεν το έχω ακουστά το Unity. Να προσέξεις απλά όταν τελειώσεις το μοντέλο σου να μπορείς να το κάνεις import στο Unity,να είναι συμβατές οι μορφές. Οι καμπύλες θα σε παιδέψουν αρκετά, να το ξέρεις :P Αλλα ψαξτο, και ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν το έχω ακουστά το Unity. Να προσέξεις απλά όταν τελειώσεις το μοντέλο σου να μπορείς να το κάνεις import στο Unity,να είναι συμβατές οι μορφές. Οι καμπύλες θα σε παιδέψουν αρκετά, να το ξέρεις :P Αλλα ψαξτο, και ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Με μια πρώτη δοκιμή που έκανα φαίνεται πως τα δύο προγράμματα ... "ταιριάξανε" απόλυτα :clapup:
Αυτή η ... τσαγιέρα στα βασικά σχήματα τι ρόλο βαράει; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top