Γενικές φοιτητικές απορίες

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Βλέπω τα δρομολόγια των λεωφορείων και δεν έχει ώρες επιστροφής. Δεν υπάρχουν ή απλώς τις παρέλειψαν;
Επίσης, μέχρι να πάρουμε φοιτητικό πάσο δεν πρέπει να πληρώνουμε; Ή επειδή η διαδρομή είναι μόνο για τα Πανεπιστήμια δεν χρειάζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Λογικα με το που φτανουν στο τελος του πηγαινε ξεκινανε την διαδρομη του ελα, και εκεινα τα δωρεαν για την διαδρομη του ελα. Σε εμας ετσι γινοταν περσι και υπολογιζες λιγο στην τυχη το ποτε εφτανε στην σχολη για να σε παει πισω στην πολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

donkiexotis

Νεοφερμένος

Ο donkiexotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς τι γίνεται με τους κωδικούς στο τει της Αθήνας??
Εμένα μου δώσανε ένα πρόχειρο χαρτάκι με τον αριθμό μητρώου κ μου είπανε να κοιτάω τις ανακοινώσεις, αλλά ακόμα καμία ανακοίνωση περι του θέματος.
Ωστόσο το πρόγραμμα έχει βγεί κ τα μαθήματα ξεκινάνε απο βδομάδα...
Πως όμως θα τα παρακολουθήσουμε αν δεν τα έχουμε δηλώσει??!!??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από πού το ξέρεις; Το γράφει στον Εύδοξο; Προσωπικά, δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Από πού το ξέρεις; Το γράφει στον Εύδοξο; Προσωπικά, δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο.

Και σ' εμένα 14/10 λέει στον Εύδοξο. Θα το δεις αφότου συνδεθείς στο λογαριασμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς τι γίνεται με τους κωδικούς στο τει της Αθήνας??
Εμένα μου δώσανε ένα πρόχειρο χαρτάκι με τον αριθμό μητρώου κ μου είπανε να κοιτάω τις ανακοινώσεις, αλλά ακόμα καμία ανακοίνωση περι του θέματος.
Ωστόσο το πρόγραμμα έχει βγεί κ τα μαθήματα ξεκινάνε απο βδομάδα...
Πως όμως θα τα παρακολουθήσουμε αν δεν τα έχουμε δηλώσει??!!??

Δεν σου ζητάνε όνομα για να μπεις στην αίθουσα!!:D

Θα παρακολουθείς κανονικά και κάποια στιγμή θα πάρετε και κωδικούς!
Επίσης οι πρωτοετείς (τουλάχιστον στο ΕΜΠ) γράφονται στα μαθήματα του 1ου εξαμήνου στη Γραμματεία και όχι διαδικτυακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς τι γίνεται με τους κωδικούς στο τει της Αθήνας??
Εμένα μου δώσανε ένα πρόχειρο χαρτάκι με τον αριθμό μητρώου κ μου είπανε να κοιτάω τις ανακοινώσεις, αλλά ακόμα καμία ανακοίνωση περι του θέματος.
Ωστόσο το πρόγραμμα έχει βγεί κ τα μαθήματα ξεκινάνε απο βδομάδα...
Πως όμως θα τα παρακολουθήσουμε αν δεν τα έχουμε δηλώσει??!!??

Μπαινεις και παρακολουθεις ο,τι θες, σε οποιο πανεπιστημιο θες. Δεν σου λεει κανενας τιπτοα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και σ' εμένα 14/10 λέει στον Εύδοξο. Θα το δεις αφότου συνδεθείς στο λογαριασμό σου.
Πώς συνδέεσαι; Πατάς εκεί που λέει "δήλωση συγγραμάτων";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Απλα απαραδεκτοι οι οδηγοι των λεωφορειων.Πασο δεν εχω βγαλει ακομα και βεβαιωση σπουδων θα δωσει η γραμματεια απο Δευτερα.Λοιπον μπαινω μεσα παω να χτυπησω το μειωμενο και μου λεει ο οδηγος ''καρτουλα εχουμε;'' απαντω δεν εχει βγει ακομα και λεει ''τοτε τι χτυπας μειωμενο γρηγορα κανονικο''Ευτυχως ειχα μαζι μου,αλλα βρε παιδια ειναι λιγο απαρεδκτο αυτο.Τα μαθηματα εχουν ξεκινησει και τις περισσοτερες φορες στην σχολη πηγαινω.Δηλαδη οταν με το καλο θα παρω το πασο θα ειναι ολα μελι γαλα και νομιμη;Την επομενη φορα θα βγαλω γλωσσα δεν γινεται αλλιως.Ειναι μεγαλη η διαφορα κανονικου και μειωμενου εισητηριου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Απλα απαραδεκτοι οι οδηγοι των λεωφορειων.Πασο δεν εχω βγαλει ακομα και βεβαιωση σπουδων θα δωσει η γραμματεια απο Δευτερα.Λοιπον μπαινω μεσα παω να χτυπησω το μειωμενο και μου λεει ο οδηγος ''καρτουλα εχουμε;'' απαντω δεν εχει βγει ακομα και λεει ''τοτε τι χτυπας μειωμενο γρηγορα κανονικο''Ευτυχως ειχα μαζι μου,αλλα βρε παιδια ειναι λιγο απαρεδκτο αυτο.Τα μαθηματα εχουν ξεκινησει και τις περισσοτερες φορες στην σχολη πηγαινω.Δηλαδη οταν με το καλο θα παρω το πασο θα ειναι ολα μελι γαλα και νομιμη;Την επομενη φορα θα βγαλω γλωσσα δεν γινεται αλλιως.Ειναι μεγαλη η διαφορα κανονικου και μειωμενου εισητηριου.

Ξέρω ότι μάλλον δεν σε βοηθάει, αλλά για όσους σπουδάζουν στην πόλη τους, τα μαθητικά πάσο για μειωμένα εισιτήρια ισχύουν μέχρι και τις 31/10 (τουλάχιστον για τον ΟΑΣΘ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Απλα απαραδεκτοι οι οδηγοι των λεωφορειων.Πασο δεν εχω βγαλει ακομα και βεβαιωση σπουδων θα δωσει η γραμματεια απο Δευτερα.Λοιπον μπαινω μεσα παω να χτυπησω το μειωμενο και μου λεει ο οδηγος ''καρτουλα εχουμε;'' απαντω δεν εχει βγει ακομα και λεει ''τοτε τι χτυπας μειωμενο γρηγορα κανονικο''Ευτυχως ειχα μαζι μου,αλλα βρε παιδια ειναι λιγο απαρεδκτο αυτο.Τα μαθηματα εχουν ξεκινησει και τις περισσοτερες φορες στην σχολη πηγαινω.Δηλαδη οταν με το καλο θα παρω το πασο θα ειναι ολα μελι γαλα και νομιμη;Την επομενη φορα θα βγαλω γλωσσα δεν γινεται αλλιως.Ειναι μεγαλη η διαφορα κανονικου και μειωμενου εισητηριου.

Εχεις ενα point σε αυτο που λες, και εμας καθε χρονο αυτο γινοταν στα αστικα μας, αλλα το προβλημα ειναι απο την πλευρα της γραμματειας και οχι του οδηγου. Δεν νομιζω να το κανει επιτηδες και να μην σε αφηνει να κοβεις το μισο. Εφοσον εχουν ξεκινησει και τα μαθηματα θα επρεπε η γραμματεια να σας δινει τη βεβαιωση.
Το καλυτερο θα ηταν να αναφερεις αυτο το κολλημα στην γραμματεια (που λογικα το ξερουν ηδη αλλα τεσπα, πιθανολογω οτι επειδη επεσε πολυ δουλεια με τις εγγραφες αυτες τις μερες δεν προλαβαν να εκδωσουν βεβαιωση) ωστε απο του χρονου να μπορουν να σας δινουν απο την 1η μερα την βεβαιωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ξέρω ότι μάλλον δεν σε βοηθάει, αλλά για όσους σπουδάζουν στην πόλη τους, τα μαθητικά πάσο για μειωμένα εισιτήρια ισχύουν μέχρι και τις 31/10 (τουλάχιστον για τον ΟΑΣΘ).
Κοιτα στην πολη μου σπουδαζω,αλλα δεν ειχα βγαλει μαθητικο πασο τοτε οποτε δεν μπορω να κανω κατι.

Εχεις ενα point σε αυτο που λες, και εμας καθε χρονο αυτο γινοταν στα αστικα μας, αλλα το προβλημα ειναι απο την πλευρα της γραμματειας και οχι του οδηγου. Δεν νομιζω να το κανει επιτηδες και να μην σε αφηνει να κοβεις το μισο. Εφοσον εχουν ξεκινησει και τα μαθηματα θα επρεπε η γραμματεια να σας δινει τη βεβαιωση.
Το καλυτερο θα ηταν να αναφερεις αυτο το κολλημα στην γραμματεια (που λογικα το ξερουν ηδη αλλα τεσπα, πιθανολογω οτι επειδη επεσε πολυ δουλεια με τις εγγραφες αυτες τις μερες δεν προλαβαν να εκδωσουν βεβαιωση) ωστε απο του χρονου να μπορουν να σας δινουν απο την 1η μερα την βεβαιωση.
Μα φυσικα φταιει και η γραμματεια,περσι την ειχα δωσει απο την 1η μερα που ανεφερες το θυμαμαι πολυ καλα.
Οσο για τους οδηγους ψιλοφταινε λιγο γιατι σε μας αν πληρωσεις επιβαρυμενο μεσα στο λεωφορειο παιρνουν τα ποσοστα.Τα αστικα κτελ Βολου ειναι κοινοπραξια τουτεστιν ιδιωτικα οποτε καταλαβαινεις.Ξεχασα να αναφερω πως προχτες μπηκα παλι στο λεωφορειο και μου λεει ενας αλλος οδηγος ''καρτουλα;'' και του απαντω ''δεν εχει βγει ακομα αλλα στην σχολη πηγαινω''.''Σε ποια;'' με ρωτα,λεω ''Πολιτικων Μηχανικων'',''καλα λεει προχωρα'' και με αφησε να περασω.Ειναι μερικοι που κανουν και τα στραβα ματια.
Το συμπερασμα ειναι πως οι ηλεκτρονικες εγγραφες εγιναν για να διευκολυνθει ο κοσμος και η γραμματεια και τελικα τα πραγματα εγιναν χειροτερα.Καλυτερα με τον παραδοσιακο τροπο που σου εδιναν και απο την πρωτη μερα τους κωδικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Το τμήμα μου έχει Ξένη Γλώσσα ως μάθημα ελεύθερης επιλογής. Υπάρχει λόγος για να το επιλέξω; Γενικά το επιλέγουν πολλά άτομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοιτα στην πολη μου σπουδαζω,αλλα δεν ειχα βγαλει μαθητικο πασο τοτε οποτε δεν μπορω να κανω κατι.


Μα φυσικα φταιει και η γραμματεια,περσι την ειχα δωσει απο την 1η μερα που ανεφερες το θυμαμαι πολυ καλα.
Οσο για τους οδηγους ψιλοφταινε λιγο γιατι σε μας αν πληρωσεις επιβαρυμενο μεσα στο λεωφορειο παιρνουν τα ποσοστα.Τα αστικα κτελ Βολου ειναι κοινοπραξια τουτεστιν ιδιωτικα οποτε καταλαβαινεις.Ξεχασα να αναφερω πως προχτες μπηκα παλι στο λεωφορειο και μου λεει ενας αλλος οδηγος ''καρτουλα;'' και του απαντω ''δεν εχει βγει ακομα αλλα στην σχολη πηγαινω''.''Σε ποια;'' με ρωτα,λεω ''Πολιτικων Μηχανικων'',''καλα λεει προχωρα'' και με αφησε να περασω.Ειναι μερικοι που κανουν και τα στραβα ματια.
Το συμπερασμα ειναι πως οι ηλεκτρονικες εγγραφες εγιναν για να διευκολυνθει ο κοσμος και η γραμματεια και τελικα τα πραγματα εγιναν χειροτερα.Καλυτερα με τον παραδοσιακο τροπο που σου εδιναν και απο την πρωτη μερα τους κωδικους.
Πότε θα πάρετε τους κωδικούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το τμήμα μου έχει Ξένη Γλώσσα ως μάθημα ελεύθερης επιλογής. Υπάρχει λόγος για να το επιλέξω; Γενικά το επιλέγουν πολλά άτομα;

Θα το επιλέξεις αν θες να κάνεις ξένη γλώσσα, τόσο απλό. Συνήθως λίγα άτομα το επιλέγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Θα το επιλέξεις αν θες να κάνεις ξένη γλώσσα, τόσο απλό. Συνήθως λίγα άτομα το επιλέγουν.

Δεν ξέρω ποια γλώσσα εννοεί, αν και μάλλον είναι Αγγλικά. Και δεν ξέρω τι κάνεις σε αυτό το μάθημα - κανονικά τη γλώσσα ή σχετικά με το αντικείμενο του τμήματος; Είναι 3 ώρες επιπλέον και μαζί με αυτές που έχω ήδη δεν είναι λίγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θα δεις οταν πας στο τμημα σου τι παιζει με την ξενη γλωσσα. Εμας βασικα οποιος εχει καποιο χαρτι παιρνει απαλλαγη για 3 εξαμηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Πότε θα πάρετε τους κωδικούς;
Κωδικους εδωσαν την Πεμπτη αλλα το συστημα δεν εχει ανοιξει ακομα...:whistle:Λογικα απο αυριο να παρουμε και την βεβαιωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Έχω μια απορία όσον αφορά τη δήλωση μαθημάτων. Ειμαι στην Ιστορία Αρχαιολογία Ρεθύμνου και μέχρι την Κυριακή πρέπει να έχουμε αποστείλει τη δήλωση μας ηλεκτρονικά στη Γραμματεία.
Ειδα ότι υπάρχουν κάποια προσφερόμενα μαθήματα, ωστόσο δεν έχω βγάλει άκρη αν είναι κάποια υποχρεωτικά για όλους στο πρώτο εξάμηνο. Θα φτιάξω δηλαδή το πρόγραμμα σπουδών μου όπως θέλω με όποια μαθήματα θέλω στο πρώτο εξάμηνο; Στο ΕΚΠΑ νομίζω τα παιδιά κάνουν όλα τα ίδια υποχρεωτικά μαθήματα και είναι ελεύθερα στην επιλογή. Εμείς έχουμε μεν υποχρεωτικά, για παράδειγμα αρχαία ιστορία, ως τίτλο, αλλά μπορώ να επιλέξω όποια αρχαία ιστορία θέλω από τα προσφερόμενα μαθήματα, σε όποιο εξάμηνο θέλω; Δεν θα γίνεται το μάθημα μόνο με πρωτοετείς; Αλλά με όσους έχουν επιλέξει το συγκεκριμένο μάθημα για το εξάμηνο τους ανεξαρτήτως έτους;
Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top