Γενικές φοιτητικές απορίες

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι κάνουμε αφού μάθουμε σε ποια σχολή περάσαμε; Τι διαδικασίες ακολουθούμε;
Θα βγει ανακοίνωση τι χρειάζεται για την εγγραφή στη σχολή αυτή, πότε αρχίζει και πας να γραφτείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τι κάνουμε αφού μάθουμε σε ποια σχολή περάσαμε; Τι διαδικασίες ακολουθούμε;

Αρχικά, αν είναι η πρώτη μας επιλογή πανηγυρίζουμε σαν να κερδίσαμε το παγκόσμιο κύπελλο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria danah

Νεοφερμένος

Ο maria danah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Έδωσα πανελλήνιες φέτος και πιάνω λογικά νομική κομοτηνής! Ήθελα Αθήνα για οικονομικούς λόγους καθώς κατοικώ στην Καλλιθέα. Σκέφτομαι για αυτήν την χρονιά να παρακολουθήσω κανονικά τη σχολή και φυσικά να δώσω εξεταστική αλλά να δώσω και πανελλήνιες μήπως καταφέρω και πιάσω Αθήνα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: αν όλα πάνε καλά και καταφέρω να πιάσω τη νομική Αθήνας, μπορώ να αναγνωρίσω τα μαθήματα που έχω περάσει ώστε να μη χάσω μια ολόκληρη χρονια; Σημειωτέον...δε δικαιούμαι μετεγγραφή διότι δεν ανήκω σε κάποιο από τα κριτήρια.
Η απάντηση επείγει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Σε πολλά τμήματα, υπάρχει η δυνατότητα αναγνώρισης μαθημάτων.Ωστόσο κάποιοι καθηγητές, μερικές φορές, δεν δέχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria danah

Νεοφερμένος

Ο maria danah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε πολλά τμήματα, υπάρχει η δυνατότητα αναγνώρισης μαθημάτων.Ωστόσο κάποιοι καθηγητές, μερικές φορές, δεν δέχονται.
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takatakaros

Νεοφερμένος

Ο takatakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Το σεπτεμβρη προγραμματιζω για ενα ταξειδι στο εξωτερικο και πρεπει να κλεισω τα εισητηρια απο τωρα. Αν γυρισω αθηνα 15 Σεπτεμβρη θα ειμαι ενταξει για τις εγγραφες των πρωτοετων φοιτητων στα ΑΕΙ; σας παρακαλω απαντηστε γρηγορα γιατι επειγει. Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας! Το σεπτεμβρη προγραμματιζω για ενα ταξειδι στο εξωτερικο και πρεπει να κλεισω τα εισητηρια απο τωρα. Αν γυρισω αθηνα 15 Σεπτεμβρη θα ειμαι ενταξει για τις εγγραφες των πρωτοετων φοιτητων στα ΑΕΙ; σας παρακαλω απαντηστε γρηγορα γιατι επειγει. Ευχαριστω!

Φέτος έγιναν από 15 μέχρι και 26 Σεπτεμβρίου. Αν, όπως λες, γυρίσεις 15 Σεπτεμβρίου, δεν θα έχεις πρόβλημα. Ποτέ δεν έχουν γίνει νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geodark

Νεοφερμένος

Ο geodark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν είναι νομότυπο στην εξεταστική σεπτεμβρίου να βγουν στο πρόγραμμα δύο μαθήματα του ίδιου έτους φοίτησης αλλά διαφορετικού εξαμήνου(εαρινό-χειμερινό) ίδια μέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν είναι νομότυπο στην εξεταστική σεπτεμβρίου να βγουν στο πρόγραμμα δύο μαθήματα του ίδιου έτους φοίτησης αλλά διαφορετικού εξαμήνου(εαρινό-χειμερινό) ίδια μέρα?

Ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allinel

Νεοφερμένος

Ο allinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Περνάω σίγουρα ΗΜΜΥ ΑΠΘ αλλά θέλω ΕΜΠ (το οποίο μάλλον δεν πιάνω). Σκέφτομαι να παρακολουθήσω ΑΠΘ και του χρόνου να ξαναδώσω εξετάσεις για ΕΜΠ. Γνωρίζετε αν στο ΕΜΠ αναγνωρίζονται καποια από τα μαθήματα που θα έχω περάσει; Ποιον να ρωτήσω; Μήπως η γραμματεία του ΕΜΠ θα με πληροφορούσε σχετικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Είναι θέμα του καθηγητή αν θα στο αναγνωρίσει. Τυπικά εξαρτάται από το πόσο θα έχουν ίδια ύλη τα αντίστοιχα μαθήματα,στην πράξη μπορεί να εξαρτηθεί και μόνο από την ιδιοτροπία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Περνάω σίγουρα ΗΜΜΥ ΑΠΘ αλλά θέλω ΕΜΠ (το οποίο μάλλον δεν πιάνω). Σκέφτομαι να παρακολουθήσω ΑΠΘ και του χρόνου να ξαναδώσω εξετάσεις για ΕΜΠ. Γνωρίζετε αν στο ΕΜΠ αναγνωρίζονται καποια από τα μαθήματα που θα έχω περάσει; Ποιον να ρωτήσω; Μήπως η γραμματεία του ΕΜΠ θα με πληροφορούσε σχετικά;

Αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα ,δεν νομίζω ότι αξίζει να ξαναδώσεις .ΗΜΜΥ το ένα ΗΜΜΥ και το άλλο,θα χάσεις άδικα ένα χρόνο και χωρίς να είναι εγγυημένη η επιτυχία.Αν είσαι καλός και σου αρέσει αυτό δεν θα χαθείς και ας μην είσαι στο ΕΜΠ:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Περνάω σίγουρα ΗΜΜΥ ΑΠΘ αλλά θέλω ΕΜΠ (το οποίο μάλλον δεν πιάνω). Σκέφτομαι να παρακολουθήσω ΑΠΘ και του χρόνου να ξαναδώσω εξετάσεις για ΕΜΠ. Γνωρίζετε αν στο ΕΜΠ αναγνωρίζονται καποια από τα μαθήματα που θα έχω περάσει; Ποιον να ρωτήσω; Μήπως η γραμματεία του ΕΜΠ θα με πληροφορούσε σχετικά;

Να κατσεις στο ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tso 10

Νεοφερμένος

Ο tso 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Περνάω σίγουρα ΗΜΜΥ ΑΠΘ αλλά θέλω ΕΜΠ (το οποίο μάλλον δεν πιάνω). Σκέφτομαι να παρακολουθήσω ΑΠΘ και του χρόνου να ξαναδώσω εξετάσεις για ΕΜΠ. Γνωρίζετε αν στο ΕΜΠ αναγνωρίζονται καποια από τα μαθήματα που θα έχω περάσει; Ποιον να ρωτήσω; Μήπως η γραμματεία του ΕΜΠ θα με πληροφορούσε σχετικά;
Και εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους δηλαδή να σπουδάσεις στο ΑΠΘ αν δεν έχεις κάποιο οικονομικό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Χρειάζομαι μία βεβαίωση σπουδών και είναι λίγο δύσκολο να πάω στην πόλη που σπουδάζω για να την πάρω μέσω γραμματείας... Υπάρχει κάποιος άλλος επίσημος τρόπος? Π.χ. μέσω ΚΕΠ, ή κάτι άλλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Χρειάζομαι μία βεβαίωση σπουδών και είναι λίγο δύσκολο να πάω στην πόλη που σπουδάζω για να την πάρω μέσω γραμματείας... Υπάρχει κάποιος άλλος επίσημος τρόπος? Π.χ. μέσω ΚΕΠ, ή κάτι άλλο....

Γιατί δεν επικοινωνείς με την γραμματεία της σχολής σου να τους ρωτήσεις αν μπορούν να σου την στείλουν με mail ή fax.. ;)
Αν τους εξηγήσεις ότι είσαι μακριά θα σε εξυπηρετήσουν (λογικά) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
δεν είναι κλειστές οι γραμματείες αυτές τις μέρες; νομίζω είναι κλειστές. στείλε μέιλ στην γραμματέα σας και πες της τι χρειάζεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χρειάζομαι μία βεβαίωση σπουδών και είναι λίγο δύσκολο να πάω στην πόλη που σπουδάζω για να την πάρω μέσω γραμματείας... Υπάρχει κάποιος άλλος επίσημος τρόπος? Π.χ. μέσω ΚΕΠ, ή κάτι άλλο....
Ναι μπορείς να πάρεις βεβαίωση σπουδών μέσω ΚΕΠ. Θα πας εκεί αυτοί στέλνουν μια αίτηση στη σχολή και η βεβαίωση έρχεται σε 1-2 μέρες. Φυσικά να έχεις μαζί σου ταυτότητα/πάσο. Εμένα με είχα εξυπηρετήσει πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
Εννοείται θα επικοινωνήσω, αλλά μια πρώτη γνώμη χρειαζόμουν!

Ναι μπορείς να πάρεις βεβαίωση σπουδών μέσω ΚΕΠ. Θα πας εκεί αυτοί στέλνουν μια αίτηση στη σχολή και η βεβαίωση έρχεται σε 1-2 μέρες. Φυσικά να έχεις μαζί σου ταυτότητα/πάσο. Εμένα με είχα εξυπηρετήσει πάντως. :)

Τέλεια!
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LKalN

Νεοφερμένος

Η LKalN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Έδωσα πανελλήνιες το 2014 και πέρασα σε μια οικονομική σχολή. Λοιπόν στη πορεία μετάνιωσα για την επιλογή μου και έκανα μηχανογραφικό με το 10% για πολυτεχνικες σχολές που μου άρεσαν ανεκαθεν (ΜΑΛΛΟΝ πιάνω ηλεκτρολογους ή μηχανολογους στη Πάτρα αφού είμαι 800-900 μορια πανω απο την περσινή του 90%)
Το θέμα που με αγχωνει είναι ο,τι έχω ενα χρόνο να ασχοληθώ με φυσικές και δύσκολα μαθηματικά και αποφάσισα να ξεκινησω επαναληψεις. Πιστευετε ο,τι θα τα βρω πολύ σκούρα στη σχολή για αυτό το λόγο;
Έχω αποφασίσει να αρχίσω να διαβάζω θεωρία κ ασκήσεις από τα σχολικά.βιβλία και στη συνέχεια να κοιταω θέματα πανελληνιων.Καμία αλλη ιδέα για αποδοτικοτερη επανάληψη; Στο κάτω κάτω δεν μου είναι και τελείως άγνωστα.Θέλω όμως ενα ΠΟΛΥ ΚΑΛΌ ΞΕΣΚΟΥΡΙΑΣΜΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top