Γενικές φοιτητικές απορίες

Freeze

Νεοφερμένος

Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Ρώτησα για να είμαι καλυμμένος, μη μου ξεφύγει καμία λεπτομέρεια. Η αίτηση διακοπής της φοίτησης γίνεται δεκτή με ευκολία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εξαρτάται από τη σχολή. Ποια σχολή έχεις δηλώσει? Κοίτα μήπως έχει πληροφορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται ή σε ποιες περιπτώσεις γίνονται δεκτές οι αιτήσεις για διακοπή φοίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freeze

Νεοφερμένος

Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μηχανικών παραγωγής και διοίκησης στα Χανιά. Στον οδηγό σπουδών γράφει
Οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να διακόψουν, με έγγραφη αίτησή τους στη Γραμματεία της Σχολής, τις σπουδές τους για όσα εξάμηνα, συνεχόμενα ή μη, επιθυμούν, και πάντως όχι περισσότερα από δέκα(10) εξάμηνα (ελάχιστος αριθμός εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών)[...] Η αίτηση για διακοπή φοίτησης μπορεί να κατατεθεί κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, αλλά θα προσμετρείται από το επόμενο εξάμηνο εκτός από ειδικές περιπτώσεις.
Αυτό σημαίνει ότι αν κάνω την αίτηση μαζί με την εγγραφή, θα ισχύει από το β εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
υποθέτω ότι ανήκεις στις ειδικές περιπτώσεις...δεν νομίζω να μην υπάρχει τρόπος να διακόψεις την φοίτηση από το πρώτο εξάμηνο.
Πάρε ένα τηλέφωνο στην γραμματεία της σχολής για να είσαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η διαδικασία διαγραφής από μια σχολή πως γίνεται; Χρειάζεται κάποια σχετική αίτηση/βεβαίωση; Πρέπει να προσκομίσεις κάποια δικαιολογητικά; με την ακαδημαική ταυτότητα τι γίνεται; Υπάρχει κανένα χρονικό περιθώριο ή γίνεται ανα πάσα στιγμή η διαγραφή από τη σχολή;

Επειδη πριν λιγες μερες διαγραφτηκα, η διαδικασια διαγραφης ειναι ''υποτιθεται'' οτι πας σε κεπ δημοσιο και κανεις αιτηση με την ταυτοτητα σου και το πασο σου(γιατι πρεπει να το στειλεις πισω αν διαγραφεις) και επικοινωνουν με τη σχολη και σου στελνουν την επιβεβαιωση διαγραφης. Αλλα εγω οταν μιλησα με την σχολη μου μου ειπαν μεσω δημοσιου κεπ οτι γινεται και πηγα εκει και δεν το κανανε. Ενω αυτο που κανουν οι χασομερηδες ειναι να στειλουν μια αιτηση διαγραφης. Και επρεπε να παω σε ιδιωτικο κεπ οπου απο εκει το κανανε. Οποτε εσυ πηγαινε σε δημοσιο κεπ δεν εχεις να χασεις κατι αλλιως σε ιδιωτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!
Φετος ξαναεδωσα πανελληνιες,ωστοσο ειμαι ακομα γραμμενη στη παλια μου σχολη...παιζει κατι με αυτο;Σιγουρα θα διαγραφτω πριν παω να γραφτω στην αλλη,απλα με επιασε ανυσηχια αν πειραζει που εδωσα πανελληνιες,εκανα μηχανογραφικο κτλ ενω ειμαι ακμα γραμμενη στην προιγουμενη . :/: Δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο βεβαια,και μια φιλη που εκανε το ιδιο ακομα να διαγραφτει,απλα θελω να ειμαι σιγουρη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!
Φετος ξαναεδωσα πανελληνιες,ωστοσο ειμαι ακομα γραμμενη στη παλια μου σχολη...παιζει κατι με αυτο;Σιγουρα θα διαγραφτω πριν παω να γραφτω στην αλλη,απλα με επιασε ανυσηχια αν πειραζει που εδωσα πανελληνιες,εκανα μηχανογραφικο κτλ ενω ειμαι ακμα γραμμενη στην προιγουμενη . :/: Δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο βεβαια,και μια φιλη που εκανε το ιδιο ακομα να διαγραφτει,απλα θελω να ειμαι σιγουρη :P

Διαγραφή χρειάζεται να κάνεις ΜΟΝΟ για να γραφτείς στην νέα σου σχολή, μέχρι τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πάντως είναι πολύ καλό που υπάρχει το δικαίωμα της κατοχύρωσης μιας σχολής. Υπήρχε κι από τα χρόνια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Καλό είναι να γράφεστε πρώτα στην καινούρια σχολή και αμέσως μετά να διαγράφεστε από την παλιά.:eek:

Για την εγγραφή, είμαι αρκετά σίγουρος ότι η νέα σχολή ζητάει πιστοποιητικό διαγραφής από την παλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Για την εγγραφή, είμαι αρκετά σίγουρος ότι η νέα σχολή ζητάει πιστοποιητικό διαγραφής από την παλιά!

Το φαντάστηκα, γι' αυτό διέγραψα το μήνυμα. Είχα την παλιά εικόνα απ' τα δικά μου χρόνια. Η αδερφή μου πέρασε την πρώτη χρονια Φιλολογία Ιωαννίνων. Την κράτησε και πέρασε φιλολογία Αθήνας την επόμενη χρονιά (επειδή δεν μπορούσε να κάνει μετεγγραφή στη φιλολογία Αθήνας, παρά το γεγονός ότι σπούδαζα εγώ στη νηπιαγωγική Αθηνών). Διαγράφτηκε από την πρώτη σχολή, αφού γράφτηκε στη δεύτερη. Μιλάω για τη δεκαετία του 90 βέβαια. Τώρα ως φαίνεται έχει αλλάξει. Με συγχωρείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Όταν αποφοιτήσεις από τη σχολή σου, ξέρετε αν μπορείς να δώσεις με το 10%? Κάτι τέτοιο μου έχουν πει αλλά δε ξέρω αν ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όταν αποφοιτήσεις από τη σχολή σου, ξέρετε αν μπορείς να δώσεις με το 10%? Κάτι τέτοιο μου έχουν πει αλλά δε ξέρω αν ισχύει...
Μηχανογραφικό με τον βαθμό που είχες βγάλει εννοείς; Νομίζω ότι μέχρι 2 χρόνια μετά που έδωσες μπορείς να κάνεις. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όταν αποφοιτήσεις από τη σχολή σου, ξέρετε αν μπορείς να δώσεις με το 10%? Κάτι τέτοιο μου έχουν πει αλλά δε ξέρω αν ισχύει...
Όχι, το 10% ισχύει μόνο για 2 χρόνια αφού δώσεις πανελλήνιες (και δεν ξέρουμε αν και πώς θα ισχύει με το νέο σύστημα). Αυτό που "άκουσες" πρέπει να είναι "απόηχος" αυτού που γινόταν μέχρι πριν 7-8 χρόνια. Μέχρι τότε οποιοσδήποτε μπορούσε να κάνει μηχανογραφικό 10%, όσα χρόνια και αν είχαν περάσει από τότε που έδωσε πανελλήνιες. Έτσι πάρα πολλοί πτυχιούχοι έκαναν 10% για να μπουν σε δεύτερη σχολή, είτε γιατί την ήθελαν είτε μόνο για το πάσο είτε "έτσι για πλάκα". Αυτό είχε σα συνέπεια οι βάσεις του 10% να είναι στην κορυφή του Έβερεστ, το 10% να έχει χάσει το σκοπό του, οπότε και κάποια στιγμή έγινε η αλλαγή και ισχύει μόνο 2 χρόνια άφτερ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έπρεπε να το κάνουν 3 ή και 4 χρόνια (εφόσον δεν έχεις ξεπεράσει τα χρόνια φοίτησης δηλαδή). Ξέρω πολλές περιπτώσεις παιδιών που παλεύουν με αυτό το ερώτημα προς το τέλος του 2ου έτους για διάφορους λόγους ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Κρίμα! Έπρεπε να ισχύει! Εύκολος τρόπος για 2ο πτυχίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κρίμα! Έπρεπε να ισχύει! Εύκολος τρόπος για 2ο πτυχίο!

Κατατακτήριες. Ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας, το δεύτερο πτυχίο είναι επένδυση, δε θα κάνουμε δύσκολη τη ζωή όσων δεν έχουν ούτε πρώτο στερώντας τους θέσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κατατακτήριες. Ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας, το δεύτερο πτυχίο είναι επένδυση, δε θα κάνουμε δύσκολη τη ζωή όσων δεν έχουν ούτε πρώτο στερώντας τους θέσεις. :P
Είναι εύκολες οι κατατακτήριες; :P Το αντίθετο έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, παιδιά.
Να ρωτήσω κάτι : ξέρετε αν τελικά ισχύουν ή όχι οι διαγραφές στα ΑΕΙ; κάποιοι λένε ναι, κάποιοι όχι, κάποιοι θα δείξει.
Επίσης, αν κάποιος δεν έχει πια πάσο ή οποιαδήποτε άλλη φοιτητική - ας το πούμε έτσι - διευκόλυνση, αλλά χρωστά κάποια μαθήματα για πτυχίο,
μπορεί να γραφτεί στον ΟΑΕΔ ως άνεργος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Τι κάνουμε αφού μάθουμε σε ποια σχολή περάσαμε; Τι διαδικασίες ακολουθούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τι κάνουμε αφού μάθουμε σε ποια σχολή περάσαμε; Τι διαδικασίες ακολουθούμε;

Πάμε στην πόλη που περάσαμε, βρίσκουμε σπίτι, κάνουμε εγγραφή στη σχολή και όποια άλλη αίτηση χρειάζεται..αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top