Γενικές φοιτητικές απορίες

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
αυτο ομως το κανουν οντως οι σχολες η το λενε ετσι στο φλου και τελικα δε διαγραφεται κανεις;; γιατι γινονται και τετοια..

Ενταξει καλο θα ηταν να γινεται η δηλωση για καθε ενδεχομενο.. 5 λεπτα δουλεια και ουτε ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα εχει κανει ολα αυτα απλα δεν εχει περασει μαθηματα
Θα υπαρξει καποιο προβλημα;

΄Οχι. Να πάει να πάρει κανονικά τη βεβαίωση σπουδών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
καλησπερα, εχω μια ερωτηση..εγω περσυ ειχα περασει σε ενα πανεπιστημιο, γραφτηκα αλλα μετα δεν συνεχισα και φετος κανω το 10%. Οταν θα παω να γραφτω εκει οπου θα περασω φετος θα πρεπει πρωτα να εχω παει να ξεγραφτω απο το προηγουμενο? Η βεβαιωση εγγραφης λεει οτι εγγραφηκα στο Α' εξαμηνο του διδακτικου ετους 14-15..αυτο σημαινει οτι ειμαι οκ αφου δεν ξαναεγραφηκα το δευτερο εξαμηνο και οτι εχω διαγραφει η οτι πρεπει να κανω τον κοπο να πηγαινω να ξεγραφομαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
η εγγραφη γινεται μια φορα. τι εννοεις οτι δεν ξαναεγγραφηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
λεω οτι αφου γραφει οτι γραφτηκα για το Α' εξαμηνο του ακαδημαικου ετους αυτο μηπως σημαινει οτι καθε εξαμηνο γινεται εγγραφη παλι?

με λιγα λογια, αν δεν διαγραφομαι αυτοματα πρεπει να παω εκει να διαγραφω?η γινεται αλλιως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
απο τη σχολη δε διαγραφεσαι αυτοματως, αν δε δηλωνεσαι καθε εξαμηνο... οποτε θα πρεπει να πας στη σχολη σου, για να διαγραφεις, εφοσον εχεις βεβαιωθει, πως περασες στη σχολη της αρεσκειας σου. τωρα αν μπορεις να διαγραφεις εξ' αποστασεως, δε το γνωριζω. καλεσε στη γραμματεια της σχολης σου, για να σου λυθουν τυχον αποριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
επικοινωνησα μαζι τους και γινεται μεσω κεπ, ευχαριστω παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής
Εάν κάποιος είναι σε μία σχολή π.χ πολιτικος μηχανικος αθηνα και θέλει κάποια άλλη σχολή π.χ μηχανολογος αθηνα.
στο μηχανογραφικό θα δηλωσει για μηχανολογος μόνο, εάν δεν περασει σε αυτή θα έχει κάποιο πρόβλημα με την σχολή στην οποία ήδη φοιτά?
Και κάτι άλλο, ποιοι είναι συνήθως οι κανονισμόι για υποτροφίες? δηλαδή πόσα μαθηματα πρέπει να περνάς??:worry::worry:
Όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει:):):)
Τα λέμε!!;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής
Εάν κάποιος είναι σε μία σχολή π.χ πολιτικος μηχανικος αθηνα και θέλει κάποια άλλη σχολή π.χ μηχανολογος αθηνα.
στο μηχανογραφικό θα δηλωσει για μηχανολογος μόνο, εάν δεν περασει σε αυτή θα έχει κάποιο πρόβλημα με την σχολή στην οποία ήδη φοιτά?
Και κάτι άλλο, ποιοι είναι συνήθως οι κανονισμόι για υποτροφίες? δηλαδή πόσα μαθηματα πρέπει να περνάς??:worry::worry:
Όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει:):):)
Τα λέμε!!;);)

Δηλώνει όλες τις σχολές που θέλει και αν δεν περάσει ή αν άλλαξε γνώμη, απλά δεν πάει να κάνει εγγραφή και συνεχίζει κανονικά τη φοίτησή του στη σχολή που βρίσκεται. Στη δεύτερη ερώτησή σου μάλλον αναφέρεσαι στα χρηματικά βραβεία που έπαιρναν οι φοιτητές λόγω επίδοσης. Δεν ξέρω καθόλου αν αυτό συνεχίζει να ισχύει. Παλαιότερα πάντως το έπαιρνε αυτός που πετύχαινε τη μεγαλύτερη βαθμολογία σε όλα τα μαθήματα του ακαδημαικού έτους εντός των 3 εξεταστικών περιόδων αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
σε ευχαριστω για την απαντηση. οχι εννοούσα για τις υποτροφιες που παιρνει κάποιο παιδι λόγω του απολυτηριου του απο κληροδοτήματα:)
εαν ξερει κανεις τιποτα ας απαντησει:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν ο όρος αυτός διαφέρει από ίδρυμα σε ίδρυμα. Αν δεν διαφέρει, τότε θα πρέπει να περνάς το 70% των μαθημάτων σε κάθε έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
σε ευχαριστω για την απαντηση αλλά όχι, απλώς για το πόσα μαθηματα χρειαζεται κανεις να περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαδικασία διαγραφής από μια σχολή πως γίνεται; Χρειάζεται κάποια σχετική αίτηση/βεβαίωση; Πρέπει να προσκομίσεις κάποια δικαιολογητικά; με την ακαδημαική ταυτότητα τι γίνεται; Υπάρχει κανένα χρονικό περιθώριο ή γίνεται ανα πάσα στιγμή η διαγραφή από τη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freeze

Νεοφερμένος

Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Επειδή επιθυμώ να γυρίσω στον τόπο διαμονής μου για να δώσω πανελλήνιες για 2η φορά του χρόνου, γίνεται γραφτώ κανονικά φέτος στη σχολή και να φύγω χωρίς να παρακολουθώ τίποτα,χωρίς να το αναφέρω στη γραμματεία και να χρωστάω όλα τα μαθήματα των 2 πρώτων εξαμήνων σε περίπτωση που θέλω να συνεχίσω στην ίδια; Ή πρέπει να ζητήσω διακοπή φοίτησης απο τη γραμματεία και να ξεκινήσω κανονικά το α εξάμηνο από του χρόνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, μπορείς να γραφτείς και να μην πατάς. Απλώς, αν περάσεις σε άλλη σχολή, θα πρέπει να διαγραφείς από αυτήν για να κάνεις εγγραφή σε άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Επειδή επιθυμώ να γυρίσω στον τόπο διαμονής μου για να δώσω πανελλήνιες για 2η φορά του χρόνου, γίνεται γραφτώ κανονικά φέτος στη σχολή και να φύγω χωρίς να παρακολουθώ τίποτα,χωρίς να το αναφέρω στη γραμματεία και να χρωστάω όλα τα μαθήματα των 2 πρώτων εξαμήνων σε περίπτωση που θέλω να συνεχίσω στην ίδια; Ή πρέπει να ζητήσω διακοπή φοίτησης απο τη γραμματεία και να ξεκινήσω κανονικά το α εξάμηνο από του χρόνου;

Ναι. Θα πρέπει απλώς να φροντίσεις να κάνεις δηλώσεις μαθημάτων και εξαμήνων (ηλεκτρονικά), διότι άμα αμελήσεις 2 εξάμηνα σερί, διαγράφεσαι αυτοδίκαια από τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freeze

Νεοφερμένος

Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι, μπορείς να γραφτείς και να μην πατάς. Απλώς, αν περάσεις σε άλλη σχολή, θα πρέπει να διαγραφείς από αυτήν για να κάνεις εγγραφή σε άλλη.


Ναι. Θα πρέπει απλώς να φροντίσεις να κάνεις δηλώσεις μαθημάτων και εξαμήνων (ηλεκτρονικά), διότι άμα αμελήσεις 2 εξάμηνα σερί, διαγράφεσαι αυτοδίκαια από τη σχολή.


Ωραία. Καλύτερα αυτό, ή να διακόψω τη φοίτηση, τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγώ θα έκανα διακοπή φοίτητσης αφού δεν έχεις σκοπό να παρακολουθήσεις τα μαθήματα. Για ποιο λόγο να μην παρακολουθήσεις τα μαθήματα του ά έτους και μετά ενώ χρωστάς αυτά να πρέπει να παρακολουθείς και να δίνεις τα μαθήματα του ΄β έτους? Είναι πολύ πόντιο. Και ακόμα κι αν τα καταφέρεις, για ποιο λόγο να πάρεις το πτυχίο σε ν χρόνια και επίσημα να φέρεται ότι το πήρες σε ν+1 χρόνια, αφού θα προσμετρούν τον πρώτο χρόνο που δεν παρακολουθούσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top