Γενικές φοιτητικές απορίες

myrto karma

Νεοφερμένος

Η myrto karma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ένα από τα δικαιολογητικά της εγγραφής είναι μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαστε γραμμένοι σε άλλη σχολη.
Αυτή τη βεβαίωση μας τη δίνουν εκείνη την ώρα ή πρέπει να την έχουμε ήδη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ένα από τα δικαιολογητικά της εγγραφής είναι μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαστε γραμμένοι σε άλλη σχολη.
Αυτή τη βεβαίωση μας τη δίνουν εκείνη την ώρα ή πρέπει να την έχουμε ήδη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Εκείνη την ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Εκείνη την ώρα

Στην ανακοινωση του απθ αναφερεται οτι θα το συμπληρωσουμε ηλεκτρονικα,αλλα εμενα δε μου το βγαζει..
Γνωριζει κανεις γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto karma

Νεοφερμένος

Η myrto karma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στην ανακοινωση του απθ αναφερεται οτι θα το συμπληρωσουμε ηλεκτρονικα,αλλα εμενα δε μου το βγαζει..
Γνωριζει κανεις γιατι;

Λογικά δεν θα έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα γιατί οι εγγραφές ξεκινανε από Δευτέρα.

Εκείνη την ώρα
Σ ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Λογικά δεν θα έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα γιατί οι εγγραφές ξεκινανε από Δευτέρα.


Σ ευχαριστώ.

Εχει ανοιξει το συστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto karma

Νεοφερμένος

Η myrto karma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εχει ανοιξει το συστημα...
Τι να σου πω δεν ξερω. Εγω που είμαι στην Πάντειο έχει ξεκινήσει ένα σύστημα προεγγραφής και καλά για να μην πάρει πολλή ώρα η κανονική εγγραφη. Δοκίμασα να κάνω την προεγγραφή αλλά το σύστημα κολλάει. Μήπως και σε εσένα είναι κάτι τέτοιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana in sky

Νεοφερμένος

Η Iliana in sky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
παιδιά μηπως ξέρει κανείς αν στο απθ φιλολογιας ειναι χωρισμενοι σε τμηματα?
γιατι κατι τετοιο ακουσα :/
θα ειμαι εκει μεχει να παρω μεταγραφη(ειμαι πολυτεκνη και μεχρι τελος οκτωμβρη μαλλον θα χει τακτοποιηθει η μεταγραφη)
ελπιζω να εχουμε μονο αμφιθεατρα γιατι αλλιως δεν θα ξερω που θα παω ^_^


Τι εννοείς αν είναι χωρισμένοι σε τμήματα;; Αν δηλαδή υπάρχουν περισσότερα του ενός ακροατήρια για το ίδιο μάθημα;; :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι... :redface:

Μέχρι τι ώρα γίνονται οι εγγραφές; Δεν αναφέρεται στην ιστοσελίδα του τμήματος... Επίσης, σας φαίνεται εφικτό σε δύο μέρες να εγγραφούν 270 φοιτητές; :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teoooo

Νεοφερμένος

Ο teoooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα,είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Αθήνας (τώρα μπαίνω στο δεύτερο έτος) και για προσωπικούς λόγους δεν πέρασα κανένα μάθημα(στο πρώτο μόνο 2) και δεν πάτησα στην εξεταστική(δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό,πχ αιτία διαγραφής?).Επίσης,κοιτούσα στον οδηγό σπουδών και θα ήθελα κάποιον να μου διευκρινίσει κάτι.Ο οδηγός αναφέρει αυτό:""Σπουδαστής που δεν παρακολούθησε με επιτυχία υποχρεωτικό
μάθημα, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 7 του άρθρου
αυτού, πρέπει να το επαναλάβει σε επόμενο εξάμηνο. "" Μέχρι πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω? Γιατί απ'ότι πρόσεξα και του τρίτου και του πρώτου όλα υποχρεωτικά είναι.Δηλαδή τώρα για το χειμερινό εξάμηνο θα δηλώσω όποια μαθήματα δεν πέρασα απ΄το πρώτο και όσα ακόμα χωράνε απ΄το τρίτο?Με τα μαθήματα που έχουν εργαστήρια, τι γίνεται αν έχω περάσει ένα απ΄τα δυο μέρη του?Τα δηλώνω και αυτά? Eυχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Τα συνηθεστερα φοιτητικα στεκια των φοιτητών που σπουδαζουν κεντρο Αθηνας ποια είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι... :redface:

Μέχρι τι ώρα γίνονται οι εγγραφές; Δεν αναφέρεται στην ιστοσελίδα του τμήματος... Επίσης, σας φαίνεται εφικτό σε δύο μέρες να εγγραφούν 270 φοιτητές; :look:

Γίνεται ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
πηγα σημερα απο την γραμματεια και ρωτησα ποσα μαθηματα πρεπει να εχω περασει για να παρω το στεγαστικο του χρονου, και μου ειπαν ΟΚΤΩ! το α εξαμηνο μας ειχε 5 μαθηματα το β αλλα 5. ο νόμος λεει τα μισα άρα θα πρεπει να εχω περασει 5 και αυτος στη γραμματεια μου ελεγε βλακειες ετσι? δεν φανηκε να ξερει και πολυ :confused:

Τα 2/3 λεει ο νόμος και όχι το 50%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Τα 2/3 λεει ο νόμος και όχι το 50%

ποιος νόμος? :worry:

https://www.esos.gr/uploads/kcfinder/file/kya.pdf
4.α. Πιστοποιητικό καλής επίδοσης που χορηγείται
από τη Σχολή ή το Τμήμα όπου φοιτά ο φοιτητής, και
εκδίδεται εντός των τριών πρώτων μηνών κάθε ημερο−
λογιακού έτους. Στο πιστοποιητικό βεβαιώνεται ότι: ΐ) ο
φοιτητής σημείωσε επιτυχία στις εξετάσεις του ημίσεως
του συνολικού αριθμού των μαθημάτων του ενδεικτικού
προγράμματος σπουδών του προηγούμενου έτους ή
των αντίστοιχων δύο εξαμήνων.

ii) Η διάρκεια των σπουδών της αντίστοιχης Σχολής
ή Τμήματος.

έχεις εκδώσει κάποιον άλλο νόμο εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Και τι περιπου ζητάει αυτη η δήλωση οτι δεν είμαστε σε άλλη σχολη; Μην βρεθώ ξαφνικά να ψάχνω κανένα ΑΦΜ για παράδειγμα και δεν το εχω μαζί μου εκεινη τη στιγμή :P Ονοματεπώνυμο και τετοια ζητάει,ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Και τι περιπου ζητάει αυτη η δήλωση οτι δεν είμαστε σε άλλη σχολη; Μην βρεθώ ξαφνικά να ψάχνω κανένα ΑΦΜ για παράδειγμα και δεν το εχω μαζί μου εκεινη τη στιγμή :P Ονοματεπώνυμο και τετοια ζητάει,ε;



Αυτή είναι η δήλωση για το ΑΠΘ, φαντάζομαι και οι υπόλοιπες το ίδιο θα είναι. Αλλά σε κάθε περίπτωση να έχεις μαζί το ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, Ταυτότητα, Πρωτότυπο Απολυτήριο και Βεβαίωση Πρόσβασης και την καρτέλα υποψηφίου από τις πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Και τι περιπου ζητάει αυτη η δήλωση οτι δεν είμαστε σε άλλη σχολη; Μην βρεθώ ξαφνικά να ψάχνω κανένα ΑΦΜ για παράδειγμα και δεν το εχω μαζί μου εκεινη τη στιγμή :P Ονοματεπώνυμο και τετοια ζητάει,ε;

Είναι τόσο δυσκολο που απλα κατω απο το "Γράφτηκες για πρώτη φορά σε σχολή;" ΝΑΙ ΟΧΙ έχει και το "Είμαι εγγεγραμένος σε άλλη σχολή?" ΝΑΙ ΟΧΙ :P

Βtw το αφμ σου καλο ειναι να το ξερεις απ'εξω, χρειάζεται. Παρόλα αυτά σημείωσε το κάπου για να το έχεις μαζί σου καθως και ΑΜΚΑ ή ό,τι άλλο μητρωο μπορείς να σκεφτείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Χαχα οκ, ευχαριστω! Θα τα σημειώσω στο κινητό σε περίπτωση που χρειαστούν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
οταν αναφερεται σε ενα πεδιο στην υπευθηνη δηλωση οτι "Αναγράφεται από τον ενδιαφερόμενο πολίτη ή Αρχή ή η Υπηρεσία του δημόσιου τομέα, που απευθύνεται η αίτηση." εννοουν οτι συμπηρωνεται απο τη γραμματεια?
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
οταν αναφερεται σε ενα πεδιο στην υπευθηνη δηλωση οτι "Αναγράφεται από τον ενδιαφερόμενο πολίτη ή Αρχή ή η Υπηρεσία του δημόσιου τομέα, που απευθύνεται η αίτηση." εννοουν οτι συμπηρωνεται απο τη γραμματεια?
:confused:
Λογικα ναι.
Για την υπεύθυνη δήλωση που ζητάνε ρωτάς; Θα την κανεις μονη σου;
Παιδιά, 100% την δίνουν εκει,ε; Αλλιώς απο που την βρίσκουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Λογικα ναι.
Για την υπεύθυνη δήλωση που ζητάνε ρωτάς; Θα την κανεις μονη σου;
Παιδιά, 100% την δίνουν εκει,ε; Αλλιώς απο που την βρίσκουμε;

ναι προσπαθω να τη κανω μονη μου...:hmm: σε ευχαριστω για την απαντηση... εεε ναι σιγουρα την δινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top