Γενικές φοιτητικές απορίες

ευα18

Νεοφερμένος

Η ευα18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας παιδια εχω την εξης απορια. Περυσι εδινα πανελληνιες περασα σε μια σχολη αλλα αποφασισα να ξαναδωσω μηπως και περνουσα στην πολη μου. Τα αποτελεσματα δεν εχουν βγει ακομη για να ξερω τι εκανα αλλα αναρωτιωμουν σε περιπτωση που θα συνεχισω την πρωτη μου σχολη μπορω να ξαναρχισω σα να ειμαι πρωτοετης η θα πρεπει μεσα σε 1-2 μηνες να πεθανω στο διαβασμα για να δωσω μαθηματα δυο εξαμηνων το σεπτεμβρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δε μπορείς να συνεχίσεις σαν πρωτοετής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
γεια σας παιδια εχω την εξης απορια. Περυσι εδινα πανελληνιες περασα σε μια σχολη αλλα αποφασισα να ξαναδωσω μηπως και περνουσα στην πολη μου. Τα αποτελεσματα δεν εχουν βγει ακομη για να ξερω τι εκανα αλλα αναρωτιωμουν σε περιπτωση που θα συνεχισω την πρωτη μου σχολη μπορω να ξαναρχισω σα να ειμαι πρωτοετης η θα πρεπει μεσα σε 1-2 μηνες να πεθανω στο διαβασμα για να δωσω μαθηματα δυο εξαμηνων το σεπτεμβρη?
Μπορεις απλα εσυ να παρακολουθεις του 1ου ετους, ενω τυπικα θα εισαι του 2ου. Δηλαδη θα εχεις χασει ενα ετος, σιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ευα18

Νεοφερμένος

Η ευα18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
λεγοντας να συνεχισω ως πρωτοετης εννοω να παρακολουθω τα μαθηματα, εξεταστικη και ολα αυτα. δεν υπαρχει περιπτωση ετσι? απλα δε θελω να κανω πασαλειμματα!!! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
γεια σας παιδια εχω την εξης απορια. Περυσι εδινα πανελληνιες περασα σε μια σχολη αλλα αποφασισα να ξαναδωσω μηπως και περνουσα στην πολη μου. Τα αποτελεσματα δεν εχουν βγει ακομη για να ξερω τι εκανα αλλα αναρωτιωμουν σε περιπτωση που θα συνεχισω την πρωτη μου σχολη μπορω να ξαναρχισω σα να ειμαι πρωτοετης η θα πρεπει μεσα σε 1-2 μηνες να πεθανω στο διαβασμα για να δωσω μαθηματα δυο εξαμηνων το σεπτεμβρη?
Το πανεπιστήμιο δεν είναι σχολείο να περνάς μια μια τις τάξεις. Εσύ θα δεις ποια μαθηματα σε βολεύουν να δωσεις είτε είναι πρώτου είτε δευτέρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
ειμαι φοιτητης του τμηματος ιατρικης στην αλεξανδρουπολη κι εχω κανει 10% για αθηνα πατρα λαρισα.εαν περασω σε καποια απο τις παραπανω σχολες τα μαθηματα που εχω περασει στην σχολη που φοιτω τωρα υπαρχει περιπτωση να μου αναγνωριστουν στη σχολη που θα παω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειμαι φοιτητης του τμηματος ιατρικης στην αλεξανδρουπολη κι εχω κανει 10% για αθηνα πατρα λαρισα.εαν περασω σε καποια απο τις παραπανω σχολες τα μαθηματα που εχω περασει στην σχολη που φοιτω τωρα υπαρχει περιπτωση να μου αναγνωριστουν στη σχολη που θα παω;

ναι, και μάλιστα αν έχεις περάσει το 50% των μαθημάτων, θα αναγνωριστεί και το έτος! ;)

θα σου πρότεινα να πας από όλες τις γραμματείες των μαθημάτων τα οποία έχεις περάσει και να πάρεις χαρτι που να γράφει την ύλη και το βαθμό σου, έτσι θα αναγνωριστούν τα μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
ναι, και μάλιστα αν έχεις περάσει το 50% των μαθημάτων, θα αναγνωριστεί και το έτος! ;)

θα σου πρότεινα να πας από όλες τις γραμματείες των μαθημάτων τα οποία έχεις περάσει και να πάρεις χαρτι που να γράφει την ύλη και το βαθμό σου, έτσι θα αναγνωριστούν τα μαθήματα

Η αναγνωριση των μαθηματων ειναι στη κριση του καθηγητη ή υπαρχει καποιος νομος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αναγνωριση των μαθηματων ειναι στη κριση του καθηγητη ή υπαρχει καποιος νομος;

Ειναι καθαρα στην κριση του καθηγητη, αλλα γενικα αναγνωριζουν, δε θελουν να τους "μένουν" φοιτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike_gr_s

Νεοφερμένος

Ο mike_gr_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω καποιον παλιοτερο.... Εγγραφες στη σχολη ποτε γινονται; Τι δικαιολογητικα χρειαζονται; Με την αναβολη στρατου τι γινεται; Εχεις καποιος κανενα σχετικο link?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ειναι καθαρα στην κριση του καθηγητη, αλλα γενικα αναγνωριζουν, δε θελουν να τους "μένουν" φοιτητες

το ελπιζω γιατι θα ειναι κριμα,εχω περασει αρκετα μαθηματα και ξοδεψει αρκετα χρηματα στην αλεξανδρουπολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω καποιον παλιοτερο.... Εγγραφες στη σχολη ποτε γινονται; Τι δικαιολογητικα χρειαζονται; Με την αναβολη στρατου τι γινεται; Εχεις καποιος κανενα σχετικο link?

https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-...kaiologhtika-eggrafes-prwtoetwn-foithtwn.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannhs95

Νεοφερμένος

Ο Giannhs95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, έχω δυο ερωτήσεις να κάνω, μακάρι να απαντηθούν, όχι όπως οι προηγούμενες που είχα κάνει :(
Τέλος πάντων, στο θέμα μας:

Σε περίπτωση που περάσω στο ΤΕΙ της Λάρισας, τι πρέπει να κάνω για να ολοκληρώσω την μετεγγραφή μου στο ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης; Θα χρειαστεί να γραφτώ στην Λάρισα για αρχή, μετά θα κάνω την αίτηση, απ'όσο έχω καταλάβει για να πάρω την απάντηση μου για το αν θα ολοκληρωθεί η μετεγγραφή μου θα περάσει ένα εξάμηνο, οπότε τι γίνεται με το 1ο εξάμηνο; Αν δεν πατάω καθόλου χάνω το εξάμηνο; Ξαναδίνω τον Σεπτέμβρη όταν και τελειώσω το 1ο έτος;
Η άλλη ερώτηση που έχω είναι, στο ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης θα έχω κάποιες εκπτώσεις σε αλυσίδες καταστημάτων ας πούμε; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το camping του ΑΠΘ; Θα έχω κάποια δωρεάν MB ή λεπτά στο κινητό μου;
Με άλλα λόγια, ποια είναι τα perks του να είσαι φοιτητής στο Αλεξάνδρειο ΤΕΙ; Εκτός του ότι είναι ένα από τα καλύτερα ΤΕΙ :D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, έχω δυο ερωτήσεις να κάνω, μακάρι να απαντηθούν, όχι όπως οι προηγούμενες που είχα κάνει :(
Τέλος πάντων, στο θέμα μας:

Σε περίπτωση που περάσω στο ΤΕΙ της Λάρισας, τι πρέπει να κάνω για να ολοκληρώσω την μετεγγραφή μου στο ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης; Θα χρειαστεί να γραφτώ στην Λάρισα για αρχή, μετά θα κάνω την αίτηση, απ'όσο έχω καταλάβει για να πάρω την απάντηση μου για το αν θα ολοκληρωθεί η μετεγγραφή μου θα περάσει ένα εξάμηνο, οπότε τι γίνεται με το 1ο εξάμηνο; Αν δεν πατάω καθόλου χάνω το εξάμηνο; Ξαναδίνω τον Σεπτέμβρη όταν και τελειώσω το 1ο έτος;
Η άλλη ερώτηση που έχω είναι, στο ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης θα έχω κάποιες εκπτώσεις σε αλυσίδες καταστημάτων ας πούμε; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το camping του ΑΠΘ; Θα έχω κάποια δωρεάν MB ή λεπτά στο κινητό μου;
Με άλλα λόγια, ποια είναι τα perks του να είσαι φοιτητής στο Αλεξάνδρειο ΤΕΙ; Εκτός του ότι είναι ένα από τα καλύτερα ΤΕΙ :D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Πρέπει να περιμένεις την υπουργική απόφαση που θα λεει τι θα γινει με τις μετεγγραφές και τις αιτήσεις. Αλλά λογικά ναι, θα κανεις εγγραφή στη λαρισα και μετά θα υποβάλεις αίτηση στη θεσσ/νικη. Δεν χανεις το εξαμηνο αρκει να κανεις δηλωση μαθηματων οταν πρεπει, δεν ειναι σαν το σχολειο. Δεν ειναι υποχρεωτικη η παρακολουθηση! Πλην βεβαια των εργαστηριων και απο οσο ξερω τα τει εχουν αρκετά απο αυτά.
Για τα άλλα δεν γνωριζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει τι γινεται με τα συγγραμματα.
Για ποιο λογο δεν τα δηλωνουμε μαζι με τα μαθηματα;;;
Τα συγγραμματα που θα παραγγειλουμε δεν θα πρεπει να σχετιζονται με τα μαθηματα που εχουμε δηλωσει;;
Αν ναι, δεν βρισκω το λογο, να μας προτεινουν οι καθηγητες συγγραμματα,αφου ενα συγγραμμα αναλογει σε καθε μαθημα
Εκτος και αν υπαρχουν πολλα συγγραμματα για καθε μαθημα και πρεπει να επιλεξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει τι γινεται με τα συγγραμματα.
Για ποιο λογο δεν τα δηλωνουμε μαζι με τα μαθηματα;;;
Τα συγγραμματα που θα παραγγειλουμε δεν θα πρεπει να σχετιζονται με τα μαθηματα που εχουμε δηλωσει;;
Αν ναι, δεν βρισκω το λογο, να μας προτεινουν οι καθηγητες συγγραμματα,αφου ενα συγγραμμα αναλογει σε καθε μαθημα
Εκτος και αν υπαρχουν πολλα συγγραμματα για καθε μαθημα και πρεπει να επιλεξουμε.

Βγαίνει κάθε έτος μια λίστα στον Εύδοξο (www.eudoxus.gr) με προτεινόμενα συγγράμματα στα μαθήματα του έτους. Τώρα αναλόγως και την σχολή και το μάθημα, μπορεί τα προτεινόμενα να είναι 1/μάθημα ή περισσότερα. Ο λόγος που ρωτάς τους καθηγητές ποιο να επιλέξεις είναι γιατί -μπορεί να- έχουν ένα σύγγραμμα ως πρότυπο για την ροή της διδασκαλίας ή το ποιόν των θεμάτων.

Συνήθως ένα σύγγραμμα δεν είναι ποτέ αρκετό για να πάρεις όλες τις πληροφορίες σε ένα μάθημα. Επίσης είναι πολύ συχνό οι καθηγητές να πηγαίνουν βάσει συγγράμματος που έχει σταματήσει να δίνεται στον Εύδοξο (σε μας συμβαίνει συνέχεια). Θα το δεις, το ότι παίρνεις ένα σύγγραμμα δεν σημαίνει σχεδόν ποτέ ότι καλύπτεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Βγαίνει κάθε έτος μια λίστα στον Εύδοξο (www.eudoxus.gr) με προτεινόμενα συγγράμματα στα μαθήματα του έτους. Τώρα αναλόγως και την σχολή και το μάθημα, μπορεί τα προτεινόμενα να είναι 1/μάθημα ή περισσότερα. Ο λόγος που ρωτάς τους καθηγητές ποιο να επιλέξεις είναι γιατί -μπορεί να- έχουν ένα σύγγραμμα ως πρότυπο για την ροή της διδασκαλίας ή το ποιόν των θεμάτων.

Συνήθως ένα σύγγραμμα δεν είναι ποτέ αρκετό για να πάρεις όλες τις πληροφορίες σε ένα μάθημα. Επίσης είναι πολύ συχνό οι καθηγητές να πηγαίνουν βάσει συγγράμματος που έχει σταματήσει να δίνεται στον Εύδοξο (σε μας συμβαίνει συνέχεια). Θα το δεις, το ότι παίρνεις ένα σύγγραμμα δεν σημαίνει σχεδόν ποτέ ότι καλύπτεσαι...

πρεπει να παραγγειλεις εναν ορισμενο αριθμο συγγραμματων;;;
δηλαδη, για ενα μαθημα μπορεις να παραγγειλεις περισσοτερο απο ενα συγγραμματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
πρεπει να παραγγειλεις εναν ορισμενο αριθμο συγγραμματων;;;
δηλαδη, για ενα μαθημα μπορεις να παραγγειλεις περισσοτερο απο ενα συγγραμματα;

Όχι. Ένα μάθημα, ένα σύγγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι, επειδη μου το εχουν πει 2 ατομα και το είπε και καποιος στη μανα μου, γίνεται να πάρεις/δωσεις μαθήματα απο αλλα εξάμηνα απο αυτό που είσαι? πχ αν εισαι β εξαμηνο να δωσεις μαθημα του γ ή δ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
αναλογα το τμημα και τις εξαρητσεις που υπαρχουν μεταξυ των μαθηματων με βαση τον οδηγο σπουδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top