Γενικές φοιτητικές απορίες

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Τα αφορολόγητα (μεικτά) νομίζω.

Μεικτα, οπως τα λεει ο γκρεγκορι!

Γαμώτο! Και εγώ νόμιζα πως αυτός που με χαρακτήρισε ως μη δικαιούχο έσφαλε. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εχω γραφτεί κανονικά, η σχολή μου όμως δεν λειτουργεί από την περασμένη Παρασκευή. Μπορώ να υποβάλλω την αίτηση για έκδοση του πάσου ή πρέπει να λειτουργεί κανονικά το πανεπιστήμιο πρώτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini9595

Νεοφερμένος

Η eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ποτε αρχιζεται?

Την Τριτη κανονικα αλλα εγω αρχιζω την Τεταρτη,την Τριτη δεν εχω καποιο μαθημα!! :clapup:

Λογικα το προγραμμα θα ειναι για ολα τα τμηματα....Μαλλον καποια μαθηματα θα τα εχει διπλα...
Θα σας χωρησουν σε 2 τμηματα μαλλον, γιατι δε γινεται ολοι οι πρωτοετεις να παρακολουθειτε μαζι...Που θα χωρεσετε;;
Δεν ειμαστε πολλλοι 126 ατομα εχει παρει φετος !!! Ειναι και επαρχια..... λογικα μετα καμια 80αρια θα ειμαστε δε νομιζω να πανε ολοι. Ηδη καποια ατομα που περασαν στο Ιστορικο θα ξαναδωσουν, :book: μονο για εγγραφη πηγαν!!!

Όχι φυσικά και δεν θα κάνεις μάθημα 12 ώρες συνεχόμενες. Θα σπάει σε επιμέρους ώρες πχ 9-10, 13-15,19-21.

Μονο τεταρτη και δευτερα ειναι ετσι οι υπολοιπες ειναι πολυ καλυτερα!!! Τριτη ας πουμε δεν εχω τιποτα!! :sleep: παντως εχω μπερδευτει....θα δειξει!!:hmm:

Δε χρειαζεται να εισαι εκει συνεχεια..Στις θεωριες,δεν υπαρχουν απουσιες..Βεβαια ειναι νωρις..Με το καιρο, θα γνωρισεις συμφοιτητες και θα ανταλλασετε σημειωσεις..Εσυ δηλαδη θα πηγαινεις στα μαθηματα που μπορεις να πηγαινεις..Αλλα παιδια, σε αλλες θεωριες..Και θα ανταλλαζετε σημειωσεις..Βεβαια με το καιρο,θα εξοικιωθεις,με αυτα...Σκεψου εγω με τοσα νοσοκομεια -εργαστηρια την εβδομαδα(που εκει μπαινουν απουσιες),δε προλαβαινω να ειμαι και σε ολες τις θεωριες..Οποτε, δινω σημειωσεις στα παιδια σε αυτες που εχω παει..Και εκεινα, μου δινουν για τις αλλες θεωριες, που δε μπορεσα να παω..:)

Λογικα σε ολα θα μπορω να πηγαινω γιατι θα παω να μεινω εκει...εμεις παλι καλα δεν εχουμε υποχρεωτικα εργαστηρια!! :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hobo

Νεοφερμένος

Η hobo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
εχει κατορθωσει να εγγραφει κανενασ στην νομικη απθ η τουλαχιστον να επικοινωνησει με την γραμματεια η οποια στην περιπτωση μου δεν δινει σημεια ζωης καθως ουτε ανταποκρινεται στα ακαταπαυστα καθημερινα τηλεφωνηματα μου ουτε αναρτα καποια σχετικη ανακοινωση που αφορα τισ εγγραφες των πρωτοετων.λεει μονο στο προγραμμα σπουδων πως η διδασκαλια των μαθηματων ξεκινα απο 1 οκτωμβριου.αντε να βγαλω ακρη για το που και ποτε -εννοω την ωρα οποτε με βλεπω να κατασκηνωνω εξω απο τη σχολη απο τισ 8και οτι προκυψει γιατι δεν προτιθεμαι να χασω την πρωτη μου παρακολουθηση -πρεπει να παρακολουθησω και αν θα παραδοθουν μαθηματα και για το δικο μου εξαμηνο η αφορα η ανακοινωση τα υπολοιπα εξαμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
γενικα στο απθ δεν πρει να εχει γραφτει μεγαλητερο ποσοστο απο 5 %
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinase

Νεοφερμένος

Η matinase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια δας ζηλευω εσας που εχετε γραφτει κι εχετε και προγραμμα μαθηματων!!Εγω ειμαι στον πανεπιστημιο Πατρων εχω παει 2 φορες και η γραμματεια ηταν κλειδαμπαρωμενη..δν υπηρχε και καποια σχετικη ανακοινωση..εχω αρχισει και ανησυχω!!τεσπα καλη αρχη σε ολους και επλιζω να γινει η αρχη και για μενα συντομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΕΜΠ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠAΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ.

https://www.ntua.gr/announcements/rec..._prwtoetwn.pdf

Δηλαδή τώρα θα μπορούμε να πάμε να εγγραφτούμε?
Δεν υπάρχει επ αόριστον αναστολή της λειτουργίας του ΕΜΠ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Υπάρχει, απλώς κανείς δεν θέλει να την πληρώσουν οι πρωτοετείς, αφού δεν φταίνε σε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Υπάρχει, απλώς κανείς δεν θέλει να την πληρώσουν οι πρωτοετείς, αφού δεν φταίνε σε τίποτα.

Θα μπορούμε να γραφτούμε όμως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Κοίτα, πιστεύω πως δεν θα είναι ανοιχτές οι γραμματείες. Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια συννενόηση, προβλέπω όμως ότι όλο το φορτίο θα το αναλάβει το γραφείο του πρύτανη. Υποθέτω ότι απεργία-ξεαπεργία, από τη στιγμή που είναι έτσι η κατάσταση, η γραμματεία του πρύτανη ειδικά θα λειτουργεί (αφού το λέει η ανακοίνωση κιόλας), αν δεν λειτουργεί ήδη για να προλαβαίνει τις εξελίξεις. Απλώς θα γίνει ένας τεράστιος πανικός πιστεύω, αφού θα πηγαίνουν από όλες τις σχολές εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Κοίτα, πιστεύω πως δεν θα είναι ανοιχτές οι γραμματείες. Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια συννενόηση, προβλέπω όμως ότι όλο το φορτίο θα το αναλάβει το γραφείο του πρύτανη. Υποθέτω ότι απεργία-ξεαπεργία, από τη στιγμή που είναι έτσι η κατάσταση, η γραμματεία του πρύτανη ειδικά θα λειτουργεί (αφού το λέει η ανακοίνωση κιόλας), αν δεν λειτουργεί ήδη για να προλαβαίνει τις εξελίξεις. Απλώς θα γίνει ένας τεράστιος πανικός πιστεύω, αφού θα πηγαίνουν από όλες τις σχολές εκεί.

Δηλαδη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απεργούν οι γραμματείες της κάθε σχολής του ΕΜΠ, και για να γραφτούμε πρέπει να πάμε στην γραμματεία του πρυτάνη. Δηλαδή κατά πάσα πιθανότητα οι εγγραφές θα γίνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς απεργούν αυτή τη στιγμή.
Για να το λέει ο πρύτανης και να βάζει στη μέση το ίδιο του το γραφείο για "δικλείδα ασφαλείας", θα γίνουν.
Εκτός πια αν παρεμποδίσει κανείς τη διαδικασία, που πραγματικά δεν το νομίζω, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μεταφέρει κάποιος το βάρος στους πρωτοετείς. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα να μπείτε στην πολυτεχνειούπολη, γενικώς υπάρχει κόσμος στις πύλες επειδή η απεργία είναι περιφρουρούμενη. Αν εξηγήσετε τι θέλετε να κάνετε, ελπίζω να σας αφήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς απεργούν αυτή τη στιγμή.
Για να το λέει ο πρύτανης και να βάζει στη μέση το ίδιο του το γραφείο για "δικλείδα ασφαλείας", θα γίνουν.
Εκτός πια αν παρεμποδίσει κανείς τη διαδικασία, που πραγματικά δεν το νομίζω, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μεταφέρει κάποιος το βάρος στους πρωτοετείς. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα να μπείτε στην πολυτεχνειούπολη, γενικώς υπάρχει κόσμος στις πύλες επειδή η απεργία είναι περιφρουρούμενη. Αν εξηγήσετε τι θέλετε να κάνετε, ελπίζω να σας αφήσουν.

Ευχαριστώ φίλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
civilara σε χρειαζομαι :huglove:

πες μου τι γινεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
σε οσους έκαναν εγγραφή υπήρχε στη συμπλήρωση των χαρτιών ερώτηση για τα επαγγέλματα των γονιών και τις ξένες γλώσσες που γνωρίζεται? ο.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
σε οσους έκαναν εγγραφή υπήρχε στη συμπλήρωση των χαρτιών ερώτηση για τα επαγγέλματα των γονιών και τις ξένες γλώσσες που γνωρίζεται? ο.0
Για στατιστικές μελέτες χρησιμοποιούνται αυτά τα δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Για στατιστικές μελέτες χρησιμοποιούνται αυτά τα δεδομένα.

δεν παιζει καποιο ρολο για το πως χωριζουν τους φοιτητες σε τμηματα ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
δεν παιζει καποιο ρολο για το πως χωριζουν τους φοιτητες σε τμηματα ε?
Φυσικά όχι. Με βάση το αρχικό του επωνύμου σας σας κατανείμουν σε κλιμάκια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Φυσικά όχι. Με βάση το αρχικό του επωνύμου σας σας κατανείμουν σε κλιμάκια.:)

θα ειμαι δηλαδη μαζι με οσους ημουν κ στην εγγραφη. τελεια :D. ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini9595

Νεοφερμένος

Η eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Και κατι τελευταιο για να παρω το πασο τι ακριβως κανω,πρεπει να κανω καποια αιτηση;; :wacko:
(Στη γραμματεια μου ειπαν οτι θα το παρω ή απο το γερμανο ή απο τη vodafone!! :confused: που κολλανε οι εταιρειες; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top