Γενικές φοιτητικές απορίες

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εμείς πάλι δεν είχαμε καμία απεργία/κατάληψη και δεν μας ενημέρωσαν για παράταση. Θα ισχύσει και πάλι για όλους?

Σε ποια σχολη εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
ας ξανα ρωτήσω :ρ γινεται καποιος να συνεχισει να σπουδάζει επι πληρωμή σε περίπτωση που συμπληρώσει τα ν+2 και δεν εχει παρει πτυχιο ακόμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ας ξανα ρωτήσω :ρ γινεται καποιος να συνεχισει να σπουδάζει επι πληρωμή σε περίπτωση που συμπληρώσει τα ν+2 και δεν εχει παρει πτυχιο ακόμα ?

Δεν διαγράφεσαι στα ν+2, απλά παύεις να χεις τα φοιτητικά προνόμια όπως το πάσο και τις εστίες ξερωγω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Δεν διαγράφεσαι στα ν+2, απλά παύεις να χεις τα φοιτητικά προνόμια όπως το πάσο και τις εστίες ξερωγω. :)

Αυτό ισχύει εδώ και πολλά χρόνια. Με τον νέο νόμο σε διαγράφουν, ανάλογα με το ίδρυμα βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Απο οσο γνωριζω εχουν απεργια οι διοικητικοι ολων των ΑΕΙ/ΤΕΙ. Οποτε παντου εχουν ακυρωθει οι εγγραφες. Βεβαια οταν ξανανοιξει θα βγαλει ανακοινωση για το μεχρι ποτε θα μπορουν να εγγραφουν οι πρωτοετεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Απο οσο γνωριζω εχουν απεργια οι διοικητικοι ολων των ΑΕΙ/ΤΕΙ. Οποτε παντου εχουν ακυρωθει οι εγγραφες. Βεβαια οταν ξανανοιξει θα βγαλει ανακοινωση για το μεχρι ποτε θα μπορουν να εγγραφουν οι πρωτοετεις

Η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μετράει σαν ΤΕΙ? Εγω πήγα πριν δυο μέρες για εγγραφή, όλη η γραμματεία ηταν εκεί, μου έλυσαν όλες τις απορίες και μου είπαν οτι όλον τον καιρο ηταν ανοιχτη (η εξεταστικη μονο αναβληθηκε) και οτι δεν θα παρουν παραταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεμέδιος

Νεοφερμένος

Η Ρεμέδιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Προφανώς η ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι η εξαίρεση. Δεν γινεται ομως ολοι οι αλλοι να καθονται σε αναμμενα καρβουνα. Πρεπει να βγει ανακοινωση για την παραταση στις ημερομηνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Προφανώς η ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι η εξαίρεση. Δεν γινεται ομως ολοι οι αλλοι να καθονται σε αναμμενα καρβουνα. Πρεπει να βγει ανακοινωση για την παραταση στις ημερομηνιες.

Λογικά θα βγει μετά τις 27.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
σε εμας παλι(στο Παντειο) οι εγγραφες εχουν ηδη ξεκινησει απο την Παρασκευη.....:clapup: Παιδια πως φανταζεστε τυην πρωτη μερα στη σχολη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
άσχετα από το αν απεργούν οι γραμματείες, μαθήματα γίνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Μηπως ξερει καποιος αν η απεργια στο ΕΚΠΑ συνεχιζεται; Πηρα τηλεφωνο στη γραμματεια αλλα δεν απαντουσε κανενας, το site ειναι εκτος λειτουργιας και η εγγραφη ειναι την Τριτη και φοβαμαι μη κατεβω αδικα στην Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μηπως ξερει καποιος αν η απεργια στο ΕΚΠΑ συνεχιζεται; Πηρα τηλεφωνο στη γραμματεια αλλα δεν απαντουσε κανενας, το site ειναι εκτος λειτουργιας και η εγγραφη ειναι την Τριτη και φοβαμαι μη κατεβω αδικα στην Αθηνα.


ειδα που ειχαν ανεβασει καποια στιγμη στην ιστοσελιδα οτι θα ξεκινησει απο 23 ,δηλαδη απο αυριο η λειτουργια του πανεπιστημιου.Τωρα κατα ποσο αληθευει,δεν ξερω!καλυτερα να παρακολουθεις την ιστοσελιδα!

άσχετα από το αν απεργούν οι γραμματείες, μαθήματα γίνονται;

Νομιζω πως ναι!εγω που ειχα παει πριν μερες στο πανεπιστημιο παρολο που γινοταν απεργια οι φοιτητες ηταν εκει και εδιναν εξεταστικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Μηπως ξερει καποιος αν η απεργια στο ΕΚΠΑ συνεχιζεται; Πηρα τηλεφωνο στη γραμματεια αλλα δεν απαντουσε κανενας, το site ειναι εκτος λειτουργιας και η εγγραφη ειναι την Τριτη και φοβαμαι μη κατεβω αδικα στην Αθηνα.
Είχε βγει την Παρασκευή ανακοίνωση οτι θα συνεχιστεί η απεργία μεχρι και τις 27.Επομένως,φαντάζομαι θα πάρουν κι άλλη παράταση οι εγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
παιδια οσοι εχετε πανεπιστημιακη ιατρικη καλυψη μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλη και αν εχει την ισχυ που εχει η καλυψη του ικα ,τ δημοσιου κ.α?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
λοιπον θελω να ρωτησω κατι!
πολλοι γνωστοι μου λενε οτι θα πανε με τους γονεις τους ή με καποιο μεγαλυτερο αδελφο/η για την εγγραφη.. δεν ξερω αλλα εγω λεω να παω μονη μου στο πανεπιστημιο...τι γινεται συνηθως?:confused:
και υπαρχει καποιος που να σπουδαζει ηδη στα ιωαννινα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
λοιπον θελω να ρωτησω κατι!
πολλοι γνωστοι μου λενε οτι θα πανε με τους γονεις τους ή με καποιο μεγαλυτερο αδελφο/η για την εγγραφη.. δεν ξερω αλλα εγω λεω να παω μονη μου στο πανεπιστημιο...τι γινεται συνηθως?:confused:
και υπαρχει καποιος που να σπουδαζει ηδη στα ιωαννινα??

Την πρηγούμενη εβδομάδα πήγα με δύο φίλες για εγγραφή, η μια πέρασε σε διπλανή σχολή και η άλλη ήρθε για βόλτα.

Στη σχολή της φίλης μου με το που βγήκε η κοπέλα από το γραφείο της γραμματείας με τα χαρτιά που της είχε δώσει ο υπάλληλος και πήγαμε κάπου να κάτσουμε για να τα συμπληρώσει μας πλησίασε ενα ευγενικό παιδί και αρχίσαμε να συζητάμε γενικά. Κάθε 5' τη ρωτούσε αν θέλει βοήθεια αν κολλάει κάπου κλπ. Τίποτα τραγικό, δεν τον χρειάστηκε καθόλου! Πιο πολύ τον χρειαστήκαμε εμείς για να μην βαρεθούμε να περιμένουμε μέχρι να συμπληρώσει τα χαρτιά :P Ε, φεύγοντας της έδωσε και ένα ενημερωτικό φυλλάδιο σχετικά με την παράταξη του :whistle:
Στη δικιά μου σχολή συμπλήρωνα τα χαρτιά στο γραφείο του γραμματέα μπροστά του και για τυχόν απορία έπρεπε να ρωτήσω αυτόν ( και ας φοβόμουν ότι θα με βρίσει :P)
Είναι απλή διαδικασία, δεν χρειάζεται δηλαδη η φυσική παρουσία του γονέα. Εμένα μου άρεσε που πήγα με φίλες αλλά και μόνη μου να πήγαινα δεν θα είχα πρόβλημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Την πρηγούμενη εβδομάδα πήγα με δύο φίλες για εγγραφή, η μια πέρασε σε διπλανή σχολή και η άλλη ήρθε για βόλτα.

Στη σχολή της φίλης μου με το που βγήκε η κοπέλα από το γραφείο της γραμματείας με τα χαρτιά που της είχε δώσει ο υπάλληλος και πήγαμε κάπου να κάτσουμε για να τα συμπληρώσει μας πλησίασε ενα ευγενικό παιδί και αρχίσαμε να συζητάμε γενικά. Κάθε 5' τη ρωτούσε αν θέλει βοήθεια αν κολλάει κάπου κλπ. Τίποτα τραγικό, δεν τον χρειάστηκε καθόλου! Πιο πολύ τον χρειαστήκαμε εμείς για να μην βαρεθούμε να περιμένουμε μέχρι να συμπληρώσει τα χαρτιά :P Ε, φεύγοντας της έδωσε και ένα ενημερωτικό φυλλάδιο σχετικά με την παράταξη του :whistle:
Στη δικιά μου σχολή συμπλήρωνα τα χαρτιά στο γραφείο του γραμματέα μπροστά του και για τυχόν απορία έπρεπε να ρωτήσω αυτόν ( και ας φοβόμουν ότι θα με βρίσει :P)
Είναι απλή διαδικασία, δεν χρειάζεται δηλαδη η φυσική παρουσία του γονέα. Εμένα μου άρεσε που πήγα με φίλες αλλά και μόνη μου να πήγαινα δεν θα είχα πρόβλημα ;)
χαχαχα ευχαριστω για την εκτενη απαντηση..παντως ναι οι φιλες ειναι καλη λυση αλλα δυσκολα μπορουν να με συνοδεψουν γιατι δεν ειναι κοντα...τελοσπαντων...εσυ εκει τα αλλα πρωτακια τα ειδες με παρεα?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
χαχαχα ευχαριστω για την εκτενη απαντηση..παντως ναι οι φιλες ειναι καλη λυση αλλα δυσκολα μπορουν να με συνοδεψουν γιατι δεν ειναι κοντα...τελοσπαντων...εσυ εκει τα αλλα πρωτακια τα ειδες με παρεα?:)

Πήγαμε νωρίς, δεν είχε πολύ κόσμο αλλά αν θυμάμαι καλά εκτός από εμάς που ήμασταν παρέα οι άλλοι 5-6 πρωτοετείς που είδαμε ήταν με γονείς. :) Και εγώ αν ερχόμουν από μακριά λογικά θα πήγαινα με τη μητέρα μου, κι ας μην χρειάζεται γενικά. Κάνε ότι σε βολεύει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
λοιπον θελω να ρωτησω κατι!
πολλοι γνωστοι μου λενε οτι θα πανε με τους γονεις τους ή με καποιο μεγαλυτερο αδελφο/η για την εγγραφη.. δεν ξερω αλλα εγω λεω να παω μονη μου στο πανεπιστημιο...τι γινεται συνηθως?:confused:
και υπαρχει καποιος που να σπουδαζει ηδη στα ιωαννινα??
θα προσπαθήσουν να σε αποπλανήσουν κομματόσκυλα. θα σε βοηθήσουν για να σε κάνουν υποσεινήδητα ή συνειδητά δικιά τους ψύχη τε και σώματι. καλύτερα να φέρεις τον πατέρα σου μαζί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top