Γενικές φοιτητικές απορίες

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Nαι,ακριβως.


Δεν ξερω αν θα θελα να μοιραζομαι το τζακουζι εκει με αλλους φοιτητες.:(

για το τζακούζι δεν ξέρω, αλλά στη σάουνα σίγουρα θα αναγκαστείς να συναντάς και άτομα που δεν θέλεις:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
για το τζακούζι δεν ξέρω, αλλά στη σάουνα σίγουρα θα αναγκαστείς να συναντάς και άτομα που δεν θέλεις:/

Σαουνες εχει πολλες.Τζακουζι μονο ενα,δεν ειναι δα και χιλτον.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Αν πχ ενα μάθημα κάποιος το πέρασε με 5 και πιστεύει οτι θα του ρίξει τον Μ.Ο, μπορεί να το ξαναδώσει ώστε να περάσει με καλύτερο βαθμό ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αν πχ ενα μάθημα κάποιος το πέρασε με 5 και πιστεύει οτι θα του ρίξει τον Μ.Ο, μπορεί να το ξαναδώσει ώστε να περάσει με καλύτερο βαθμό ή όχι;
Aπ οσο ξερω ναι. Τουλαχιστον στη δικη μου σχολη ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Αν πχ ενα μάθημα κάποιος το πέρασε με 5 και πιστεύει οτι θα του ρίξει τον Μ.Ο, μπορεί να το ξαναδώσει ώστε να περάσει με καλύτερο βαθμό ή όχι;

εννοειται πωσ μπορει..παει και βρισκει τον καθηγητη και ζηταει ακυρωση του βαθμου του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
εντός πόσων ημερών μετά την εξέταση μαθαίνεις το βαθμό σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
για το τζακούζι δεν ξέρω, αλλά στη σάουνα σίγουρα θα αναγκαστείς να συναντάς και άτομα που δεν θέλεις:/
αααααααααααχ διαλυμενα πανεπιστημια αυτης της χωρας , αντι να εχει ο καθενας στο δωματιο του...,μπαχαλο τα εχουνε κανει...:P

εντός πόσων ημερών μετά την εξέταση μαθαίνεις το βαθμό σου?
εξαρταται απο το πανεπιστημιο και τον κααθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εννοειται πωσ μπορει..παει και βρισκει τον καθηγητη και ζηταει ακυρωση του βαθμου του:P

Εννοείται πώς δεν είναι τόσο απλό. Σε εμάς ούτε ακυρώνονται βαθμοί ούτε τίποτα. ΜΟΝΟ αν το έχεις κόψει εσύ με ρήτρα γίνεται, δια της πλαγίας οδού δηλαδή.

Αυτά πρέπει να τα ρωτήσετε στις γραμματείες σας ή σε κάποιον παλιότερο φοιτητή ΑΝ και, τα πράγματα αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εννοείται πώς δεν είναι τόσο απλό. Σε εμάς ούτε ακυρώνονται βαθμοί ούτε τίποτα. ΜΟΝΟ αν το έχεις κόψει εσύ με ρήτρα γίνεται, δια της πλαγίας οδού δηλαδή.

Αυτά πρέπει να τα ρωτήσετε στις γραμματείες σας ή σε κάποιον παλιότερο φοιτητή ΑΝ και, τα πράγματα αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά.
Revekka για σένα οι ερωτήσεις, γιατί σπούδασες και στην Αγγλία και έχεις γνώση των Ελληνικών δεδομένων.

1. Στη Βρετανία το άριστα είναι το first (7 και πάνω), μετά είναι το Second 2:1 (6 έως 7), μετά το Second 2:2 (5 έως 6) και τέλος το Third (4 έως 5). Το άριστα, όπως βλέπουμε, είναι αρκετά χαμηλά.
Όμως, από όσο ξέρω τουλάχιστον, παράλληλα ισχύει και το εξής. Αν δεν περάσεις μάθημα το Μάϊο, όταν το ξαναδώσεις τον Αύγουστο, και άριστα να γράψεις, βαθμολογείσαι με τη βάση (4). Δηλαδή έχεις μόνο μια ευκαιρία για καλό βαθμό.
Το επιβεβαιώνεις αυτό; Και αν δεν περάσεις και τον Αύγουστο, τέλος ή προβλέπεται κάτι; Π.χ. αλλαγή αντικειμένου.

2. Στην Ελλάδα ποιές είναι οι αντίστοιχες βαθμίδες βαθμολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Revekka για σένα οι ερωτήσεις, γιατί σπούδασες και στην Αγγλία και έχεις γνώση των Ελληνικών δεδομένων.

1. Στη Βρετανία το άριστα είναι το first (7 και πάνω), μετά είναι το Second 2:1 (6 έως 7), μετά το Second 2:2 (5 έως 6) και τέλος το Third (4 έως 5). Το άριστα, όπως βλέπουμε, είναι αρκετά χαμηλά.
Όμως, από όσο ξέρω τουλάχιστον, παράλληλα ισχύει και το εξής. Αν δεν περάσεις μάθημα το Μάϊο, όταν το ξαναδώσεις τον Αύγουστο, και άριστα να γράψεις, βαθμολογείσαι με τη βάση (4). Δηλαδή έχεις μόνο μια ευκαιρία για καλό βαθμό.
Το επιβεβαιώνεις αυτό; Και αν δεν περάσεις και τον Αύγουστο, τέλος ή προβλέπεται κάτι; Π.χ. αλλαγή αντικειμένου.

2. Στην Ελλάδα ποιές είναι οι αντίστοιχες βαθμίδες βαθμολογίας;

Επειδή έκανα το μεταπτυχιακό στην Αγγλία και όχι το προπτυχιακό σου απαντώ με επιφύλαξη, γιατί αυτά που ξέρω τα ξέρω από φίλους μου και όχι από δική μου εμπειρία. Από όσο ξέρω δεν ισχύει αυτό με τον καλό βαθμό, αν γράψεις καλά τον Αύγουστο, παίρνεις τον βαθμό κανονικά. Αν κοπείς πάλι, νομίζω έχεις ακόμα μία ευκαιρία να ξαναδώσεις αλλά πληρώνεις κάποια χρήματα (αυτό το ξέρω σίγουρα-για τα χρήματα). Μετά δεν ξέρω τι γίνεται.. :)

Στην Ελλάδα γνωρίζουμε όλοι ότι η βάση είναι το 5. Μετά μέχρι 6.49 είναι καλώς, μετά 6.50-8.49 λίαν καλώς και μετά άριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Επειδή έκανα το μεταπτυχιακό στην Αγγλία και όχι το προπτυχιακό σου απαντώ με επιφύλαξη, γιατί αυτά που ξέρω τα ξέρω από φίλους μου και όχι από δική μου εμπειρία. Από όσο ξέρω δεν ισχύει αυτό με τον καλό βαθμό, αν γράψεις καλά τον Αύγουστο, παίρνεις τον βαθμό κανονικά. Αν κοπείς πάλι, νομίζω έχεις ακόμα μία ευκαιρία να ξαναδώσεις αλλά πληρώνεις κάποια χρήματα (αυτό το ξέρω σίγουρα-για τα χρήματα). Μετά δεν ξέρω τι γίνεται.. :)

Στην Ελλάδα γνωρίζουμε όλοι ότι η βάση είναι το 5. Μετά μέχρι 6.49 είναι καλώς, μετά 6.50-8.49 λίαν καλώς και μετά άριστα.
Και γω από φοιτητές στο κολέγιό μου το άκουσα (ελπίζω να μην αποκτήσω τέτοιες έγνοιες σε προσωπικό επίπεδο:)), όμως δε μου φάνηκε παράλογο, με το δεδομένο του βαθμού 7 για το άριστα. Ένας φίλος κόπηκε σε δυο μαθήματα με 3,9 (με βάση το 4!), οπότε μετά τις εξετάσεις του Αυγούστου θα μάθω αν ισχύει.
Για τα χρήματα νομίζω ότι έχεις δίκιο, και γω το έχω ακούσει, μου το θύμησες.

Το έψαξα στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου και το βρήκα.

CORE REGULATIONS FOR UNDERGRADUATE PROGRAMMES
.......................
34. A student permitted to resit one or more module element(s) may do so on one occasion only in the following August/September. In such cases a student:
2011-2012
(a) must resit all failed elements of any failed component(s) within the failed module(s) (eg a failed coursework assignment where the coursework overall has been failed);
(b) may not resit module components or elements in which he/she has achieved a mark of 40% or more at the first attempt;
(c) may be assessed at the resit by a mode of assessment different from that by which he/she was originally assessed, provided that this has been approved as part of the module specification;
(d) will have a maximum mark of 40% recorded for modules which have been passed at a resit.

..................................
Νομίζω ότι είναι ένας σημαντικός λόγος για να ερμηνεύσει κάποιος το χαμηλό άριστα, στο 7.
Για τα χρήματα νομίζω ότι μάλλον ισχύει για τον Αύγουστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
γινεται να διαγραφω απο ενα τμημα με εξουσιοδωτηση? (χωρις την παρουσια μου δηλαδη) ,για εγγραφη ξερω οτι γινεται αλλα για διαγραφη δεν γνωριζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Kαι με φαξ γίνεται θαρρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
γινεται να διαγραφω απο ενα τμημα με εξουσιοδωτηση? (χωρις την παρουσια μου δηλαδη) ,για εγγραφη ξερω οτι γινεται αλλα για διαγραφη δεν γνωριζω

ναι δεν είναι απαραίτητο να πας εκεί για να διαγραφείς, αρκεί βέβαια να κανονίσεις πού θα στείλουν τον φάκελό σου με απολυτήριο, βεβαίωση πρόσβασης, καταστασεις μαθημάτων κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
γινεται να διαγραφω απο ενα τμημα με εξουσιοδωτηση? (χωρις την παρουσια μου δηλαδη) ,για εγγραφη ξερω οτι γινεται αλλα για διαγραφη δεν γνωριζω

Εγω είχα πάει στα ΚΕΠ όταν ήταν να διαγραφώ (πριν δυο χρόνια) και μου είχαν ζητήσει να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση,να τους δώσω μια βεβαίωση εγγραφής από το άλλο τμήμα και να παραδώσω το πάσο...!

Από εκεί και μετά δεν ασχολήθηκα...την διαγραφή την έστειλαν κατ'ευθείαν στην σχολή που γράφτηκα!!

Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Παιδια μηπως ξερει κανεις αν καποιος μπορει να ειναι γραμμενος σε ενα πανεπιστημιο στην Ελλαδα κ σε ενα στο εξωτερικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Απ' όσο θυμάμαι η υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνεις κατά την εγγραφή σου, λέει ότι δεν φοιτάς σε κανένα άλλο πανεπιστήμιο στη Ελλάδα ή στο Εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Απ' όσο θυμάμαι η υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνεις κατά την εγγραφή σου, λέει ότι δεν φοιτάς σε κανένα άλλο πανεπιστήμιο στη Ελλάδα ή στο Εξωτερικό.

ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Παιδια μηπως ξερει κανεις αν καποιος μπορει να ειναι γραμμενος σε ενα πανεπιστημιο στην Ελλαδα κ σε ενα στο εξωτερικο;
Μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top