Γενικές φοιτητικές απορίες

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
απο το προξενειο δε μπορω να κανω τις απαραιτητες εξουσιοδοτησεις....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
απο το προξενειο δε μπορω να κανω τις απαραιτητες εξουσιοδοτησεις....?

Μη μπλέξεις μαζί τους. Εξουσιοδότηση σε ΚΕΠ.

Υγ. Άμα τη εγγραφή, κάνε επι τόπου αναστολή σπουδών. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Μη μπλέξεις μαζί τους. Εξουσιοδότηση σε ΚΕΠ.

Υγ. Άμα τη εγγραφή, κάνε επι τόπου αναστολή σπουδών. ;)
μα εγω θα ειμαι στο εξωτερικο πως θα παω στα ΚΕΠ :P το θεμα μου ειναι να μη χρειαστω να ξαναρθω ελλαδα απο την στιγμη που φυγω και γι'αυτο ρωταω αν γινεται απο το ελληνικο προξενειο να κανω την εξουσιοδοτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
μα εγω θα ειμαι στο εξωτερικο πως θα παω στα ΚΕΠ :P το θεμα μου ειναι να μη χρειαστω να ξαναρθω ελλαδα απο την στιγμη που φυγω και γι'αυτο ρωταω αν γινεται απο το ελληνικο προξενειο να κανω την εξουσιοδοτηση...

Ετοίμασε από τώρα τα δικαιολογητικά. Είναι στάνταρ. Και τέλη Αυγούστου, τηλεφωνική επικοινωνία με τη σχολή για τα επι μέρους θέματα που σε ενδιαφέρουν και συμπληρώνεις ό,τι λείπει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αμερική θα σπουδάσεις; Αν όχι, γιατί τόσο νωρίς;
Εγώ πέρισυ γράφτηκα στις 12 Σεπτεμβρίου. Έφυγα προς το τέλος Σεπτεμβρίου για Αγγλία. Εσύ δεν προλαβαίνεις;
Εκτός από την πρώτη εγγραφή, όλα τα άλλα (αναβολή στράτευσης, βεβαίωση για ασφαλιστικό φορέα, βιβλιάριο σπουδών, πάσο, συγγράμματα, εγγραφή στο 2ο εξάμηνο κ.λ.π.) τα έκανε με εξουσιοδότηση η μητέρα μου.
Πριν φύγω, ετοίμασα μια σειρά από εξουσιοδοτήσεις. Αν θες βοήθεια γι αυτά, στείλε μου μήνυμα.
Λογικά και η πρώτη εγγραφή μπορεί να γίνει με εξουσιοδότηση. Κάνε ένα τηλεφώνημα στη γραμματεία της σχολής και ρώτησέ το.

μα εγω θα ειμαι στο εξωτερικο πως θα παω στα ΚΕΠ :P το θεμα μου ειναι να μη χρειαστω να ξαναρθω ελλαδα απο την στιγμη που φυγω και γι'αυτο ρωταω αν γινεται απο το ελληνικο προξενειο να κανω την εξουσιοδοτηση...
Αν δε θες απλά να συζητήσεις για το θέμα, αλλά να πάρεις βοήθεια, κάνε τις ενέργειες που αναφέρω παρακάτω.
Όλα θα τελειώσουν σε δυο μέρες, αν δεν υπάρχει το πρόβλημα με την πρώτη εγγραφή (Κάνε τηλέφωνο στη σχολή).
1. Μου στέλνεις το mail σου.
2. Σου στέλνω όλες τις εξουσιοδοτήσεις που χρειάζονται (τις ανέφερα παραπάνω, τις έχω όλες στον υπολογιστή μου).
3. Γράφεις στον υπολογιστή σου τις εξουσιοδοτήσεις.
4. Πας και τις υπογράφεις σε ένα ΚΕΠ.
5. Τις αφήνεις στους γονείς σου, οι οποίοι επικοινωνούν με το Πανεπιστήμιο για τις διαδικασίες, όταν έρθει η ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Μια ερωτηση:διδασκονται σε ολες τις σχολες τα αγγλικα κ αν εχεις proficiency μπορεις να παρεις απαλλαγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μια ερωτηση:διδασκονται σε ολες τις σχολες τα αγγλικα κ αν εχεις proficiency μπορεις να παρεις απαλλαγη?

Κοιτα το προγραμμα σπουδων της σχολης που σε ενδιαφερει για να δεις αν εχει αγγλικα ή οχι. Η απαλλαγη αν εχεις proficiency εξαρταται απο τον καθηγητη. Π.χ. στη σχολη μου η καθηγητρια αγγλικων δε δινει απαλλαγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Κοιτα το προγραμμα σπουδων της σχολης που σε ενδιαφερει για να δεις αν εχει αγγλικα ή οχι. Η απαλλαγη αν εχεις proficiency εξαρταται απο τον καθηγητη. Π.χ. στη σχολη μου η καθηγητρια αγγλικων δε δινει απαλλαγες.
ΟΚ ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μια ερωτηση:διδασκονται σε ολες τις σχολες τα αγγλικα κ αν εχεις proficiency μπορεις να παρεις απαλλαγη?

δεν δίνουν σε όλες τις σχολές απαλλαγή:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
δεν δίνουν σε όλες τις σχολές απαλλαγή:/
:/:Πάντως για καλό και για κακό θα ρίξω μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής που με ενδιαφέρει για να δω αν διδάσκονται!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δεν πήρα απαλλαγή, παρ' όλο που είχα και proficiency και Toefl.
Μάλλον δεν είναι το σύνηθες στα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
:/:Πάντως για καλό και για κακό θα ρίξω μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής που με ενδιαφέρει για να δω αν διδάσκονται!;)

Στη σχολη θα κανεις Ιατρικη Ορολογια σε αλλη γλωσσα και οχι απλως αγγλικα.Για αυτο επομενως δεν δινονται απαλλαγες σε αυτα τα μαθηματα στις ιατρικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Στη σχολη θα κανεις Ιατρικη Ορολογια σε αλλη γλωσσα και οχι απλως αγγλικα.Για αυτο επομενως δεν δινονται απαλλαγες σε αυτα τα μαθηματα στις ιατρικες
Aυτο δεν με νοιαζει...Ισα-ισα που ειναι πολυ χρησιμο να μαθαινεις ιατρικες ορολογιες σε αλλες γλωσσες...
Αυτο που δεν θα αντεχα θα ηταν το μαθημα να ξεκινα απο τα βασικα της αγγλικης γλωσσας γενικα...Θα αυτοκτονουσα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Aυτο δεν με νοιαζει...Ισα-ισα που ειναι πολυ χρησιμο να μαθαινεις ιατρικες ορολογιες σε αλλες γλωσσες...
Αυτο που δεν θα αντεχα θα ηταν το μαθημα να ξεκινα απο τα βασικα της αγγλικης γλωσσας γενικα...Θα αυτοκτονουσα!:P

Για αυτο σου εξηγησα γιατι ειναι απαραιτητο μαθημα!:P Και οχι ιδιαιτερα δυσκολο αμα εχεις προφ.Απλα,ορισμους ιατρικους μαθαινεις και αμιγως ιατρικο λεξιλογιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Για αυτο σου εξηγησα γιατι ειναι απαραιτητο μαθημα!:P Και οχι ιδιαιτερα δυσκολο αμα εχεις προφ.Απλα,ορισμους ιατρικους μαθαινεις και αμιγως ιατρικο λεξιλογιο.
Α οκ!Αυτα απο το πρωτο ετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Εμεις(απθ) ξεκινησαμε στο 2ο.Υπαρχει Ιατρικη Ξενογλωσση Ορολογια Ι και ΙΙ.Ενα μαθημα σε καθε εξαμηνο!Νομιζω και στην αθηνα ετσι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εμεις(απθ) ξεκινησαμε στο 2ο.Υπαρχει Ιατρικη Ξενογλωσση Ορολογια Ι και ΙΙ.Ενα μαθημα σε καθε εξαμηνο!Νομιζω και στην αθηνα ετσι ειναι.
Οκ!Σ'ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εμεις(απθ) ξεκινησαμε στο 2ο.Υπαρχει Ιατρικη Ξενογλωσση Ορολογια Ι και ΙΙ.Ενα μαθημα σε καθε εξαμηνο!Νομιζω και στην αθηνα ετσι ειναι.

Και στην Αθήνα έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
συζητάγαμε πρόσφατα με την παρέα μου (σαν μελλοντικοί φοιτητές από τη νέα χρονιά:P) και άκουσα ότι κάποιοι σκοπεύουν να πάνε στις σχολές της 1ης τους επιλογής και να παρακολουθήσουν κάποια μαθήματα κανονικά στο πανεπιστήμιο, ώστε να δουν αν τους ενδιαφέρει πράγματι πριν τη δηλώσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορεί κάποιος να το κάνει; Κι αν ναι, πώς πρέπει να κινηθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
συζητάγαμε πρόσφατα με την παρέα μου (σαν μελλοντικοί φοιτητές από τη νέα χρονιά:P) και άκουσα ότι κάποιοι σκοπεύουν να πάνε στις σχολές της 1ης τους επιλογής και να παρακολουθήσουν κάποια μαθήματα κανονικά στο πανεπιστήμιο, ώστε να δουν αν τους ενδιαφέρει πράγματι πριν τη δηλώσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορεί κάποιος να το κάνει; Κι αν ναι, πώς πρέπει να κινηθεί;
Ναι, μπορείς και χωρίς να είσαι φοιτήτρια να παρακολουθήσεις μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top