Γενικές φοιτητικές απορίες

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Question:

Με αυτή τη βεβαίωση θα μπορούμε να πληρώνουμε μειωμένα εισιτήρια ΚΤΕΛ ή ΜΜΜσε αστικά κέντρα, π.χ.;

Ναι, Προσοχή όμως, συνήθως τα δέχονται μέχρι αρχές Οκτώβρη. Πέρσι είχα τσακωθεί πολλές φορές γι αυτόν τον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι, Προσοχή όμως, συνήθως τα δέχονται μέχρι αρχές Οκτώβρη. Πέρσι είχα τσακωθεί πολλές φορές γι αυτόν τον λόγο.

Κι αν καθυστερήσουν να μας μοιράσουν τα πάσο θα έχουμε προβλήματα με αυτούς; Έλεος. Το γεγονός ότι έχεις βεβαίωση σπουδών του αντίστοιχου έτους δεν αρκεί;...
Μέχρι κι εδώ προβλήματα...

Thanks, though.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κι αν καθυστερήσουν να μας μοιράσουν τα πάσο θα έχουμε προβλήματα με αυτούς; Έλεος. Το γεγονός ότι έχεις βεβαίωση σπουδών του αντίστοιχου έτους δεν αρκεί;...
Μέχρι κι εδώ προβλήματα...

Thanks, though.:D
Κανονικά τα πάσο είναι μέχρι 30 Σεπτέμβρη γιατί ιδανικά έχεις πάρει μέχρι τότε το καινούριο. Αλλά επειδή πέρσι είχαν θέμα, τα δέχτηκαν και για τον Οκτώβρη στα ΜΜΜ. Ποιο είναι το θέμα όμως; Μέχρι να συνεννοηθούν, υπήρξε ένα διάστημα που ήμασταν "λαθραίοι" γιατί περιμέναμε την απόφαση για παράταση ισχύος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Κατι που θα σας φανει λιγο ακυρο :
Oι περισσοτεροι καθηγητες πανεπιστημιου σιγουρα θα ειναι σε μια ωριμη ηλικια...Υπαρχουν ομως κ καποιοι που ειναι πιο νεοι?Για παραδειγμα,στο εξωτερικο ακομα κ σε μεγαλα πανεπιστημια μερικοι καθηγητες(επικουροι ισως) ειναι κοντα στα 30 κ φανταζομαι το μαθημα μ'αυτους θα ειναι πιο ενδιαφερον κ οχι σαν να βγηκε απο τη φορμολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Κατι που θα σας φανει λιγο ακυρο :
Oι περισσοτεροι καθηγητες πανεπιστημιου σιγουρα θα ειναι σε μια ωριμη ηλικια...Υπαρχουν ομως κ καποιοι που ειναι πιο νεοι?Για παραδειγμα,στο εξωτερικο ακομα κ σε μεγαλα πανεπιστημια μερικοι καθηγητες(επικουροι ισως) ειναι κοντα στα 30 κ φανταζομαι το μαθημα μ'αυτους θα ειναι πιο ενδιαφερον κ οχι σαν να βγηκε απο τη φορμολη....
Nαι,υπάρχουν και νεαροί καθηγητές..εγώ είχα έναν γύρω στα 30-35:) μην νομίζεις ότι ισχύει πάντα αυτό, ο χαρακτήρας και η διάθεση μετράνε..δεν πάνε πάντα με την ηλικία αυτά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Nαι,υπάρχουν και νεαροί καθηγητές..εγώ είχα έναν γύρω στα 30-35:) μην νομίζεις ότι ισχύει πάντα αυτό, ο χαρακτήρας και η διάθεση μετράνε..δεν πάνε πάντα με την ηλικία αυτά;)
Kαλα σιγουρα μετραει η διαθεση!Και ειναι ευνοητο οτι καποια μαθηματα ,λογω της εμπειριας που απαιτειται, ειναι αδυνατον να διδαχθουν απο νεοτερους ...Απλα ηθελα να ξερω αν δεχονται πιο νεαρους για καθηγητες πανεπιστημιου ή ειναι μια καστα που δεν επιτρεπουν ευκολα να μπει νεο αιμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ας ελπισουμε να μην τα ξαναζησουμε...μου εφτασε που εγραφα μεχρι 20 ιουλιου:mad:

Moυ φαινεται πως θα τα ζησουμε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Η πρώτη σχολή που κλείνει και η τελευταία που ανοίγει είναι συνήθως το ΗΜΜΥ ΕΜΠ (εκεί είναι το κάστρο των ΕΑΑΚ):P
Το πολυτεχνείο κλείνει σχεδόν όλο εκτός από τους πολιτικούς Μηχανικούς η οποία είναι ΔΑΠοκρατούμενη :P
Η νομική λόγω θέσης είναι σημαντικό για το κίνημα κατάληψης να είναι υπό κατάληψη για πάντα κλείνει και αυτή (πολλές φορές με ψευδοψηφοφοφόρους).:P
Αλλα κάστρα είναι το ΠΑΠΕΙ, το οικονομικο και η φιλοσοφική
Η πάντειος κάνει μικρές καταλήψεις

Υπάρχει και ο χάρτης των καταλήψεων στο edopolytexneio αλλα δεν ανανεώνεται άμεσα.

Την περίοδο των καταλήψεων όταν βαριόμαστε να πάμε στην συνέλευση πάμε στο indymedia και βλέπουμε αν η σχολή μας τελεί υπό κατάληψη.
Πέρσι για πρώτη φορά έκαναν και την εμφάνιση τους group στο facebook τύπου (μάθε τι συμβαίνει στο πανεπιστήμιο σου)

:P
Παντως περσι η τελευταια που ανοιξε ηταν η Αρχιτεκτονικη του ΕΜΠ...Αυτη νομιζω οΤΙ ειναι το καστρο των ΕΑΑΚ,δεδομενου οτι παντα ερχεται πρωτη δυναμη κ φετος κανεις δεν ψηφισε ΔΑΠ....:P
Επισης το ΠΑΠΕΙ ειναι καραΔΑΠιτικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κατι που θα σας φανει λιγο ακυρο :
Oι περισσοτεροι καθηγητες πανεπιστημιου σιγουρα θα ειναι σε μια ωριμη ηλικια...Υπαρχουν ομως κ καποιοι που ειναι πιο νεοι?Για παραδειγμα,στο εξωτερικο ακομα κ σε μεγαλα πανεπιστημια μερικοι καθηγητες(επικουροι ισως) ειναι κοντα στα 30 κ φανταζομαι το μαθημα μ'αυτους θα ειναι πιο ενδιαφερον κ οχι σαν να βγηκε απο τη φορμολη....

Μπορεί να έχετε σε κάποια μαθήματα και διδακτορικούς, μπορεί να είναι δηλαδή και στην ηλικία μου! :)

Επίκουρος πάντως και 30 χρονών δεν πάει μαζί...Είναι μίνιμουμ 40άρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Μπορεί να έχετε σε κάποια μαθήματα και διδακτορικούς, μπορεί να είναι δηλαδή και στην ηλικία μου! :)
Αχα ενδιαφερον....;)Οι διδακτορικοι,γενικα,εχουν δικαιωμα να γινουν καθηγητες πανεπιστημιου εφοσον το θελησουν ή πρεπει να εχουν καποια συγκεκριμενα προσοντα?(δημοσιευμενες εργασιες κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταρχάς πρέπει να έχουν πάρει το διδακτορικό. Μετά, συνήθως δουλεύουν κάποια χρόνια σαν διδακτικό προσωπικό ή κάνουν μεταδιδακτορικά και όταν ανοίξει θέση, πάνε για επίκουροι. Αυτό το διάστημα είναι 3-4 χρόνια μετά το διδακτορικό στην καλύτερη. Οι δημοσιεύσεις κλπ είναι απαραίτητες, αλλά αυτές χρειάζονται και για να πάρεις το ίδιο το διδακτορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Καταρχάς πρέπει να έχουν πάρει το διδακτορικό. Μετά, συνήθως δουλεύουν κάποια χρόνια σαν διδακτικό προσωπικό ή κάνουν μεταδιδακτορικά και όταν ανοίξει θέση, πάνε για επίκουροι. Αυτό το διάστημα είναι 3-4 χρόνια μετά το διδακτορικό στην καλύτερη. Οι δημοσιεύσεις κλπ είναι απαραίτητες, αλλά αυτές χρειάζονται και για να πάρεις το ίδιο το διδακτορικό.
Οκ thanx!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
τι ειναι ακριβως οι συμβουλοι καθηγητες?/ τους χρησιμοποιει κανενας?? εσυ τους διαλεγεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ποτε περιπου ξεκινανε οι εγγραφες? Αμεσως μετα την ανακοινωση των βασεων? Εγω θα λειπω τοτε, γιατι θα σπουδασω εξωτερικο... Μπορω να κανω εξουσιοδοτηση στην μανα μου να παει να κανει αυτη την εγγραφη για μενα ακομα και πριν την ανακοινωση των βασεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ποτε περιπου ξεκινανε οι εγγραφες? Αμεσως μετα την ανακοινωση των βασεων? Εγω θα λειπω τοτε, γιατι θα σπουδασω εξωτερικο... Μπορω να κανω εξουσιοδοτηση στην μανα μου να παει να κανει αυτη την εγγραφη για μενα ακομα και πριν την ανακοινωση των βασεων?
Πριν την ανακοινωση οχι γιατι δεν θα εχουν σταλει τα ονοματα των επιτυχοντων στα πανεπιστημια!Μετα ομως ναι,μπορει να παει η μητερα σου αντι για σενα να κανει την εγγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω τοτε θα βρισκομαι ηδη εξωτερικο... αρα δε το γλιτωνω να ξαναερχομαι πισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
εγω τοτε θα βρισκομαι ηδη εξωτερικο... αρα δε το γλιτωνω να ξαναερχομαι πισω
Ναι ειναι ενα προβλημα...:/:Ομως δυστυχως δεν γινεται αλλιως..
Αν επιτρεπεται που περνας εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μεταφραση-διερμηνεια μαλλον.. στου διαλου τη μανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ποτε περιπου ξεκινανε οι εγγραφες? Αμεσως μετα την ανακοινωση των βασεων? Εγω θα λειπω τοτε, γιατι θα σπουδασω εξωτερικο... Μπορω να κανω εξουσιοδοτηση στην μανα μου να παει να κανει αυτη την εγγραφη για μενα ακομα και πριν την ανακοινωση των βασεων?

Μπορείς να εξουσιοδοτήσεις ένα δικό σου πρόσωπο για την εγγραφή. Εναλλακτικά ετοιμάζεις τα έγγραφα της εγγραφής και με το ανάλογο αντίτιμο, εξουσιοδοτείς ένα δικηγόρο της περιφέρειας του πανεπιστημίου σου και του τα στέλνεις για να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ποτε περιπου ξεκινανε οι εγγραφες? Αμεσως μετα την ανακοινωση των βασεων? Εγω θα λειπω τοτε, γιατι θα σπουδασω εξωτερικο... Μπορω να κανω εξουσιοδοτηση στην μανα μου να παει να κανει αυτη την εγγραφη για μενα ακομα και πριν την ανακοινωση των βασεων?
Αμερική θα σπουδάσεις; Αν όχι, γιατί τόσο νωρίς;
Εγώ πέρισυ γράφτηκα στις 12 Σεπτεμβρίου. Έφυγα προς το τέλος Σεπτεμβρίου για Αγγλία. Εσύ δεν προλαβαίνεις;
Εκτός από την πρώτη εγγραφή, όλα τα άλλα (αναβολή στράτευσης, βεβαίωση για ασφαλιστικό φορέα, βιβλιάριο σπουδών, πάσο, συγγράμματα, εγγραφή στο 2ο εξάμηνο κ.λ.π.) τα έκανε με εξουσιοδότηση η μητέρα μου.
Πριν φύγω, ετοίμασα μια σειρά από εξουσιοδοτήσεις. Αν θες βοήθεια γι αυτά, στείλε μου μήνυμα.
Λογικά και η πρώτη εγγραφή μπορεί να γίνει με εξουσιοδότηση. Κάνε ένα τηλεφώνημα στη γραμματεία της σχολής και ρώτησέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top