Γενικές φοιτητικές απορίες

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αυτό το σύστημα με τα βιβλία, που τα παίρνεις δυο μήνες αργότερα, ισχύει για κάθε εξάμηνο;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
και πως θα ξέρεις ποιοι είναι αυτοί οι περαστικοί? Ναι συνήθως ο πιο εύκολος τρόπος είναι να δανειστείς βιβλία από κάποιον μεγαλύτερο, μεεεχρι να έρθουν τα δικά σου
Λιγο να σεβεσαι τον εαυτο σου και τους αλλους ξερεις ποτε εισαι "περαστικο" απο μια σχολη και ποτε ΟΧΙ!!!Λεω εγω τωρα, μη μου δινετε σημασια.....παραμιλητο...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αυτό το σύστημα με τα βιβλία, που τα παίρνεις δυο μήνες αργότερα, ισχύει για κάθε εξάμηνο;:'(
Ναι ναι σε κάθε εξάμηνο γίνεται αυτή η διαδικασία, εντάξει το 2 μήνες δεν ισχύει και πάντα..μην είμαστε και τόσο κακοί:P Μπορεί και να πάρεις βιβλίο μια βδομάδα μετά το άνοιγμα του εύδοξου..άρα 1,5 μήνα:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αρα ρωτώντας ΟΣΟΥΣ τα ειχαν δωσει παλαιοτερες χρονιεσ,θα τα εχουν και πολυ πιθανο να θελουν να τα δωσουν αν δεν τα χρειαζονται....Παντως πολυ μεγαλη σπαταλη μου κανει εμενα αυτο το συστημα!!!!Ενταξει καποιος που πραγματικα θελει το βιβλιο να το κρατησει...ομως οι "περαστικοι" τις εκαστοτε σχολης δεν ειναι πιο λογικο να τα επιστρεφουν???Λεω εγω τωρα,μη μου δινετε σημασια!!!

Tα βιβλία θα τα πάρεις, εφ όσον είσαι γραμμένος στη σχολή.

Αν εσύ είσαι περαστικός και δίνεις την ίδια χρονιά ξανά πανελλήνιες, είναι προφανές ότι μπορείς να καβατζώσεις τα βιβλία.

Ρε παιδιά, αυτό το σύστημα με τα βιβλία, που τα παίρνεις δυο μήνες αργότερα, ισχύει για κάθε εξάμηνο;:'(

Ναιιιιι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι ναι σε κάθε εξάμηνο γίνεται αυτή η διαδικασία, εντάξει το 2 μήνες δεν ισχύει και πάντα..μην είμαστε και τόσο κακοί:P Μπορεί και να πάρεις βιβλίο μια βδομάδα μετά το άνοιγμα του εύδοξου..άρα 1,5 μήνα:hmm::P

:eek::eek::eek::eek::eek:

Που να τους πάρει και να τους σηκώσει!:mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
:eek::eek::eek::eek::eek:

Που να τους πάρει και να τους σηκώσει!:mpinelik:

Μην ακούς την πλέμπα.

Μία χαρά τα παίρνεις, αν ξέρεις τα κόλπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
μεχρη πότε μπορώ να πάω να γραφτώ?
υπάρχει κάποια προθεσμία και μετά απο αυτη δεν σε δεχονται ακομα και αν περασες?
υπάρχει πρόβλημα αν θέλω παω σε αλλο ευρωπαικό πανεπιστήμιο, αλλά να διατηρήσω την εγγραφη εδω σαν plan b?
Θα ήθελα πολύ, αν τελικά φυγω εξω, επειδή το Bachelor's είναι τριετές (εκτοσ και αν δεν τα περάσεις όλα), να γυρήσω ΜΕΤΑ για να συνεχήσω δεύτερο προπτυχιακό και ενα μεταπτυχιακό (διαβασα σε κατι αλλα θεματα οτι ειναι εφικτο)

ξερει κανεις να μου απαντησει σε καποια εστω απο αυτες τις ερωτησεις, αν οχι σε ολες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
μεχρη πότε μπορώ να πάω να γραφτώ?
υπάρχει κάποια προθεσμία και μετά απο αυτη δεν σε δεχονται ακομα και αν περασες?
υπάρχει πρόβλημα αν θέλω παω σε αλλο ευρωπαικό πανεπιστήμιο, αλλά να διατηρήσω την εγγραφη εδω σαν plan b?
Θα ήθελα πολύ, αν τελικά φυγω εξω, επειδή το Bachelor's είναι τριετές (εκτοσ και αν δεν τα περάσεις όλα), να γυρήσω ΜΕΤΑ για να συνεχήσω δεύτερο προπτυχιακό και ενα μεταπτυχιακό (διαβασα σε κατι αλλα θεματα οτι ειναι εφικτο)

ξερει κανεις να μου απαντησει σε καποια εστω απο αυτες τις ερωτησεις, αν οχι σε ολες ?

Συνήθως Σεπτέμβρη είναι οι εγγραφές. Αν δεν εγγραφείς, χάνεις το σχετικό δικαίωμα και πρέπει να ξαναδώσεις.
Το πλαν μπι που αναφέρεις είναι εφικτό.
Εγγράφεσαι στο ελληνικό τμήμα κανονικά, κάνεις αναστολή σπουδάζεις έξω και έρχεσαι πίσω Ελλάδα έχοντας χάσει μόνο ένα χρόνο. Άρα θα έχεις 5 χρόνια να βγάλεις τη σχολή.
Κανονικά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ο ειδικός νόμος παρεκκλίνει από το γενικό νόμο.

Είναι «Ο» veni..., και όχι «Η».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Συνήθως Σεπτέμβρη είναι οι εγγραφές. Αν δεν εγγραφείς, χάνεις το σχετικό δικαίωμα και πρέπει να ξαναδώσεις.
Το πλαν μπι που αναφέρεις είναι εφικτό.
Εγγράφεσαι στο ελληνικό τμήμα κανονικά, κάνεις αναστολή σπουδάζεις έξω και έρχεσαι πίσω Ελλάδα έχοντας χάσει μόνο ένα χρόνο. Άρα θα έχεις 5 χρόνια να βγάλεις τη σχολή.
Κανονικά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό αργότερα.

μάλιστα.. ευχαριστώ! :)
Γράφεις οτι οι εγγραφές ξεκινάνε σεπτέμβρη, ξέρεις όμως μέχρη πότε? Είναι δηλαδή μια στανταρ ημερομηνια κάθε χρόνο διαφορετική (στο περιπου!?!?)
το προβλημα ειναι οτι αν τελικα τα καταφέρο να φυγω, 10 Σεπτεμβριου θα πρέπει να είμαι ήδη εκει..
Οπότε, αν οι εγγραφές ξεκινάνε από 1-2 Σεπτ. ντα3, προλαβαίνω, αλλά αλλιώς δύσκολο.. πρέπει να κανω και ολόκληρο ταξίδι, αφου πιθανότατα θα περάσω στο Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών Χίου..
πρέπει να πάω αυτοπροσώπως για την εγγραφή, ή μπορούν να την κάνουν οι γονείς μου πχ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εγω για να διαγραφω απο την σχολη που περασα περυσι πρεπει να παω εκει ή μπορω μεσω κεπ της πολης μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
εγω για να διαγραφω απο την σχολη που περασα περυσι πρεπει να παω εκει ή μπορω μεσω κεπ της πολης μου;
Νομιζω γινεται κ μεσω κεπ,αλλα δεν πας καλυτερα αυτοπροσωπως να'σαι κ σιγουρη?..Εγω στη θεση σου αυτο θα κανα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
μάλιστα.. ευχαριστώ! :)
Γράφεις οτι οι εγγραφές ξεκινάνε σεπτέμβρη, ξέρεις όμως μέχρη πότε? Είναι δηλαδή μια στανταρ ημερομηνια κάθε χρόνο διαφορετική (στο περιπου!?!?)
το προβλημα ειναι οτι αν τελικα τα καταφέρο να φυγω, 10 Σεπτεμβριου θα πρέπει να είμαι ήδη εκει..
Οπότε, αν οι εγγραφές ξεκινάνε από 1-2 Σεπτ. ντα3, προλαβαίνω, αλλά αλλιώς δύσκολο.. πρέπει να κανω και ολόκληρο ταξίδι, αφου πιθανότατα θα περάσω στο Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών Χίου..
πρέπει να πάω αυτοπροσώπως για την εγγραφή, ή μπορούν να την κάνουν οι γονείς μου πχ?????
Όταν γράφεσαι σε μια σχολή δηλώνεις "υπεύθυνα" ότι δεν σπουδάζεις σε κάποιο άλλο τριτοβάθμιο ίδρυμα της χώρας, δεν ξέρω όμως τι ισχύει για τις σχολές του εξωτερικού. Καλύτερα να ρωτήσεις τη γραμματεία της μελλοντικής σου σχολής. Όσο για την εγγραφή μπορούν να την κάνουν οι γονείς(ή οποιοσδήποτε άλλος) αφού τους δώσεις επίσημα εξουσιοδότηση που νομίζω γίνεται μέσα από τα ΚΕΠ.

Επίσης να ξέρεις πως το τριετές bachelor είναι πιο αδύναμο από τα αντίστοιχα δικά μας που είναι τετραετές. Στην ίδια δουλειά δλδ, στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού, με το δικό μας πτυχίο θα ήσουν μισθολογικά ανώτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Όταν γράφεσαι σε μια σχολή δηλώνεις "υπεύθυνα" ότι δεν σπουδάζεις σε κάποιο άλλο τριτοβάθμιο ίδρυμα της χώρας, δεν ξέρω όμως τι ισχύει για τις σχολές του εξωτερικού. Καλύτερα να ρωτήσεις τη γραμματεία της μελλοντικής σου σχολής. Όσο για την εγγραφή μπορούν να την κάνουν οι γονείς(ή οποιοσδήποτε άλλος) αφού τους δώσεις επίσημα εξουσιοδότηση που νομίζω γίνεται μέσα από τα ΚΕΠ.

Επίσης να ξέρεις πως το τριετές bachelor είναι πιο αδύναμο από τα αντίστοιχα δικά μας που είναι τετραετές. Στην ίδια δουλειά δλδ, στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού, με το δικό μας πτυχίο θα ήσουν μισθολογικά ανώτερη.

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)
Ναι, αλλά με ενα πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων απο τις Βρυξέλες (απο εκει περιμενω απαντηση.. τωρα είναι κλειστά για διακοπες μεχρη τισ 8 Αυγ.) πιστεύω οτι θα έχω πολύ μεγαλύτερο κύρος..
πρόκειται για αυτο εδώ: https://www.hubrussel.be/HUB_english/HUB_web/HUB-English.html
ανήκει σε μια "ενωση" που ονομάζεται" Κ.U. Leuven association ", και τα περισσοτερα προγραμματα "τρέχονται" από το ίδιο το πανεπηστήμιο Κ.U. Leuven, που είναι στα 80, η 60 (δεν θυμαμαι) καλύτερα στον κόσμο, ενώ εδω θα τελείωνα στη Χίο.. φαντάζομαι οτι είναι και θέμα κύρους..
αλλά μου είπε ο venidivici οτι μπορώ να το τελειώσω και ΜΕΤΑ να κανω και το δεύτερο προπτυχιακό στην Ελλάδα..
Δεν ξέρω.. θα δείξει..

Αυτό που λές ισχύει και για τα αγγλικά πτυχια (3ετή) ?

δηλαδή αναμεσα στις επιλογες Χίος (ναυτηλιακες σπουδες) και Βρυξέλες (διοικηση επιχειρήσεων) τι θα προτείνατε.
το κακό είναι οτι αγχωνομαι και σκεφτομαι διάφορα ενω η εισαγωγή μου τόσο στο ενα όσο και στο άλλο είναι αβέβαιη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
εγω για να διαγραφω απο την σχολη που περασα περυσι πρεπει να παω εκει ή μπορω μεσω κεπ της πολης μου;

Μπορείς κι από τα Κ.Ε.Π..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva.dim

Νεοφερμένος

Η Eva.dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Οι εγγραφές είναι το 2ο 15ήμερο του Σεπτέμβρη συνήθως, από ότι ξέρω. Απορία τώρα: πας για την εγγραφή. Το πάσο πότε το παίρνεις; Πρέπει να έχουν ξεκινήσει τα μαθήματα για να το πάρεις ή μπορείς να το πάρεις όταν εγγραφείς; Καθυστερεί να βγει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση;
Δεν τα γνωρίζω πολλά πράγματα αφού ακόμη δεν έχω ξεκινήσει, θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει σε περιπτώσεις που θα απουσιάζεις για ιατρικούς λόγους, και συγκεκριμένα εγχείρηση μπορεί να γίνει κάτι; αναφέρομαι σε απουσίες, μπορείς να πας κάποιο δικαιολογητικό ή κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top