Γενικές φοιτητικές απορίες

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδιά στο τμήμα μου τα Αγγλικά υπάρχουν ως υποχρεωτικό μάθημα αλλά εγώ δεν τα δήλωσα. Νόμιζα ότι επειδή έχω ανώτερο πτυχείο στα Αγγλικά δεν είναι υποχρεωτικό να τα δηλώσω. Τί να κάνω;
Δεν το διευκρινιζει αυτο το σαιτ της σχολης σου;Σ'εμας πχ δινουν τη δυνατοτητα να παρουμε απαλλαγη απο τα Αγγλικα του πρωτου ετους,αν εχουμε proficiency.Για σιγορια,απευθυνσου στη Γραμματεια του τμηματος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Οκ θα ρωτήσω. Απλά τώρα με την δήλωση τι γίνεται; Γιατί δεν δήλωσα τα Αγγλικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosA

Νεοφερμένος

Ο SotosA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τότε και στα ΕΜΜΕ που κάνουμε προκύρηξη για ΠΜΣ είμαστε στο ίδιο επίπεδο με το Πολυτεχνείο, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.

Αν στο μεταπτυχιακό τη λέτε διατριβή, στο διδακτορικό τι τη λέτε; Αγία Γραφή;

Ορισμένα τμήματα του πολυτεχνείου, πχ το ΤΗΜΜΥ του ΑΠΘ, δίνουν απευθείας διδακτορικό μετά το δίπλωμα. Αν κάποιος υποψήφιος είναι τετραετούς φοίτησης, υποχρεούται να παρακολουθήσει ίσως κάποια προπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ορισμένα τμήματα του πολυτεχνείου, πχ το ΤΗΜΜΥ του ΑΠΘ, δίνουν απευθείας διδακτορικό μετά το δίπλωμα. Αν κάποιος υποψήφιος είναι τετραετούς φοίτησης, υποχρεούται να παρακολουθήσει ίσως κάποια προπτυχιακά.

Δεν λέμε το ίδιο πράγμα.

Και το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό είναι μεταπτυχιακές σπουδές καθώς γίνονται μετά το βασικό πτυχίο. Και εγώ ας πούμε μεταπτυχιακή φοιτήτρια είμαι.

Τώρα, στα πολυτεχνεία, επειδή έχουν 5 έτη σπουδών, άτυπα, αναγνωρίζουν τον πέμπτο χρόνο σαν μεταπτυχιακό και μπορούν να πάνε στο καπάκι για διδακτορικό, το οποίο έχει ως απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις κάνει πρώτα μεταπτυχιακό στις περισσότερες σχολές. Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις δέχονται χωρίς αυτό. Αυτό δεν είναι θέμα βίτσιου αλλά στο μεταπτυχιακό μαθαίνει κανείς πώς να κάνει έρευνα, σε αρχικό στάδιο, είναι βασικό κομμάτι.

Στο λινκ που μου έδωσες λέει αυτό ακριβώς που είπα. Στο διδακτορικό, η τελική ερευνητική εργασία λέγεται διατριβή. Αντιγράφω από το σάιτ που έδωσες:

λειτουργεί πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών που οδηγούν αποκλειστικά σε Διδακτορικό Δίπλωμα. Η τυπική διάρκεια των μεταπτυχιακών σπουδών είναι 3-6 χρόνια. Ο πρώτος χρόνος αφιερώνεται κυρίως σε συστηματικές σπουδές. Ακολουθεί η ερευνητική εργασία που καταλήγει στη συγγραφή πρωτότυπης διατριβής.

Καμία σχέση η διπλωματική του μεταπτυχιακού να λέγεται διατριβή.

(με το παιδί πιο πάνω είχαμε διαφωνία σχετικά με τους όρους "διπλωματική", "διατριβή", "μεταπτυχιακό" κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μέχρι πότε μπορούμε να βγάλουμε το χαρτί που δηλώνει ότι είμαστε φοιτητές;

Είναι για τον αδερφό μου. Έχει τελειώσει το περιθώριο? Εννοώ τώρα μπορεί να το βγάλει?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν εννοείς κάποιο πιστοποιητικό ή βεβαίωση φοίτησης, έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν έχει χρονικό περιθώριο για να μπορείς να το βγάλεις, το βγάζεις όποτε θέλεις με μια αίτηση στην γραμματεία του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Οντως αυτο ισχυει.Συννενοησου με την ραμματεια και αναλιγα με το ξισιμο των εργαζομενων της γραμματειας θα παρει και το χαρτι ο αδερφος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

Έχω μια απορία! Είμαι τριτοετής φοιτητής σ'ένα ΑΕΙ και χαζεύοντας στο διαδύκτιο ανακάλυψα το ανοιχτό πανεπιστήμιο κ μ'άρεσε ένα απο τα προπτυχιακά του! Μπορώ να δηλώσω για να γραφτώ, παρότι είμαι ήδη φοιτητής σε ΑΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Πάρε τηλέφωνο το Πανεπιστήμιο που λες και ρώτα... Ρώτα και στην γραμματεία σου αν θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,114 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει ορισμους και διευκρινισεις (ή ενα link με πληροφοριες επ 'αυτων) για διαφορους ορους που εχω ακουσει μεσα στο Πανεπιστημιο κυριως οσον αφορα τα "διοικητικα"?..
Εννοοω πχ. Πρυτανεια-Κοσμητεια (απο ποιους αποτελειται, ποιος ειναι ο ρολος της..), Διοικητικο Συμβουλιο τμηματος (αντιστοιχα..)
Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε Λεκτορα-Επικουρο και δεν ξερω τι αλλο παιζει με τους Διδασκοντες..
Κατα ποιο τροπο γινονται οι εκλογες, και ποιους/ποσους εκλεγουν και γιατι? Οι εκλεγμενοι εχουν καποια "εξουσια"? Υποψηφιοτητα βαζει οποιος θελει ή πρεπει αναγκαστικα να ανηκει σε καποια παραταξη?
Ξερω οτι ειναι πολλα και διαφορα, αλλα δεν ξερω σε ποιο ακριβως θεμα να τα ρωτησω..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει ορισμους και διευκρινισεις (ή ενα link με πληροφοριες επ 'αυτων) για διαφορους ορους που εχω ακουσει μεσα στο Πανεπιστημιο κυριως οσον αφορα τα "διοικητικα"?..
Εννοοω πχ. Πρυτανεια-Κοσμητεια (απο ποιους αποτελειται, ποιος ειναι ο ρολος της..), Διοικητικο Συμβουλιο τμηματος (αντιστοιχα..)
Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε Λεκτορα-Επικουρο και δεν ξερω τι αλλο παιζει με τους Διδασκοντες..
Κατα ποιο τροπο γινονται οι εκλογες, και ποιους/ποσους εκλεγουν και γιατι? Οι εκλεγμενοι εχουν καποια "εξουσια"? Υποψηφιοτητα βαζει οποιος θελει ή πρεπει αναγκαστικα να ανηκει σε καποια παραταξη?
Ξερω οτι ειναι πολλα και διαφορα, αλλα δεν ξερω σε ποιο ακριβως θεμα να τα ρωτησω..:/:

Για τα νέα διοικητικά, και για όλα τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα βοηθούσε να διαβάσεις τον νόμο.
Ας πούμε, πλέον Λέκτορες, που ήταν η πρώτη βαθμίδα δεν θα υπάρχει πια. Δηλαδή πολλά αλλάζουν από φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,114 μηνύματα.
Για τα νέα διοικητικά, και για όλα τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα βοηθούσε να διαβάσεις τον νόμο.
Ας πούμε, πλέον Λέκτορες, που ήταν η πρώτη βαθμίδα δεν θα υπάρχει πια. Δηλαδή πολλά αλλάζουν από φέτος.

Τον ειχα διαβασει (οχι και διαβασμα για Πανελληνιες βεβαια!).., αλλα δεν θυμαμαι να ειχα βγαλει καποια ακρη..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τον ειχα διαβασει (οχι και διαβασμα για Πανελληνιες βεβαια!).., αλλα δεν θυμαμαι να ειχα βγαλει καποια ακρη..:hmm:

Αν τον διαβάσεις έτσι όπως ψηφίστηκε, θα καταλάβεις πιστεύω, γιατί λέει μέσα και για τα συμβούλια και για όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει ορισμους και διευκρινισεις (ή ενα link με πληροφοριες επ 'αυτων) για διαφορους ορους που εχω ακουσει μεσα στο Πανεπιστημιο κυριως οσον αφορα τα "διοικητικα"?..
Εννοοω πχ. Πρυτανεια-Κοσμητεια (απο ποιους αποτελειται, ποιος ειναι ο ρολος της..), Διοικητικο Συμβουλιο τμηματος (αντιστοιχα..)
Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε Λεκτορα-Επικουρο και δεν ξερω τι αλλο παιζει με τους Διδασκοντες..
Κατα ποιο τροπο γινονται οι εκλογες, και ποιους/ποσους εκλεγουν και γιατι? Οι εκλεγμενοι εχουν καποια "εξουσια"? Υποψηφιοτητα βαζει οποιος θελει ή πρεπει αναγκαστικα να ανηκει σε καποια παραταξη?
Ξερω οτι ειναι πολλα και διαφορα, αλλα δεν ξερω σε ποιο ακριβως θεμα να τα ρωτησω..:/:
Χοντρικά.
Υπάρχουν όργανα διοίκησης του πανεπιστημίου και το καθένα από αυτά έχει συγκεκριμένες αρμοδιότητες. Αυτά δεν ενδιαφέρουν άμεσα τον φοιτητή.
Εκλογές υπάρχουν πολλών ειδών. Φοιτητικές, ανάδειξης μελών ΔΕΠ κλπ. Ισχύει το ίδιο με άνω.
Λέκτορας, Επίκουρος, Αναπληρωτής, Καθηγητής. Από το χαμηλότερο στο ψηλότερο είναι βαθμίδες των διδασκόντων. Έχει σχέση με αρχαιότητα, δημοσιεύσεις κλπ.
Εν κατακλείδι, έχει δίκιο η Ρεβέκκα, φέτος άλλαξαν άρδην τα πράγματα, συμβουλέψου το νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Παιδιά επειδή θέλω να τακτοποιήσω κάποια προσωπικά προβλήματα θα μπορούσα να διακόψω προσωρινά τις σπουδές μου; Και αν διακόψω μόνο για το 1ο εξάμηνο μετά τον Φεβρουάριο θα πρέπει να παρακολουθήσω μαθήματα 1ου πάλι ή πρέπει να περιμένω την έναρξη του επόμενου έτους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εγω δεν κραταω σημειωσεις,ελαχιστες βασικα

Το θεμα ειναι ομως οτι ειμαι σε σχολη πληροφορικης,οποτε οτι θελω να μαθω το ψαχνω στο διαδικιο μονος μου και δεν περιμενω απο την σχολη.Συν το οτι στην σχολη μας μετα απο καθε μαθημα ανεβαζουν στο σαιτ τις διαφανειες μετα κυριοτερα του μαθηματος

Ηθελα να ρωτησω,γενικα στις σχολες πληροφορικης συμβαινει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Παιδιά επειδή θέλω να τακτοποιήσω κάποια προσωπικά προβλήματα θα μπορούσα να διακόψω προσωρινά τις σπουδές μου; Και αν διακόψω μόνο για το 1ο εξάμηνο μετά τον Φεβρουάριο θα πρέπει να παρακολουθήσω μαθήματα 1ου πάλι ή πρέπει να περιμένω την έναρξη του επόμενου έτους;

Μετα τον Φεβρουαριο θα παρακολουθησεις μαθηματα β εξαμηνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδιά επειδή θέλω να τακτοποιήσω κάποια προσωπικά προβλήματα θα μπορούσα να διακόψω προσωρινά τις σπουδές μου; Και αν διακόψω μόνο για το 1ο εξάμηνο μετά τον Φεβρουάριο θα πρέπει να παρακολουθήσω μαθήματα 1ου πάλι ή πρέπει να περιμένω την έναρξη του επόμενου έτους;

Μετα τον Φεβρουαριο θα παρακολουθησεις μαθηματα β εξαμηνου.

Αν τις διακόψεις επίσημα, με αίτηση στην σχολή δεν ξέρω τι γίνεται, δηλαδή που "ξαναμπαίνεις" μετά.

Αλλά αν κάνεις την εγγραφή σου κανονικά, δεν θα υπάρχει θέμα, θα πας τον Φλεβάρη για το Β' Εξάμηνο αλλά θα χρωστάς όλα του Α' Εξαμήνου στην πλάτη. Γενικά, να μην αμελήσεις να γραφτείς, αυτό είναι το σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ώπα τι εννοείς στο 2ο που λες αν εγγραφώ κανονικά; Εγγραφή στο 2ο εξάμηνο εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορείς πολύ απλά, να πας μια μερούλα (αν χρειάζεται να είσαι προσωπικά εκεί) ή να κάνεις ηλεκτρονικά την εγγραφή σου και να φαίνεσαι ότι είσαι κανονικά στη σχολή αλλά να μην πας καθόλου όλο το α' εξάμηνο. Άρα τυπικά θα είσαι στη σχολή και δεν θα τίθεται θέμα σε ποιο εξάμηνο θα είσαι (από θέμα γραφειοκρατίας το λέω) όταν ξαναμπείς (αρκεί φυσικά να γράφεσαι σε κάθε εξάμηνο). Από θέμα ουσίας, θα το χρωστάς και το πρώτο το εξάμηνο αλλά δεν θα έχει επίπτωση στην ιδιότητά σου σαν φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top