Γενικές φοιτητικές απορίες

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ότι (αν) μια σχολή έχει χαμηλή βάση, δεν αντικατοπτρίζει το επίπεδο σπουδών της.

Στα μάτια μου, προσπαθούν απλά να διατηρήσουν ένα επίπεδο, να δείξουν στον φοιτητή ότι "ρε φίλε, δεν αξίζεις να πάρεις παραπάνω, θα το περάσεις το μάθημα αλλά με το μπούγιο". Το κακό σε αυτό το θέμα, είναι ότι ανακατεύεται μαζί και η τρέλα του κάθε ΔΕΠ και η κακία του πολλές φορές. Εκεί στραβώνει το θέμα!!!

Και εμάς που βγαίνουν όλοι με 7.5, τι καταλαβαίνουν...;Τίποτα απολύτως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,831 μηνύματα.
αυτό έχει κάποιο αντίκτυπο επαγγελματικά εκτός Παν/μίου;
γιατί και για εντός Παν/μίου, βλέπω άτομα με "Καλώς" να κάνουν μεταπτυχιακά...κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ξέρω ότι έχει κάποιο αντίκτυπο στην πανεπιστημιακή κοινότητα...Είδα στο εξωτερικό ας πούμε, ότι το ΕΜΠ, παρόλα τα όσα λένε, χαίρει μεγάλης εκτίμησης, όλοι ξέρουμε ότι είναι δύσκολο να βγεις.

Πάντως, μην το βλέπεις σαν "Καλώς", να το βλέπεις αριθμητικά. Γιατί λίαν καλώς είναι ας πούμε το 7.1 είναι όμως και το 8.4...
Έτσι θα σε κρίνουν, αν είναι αξιοκρατικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
Λοιπον εχω απορια:redface:
Τι ειναι οι διπλωματικες;
Οκ σε καθε τμημα διαφερουν ,αλλα γενικα πραγματα ισχυουν σε ολα τα τμηματα,ελπιζω δηλαδη:P
Ισχυει οτι πρεπει να ψαξεις το ολο θεμα απο το 3ο ετος γιατι μετα μπορει να μην βρεις καποιον υπευθυνο;:confused:
Πρεπει να εχεις περασει ολα τα μαθηματα του τομεα που θελεις και με καλο βαθμο η εξαρταται απο την αποψη που θα σχηματισει για σενα ο υπευθυνος;;
Παιζει κι εδω το θεμα''γνωστου γνωστος,ααα θα σε προτιμησω τοτε!'',κοινως το μεσο:P:confused:
Πρεπει να τις κανουμε παντα στο τελευταιο ακαδημαικο εξαμηνο ; Δεν γινεται οταν εχεις ξεμπερδεψεις με τα μαθηματα η τουλαχιστον να εχεις γραψει καλους βαθμους σε καποια που θελεις για να μπορεις να διαλεξεις τον τομεα που θελεις;:hmm:
Γενικα ,για πειτε εντυπωσεις απο δικες σας εμπειριες σε διπλωματικες!!:D
Ευχαριστω:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,831 μηνύματα.
σε τμήματα εκτός πολυτεχνείου ονομάζονται πτυχιακές εργασίες...γιατί το χαρτί λέγεται πτυχίο και όχι δίπλωμα
δίπλωμα λέγεται μόνο σε τμήματα του πολυτεχνείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
σε τμήματα εκτός πολυτεχνείου ονομάζονται πτυχιακές εργασίες...γιατί το χαρτί λέγεται πτυχίο και όχι δίπλωμα
δίπλωμα λέγεται μόνο σε τμήματα του πολυτεχνείου

Σε 'μενα παντως διπλωματικες τις λεει
https://www.chem.upatras.gr/index.ph...=category&layout=blog&id=41&Itemid=69&lang=el
Ας πειτε αποψεις απο δικες σας εμπειρες οι μεγαλυτεροι σε μας τους μικροτερους:P
Με τι κριτηριο διαλεξατε τομεα;Αυτο που θελατε η εκει που ειχατε βαθμους πολυ καλους;:worry:
Πως σας φανηκαν οι καθηγητες;
Δεν μπορει,καποιος θα εχει κανει,περιμενω απαντησεις:whistle:
ειδικα απο χημικους οποιουδηποτε ετους με πληροφοριες σχετικα με το θεμα θα το εκτιμουσα πολυ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Θελω να νοικιασω ενα βιβλιο απο σπουδαστηριο αλλα πρωτα πρεπει να βρω το βιβλιο μεσω υπολογιστη. Ξερει καποιος να μου πει που θα ψαξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
αν μιλάμε για το απθ πρέπει να μπεις εδώ
https://nebula.lib.auth.gr/

ψάχνεις το βιβλίο γράφεις τον κωδικό του και το ψάχνεις στο σπουδαστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ενώ αν μιλάμε για το Καποδιστριακό εδώ: https://www.lib.uoa.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
γεια σας .καπου ακουσα οτι απο εδω και περα τα πανεπιστημιακα βιβλια δεν θα ειναι δωρεαν η θα ειναι μονο ο πρωτος τομος του μαθηματος? ισχυει κατι τετοιο? σε ολα τα πανεπιστημια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Υπάρχει σχετική εγκύκλιος στην ιστοσελίδα του Ευδόξου. Μπορείς να ανατρέξεις εδώ: https://eudoxus.gr/Announcements/96
Έχει γίνει και σχετική συζήτηση στα πλαίσια του site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλησπέρα,ειμαι πρωτοετης και θελω να ρωτησω:εαν κοπω απο απουσιες στο μαθημα του εργαστηριου--σε ΤΕΙ,τον Ιουνιο θα εχω δικαιωμα να δωσω τα υπολοιπα μαθηματα του εξαμηνου μου(που ΔΕΝ ειναι εργαστηριου) και απλά δεν θα μπορω να εξεταστω στο μαθημα του εργαστηριου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
αν μιλάμε για το απθ πρέπει να μπεις εδώ
https://nebula.lib.auth.gr/

ψάχνεις το βιβλίο γράφεις τον κωδικό του και το ψάχνεις στο σπουδαστήριο






Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Καλησπέρα,ειμαι πρωτοετης και θελω να ρωτησω:εαν κοπω απο απουσιες στο μαθημα του εργαστηριου--σε ΤΕΙ,τον Ιουνιο θα εχω δικαιωμα να δωσω τα υπολοιπα μαθηματα του εξαμηνου μου(που ΔΕΝ ειναι εργαστηριου) και απλά δεν θα μπορω να εξεταστω στο μαθημα του εργαστηριου?

Αν σε ένα συγκεκριμένο εργαστήριο κοπεις λόγω απουσιών τότε αυτό το εργαστήριο και μόνο αυτό δεν θα μπορείς να το δώσεις στην πρώτη σου εξεταστική. Για να το δώσεις θα πρέπει να το παρακολουθήσεις κανονικά από Σεπτέμβρη και μετά χωρίς όμως να ξεπεράσεις τις 2 απουσίες αυτή την φορά.
Όλα τα άλλα μαθήματα φυσικά και μπορείς να τα δώσεις κανονικά.Δεν έχουν καμία σχέση με το εργαστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μπορω να δηλωσω συγγραμμα απο μαθημα του προηγουμενου εξαμηνου μαζι με τα συγγραμματα αυτου του εξαμηνου?
Θελω να παρω και το δευτερο απο τα δυο προτεινομενα συγγραμματα ενος μαθηματος του Α' Εξαμηνου.Γινεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν λες τις επιλογές δικαιούσαι μόνο τη μία.
--------------------------------------------------------------
Έχω μία εργασία η οποία πρέπει να γίνει και σε word και σε powerpoint για να παρουσιαστεί.

Βλακώδης απορία:
Κάνω απλό copy/paste ή θα πρέπει στο powerpoint να κάνω κατά κάποιον τρόπο σύνοψη της εργασίας που έκανα στο word;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αν σε ένα συγκεκριμένο εργαστήριο κοπεις λόγω απουσιών τότε αυτό το εργαστήριο και μόνο αυτό δεν θα μπορείς να το δώσεις στην πρώτη σου εξεταστική. Για να το δώσεις θα πρέπει να το παρακολουθήσεις κανονικά από Σεπτέμβρη και μετά χωρίς όμως να ξεπεράσεις τις 2 απουσίες αυτή την φορά.
Όλα τα άλλα μαθήματα φυσικά και μπορείς να τα δώσεις κανονικά.Δεν έχουν καμία σχέση με το εργαστήριο.

Eυχαριστώ για την απάντηση;)

Να ρωτησω και κατι αλλο..στο site της σχολης μου,υπάρχει μια υπηρεσια ,ονοματι studweb,οπου αφου εισαγεις το username και τον κωδικο σου,μπορεις να κανεις δηλωσεις μαθηματων,να δεις την κατασταση των αιτησεων σου κλπ Επισης,υπαρχει η δυνατοτητα να ενημερωθεις για την εξεταστεα υλη των μαθηματων που εχεις δηλωσει..τουλαχιστον,αυτο συνεβη στο Α' εξαμηνο..τωρα ομως που ειμαι στο Β',πηγα να δηλωσω τα μαθηματα αλλά παρατηρησα οτι μονο σε 2 μαθηματα αναγραφεται η υλη...:worry: Σε ΟΛΑ τα μαθηματα του Α' υπηρχε υλη που ειχε αναρτηθει προηγουμενες χρονιες ,π.χ 2008 και ειχε παραμεινει ιδια μεχρι τωρα..σκεφτηκα οτι ισως για τα υπολοιπα μαθηματα του Β', πλην των 2 που ανεφερα, εχει τροποποιηθει η υλη και μπορει να αναρτηθει στο site αργοτερα καθως μεχρι την εξεταστικη του Ιουνιου μεσολαβουν δυο μηνες..Αλλά εαν δεν συμβει κατι τετοιο,πώς μπορω να ενημερωθω ? Το προβλημα ειναι οτι εχω περασει σε καποια σχολη,οπου για ορισμενους λογους αυτη τη χρονια που διανυουμε δεν παρακολουθω την παραδοση των μαθηματων ουτε μενω στην πολη οπου βρισκεται η σχολη,ωστοσο εδωσα μαθηματα για την εξεταστικη του Ιανουαριου και το ιδιο σκοπευω να κανω και για αυτη του Ιουνιου..Αν τηλεφωνησω στη γραμματεια,θα ξερουν να μου πουν την υλη για τα μαθηματα που θελω? :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχω μία εργασία η οποία πρέπει να γίνει και σε word και σε powerpoint για να παρουσιαστεί.

Βλακώδης απορία:
Κάνω απλό copy/paste ή θα πρέπει στο powerpoint να κάνω κατά κάποιον τρόπο σύνοψη της εργασίας που έκανα στο word;
Στο powerpoint θα γράψεις τα σημαντικότερα στοιχεία της εργασίας σου και κυρίως λέξεις-κλειδιά για τον εαυτό σου, ώστε να θυμάσαι τι πρέπει να πεις. Πρέπει να διαμορφώσεις την παρουσίασή σου έτσι, ώστε να κινήσεις το ενδιαφέρον των ακροατών στην αρχή και να το κρατήσεις καθ' όλη τη διάρκεια της παρουσίασης. Νομίζω δεν το επιτυγχάνεις αυτό, εάν ό,τι λες υπάρχει γραμμένο και επεξηγημένο στο powerpoint που βλέπουν οι ακροατές ακριβώς από πίσω σου. Πρέπει να τους δώσεις κάποιο κίνητρο να σε ακούσουν. Και γενικά, κατ' εμέ, το powerpoint δεν είναι για λεπτομέρειες. Για μένα ένα καλό powerpoint είναι ευανάγνωστο, καλά δομημένο και περιεκτικό, που από μόνο του, όμως, δεν μπορεί να σου δώσει ολοκληρωμένη εικόνα για το αντικείμενο που περιγράφει. Τον πρωτεύοντα ρόλο τον έχει πάντα αυτός που παρουσιάζει την εργασία. Το powerpoint είναι απλώς ένα εργαλείο και θα έχει όση αξία αποφασίσεις εσύ να του δώσεις. Καλό θα ήταν να κάτσεις η ίδια να σκεφτείς τι είδους παρουσίαση θα παρακολουθούσες ευχαρίστως, τι στοιχεία θα έπρεπε να έχει μια τέτοια παρουσίαση και αναλόγως να διαμορφώσεις και τη δική σου. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι αλλο..στο site της σχολης μου,υπάρχει μια υπηρεσια ,ονοματι studweb,οπου αφου εισαγεις το username και τον κωδικο σου,μπορεις να κανεις δηλωσεις μαθηματων,να δεις την κατασταση των αιτησεων σου κλπ Επισης,υπαρχει η δυνατοτητα να ενημερωθεις για την εξεταστεα υλη των μαθηματων που εχεις δηλωσει..τουλαχιστον,αυτο συνεβη στο Α' εξαμηνο..τωρα ομως που ειμαι στο Β',πηγα να δηλωσω τα μαθηματα αλλά παρατηρησα οτι μονο σε 2 μαθηματα αναγραφεται η υλη...:worry: Σε ΟΛΑ τα μαθηματα του Α' υπηρχε υλη που ειχε αναρτηθει προηγουμενες χρονιες ,π.χ 2008 και ειχε παραμεινει ιδια μεχρι τωρα..σκεφτηκα οτι ισως για τα υπολοιπα μαθηματα του Β', πλην των 2 που ανεφερα, εχει τροποποιηθει η υλη και μπορει να αναρτηθει στο site αργοτερα καθως μεχρι την εξεταστικη του Ιουνιου μεσολαβουν δυο μηνες..Αλλά εαν δεν συμβει κατι τετοιο,πώς μπορω να ενημερωθω ? Το προβλημα ειναι οτι εχω περασει σε καποια σχολη,οπου για ορισμενους λογους αυτη τη χρονια που διανυουμε δεν παρακολουθω την παραδοση των μαθηματων ουτε μενω στην πολη οπου βρισκεται η σχολη,ωστοσο εδωσα μαθηματα για την εξεταστικη του Ιανουαριου και το ιδιο σκοπευω να κανω και για αυτη του Ιουνιου..Αν τηλεφωνησω στη γραμματεια,θα ξερουν να μου πουν την υλη για τα μαθηματα που θελω? :ermm:

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει ?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν αναρτούν όλοι οι καθηγητές την ύλη.
Κάποιοι την κολλάνε στο γραφείο τους πχ.
Δε νομίζω να ξέρει η γραμματεία, επικοινώνησε με τον διδάσκων ή μάθε από συμφοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top