Γενικές φοιτητικές απορίες

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ερώτησή μου αφορά μάθημα αλυσίδας...
Έχουμε τελειώσει εδώ και μέρες την εξεταστική μας και αναμένουμε τις βαθμολογίες που δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα. Έχω περάσει Προγραμματισμό Ι εργαστήριο, αλλά δεν νομίζω πως πέρασα και τη θεωρία. Αυτό το μάθημα είναι αλυσίδα με 2 επόμενα του εαρινού εξαμήνου, Προγραμματισμό ΙΙ & δομές δεδομένων και αρχείων. Απ' ότι πληροφορήθηκα δεν μπορώ να τα δηλώσω στο dionysos και θα τα δώσω κατευθείαν Σεπτέμβρη με όσα χρωστάω απ' το χειμερινό εξάμηνο. Τι ισχύει τελικά; Έχω μπερδευτεί...

Είμαι σε ΤΕΙ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Απο άλλη βδομάδα αρχίζει το 2ο εξάμηνο... χρειάζεται να κάνουμε εγγραφή σε τίποτα;
Μάθημα επιλογής πως ξέρουμε ότι πρέπει να διαλέξουμε;
Έχει βγει το πρόγραμμα και αποτι βλέπω δεν νομίζω πως πρέπει να δηλώσουμε κάτι...





Η ερώτησή μου αφορά μάθημα αλυσίδας...
Έχουμε τελειώσει εδώ και μέρες την εξεταστική μας και αναμένουμε τις βαθμολογίες που δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα. Έχω περάσει Προγραμματισμό Ι εργαστήριο, αλλά δεν νομίζω πως πέρασα και τη θεωρία. Αυτό το μάθημα είναι αλυσίδα με 2 επόμενα του εαρινού εξαμήνου, Προγραμματισμό ΙΙ & δομές δεδομένων και αρχείων. Απ' ότι πληροφορήθηκα δεν μπορώ να τα δηλώσω στο dionysos και θα τα δώσω κατευθείαν Σεπτέμβρη με όσα χρωστάω απ' το χειμερινό εξάμηνο. Τι ισχύει τελικά; Έχω μπερδευτεί...

Είμαι σε ΤΕΙ. :)

Κοίτα εμείς είχαμε πληροφορικη τώρα στο 1ο εξάμηνο,θεωρία+εργ. στο οποίο απτην τελική εξέταση το 40% του συνολικού βαθμού ήταν απτο εργ. και το 60% απο θεωρία. για να το περάσεις πρέπει ο συνολικός βαθμος να είναι απο 5 και πάνω
Σε εσάς τι σας έχει πει; γιατί δεν νομίζω να γίνετε το ίδιο παντού.... λογικά πρέπει να είναι αλυσίδα πάντως,ρώτα τον καθηγητή,την γραμματεία όχι γιατί ως γνωστόν αυτοι δεν ξέρουν ποτέ και τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την ίδια βαρύτητα έχουν (50% - 50%).

Όσο γι' αυτό που μου είπε το παιδί δεν πρέπει να ισχύει. Πολύ κουφό μου φαίνεται! :hmm:

1. Απο άλλη βδομάδα αρχίζει το 2ο εξάμηνο... χρειάζεται να κάνουμε εγγραφή σε τίποτα;
2. Μάθημα επιλογής πως ξέρουμε ότι πρέπει να διαλέξουμε;

1. Αν τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου έχουν εργαστήριο πρέπει να δηλώσεις το εργαστήριο στον καθηγητή, αλλιώς κάνεις μόνο τις δηλώσεις των μαθημάτων στο dionysos. Οι δηλώσεις εργαστηρίων γίνονται νωρίτερα απ' τη δήλωση των μαθημάτων. Βγάζουν ανακοινώσεις οι καθηγητές... Τις περισσότερες φορές πας την ημέρα και την ώρα που θέλεις και κάνεις την εγγραφή σου. Αυτό, όμως, μπορεί να διαφέρει από σχολή σε σχολή.
2. Εμάς στη σελίδα της σχολής έχει όλα τα εξάμηνα με τα μαθήματα που αντιστοιχούν στο καθένα. Το κάθε μάθημα έχει μια χρωματική ένδειξη που δηλώνει αν είναι υποχρεωτικό, προαιρετικό κλπ.

(Τα προαιρετικά μαθήματα δεν σε αναγκάζει κάποιος να τα δηλώσεις, μόνον αν το επιθυμείς ο ίδιος!)

Λογικά και σ' εσάς μπορεί να παίζει κάτι παρόμοιο ή να υπάρχουν πληροφορίες κάπου. Αν δεν βγάλεις άκρη ρώτα κάποιον συμφοιτητή σου (ή κάποιου μεγαλύτερου εξαμήνου) ή απευθύνσου σε κάποιον καθηγητή ή στην γραμματεία του τμήματός σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis007

Νεοφερμένος

Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
αν δηλωσουμε τα μαθηματα με τα εργαστηρια και δεν παμε στον καθηγητη να κανουμε την δηλωση για το εργαστηριο θα μεινουμε στο μαθημα? και μετα θα τα δηλωσουμε ξανα το σεπτεβριο και στον καθηγητη βεβαια και θα τα δωσουμε κανονικα στις εξετασεις?Εχω σκοπο απλα να δηλωσω το μαθημα του εργαστηριου γιατι ειναι υπωχρεωτικο και δεν προκειται να παω ετσι θα παρω απουσιες και θα μεινω ή ουτε απουσιες δεν θα μου βαζουν επειδη δεν θα κανω δηλωσει στον καθηγητη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αν δεν δηλωσεις μαθηματα/εργαστηρια δεν μπορεις να τα δωσεις στην εξεταστικη.Αν δηλωσεις εργαστηρια,αλλα δεν τα παρακολουθησεις κοβεσαι απο απουσιες και παλι δεν μπορεις να τα δωσεις στην εξεταστικη.Πρεπει να το παρακολουθησεις ομως για να το δωσεις.Δεν μπορεις να δωσεις εργαστηριο το Σεπτεμβρη.
Τις δηλωσεις τις κανεις πλεον ηλεκτρονικα.Δε χρειαζεται να πας στον ιδιο τον καθηγητη για να δηλωσεις εργαστηριο.
Ελπιζω να σε καλυψα,αν και τα εχεις γραψει λιγο μπερδεμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis007

Νεοφερμένος

Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
και μετα αν κοπω απο απουσιες τα δηλωνω στο αλλο εξαμηνο και τα δινω φεβρουαριο ετσι?ΕΧω δηλωσει τα μαθηματα και του εργαστηριου απλα δεν πρεπει να δηλωσω και ποια μερα θελω να κανω το εργαστηριο?αν δεν δηλωσω την μερα ειναι σαν να μην εχω δηλωσει καθολου το μαθημα του εργαστηριου ?Οταν κανεις δηλωσεις μαθηματων που ειναι μεσα και τα εργαστηρια πρεπει να κανεις και κατι αλλο δηλαδη να κανεις δηλωσεις εργαστηριων ξεχωριστα η κατι τετοιο?Να ξερω και εγω τι μου γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο 1ο εξάμηνο δεν χρειάζεται να δηλώσει κανείς έξτρα τα εργαστήρια. Απ' το 2ο και μετά όλοι οι φοιτητές κάνουν έξτρα τις δηλώσεις των εργαστηρίων. Όπως είπα και στον Morelo οι δηλώσεις εργαστηρίων γίνονται μία βδομάδα νωρίτερα απ' τις δηλώσεις των μαθημάτων -σε εμάς έτσι γίνεται. Οι δηλώσεις μπορεί να γίνονται ηλεκτρονικά ή μπορεί να πηγαίνει ο φοιτητής να εγγραφεί στην εργαστηριακή ομάδα της αρεσκείας του. Συνήθως πηγαίνεις την ημέρα και την ώρα που διδάσκεται το εκάστοτε μάθημα εργαστηρίου και κάνεις την εγγραφή σου. Αν δεν δηλώσεις το εργαστήριο στον καθηγητή χάνεις το δικαίωμα εξέτασής του.

Κάποια πράγματα μπορεί να διαφέρουν, να υπάρχει διαφορετική συνεννόηση μεταξύ καθηγητών - φοιτητών. Ρώτα συμφοιτητές/καθηγητές/γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΕΛΙΝΑΑΑΑ

Νεοφερμένος

Η ΜΕΛΙΝΑΑΑΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας, εαν γνωρίζει κάποιος για τις κατατακτήριες θα ήθελα να μου λύσει την απορία, εαν κάποιος πτυχιούχος ΑΕΙ μπορεί να δώσει εξετάσεις για να εισαχθεί στις Στρατιωτικές σχολές; Και ποιές οι προυποθέσεις εισαγωγής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Μια απορίτσα: Σε περίπτωση που έχουμε περάσει ένα μάθημα, μπορούμε να ζητήσουμε από τον καθηγητή να μας κόψει;:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μια απορίτσα: Σε περίπτωση που έχουμε περάσει ένα μάθημα, μπορούμε να ζητήσουμε από τον καθηγητή να μας κόψει;:smoke:

Εφόσον ο βαθμός δεν έχει κατοχυρωθεί (δεν έχει περάσει στα δεδομένα της γραμματείας), μπορείς θεωρητικά να το ζητήσεις από τον καθηγητή και από εκεί και πέρα αυτός αποφασίζει και πράττει αναλόγως. Σε περίπτωση όμως που έχει περαστεί ο βαθμός, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εφόσον ο βαθμός δεν έχει κατοχυρωθεί (δεν έχει περάσει στα δεδομένα της γραμματείας), μπορείς θεωρητικά να το ζητήσεις από τον καθηγητή και από εκεί και πέρα αυτός αποφασίζει και πράττει αναλόγως. Σε περίπτωση όμως που έχει περαστεί ο βαθμός, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.

Ομολογώ ότι η απάντησή σου μ' έκανε να αισιοδοξώ. Ίδωμεν!

Σ' ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ομολογώ ότι η απάντησή σου μ' έκανε να αισιοδοξώ. Ίδωμεν!

Σ' ευχαριστώ.

Για να αποφεύγεις το άγχος, βάζεις ρήτρα αν σε παίρνει, και τελειώνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Για να αποφεύγεις το άγχος, βάζεις ρήτρα αν σε παίρνει, και τελειώνεις!

Αφότου βγήκα απ' την αίθουσα εξέτασης, συνειδητοποίησα το λάθος μου. Τέλος πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis007

Νεοφερμένος

Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Στο 1ο εξάμηνο δεν χρειάζεται να δηλώσει κανείς έξτρα τα εργαστήρια. Απ' το 2ο και μετά όλοι οι φοιτητές κάνουν έξτρα τις δηλώσεις των εργαστηρίων. Όπως είπα και στον Morelo οι δηλώσεις εργαστηρίων γίνονται μία βδομάδα νωρίτερα απ' τις δηλώσεις των μαθημάτων -σε εμάς έτσι γίνεται. Οι δηλώσεις μπορεί να γίνονται ηλεκτρονικά ή μπορεί να πηγαίνει ο φοιτητής να εγγραφεί στην εργαστηριακή ομάδα της αρεσκείας του. Συνήθως πηγαίνεις την ημέρα και την ώρα που διδάσκεται το εκάστοτε μάθημα εργαστηρίου και κάνεις την εγγραφή σου. Αν δεν δηλώσεις το εργαστήριο στον καθηγητή χάνεις το δικαίωμα εξέτασής του.

Κάποια πράγματα μπορεί να διαφέρουν, να υπάρχει διαφορετική συνεννόηση μεταξύ καθηγητών - φοιτητών. Ρώτα συμφοιτητές/καθηγητές/γραμματεία.
αν δεν κανω εγγραφη στο εργαστηριο δεν μπορω να το δωσω αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο μαθημα και οχι προαιρετικο αυτο μπορει να μου δημιουργησει καποιο προβλημα?Τα αλλα μαθηματα ομως μπορω να τα δωσω στην εξεταστικη που δεν εργαστηρια ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εφόσον ο βαθμός δεν έχει κατοχυρωθεί (δεν έχει περάσει στα δεδομένα της γραμματείας), μπορείς θεωρητικά να το ζητήσεις από τον καθηγητή και από εκεί και πέρα αυτός αποφασίζει και πράττει αναλόγως. Σε περίπτωση όμως που έχει περαστεί ο βαθμός, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.
Βέβαια, υπάρχουν καθηγητές που δεν δέχονται να σε κόψουν για διάφορους λόγους...

Για να αποφεύγεις το άγχος, βάζεις ρήτρα αν σε παίρνει, και τελειώνεις!
... όπως και καθηγητές που και ρήτρα να γράψεις, απλώς την αγνοούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
πολλές φορές το "κόψιμο" πονάει...γιατί δεν γράφεις χαμηλότερα των προσδοκιών σου και σε σχέση με την προηγούμενη φορά
το πενταράκι μπορεί να είναι ωφέλιμο αν σκεφτείς ότι σε περίπτωση που το κόψεις ίσως βασανιστείς και 8 φορές (8 εξεταστικές) μέχρι να ξαναπεράσεις το μάθημα..ενώ περιμένεις να γράψεις άνω του 8...
μην χάνετε τις ευκαιρίες να δίνετε το μάθημα τότε που πρέπει γιατί σε κάθε εξεταστική, αλλάζουν οι κανόνες του παιχνιδιού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντα πρέπει να ξέρεις σε ποιο μάθημα βάλεις τη ρήτρα!
Γιατί μπορεί και να μη στη δεχτεί, αλλά και να σου βάλει 5 γιατί δεν του αρέσουν γενικά οι ρήτρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
επειδή σε κάποια Τμήματα όπως το Μαθηματικό ή το Φυσικό οι χαμηλοί βαθμοί δίνουν και παίρνουν ενώ ευκαιρίες για υψηλούς βαθμούς δεν υπάρχουν παρ' όλη την δυνατότητα να "κόβουμε" το μάθημα για βελτίωση βαθμού σε επόμενη εξεταστική γιατί και πάλι μετανιώνεις που "έκοψες" το μάθημα...το "ΚΑΛΩΣ" στο πτυχίο είναι άσχημο; εννοώ από επαγγελματικής πλευράς και όχι μόνο...
βλέπω φίλους μου συμφοιτητές οι οποίοι προσπαθούσαν, είχαν μια συνέπεια στις σπουδές τους, διάβαζαν πολύ ...και αποφοίτησαν με βαθμό <6,50
είναι ένα θέμα που με βασανίζει, ενώ για να βγάλω κοντά στο 6,50 (ΚΑΛΩΣ) έχω φτύσει αίμα με τους τρελούς ΔΕΠ! :mad: τι άλλο να κάνω; πρέπει να μην ζω καθόλου; ή να αρχίσω να παίρνω χάπια για καλύτερους βαθμούς; (πλέον δεν έχω τα περιθώρια επειδή χρωστάω μόνο 2 μαθήματα για πτυχίο)

αν υπήρχαν καλύτερα συγγράμματα και καλύτερες διαλέξεις από μεγάλη μερίδα μελών ΔΕΠ ίσως οι βαθμολογικές επιδόσεις των φοιτητών του Τμήματος να ήταν καλύτερες...
δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θέλουν και μας "πιέζουν" βαθμολογικά γύρω από βαθμούς όπως 5 ή 6...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
επειδή σε κάποια Τμήματα όπως το Μαθηματικό ή το Φυσικό οι χαμηλοί βαθμοί δίνουν και παίρνουν ενώ ευκαιρίες για υψηλούς βαθμούς δεν υπάρχουν παρ' όλη την δυνατότητα να "κόβουμε" το μάθημα για βελτίωση βαθμού σε επόμενη εξεταστική γιατί και πάλι μετανιώνεις που "έκοψες" το μάθημα...το "ΚΑΛΩΣ" στο πτυχίο είναι άσχημο; εννοώ από επαγγελματικής πλευράς και όχι μόνο...
βλέπω φίλους μου συμφοιτητές οι οποίοι προσπαθούσαν, είχαν μια συνέπεια στις σπουδές τους, διάβαζαν πολύ ...και αποφοίτησαν με βαθμό <6,50
είναι ένα θέμα που με βασανίζει, ενώ για να βγάλω κοντά στο 6,50 (ΚΑΛΩΣ) έχω φτύσει αίμα με τους τρελούς ΔΕΠ! :mad: τι άλλο να κάνω; πρέπει να μην ζω καθόλου; ή να αρχίσω να παίρνω χάπια για καλύτερους βαθμούς; (πλέον δεν έχω τα περιθώρια επειδή χρωστάω μόνο 2 μαθήματα για πτυχίο)

αν υπήρχαν καλύτερα συγγράμματα και καλύτερες διαλέξεις από μεγάλη μερίδα μελών ΔΕΠ ίσως οι βαθμολογικές επιδόσεις των φοιτητών του Τμήματος να ήταν καλύτερες...
δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θέλουν και μας "πιέζουν" βαθμολογικά γύρω από βαθμούς όπως 5 ή 6...

Δεν μπορείς να έχεις απαίτηση από τους φοιτητές ΟΛΩΝ των σχολών να έχουν ένα καλό ΜΟ, γιατί υπάρχουν πολλές δυσκολίες.
Και υποθέτω ότι αυτό λαμβάνεται υπόψην και στα ανάλογα μεταπτυχιακά, για τα οποία συνήθως θέλουμε τον ΜΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
για ποιο λόγο πιστεύεις υπάρχει αυτή η βαθμολογική "αδικία";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top