Γενικές φοιτητικές απορίες

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μάλλον η pennylane δεν είναι εξικοιωμενη στις συντομογραφιες της Ρόδου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μηπως ξερει καποιος να μου πει τι ειναι ημιστατικη οικονομια? Γιατι ουτε ο Μπαμπινιωτης δε το εχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μηπως ξερει καποιος να μου πει τι ειναι ημιστατικη οικονομια? Γιατι ουτε ο Μπαμπινιωτης δε το εχει!
από μια γρήγορη αναζήτηση στο γκουγκλ,αυτές οι δύο λέξεις δε σχετίζονται άμεσα μεταξυ τους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
από μια γρήγορη αναζήτηση στο γκουγκλ,αυτές οι δύο λέξεις δε σχετίζονται άμεσα μεταξυ τους:P






Τι να σου πω τις εχει μεσα στο βιβλιο! Συγκεκριμενα λεει:ο καπιταλισμος ειναι η αμεση αντιθεση της ημιστατικης οικονομιας των μεσαιωνικων συντεχνιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ημιαστικής δεν παίζει να λέει,ε?
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Μάλλον η pennylane δεν είναι εξικοιωμενη στις συντομογραφιες της Ρόδου:P

:whistle::whistle: που το καταλαβες βρε θηριο;;;:hehe::hehe::hehe::hehe:
Μαλιστα πριν απο λιγες μερες εμαθα οτι το δικο μου σε συντομογραφια λεγεται ΤΕΠΑΕΣ:whistle::P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Οχι, δε το γραφει ετσι!

μια ερώτηση από έναν άσχετο:

Περιμένεις να σου δώσουμε απάντηση σε μια τόσο σοβαρή εργασία μέσα από ένα φόρουμ;

Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να απευθύνεσαι ή στο ίντερνετ ή στην Βιβλιοθήκη του Τμήματός σου. Εκεί θα βρεις πλήρεις απαντήσεις.

Φιλικά,
nPb :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
μια ερώτηση από έναν άσχετο:

Περιμένεις να σου δώσουμε απάντηση σε μια τόσο σοβαρή εργασία μέσα από ένα φόρουμ;

Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να απευθύνεσαι ή στο ίντερνετ ή στην Βιβλιοθήκη του Τμήματός σου. Εκεί θα βρεις πλήρεις απαντήσεις.

Φιλικά,
nPb :P





Δηλαδη για να καταλαβω μου τι λες "φιλικα"?
Μια απαντηση απο μια σχετικη:
μια απορια μου απο ενα συγγραμμα που διαβαζω


Φιλικα,
ZETAXA:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Οι φοιτητές με πείρα πώς συνιστούν να διαβάζουμε; Οκ, ξέρω ότι είναι ανά άτομο απλά θα ήθελα απόψεις.
Διαβάζεται ένα ένα το μάθημα ή έχετε 2 για να σπάει η μονοτονία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι φοιτητές με πείρα πώς συνιστούν να διαβάζουμε; Οκ, ξέρω ότι είναι ανά άτομο απλά θα ήθελα απόψεις.
Διαβάζεται ένα ένα το μάθημα ή έχετε 2 για να σπάει η μονοτονία;


Εξαρτάται και τα μαθήματα....Επίσης εξαρτάται και το πόσο χρόνο έχεις...
Γενικά καλύτερο είναι, για μένα, να τελειώνεις το ένα και να αρχίζεις το άλλο, για να συγκεντρώνεσαι καλύτερα!
Πάντως, ότι και να κάνεις, μην ξεκινάς να το διαβάζεις 2 μέρες πριν την εξεταστική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Προσωπικά σπάω την ημέρα σε 2 μαθήματα, ένα το πρωί και ένα το απόγευμα. Επίσης όταν τα διαβάζω κρατάω δικές μου σημειώσεις σε λευκές κόλλες. Έτσι τα μαθαίνω καλύτερα. Επιπλέον προσπαθώ πάντα σε μια άκρη των χαρτιών να κάνω μια σύντομη επανάληψη κάποιων εννοιών από κάποιο προηγούμενου εξαμήνου μάθημα όταν χρειάζονται στο παρόν μάθημα μέσα σε συννεφάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό με τις σημειώσεις είναι πολύ σημαντικό, βοηθάει πάρα πολύ στην κατανόηση!
Όπου υπάρχουν έννοιες που περνάνε από μάθημα σε μάθημα ή από εξάμηνο σε εξάμηνο, είναι πολύ χρήσιμο να υπάρχουν μαζεμένες κάπου, ώστε στην πρώτη ανάγκη να ανατρέχεις σε αυτές.Μπορεί στην αρχή να είναι χρονοβόρο να τις γράψει κάποιος, αλλά μετά είναι μεγάλη σωτηρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Nαι, γιατί όλα τα μαθήματα έχουν μια συνοχή, ειδικά όσα ανήκουν στην ίδια κατεύθυνση, όπου εκεί υπάρχει ομοιογένεια ύλης. Άργησα να βρω τρόπο διαβάσματος, αφού από το 3ο έτος μπήκα σε σειρά, τότε που έπαψαν οι ετήσιες καταλήψεις και επικράτησε η σχετική ηρεμία. Για τις μεθόδους διαβάσματος, έχω ακούσει ένα σωρό μαλακίες από καθηγητές. Ο ένας να λέει x τρόπο διαβάσματος, ο άλλος y τρόπο διαβάσματος,...κτλ. Όσο για τους συμφοιτητές. Εκείνοι στον κόσμο τους. Μέχρι και για προφορική μελέτη των μαθηματικών είχα ακούσει, δηλ., χωρίς χαρτί και μολύβι! Γι' αυτό αποφάσισα να αυτενεργήσω και να εφαρμόσω κάτι δικό μου που να μου πηγαίνει στο στύλ μου (στο χρόνο μου, στον τρόπο αφομοίωσης,...κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πάντως μία συνταγή!Απλά ακούς συμβουλές, δοκιμάζεις και διαλέγεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ok ειμαι ασχετη...μπορειτε να γελασετε ελευθερα ...σας το επιτρεπω!:hehe::hehe: Αλλα εχω μια αποριουλα...Στα συγγραμματα μπορουμε να σημειωσουμε πανω με στυλο;; Θα τα ξαναεπιστρεψουμε;; (γιατι θελω να κρατησω καποιες σημειωσουλες διπλα στις παραγραφους! και δεν ξερω αν γινεται:redface::redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι όλα δικά σου για πάντα!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top