Γενικές φοιτητικές απορίες

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
:offtopic:
αλλά
πάω πρώτη μέρα στη σχολή :alljumpy:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Πολύ ωραία. Νέα Ιωνία μένω. Άρα θα πάρω το Γ8 μέχρι Άνω Πατήσια γιατί Ειρήνη-Περισσός δε λειτουργεί, από Άνω Πατήσια ηλεκτρικό μέχρι Αττική, από Αττική μετρό μέχρι Σύνταγμα, από Σύνταγμα άλλο μετρό μέχρι Κατεχάκη κι από εκεί το 242 κι έφτασα. :clapup:

Ούτε δύο ώρες δε θα κάνω :P

κατά τα άλλα "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κατά τα άλλα "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης"

Εκεί πέρασα αλλά θα πάρω μετεγγραφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Κάτι απορείες αν μπορει να με διαφωτίσει κάποιος! Έχω περάσει στο Τμημα Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων ΤΕΙ Λαμίας και πρεπει να δηλωσω τα μαθηματα που θα κανω ηλεκτρονικα. Εκει που παω να τα δηλώσω μου έχει τα υποχρεωτικα μαθηματα του εξαμηνου μου ετοιμα και μου εχει και για τα εξαμηνα Β',Γ',Δ',Ε' να δηλώσω (σε αυτα τα εξαμηνα ειναι υποχρεωτικα τα μαθηματα που πρεπει να δηλωθούν). Μου έχει επίσης και ένα Η' εξάμηνο που μου εχει ολα τα προαιρετικα μαθηματα. Σε ένα χαρτή που μας δωσανε έχει τα μαθηματα του Α' εξαμηνου τα υποχρεωτικα και όλα τα προαιρετικα και λεει στις οδηγιες οτι δηλωνω εως δυο καθε εξαμηνο.

Οι απορίες μου τώρα:

1) Δηλώνω στα προαιρετικα του Η' εξαμηνου μονο 2 ετσι; (γιατι ειναι πολυ πισω και στο χαρτι λεει οτι πρεπει να εχω παρακολουθησει επιτυχως 7 προαιρετικα μαθηματα.)
2) Δηλώνω και τα μαθήματα των άλλων εξάμηνων;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δηλώνεις μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου τώρα....;
Είσαι βέβαιος....;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Κάτι απορείες αν μπορει να με διαφωτίσει κάποιος! Έχω περάσει στο Τμημα Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων ΤΕΙ Λαμίας και πρεπει να δηλωσω τα μαθηματα που θα κανω ηλεκτρονικα. Εκει που παω να τα δηλώσω μου έχει τα υποχρεωτικα μαθηματα του εξαμηνου μου ετοιμα και μου εχει και για τα εξαμηνα Β',Γ',Δ',Ε' να δηλώσω (σε αυτα τα εξαμηνα ειναι υποχρεωτικα τα μαθηματα που πρεπει να δηλωθούν). Μου έχει επίσης και ένα Η' εξάμηνο που μου εχει ολα τα προαιρετικα μαθηματα. Σε ένα χαρτή που μας δωσανε έχει τα μαθηματα του Α' εξαμηνου τα υποχρεωτικα και όλα τα προαιρετικα και λεει στις οδηγιες οτι δηλωνω εως δυο καθε εξαμηνο.

Οι απορίες μου τώρα:

1) Δηλώνω στα προαιρετικα του Η' εξαμηνου μονο 2 ετσι; (γιατι ειναι πολυ πισω και στο χαρτι λεει οτι πρεπει να εχω παρακολουθησει επιτυχως 7 προαιρετικα μαθηματα.)
2) Δηλώνω και τα μαθήματα των άλλων εξάμηνων;

Ευχαριστώ

ρώτα κανέναν που συμμετέχει σε παράταξη; θα μαλώσουν ποιος θα σε πρωτοεξυπηρετήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δηλώνεις μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου τώρα....;
Είσαι βέβαιος....;:hmm:


Μα τα προαιρετικα σε ενα χαρτι που μας δωσανε μας ειπαν οτι πρεπει να τα δηλωσουμε απο τωρα. Ειναι προαιρετικα οχι υποχρεωτικα.

Να ρωτησω και κατι αλλο... Στον ΕΥΔΟΞΟ δηλωνουμε μονο τα βιβλια του εξαμηνου μας ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι αλλο... Στον ΕΥΔΟΞΟ δηλωνουμε μονο τα βιβλια του εξαμηνου μας ετσι;

ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μα τα προαιρετικα σε ενα χαρτι που μας δωσανε μας ειπαν οτι πρεπει να τα δηλωσουμε απο τωρα. Ειναι προαιρετικα οχι υποχρεωτικα.
Να ρωτησω και κατι αλλο... Στον ΕΥΔΟΞΟ δηλωνουμε μονο τα βιβλια του εξαμηνου μας ετσι;

Νομίζω πως μπορείς να δηλώσεις και για συγγράμματα προηγούμενων εξαμήνων στα οποία δεν έχεις πάρει σύγγραμμα ούτε τα έχεις δώσει, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ρώτα στην σχολή σου καλύτερα.
Στον Εύδοξο γράφει: Πόσα βιβλία μπορεί να δηλώσει στο σύστημα και να παραλάβει ένας φοιτητής για το τρέχον εξάμηνο;
Ο αριθμός των Συγγραμμάτων που μπορεί να παραλάβει ένας φοιτητής κάθε εξάμηνο καθορίζεται από τη σχολή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
οκ Ευχαριστώ πολύ

Κανείς άλλος για τη δήλωση μαθημάτων που ρώτησα; Επειγει λίγο. :D

1) Δηλώνω στα προαιρετικα του Η' εξαμηνου μονο 2 ετσι; (γιατι ειναι πολυ πισω και στο χαρτι λεει οτι πρεπει να εχω παρακολουθησει επιτυχως 7 προαιρετικα μαθηματα.)
2) Δηλώνω και τα μαθήματα των άλλων εξάμηνων;

Ευχαριστώ

Νομίζω πως μπορείς να δηλώσεις και για συγγράμματα προηγούμενων εξαμήνων στα οποία δεν έχεις πάρει σύγγραμμα ούτε τα έχεις δώσει, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ρώτα στην σχολή σου καλύτερα.
Στον Εύδοξο γράφει: Πόσα βιβλία μπορεί να δηλώσει στο σύστημα και να παραλάβει ένας φοιτητής για το τρέχον εξάμηνο;
Ο αριθμός των Συγγραμμάτων που μπορεί να παραλάβει ένας φοιτητής κάθε εξάμηνο καθορίζεται από τη σχολή του.

Εμας μας πρότειναν καποια βιβλισ ο καθε καθηγητης στο μαθημα του και αυτα θα δηλωσω. Ειμαι Α' Εξλαμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται αν πάρω βιβλίο με το Εύδοξος σε μάθημα που έχω ήδη πάρει παλαιότερο βιβλίο με το παλιό σύστημα? Για επιπτώσεις πάντως δε γράφει κάτι, ενώ λογικά θα έπρεπε, εκτός κι αν το θεωρούν τόσο αυτονόητο (που αν αναλογιστεί κανείς ότι σε μερικά μαθήματα δίνουν άσχετα βιβλία, ενώ το Εύδοξος προσφέρει κάποια εξαιρετικά, δεν είναι και τόσο αυτονόητο...)
Αν και πολύ αμφιβάλλω αν θα ελέγχουν κάτι τέτοιο για τους παλιούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται αν πάρω βιβλίο με το Εύδοξος σε μάθημα που έχω ήδη πάρει παλαιότερο βιβλίο με το παλιό σύστημα? Για επιπτώσεις πάντως δε γράφει κάτι, ενώ λογικά θα έπρεπε, εκτός κι αν το θεωρούν τόσο αυτονόητο (που αν αναλογιστεί κανείς ότι σε μερικά μαθήματα δίνουν άσχετα βιβλία, ενώ το Εύδοξος προσφέρει κάποια εξαιρετικά, δεν είναι και τόσο αυτονόητο...)
Αν και πολύ αμφιβάλλω αν θα ελέγχουν κάτι τέτοιο για τους παλιούς.
Σου ζητάει να δηλώσεις τα μαθήματα για τα οποία είχες πάρει βιβλία με το παλιό σύστημα.
Λογικά, δε γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τσου. Εμένα δεν μου το ζητάει. Το μόνο που ρωτάει είναι το πόσα βιβλία έχω πάρει μέχρι στιγμής, που προφανώς δεν θυμάμαι ακριβώς και θεωρητικά πάλι ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι θέλει. Πάντως, επειδή έψαξα τους όρους και προϋποθέσεις, δεν λέει ρητά ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αυτό που λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν μπορεί κάποιος... να μην το λέω πολλές φορές. :D :D :D

Για την Ηλεκτρονική Γραμματεία του τμήματος μας.

1)
Μου έχει τα προαιρετικα μαθήματα στο Η' εξάμηνο. Μήπως είναι πολύ πίσω; (σε ένα χαρτι που μας εδωσαν και εχει τα μαθηματα λεει οτι πρεπει να εχω παρακολουθησει επιτυχως 7 προαιρετικα μαθηματα.)
2) Δηλώνω και τα μαθήματα των άλλων εξάμηνων;Επειδη μεσα στο συστημα εκτος απο το δικο μου εξαμηνο εχει και απο το Β' - Ε' εξάμηνο με υποχρεωτικα μαθήματα. Λογικά δεν τα δηλώνω αυτά.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzotzos

Νεοφερμένος

Ο tzotzos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λιγες ερωτησεις εχουμε βρε.:P..να και μια απο εμενα..αν γραφτεις σε μια σχολη και αποφασισεις να ξαναδωσεις πανελληνιες(χωρις να εχεις παρακολουθησει καθολου) σε διαγραφουν???δηλαδη αν του χρονου τα παω χειροτερα μπορω να συνεχισω κανονικα στην σχολη που περασα την πρωτη χρονια??εεε??βοηθεια pls..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όχι, δεν έχεις τέτοιο θέμα!
Από την αρχική σου σχολή θα διαγραφείς, μόνο αν πας να γραφτείς σε κάποια άλλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzotzos

Νεοφερμένος

Ο tzotzos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ...δηλαδη προφανως απλα θα χασω τα 2 πρωτα εξαμηνα..και με την διακοπη σπουδων τι παιζει???μηπως με συμφερει περισσοτερο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη διακοπή....Καλύτερα να πει κάποιος άλλος που ξέρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos123

Νεοφερμένος

Ο konstantinos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους.Συγνώμη αν αναφέρομαι σε λάθος σελίδα.Είμαι φοιτητής του εμπορικού ναυτικού και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Έχω απογοητευτεί από αυτή την σχολή γιατί δεν έχουμε πολλά δικαιώματα να μπούμε σε άλλες σχολές μετά την αποφοίτηση μας δυστυχώς.Μετά το πτυχίο μας δεν είναι ισότιμο ούτε καν με ΤΕΙ ενώ μας έλεγαν ότι θα είναι κάτι ανάμεσα σε ΤΕΙ και ΑΕΙ(μέγα ψέμα).Σκεφτόμουν να ξαναδώσω πανελλαδικές αλλα σκέφτομαι ότι θα περάσει πολύς καιρός άδικα και η σκέψη μου είναι να τελειώσω αυτή την σχολή και να δώσω κατατακτήριες στο μηχανολόγων μηχανικών.Κατά την γνώμη σας καλύτερο είναι να ξαναδώσω η να τελειώσω αυτή την σχολή και μετά να συνεχίσω με κάτι άλλο?
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Oι κατατακτήριες εξετάσεις μετά από το πτυχίο, έχουν περάσει από το μυαλό σου; :hmm:

Φιλικά, μην ξαναπέσεις στην παγίδα να ακούσει γνώμες άλλων περί επιστήμης με ζήτηση, επιστήμη «εύκολη»,...κτλ. Μια στις δυο γνώμες που θα ακούσεις είναι ψέματα άγνοιας. Στην ζωή μου, γενικά την έχω πατήσει με τέτοια ψέματα άγνοιας..:mad: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top