Γενικές φοιτητικές απορίες

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Α καλά....Άμα μάθεις πες μου, σε παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
χμμμμ...
περίεργο..
Εμείς τα δηλώναμε στη γραμματεία και μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το λογαριασμό από 7 Οκτώβρη.
Τι να πω,μαλλον θα'ναι διαφορετικά για κάθε τμήμα...:hmm:

προφανώς, και μπερδευόμαστε τσάμπα:closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ρε παιδιά, πάσο, σπουδαστική ταυτότητα και βιβλία πότε δίνουν? ρώτησα την γραμματεία και μου είπαν ακόμα δέν ήρθαν απο το υπουργείο ...μετά ένας φίλος μου είπε οτι υπάρχει περίπτωση να μήν δώσουν πάσο.. ισχύει ??????:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εμας μας εδωσαν τριπτυχα.τα πασα θα αργησουν λιγο απ το υπουργειο.μα καλα ειναι δυνατον να μην δωσουν πασα ρε ελευθεριε;φοιτητες ειμαστε χωρις πασα πως;;μην ακους τον καθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga17

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια σε ΤΕΙ εκτος Αθηνων και την ερχομενη Δευτερα στις 27/9,ειναι η μερα που ξεκιναει η σχολη..Ωστοσο,για προσωπικους λογους,ειναι βεβαιο οτι τη συγκεκριμενη μερα δε θα μπορεσω να παρευρεθω.Εαν λοιπον καποιος απουσιασει τις πρωτες 3-4 μερες π.χ ,τι γινεται με τα βιβλια που διανεμονται την πρωτη ημερα,τα μαθηματα που θα πρεπει να δηλωσει οτι θα παρακολουθησει κλπ Μπορουν αυτα να γινουν λιγες μερες αφ'οτου εχει αρχισει η σχολη?

Ισως ειναι λιγο χαζες οι ερωτησεις μου,αλλα ελπιζω καποιος να γνωριζει να μου απαντησει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη ότι οι δηλώσεις των μαθημάτων γίνονται την πρώτη μέρα στη σχολή σου; Σε εμάς (ΑΕΙ είμαι) καθυστερεί αρκετά η όλη διαδικασία επομένως εικάζω πως άδικα ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο δικό μου ΤΕΙ (πρωτοετής είμαι κι εγώ) τα μαθήματα του 1ου εξάμηνου δηλώνονται αυτόματα με την εγγραφή, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Όσο για τα συγγράματα εμείς κάνουμε τις δηλώσεις μέσω της σελίδας eudoxus, αλλά όχι από τώρα... αργότερα. Χώρια που τα μαθήματα σ' εμάς ξεκινούν στη 1 Οκτωβρίου. Δεν ξέρω τώρα τι παίζει με το δικό σου ΤΕΙ κι αν αυτά είναι κοινά. :worry:

Κάνε ένα τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής, για να σε ενημερώσουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια σε ΤΕΙ εκτος Αθηνων και την ερχομενη Δευτερα στις 27/9,ειναι η μερα που ξεκιναει η σχολη..Ωστοσο,για προσωπικους λογους,ειναι βεβαιο οτι τη συγκεκριμενη μερα δε θα μπορεσω να παρευρεθω.Εαν λοιπον καποιος απουσιασει τις πρωτες 3-4 μερες π.χ ,τι γινεται με τα βιβλια που διανεμονται την πρωτη ημερα,τα μαθηματα που θα πρεπει να δηλωσει οτι θα παρακολουθησει κλπ Μπορουν αυτα να γινουν λιγες μερες αφ'οτου εχει αρχισει η σχολη?
Ισως ειναι λιγο χαζες οι ερωτησεις μου,αλλα ελπιζω καποιος να γνωριζει να μου απαντησει ;)

Από όσο ξέρω σε κανένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ δεν μοιράζονται βιβλία την 1η μέρα, δεν είναι όπως το σχολείο. Θα κάνουμε δηλώσεις για τα βιβλία όλοι από την 4η Οκτωβρίου μέσω του eudoxus. Άρα δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τα βιβλία.
Δεν ξέρω αν έχεις ήδη κάνει δηλώσεις για μαθήματα ή αν θα γίνουν αργότερα (μπορεί να μην χρειάζονται καν). Πάρε τηλέφωνο την γραμματεία και ρώτα το για να διευκρινιστεί. Επίσης δες στο site της σχολής σου μήπως υπάρχουν σχετικές ανακοινώσεις.
Όσο για τα μαθήματα, αν είναι θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν είναι υποχρεωτικά (δηλαδή εργαστήρια) ίσως να υπάρξει πρόβλημα. Μερικά εργαστήρια επιτρέπουν συγκεκριμένο αριθμό απουσιών ενώ άλλα δεν σε αφήνουν να κάνεις καμία απουσία (τουλάχιστον στην δική μου σχολή). Οπότε προσπάθησε να μάθεις το πρόγραμμα των πρώτων ημερών και δες αν θα έχεις και υποχρεωτικά μαθήματα. Αν έχεις, τότε πάρε τηλέφωνο στον υπεύθυνο καθηγητή του κάθε μαθήματος για να δεις αν επιτρέπονται απουσίες. Φαντάζομαι πως τους αριθμούς που θα χρειαστείς θα τους βρεις στο site της σχολής σου. Αλλιώς ρώτα την γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis!

Νεοφερμένος

Ο akis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
παιδια καλησπερα
τωρα που καναμε την εγραφη μας πιο ειναι το επομενο βημα?
ουτε εμας μας εδωσαν πασο
βεβαιωση σπουδων ποτε δινουν? τελος βιβλια κτλ?
τωρα ξαναπαμε 4 οκτωμβρη που ανοιγουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
παιδια καλησπερα
τωρα που καναμε την εγραφη μας πιο ειναι το επομενο βημα?
ουτε εμας μας εδωσαν πασο
βεβαιωση σπουδων ποτε δινουν? τελος βιβλια κτλ?
τωρα ξαναπαμε 4 οκτωμβρη που ανοιγουν?

εμείς πήραμε βεβαίωση σπουδών...αυτά που ρωτάς είναι ανάλογα με τη σχολή, οπότε καλύτερα να αναγράφεις τη σχολή στην οποία πέρασες στα στοιχεία σου έτσι ώστε αν βρεθεί κάποιος συμφοιτητής σου να σε βοηθήσει...ψάξε για το σαιτ της σχολής σου στο google...ίσως βρεις κάποιες χρήσιμες πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδια καλησπερα
τωρα που καναμε την εγραφη μας πιο ειναι το επομενο βημα?
ουτε εμας μας εδωσαν πασο
βεβαιωση σπουδων ποτε δινουν? τελος βιβλια κτλ?
τωρα ξαναπαμε 4 οκτωμβρη που ανοιγουν?

Πασο θα μας δωσουν εντος της αλλης εβδομαδας.Καθυστερησαν λογω το γεγονοτος οτι το υπουργειο παιδειας τοσα χρονια δεν ειχε πληρωσει τον ΟΑΣΑ και φετος τον πληρωσε.χτες εγιναν οι τελευταιες συμφωνιες και απο την αλλη εβδομαδα τα πασο θα ειναι στις γραμματειες των τμηματων.το ειπε η διαμαντοπουλου σημερα στο ραδιοφωνο.
Οσο για το ποτε θα ξαναπας εξαρταται απο τη σχολη σου.εμεις π.χ.ξεκιναμε δευτερα.9 ωρα ειναι το πρωτο μας μαθημα.
και συγγραμματα (και σημειωσεις πανεπιστημιακες κτλ) δηλωνεις απο 4 -10-10 .τωρα ποτε θα τ παρεις δεν ξερω.κανε εσυ σημειωσεις την ωρα της παραδοσης και οταν τ παρεις διαβαζεις και απο εκει.
Καλη αρχη!:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Καθως κοιτουσα το προγραμμα της σχολης μου (ναι ναι ανυπομονω να αρχισω:P) ειδα στα μαθηματα υποχρεωτικης επιλογης του εαρινου εξαμηνου ενα που ονομαζεται "πιλοτικα εκπαιδευτικα προγραμματα και ειναι μαθημα ερευνας...:confused:
τι εννοει πιλοτικα;;;:worry:
και τι ειναι τα μαθηματα ερευνας;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καθως κοιτουσα το προγραμμα της σχολης μου (ναι ναι ανυπομονω να αρχισω:P) ειδα στα μαθηματα υποχρεωτικης επιλογης του εαρινου εξαμηνου ενα που ονομαζεται "πιλοτικα εκπαιδευτικα προγραμματα και ειναι μαθημα ερευνας...:confused:
τι εννοει πιλοτικα;;;:worry:
και τι ειναι τα μαθηματα ερευνας;;;:confused:
Καλέ τι αγχώνεσαι; Θα τα παρακολουθήσεις και θα δεις, χαλάρωσε.
Πάντως η σχολή σας πρέπει να είναι πολύ προχωρημένη αφού έβγαλε τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Καλέ τι αγχώνεσαι; Θα τα παρακολουθήσεις και θα δεις, χαλάρωσε.
Πάντως η σχολή σας πρέπει να είναι πολύ προχωρημένη αφού έβγαλε τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου. :P

χαχαχαχαχα καλε δεν αγχωνωμαι!:P απλα μου εκανε εντυπωση η λεξη "πιλοτικα" :P
Ναι ναι η σχολη ειναι προχωρημενη! :P:P
Μας εδωσε προγραμμα εξαμηνων (ολων των εξαμηνων) επαθα πλακα :eek: + τα μαθηματα εαρινου χειμερινου και ερευνας + τους καθηγητες +++ δεν θυμαμαι και εγω τι αλλο!:redface:
Το φοιτητικο πασο να μας εδιναν κιολας καλα θα ηταν!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
χαχαχαχαχα καλε δεν αγχωνωμαι!:P απλα μου εκανε εντυπωση η λεξη "πιλοτικα" :P
Ναι ναι η σχολη ειναι προχωρημενη! :P:P
Μας εδωσε προγραμμα εξαμηνων (ολων των εξαμηνων) επαθα πλακα :eek: + τα μαθηματα εαρινου χειμερινου και ερευνας + τους καθηγητες +++ δεν θυμαμαι και εγω τι αλλο!:redface:
Το φοιτητικο πασο να μας εδιναν κιολας καλα θα ηταν!:P
καλα και σε εμας μας εδωσαν το προγραμμα ολων των εξαμηνων...νομιζω οτι σε ολες τις σχολες το κανουν...:):):)
τρεις μερες ακομα ξεκουραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
καλα και σε εμας μας εδωσαν το προγραμμα ολων των εξαμηνων...νομιζω οτι σε ολες τις σχολες το κανουν...:):):)
τρεις μερες ακομα ξεκουραση...
Μπα δεν το κανουν σε ολες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Μπα δεν το κανουν σε ολες.....

Αληθεια δεν το δινουν ολες το προγραμμα ;;;
Εγω ειρωνικα το ειπα οτι ειναι προχωρημενη η σχολη! :P
Αφου κανουμε μαθημα οχι στο κτηριο του πανεπιστημιου αλλα σε αλλα δυο διαφορετικα καθως το κτηριο κριθηκε εδω και κατι χροοοοονια ακαταλληλο εξαιτιας ενος σεισμου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εν αν οχι ολες νομιζω οι περισσοτερες...
σ εσας δν σας το εδωσαν;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε μας, έδωσαν μόνο το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο όπως κάθε χρόνο. Τον Φεβρουάριο που αρχίζει το εαρινό εξάμηνο, θα ξαναγραφτούμε και θα πάρουμε το αντίστοιχο ωρολόγιο πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Σε εμάς οχι μόνο δεν το έδωσαν αλλά ούτε καν ξέρουν το πότε θα βγει....... "κάποια στιγμή μες την εβδομάδα" μου είπαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top