Γενικές φοιτητικές απορίες

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Όπως τι....;Όπως τι εργαστήρια;

Πληροφορικής ας πούμε, είναι το πιο συνηθισμένο. Προγραμματισμού. Συγγραφής. Οτιδήποτε μπορεί να γίνει σε εργαστήριο, αναλόγως και τη σχολή.
Eννοώ πού αλλού γίνονται εργαστήρια εκτός από τις θετικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Eννοώ πού αλλού γίνονται εργαστήρια εκτός από τις θετικές σχολές.

Σε όλες τι σχολές υπάρχουν εργαστήρια πληροφορικής που είναι υποχρεωτικά.
Στη δική μου σχολή (ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ) έχουμε και άλλα προγράμματα όπως photoshop, quark και άλλα προγραμματάκια. Επίσης έχουμε (όπως υπάρχουν και σε άλλες σχολές) σεμινάρια τα οποία μπορούν να έχουν πολλά αντικείμενα και επειδή έχουν λίγες θέσεις, όσοι μπαίνουν είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στις σχολες Πληροφορικης τα εργαστηρια δεν ειναι υποχρεωτικα :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στις σχολες Πληροφορικης τα εργαστηρια δεν ειναι υποχρεωτικα :slourp:

Μπορεί και να έπρεπε γιατί εγώ μπροστά σε μερικούς πληροφορικάριους φαίνομαι σαν τον Bill Gates!!!!:hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
διαβασα παραπανω οτι τα μαθηματα αρχιζουν αφου τελειωσει η εξεταστικη του σεπτεμβριου!!δηλαδη στην σχολη μου που τελειωνει στις 17(!!!!!) το εξαμηνο αρχιζει στις 20??την αλλη δευτερα??:stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορεί αλλά αυτο που πιθανώς εννοούσαν παραπάνω είναι ότι δεν γίνεται να γίνονται εξεταστικές και μαθήματα παράλληλα. Άρα μόλις τελειώσει η εξεταστική, τότε θα αρχίσει η διαδικασία μαθημάτων.

Για το πότε ξεκινούν τα δικά σου μαθήματα, δες στη σελίδα της σχολής σου! Θα έχει πρόγραμμα...Πάντως οι περισσότεροι ξεκινούν 4 Οκτώβρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ποτε περιπου ανακοινωνουν την αρχη των μαθηματων;;;αν ξερετε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί αλλά αυτο που πιθανώς εννοούσαν παραπάνω είναι ότι δεν γίνεται να γίνονται εξεταστικές και μαθήματα παράλληλα. Άρα μόλις τελειώσει η εξεταστική, τότε θα αρχίσει η διαδικασία μαθημάτων.

Για το πότε ξεκινούν τα δικά σου μαθήματα, δες στη σελίδα της σχολής σου! Θα έχει πρόγραμμα...Πάντως οι περισσότεροι ξεκινούν 4 Οκτώβρη!

υπαρχει ομως και η πιθανοτητα να μην ανακοινωσουν κατι στην σελιδα αλλα ν πρεπει ν ενημερωθω απο την γραμματεια ε?γιατι μπαινω στην σελιδα αλλα δεν εχει τιποτα καινουριες ανακοινωσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πλέον σχολή που δεν τα ανακοινώνει στο ίντερνετ!
Έτσι και αλλιώς θα πρέπει να πάρετε και πρόγραμμα, δεν αρκεί η ημερομηνία!Και σίγουρα το πρόγραμμα δεν μπορούν να σας το πουν από το τηλέφωνο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Διαβασα στο site της σχολης μου τα μαθηματα που προσφερονται και ειδα οτι εχει διαφορετικες κατευθυνσεις.
Για παραδειγμα στο νηπιαγωγων που ειμαι εχει : 1. ΤΟΜΕΑΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ
2. ΤΟΜΕΑΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
3. ΤΟΜΕΑΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑΣ
4. ΤΟΜΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
5. ΤΟΜΕΑΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ (ΔΙ.Θ.Ε.ΝΕ.Τ.)
Αυτες τις κατευθυνσεις ποτε τις δηλωνουμε;;;:confused:
Εμενα με ενδιαφερει η δευτερη κατευθυνση. Αλλα ποια η διαφορα μεταξυ των κατευθνσεων;;; Δεν θα εχω τις ιδιες επαγγελματικες δυνατοτητες;;;Οποια και αν επιλεξω νηπιαγωγος δεν θα βγω;:worry:

Τα φωτα σας please!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Συνήθως τα δηλώνουμε στο 3ο έτος.Νηπιαγωγός θα βγεις,όμως με διαφορετική ειδικότητα..Να ξέρεις ότι είναι πολύ ζόρικος αυτός ο τομέας..Και θέλει πολύ πολύ πολύ διάβασμα!

Περισσότερο η διαφορά είναι στο με τι θα ασχολείσαι κυρίως στις μετέπειτα δουλειές σου..Δηλαδή αν στο σχολείο που είσαι υπάρχει παιδάκι με ειδικές ανάγκες,αν διαλέξεις τον 2ο τομέα,θα το αναλάβεις εσύ..Δεν είναι σίγουρα αυτά που λέω,απλώς είχα τις ίδιες απορίες και μου το εξήγησαν με αυτόν τον τρόπο..Αν κάνω λάθος,να με διορθώσει κάποιος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Συνήθως τα δηλώνουμε στο 3ο έτος.Νηπιαγωγός θα βγεις,όμως με διαφορετική ειδικότητα..Να ξέρεις ότι είναι πολύ ζόρικος αυτός ο τομέας..Και θέλει πολύ πολύ πολύ διάβασμα!

Περισσότερο η διαφορά είναι στο με τι θα ασχολείσαι κυρίως στις μετέπειτα δουλειές σου..Δηλαδή αν στο σχολείο που είσαι υπάρχει παιδάκι με ειδικές ανάγκες,αν διαλέξεις τον 2ο τομέα,θα το αναλάβεις εσύ..Δεν είναι σίγουρα αυτά που λέω,απλώς είχα τις ίδιες απορίες και μου το εξήγησαν με αυτόν τον τρόπο..Αν κάνω λάθος,να με διορθώσει κάποιος:)



Ναι εεε;; πολυ διαβασμα;; τι να κανουμε!! χαχαχα :P
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!:redface::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αφου θα πρεπει να παω να γραφτω και εγω στη σχολη μου μιας και οι εγγραφες αρχισανε σημερα θα ηθελα να ρωτησω πως να συμπριφερθω στους κομματικους που προσφερονται να βοηθησουν για την εγγραφη.Εχω ακουσει οτι τα παιδια αυτα ειναι παντου στο χωρο του πανεπιστημιου και προσφερονται να βοηθησουν και μετα ζητανε τα τηλεφωνα για καμια βολτα οπως λενε.Εσεις τι λετε να κανω και τι κανατε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
εγω προσωπικα που πηγα να γραφτω σημερα τους αφησα να με βοηθησουν αλλα δεν εδωσα το τηλεφωνο μου στα ατομα που μου το εδωσαν για να παμε για καφε η για να με ενημερωσουν για το ποτε θα αρχισουν τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ειναι απλα τα πράγματα:

να εισαι ευγενικός, μην τους διαολοστειλεις απο την πρωτη στιγμη.
ακου τι εχουν να σου πουνε, δεν χανεις τπτ.
το τηλεφωνο σου αμα θες δωστο γιατι κατα τη διαρκεια της χρονιας θα σε ενημερωνουν για διαφορα επικαιρα θεματα(αναβολες μαθηματων κτλ.)
αμα σου πουνε για καφε ποτακι κτλ. ΑΡΝΗΣΟΥ ΕΥΓΕΝΙΚΑ.
γενικα πολλοι πρωτοετεις, τωρα στην αρχη κανουν παρεα με παραταξιακους γιατι ειναι οι πιο "ευκολοι" φιλοι που μπορεις να βρεις.
ετσι ομως περιοροζεσαι σε εναν συφκεκριμενο κυκλο.
οποτε προτιμηστε να κανετε παρεα με συμφοιτητες σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το τηλε παιδια μην το δωσετε (κατα την προσωπικη μου αποψη),τα μικρα κομματα ενοχλουν πολυ ,τα μεγαλυτερα μονο σε εκλογες.
αρνηθειτε ευγενικα να το δωσετε και να στε ευγενικοι ,οχι επιθετικοι ,διοτι και αυτοι φοιτητες ειναι και απιπλεον μπορουν να σας βοηθησουν σε αποριες η ακομα και στα μαθηματα(δεν ειναι κακο να παρεις πχ εξτρα ασκησεις ή σημειωσεις για να ριξεις μια ματια).
ποτε κανενας χωρις να το θελετε δεν μπορει να σας αναγκασει να γραφτειτε στο κομμα επειδη ετυχε καποτε να του ζητησετε βοηθεια,μην το εκλαμβανετε ετσι.
επισης κρατατε μια τυπικη σχεση με αυτα τα παιδια και μην τα αποφευγετε με αγενη τροπο,διοτι περα απο την οποια βοηθεια θα χασετε και καμια βλακεια που μπορειτε να πειτε μεταξυ σας και να περασει η ωρα στα διαλλειματα ή στην αναμονη του πρωινου μαθηματος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Μιχάλη από τους κομματικούς φοιτητές εξασφαλίζετε sos καλές σημειώσεις ή παλιά κυκλοφορούμενα επαναλαμβανόμενα θέματα; ;) Προσωπικά ποτέ δεν έχω ενοχλήσει κομματικό παιδί για τέτοια θέματα. Μόνο από φιλίες έχω εξασφαλίσει τεράστιο αρχείο από σημειώσεις, ειδικά sos φυλλάδια και παλιά λυμμένα θέματα όχι μόνο σε μαθήματα παρούσας φάσης αλλά και μελλοντικής που θα χρειαστώ όταν τα επιλέξω.

Ντάξει παιδιά είναι και αυτά. Μόνο για χαζολόγημα στα διαλείμματα ή στα κενά. Αν έχεις και παρέα μόνιμη, δεν τους έχεις ανάγκη για συναναστροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaki26

Νεοφερμένος

Η katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι ειδικα στην αρχη σε βοηθανε παρα πολυ γιατι δεν εχεις ιδεα σχετικα με τη σχολη...μετεπειτα μπορει να σου βρουν σημειωσεις σε μαθηματα που τυχον δεν εχεις παρακολουθησει...αλλα το καλυτερο ειναι να συνεργαζεσαι με τους συμφοιτητες σου!εγω το ειχα δωσει το τηλεφωνο μου,με επαιρναν αρχικα να βγουμε για καφε,τους απεφευγα με ωραιο τροπο γιατι δεν ηθελα να εμπλακω σε κατι τετοιο!ωστοσο, ουτε ψυχραθηκαμε γιατι απλα δεν ειχαμε να χωρισουμε τιποτα...και με επαιρναν μονο οταν ηταν οι εκλογες για να παω να ψηφισω!Η βοηθεια τους στην αρχη ηταν πολυτιμη παραυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν μιλαω για να ενοχλησω ,αλλα για καποια θεματα που δινουν (δεν ξερω τι γινεται στην δικη σου αλλα στην δικη μου πολλοι καθηγητες δεν μας αφηνουν να παρουμε τα θεματα και ετσι δεν εχουμε συγκεντρωμενο αρχειο σε πολλα μαθηματα ,σε αυτα συνηθως δινουν οι παραταξεις ,μην με ρωτησεις πως τα βρισκουν δεν ξερω)επισης ειναι και πολλα μαθηματα τεχνικης φυσεως ,οπως το σχεδιο πχ που εκει μπορεις να παρεις ενα υποδειγμα αυτου που εχεις να σχεδιασεις και να καταλαβεις καλυτερα το τεμαχιο (δεν μιλαω προφανως για αντιγραφη)

σημειωσεις ,δεν εχω διαβασει ποτε απο παραταξεις ,ειναι πολυ προχειρες ,βασικα μονο απο βιβλια διαβαζω και πολυ καλες σημειωσεις συναδελφων (δεν μ αρεσουν οι δικιες μου...)

κυριως ομως για παλιοτερα θεματα εξεταστικων γινεται το θεμα ,διοτι δεν υπαρχουν πουθενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
δ
σημειωσεις ,δεν εχω διαβασει ποτε απο παραταξεις ,ειναι πολυ προχειρες ,βασικα μονο απο βιβλια διαβαζω και πολυ καλες σημειωσεις συναδελφων (δεν μ αρεσουν οι δικιες μου...)

κυριως ομως για παλιοτερα θεματα εξεταστικων γινεται το θεμα ,διοτι δεν υπαρχουν πουθενα...

γυναικείες σημειώσεις; :D :clapup: :clapup: :clapup: (αν δεν υπήρχαν και αυτές και οι γυναίκες και οι σημειώσεις...:P)
ούτε οι δικιές μου, μου αρέσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top