Γενικές φοιτητικές απορίες

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ε,βασικά στο σάιτ του υπουργείου το λέει ξεκάθαρα ότι από φετος δεν χρειαζονται ιατρικές εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ε,βασικά στο σάιτ του υπουργείου το λέει ξεκάθαρα ότι από φετος δεν χρειαζονται ιατρικές εξετασεις.

Εντάξει,αν το Χημικο σταματήσει να ζητά εξετασεις απο δερματολόγο,ξεφυγαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Παιδιά, όταν σε κάποιο μάθημα π.χ. Εφαρμοσμένα Μαθηματικά Ι λέει "προαπαιτούμενες γνώσεις: Εφαρμοσμένα Μαθηματικά ΙΙ" τι ακριβώς σημαίνει;
Δηλαδή αν δεν περάσεις το ΕΜ Ι δεν μπορείς να δώσεις ΕΜ ΙΙ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aniouz92

Νεοφερμένος

Η aniouz92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σίγουρα γράφει σε όλα τα site των σχολών πότε γίνονται οι εγγραφές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Παιδιά, σταματήστε να ρωτάτε πότε είναι οι εγγραφές. Πάρτε τηλέφωνο την γραμματεία της σχολής σας για να σιγουρέψετε πότε είναι οι εγγραφές για την δική σας σχολή.
Στην Ιατρική Θεσσαλονίκης πάντως είναι 13-30 Σεπτεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Παιδιά, σταματήστε να ρωτάτε πότε είναι οι εγγραφές. Πάρτε τηλέφωνο την γραμματεία της σχολής σας για να σιγουρέψετε πότε είναι οι εγγραφές για την δική σας σχολή.
Στην Ιατρική Θεσσαλονίκης πάντως είναι 13-30 Σεπτεμβρίου.
Ναι ρε τσακαλε αλλη ορεξη δεν εχουμε και λεμε να ρωταμε συνεχως....αφου ομως εκανα 200 τηλεφωνα στη γραμματεια του τμηματος μου και κανεις δεν απαντα!
-----------------------------------------------------------
Ναι ρε τσακαλε αλλη ορεξη δεν εχουμε και λεμε να ρωταμε συνεχως....αφου ομως εκανα 200 τηλεφωνα στη γραμματεια του τμηματος μου και κανεις δεν απαντα!
Συγγνωμη δεν ειδα το φυλλο...:redface:....διεγραψε το τσακαλε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν δεν το σηκώνουν, η μόνη λύση είναι να δεις πότε είναι ανοιχτή η γραμματεία και να πας από κει να δεις μόνος σου!
Η κάθε σχολή διαφέρει! Έχετε τον νου σας στο site και θα βγουν ανακοινώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τελικα οι φωτογραφιες πως πρεπει να ειναι εγχρωμες η αγχρωμες°
Γνωριζει καποιος° Παντως οσα φοιτητικα πασα εχω δει ειναι με εγχρωμες φωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Eγχρωμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
πηρα τηλεφωνο στην γραμματεια της σχολης μου(τμημα χημικων μηχανικων πατρας)και ειχαν ενα ηχογραφημενο μηνυμα στο οποιο ελεγε οτι οι εγγραφες ειναι απο 13/9-30/9 ομοσ ελεγε οτι τα μαθματα αρχιζουν 27/9 γινεται αυτο?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
πηρα τηλεφωνο στην γραμματεια της σχολης μου(τμημα χημικων μηχανικων πατρας)και ειχαν ενα ηχογραφημενο μηνυμα στο οποιο ελεγε οτι οι εγγραφες ειναι απο 13/9-30/9 ομοσ ελεγε οτι τα μαθματα αρχιζουν 27/9 γινεται αυτο?????

και μια φίλη μου που πέρασε κοινωνιολογία ρεθύμνου στις 27 σεπτέμβρη λέει ξεκινάει!
Πάντως αν κοιτάξεις στο σάιτ της σχολής σου την εξεταστική Σεπτεμβρίου,το τελευταίο μάθημα το δίνουν 24 Σεπτέμβρη.Και το χειμερινό εξάμηνο ξεκινάει όταν τελειώνει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου,οπότε είναι λογικό :)

Παιδιά, όταν σε κάποιο μάθημα π.χ. Εφαρμοσμένα Μαθηματικά Ι λέει "προαπαιτούμενες γνώσεις: Εφαρμοσμένα Μαθηματικά ΙΙ" τι ακριβώς σημαίνει;
Δηλαδή αν δεν περάσεις το ΕΜ Ι δεν μπορείς να δώσεις ΕΜ ΙΙ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βασικά νομίζω τα είπες λίγο ανάποδα.Το λογικό είναι να λεει : Εφαρμοσμένα Μαθηματικά ΙΙ,προαπαιτούμενες γνώσεις:Εφαρμοσμένα Μαθηματικά Ι.
Τέλος παντων,αυτό πρέπει να σημαίνει πάντως.:)
Αλλά ας απαντησει και καποιος που είναι ήδη φοιτητης καλού κακού;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Τυπικά έτσι πάει. Αλλά τυπικά. Πρώτα το ένα μετά το άλλο σύμφωνα με την αρίθμηση. Βέβαια οι περισσότεροι φοιτητές χάνουν την αρίθμηση λόγω αποτυχιών...

Μάλιστα σε κάποια Τμήματα δεν μπορείς να πάρεις το δεύτερο αν δεν έχεις περάσει το πρώτο, λόγω σχέσης προαπαιτούμενης γνώσης σύμφωνα με ρύθμιση του κανονισμού σπουδών στο Τμήμα που φοιτάς.

Πάντως προσωπικά πρώτα περνάω τα ΙΙ και μετά τα Ι. Είμαι ανώμαλος...και το ξέρω. :D :clapup: Συνήθως το Ι είναι πιο δύσκολο από το ΙΙ λόγω εισαγωγής σε νέα πράγματα. Και το ΙΙ βέβαια είναι πιο δύσκολο, λόγω μεγαλύτερης εμβάθυνσης σε νέα πράγματα από το Ι, αλλά τουλάχιστον έχεις μια ιδέα από το Ι. Τα Ι και ΙΙ είναι μια τυπική αρίθμηση επειδή έχει σπάσει το μάθημα σε δυο εξάμηνα. Σε άλλα Τμήματα την ύλη των Ι και ΙΙ την κάνουν σε ένα εξάμηνο, δηλ., σε ένα μάθημα... και όποιον πάρει ο χάρος στην σεξεταστική. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Βασικά νομίζω τα είπες λίγο ανάποδα.Το λογικό είναι να λεει : Εφαρμοσμένα Μαθηματικά ΙΙ,προαπαιτούμενες γνώσεις:Εφαρμοσμένα Μαθηματικά Ι.
Τέλος παντων,αυτό πρέπει να σημαίνει πάντως.:)
Αλλά ας απαντησει και καποιος που είναι ήδη φοιτητης καλού κακού;)

Ναι, όντως, τα είπα λίγο ανάποδα...... :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina~!

Νεοφερμένος

Η Katerina~! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια καλημερα,στην υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειμαστε εγγεγραμμενοι σε καποια αλλη σχολη εκει που λει "ΠΡΟΣ" τι γραφουμε?Το ονομα της σχολης στην οποια περασαμε?Εγω δηλαδη θα γραψω παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης πατρας? Επισης στο κειμενο που πρεπει να γραψουμε,εγω εγραψα "Δεν ειμαι εγγεγραμμενη σε καποια αλλη σχολη της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης" αρκει αυτο?ειναι νταξει? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ρωτάς όταν πάς για εγγραφή, μην σκοτίζεσαι. Γιατί να γράψεις τώρα κάτι που δεν είσαι σίγουρος αφού θα σου ζητήσουν αυτοί τι να γράψεις. Και το κείμενο και όλα, καλύτερα να σου πούν εκεί γιατί αυτά δεν είναι στάνταρ πράγματα και θα σου πούν πώς τα θέλουν οι συγκεκριμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina~!

Νεοφερμένος

Η Katerina~! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Α ωραια σε ευχαριστω πολυ!Γιατι εκεινοι στο ΚΕΠ δε μου ειπανε τιποτα μονο την δηλωση μου δωσανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Παιδια καλημερα,στην υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειμαστε εγγεγραμμενοι σε καποια αλλη σχολη εκει που λει "ΠΡΟΣ" τι γραφουμε?Το ονομα της σχολης στην οποια περασαμε?Εγω δηλαδη θα γραψω παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης πατρας? Επισης στο κειμενο που πρεπει να γραψουμε,εγω εγραψα "Δεν ειμαι εγγεγραμμενη σε καποια αλλη σχολη της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης" αρκει αυτο?ειναι νταξει? :)
Οχι...σε καμια περιπτωση...αν αφηναν τους πρωτοετης να την γραφουν ο καθενας θα εγραφε οτι ηθελε...θα στην δωσουν εκει μη στεναχωριεσε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Την δήλωση αυτήν δεν μας την δίνουν από το πανεπιστήμιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ρε παιδιά πήρα σήμερα τηλέφωνο στο πανεπιστήμιο της πάτρας και μου είπαν ότι τα μαθήματα αρχίζουν 27 Σεπτεμβρίου!!!γιατί τόσο νωρίς?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top