Γενικές φοιτητικές απορίες

NT8

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ξερει κανεις αν πρεπει να παρουμε απο τα σχολεια καποιο χαρτι που θα μας χρειαστει για την εγγραφη η τιποτα αλλο στο πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ε,υποτίθεται ότι χρειάζεσαι
α) απολυτήριο και
β) βεβαίωση πρόσβασης
από το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NT8

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ε,υποτίθεται ότι χρειάζεσαι
α) απολυτήριο και
β) βεβαίωση πρόσβασης
από το σχολείο.
thanks!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ειχα δει οτι απο φετος ολοι οι φοιτητες τει θα πηγαινουν απο το πρωτο εξαμηνο.Ισχυει οντως?Αν ναι καποιο λινκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ρε παιδια το δελτιο επιτυχιας τελικα χρειαζεται για την εγγραφη;εχθες που πηρα τηλεφωνο στο απθ μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλα αμα δειτε στις ιστοσελιδες καποιων σχολων λεει πως πρεει να το εχουν μαζι τους οι πρωτοετεις οπως στην ιατρικη θεσσαλονικης και απο την αλλη πηγα σημερα στο σχολειο για να το παρω και μου ειπαν οτι δεν εχουν ερθει ακομα και δεν ξερουν ποτε θα ερθουν...................ας απαντησει καποιος που ξερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Στην ανακοινωση του υπουργειου παιδειας δεν αναφερεται τιποτα για δελτιο επιτυχιας...
Μαλλον σε οσα σιτε σχολων ζητουν ακομα δελτιο επιτυχιας δεν θα εχουν ανανεωσει ακομα το σιτε τους με τα καινουργια δικαιολογητικα,γιαυτο παρτε τηλεφωνο καλυτερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
το ξερω και εγω οτι δεν λεει κατι στην ιστοσελιδα του υπουργειου αλλα στις ανακοινωσης των σχολων καποιες το ζητουν οπως στην ιατρικη θεσσαλονικης
https://www.med.auth.gr/gram/anakgram.asp
κοιταξτε στις εγγραφες των πρωτοετων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
paidia epidi eimai telios asxetos kai epidi perasa poli makria apo ton topo pou diameno(patra eno meno thessaliniki)mpori n a m ou pei kapios ti prepi na kano tora!!exo vri spiti!!perimeno tora tis imerominies egrafis????kai pote einai autes???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
οι εγγραφες ειναι απο 13 μεχρι 30 σεπτεμβριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis!

Νεοφερμένος

Ο akis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
παιδια καλησπερα
τελικα ολοι στο πρωτο εξαμηνο? ή θα παμε και δευτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όλοι Α', αλλιώς στη φόρμα του υπουργείου θα έλεγε και εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ


Καλούνται οι επιτυχόντες -κατόπιν εξετάσεων -το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011 στις Σχολές και τα Τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, να προσέλθουν για την εγγραφή τους στις αρμόδιες Γραμματείες, το χρονικό διάστημα από 13 έως 30 Σεπτεμβρίου 2010.
Για την εγγραφή του ο εισαγόμενος ή νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, καταθέτει τα ακόλουθα δικαιολογητικά:
1. Αίτηση για εγγραφή ( έντυπο χορηγείται από τη Γραμματεία της Σχολής/του Τμήματος).
2. Τίτλο απόλυσης, απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του Λυκείου από το οποίο αποφοίτησε ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.
3. Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνει ότι δεν είναι εγγεγραμμένος/h σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στηνΕλλάδα (χορηγείται από τη Γραμματεία του Τμήματος).
4. ΄Εξι (6) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας
5. Κυρωμένο αντίγραφο η φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης.
Κατά την προσέλευση του ο εισαγόμενος επιδεικνύει στη Γραμματεία το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή άλλο δημόσιο έγγραφο, από το οποίο αποδεικνύονται τα ονομαστικά του στοιχεία και η ακριβής ημερομηνία γέννησης.
Τονίζεται ότι από φέτος οι εισαχθέντες φοιτητές δεν υποχρεούνται να υποβάλλονται σε ακτινολογικές, παθολογικές και δερματολογικές εξετάσεις.

Επισημαίνεται ιδιαίτερα ότι όλοι οι νεοεισαχθέντες πρέπει να φροντίσουν για την έγκαιρη εγγραφή τους μέσα στις παραπάνω προθεσμίες και σύμφωνα με το ειδικότερο πρόγραμμα κάθε Σχολής ή Τμήματος. Όσοι δεν εγγραφούν στο οριζόμενο χρονικό διάστημα, χάνουν οριστικά το δικαίωμα εγγραφής τους.


ΑΠO ΤΗΝ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριαλένα ***

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παίρνεις μια βεβαίωση σπουδών από τη γραμματεία,την οποία και καταθέτεις στον ΟΤΕ.Έχεις μια έκπτωση της τάξης των 7-8 ευρώ...τπτ σπουδαίο!
Έχω κι εγά μια απορία...λίγο ανόητη ίσως,αλλά αποτελεί απορία!οι φωτογραφίες που απαιτούνται για την εγγραφή πρέπει νά'ναι ασπρόμαυρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έγχρωμες νομίζω. Το πάσο και το βιβλιάριο σπουδών έγχρωμη έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ναι αλλα στην δικια μου τουλαχιστον σχολη λεει φωτογραφιες τυπου ταυτοτητας.Αρα....ασπρομαυρες δεν εννοει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το μέγεθος μήπως εννοεί; Και γενικά το ύφος;
Δεν ξέρω εγώ έγχρωμες πήγα. Κάνε μία ερώτηση στη γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όχι, παιδιά, δεν εννοεί, ασπρόμαυρες, εννοεί το ίδιο μέγεθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριαλένα ***

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αχ ωραία!!ευχαριστώ!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εχω και εγω καποιες αποριες:
1)οταν παμε να γραφτουμε δηλωνουμε και τα μαθηματα επιλογης;
2)τα μαθηματα επιλογης τα δινουμε και στην εξεταστικη;
3)στα συγγραματα που αναφερονται στο site της σχολης μου για ποιο λογο ειναι σε καποια μαθηματα δυο;επιλεγουν οι φοιτητες και οποιο εχει τις περισσοτερς επιλογες κερδιζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Εχω και εγω καποιες αποριες:
1)οταν παμε να γραφτουμε δηλωνουμε και τα μαθηματα επιλογης;
2)τα μαθηματα επιλογης τα δινουμε και στην εξεταστικη;
3)στα συγγραματα που αναφερονται στο site της σχολης μου για ποιο λογο ειναι σε καποια μαθηματα δυο;επιλεγουν οι φοιτητες και οποιο εχει τις περισσοτερς επιλογες κερδιζει;
1) συνηθως ναι.
2)φυσικα ναι.
3) αν εχει διαφορετικη αριθμηση ναι.αυτο που προφανως ειδες ειναι η λιστα συγγραμματων απο την οποια θα διαλεξεις ενα συγγραμμα. Παντως σε λιγα μαθηματα επιβαλλεται να διαλεξεις 2 βιβλια ( πχ α και β τευχος ή βιβλια που καλυπτουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ κομματια της υλης του μαθηματος.)
Παντως ειναι καλο να ρωτησετε συμφοιτητες σας μεγαλυτερου εξαμηνου σχετικα με την επιλογη συγγραμματων.

Φυσικα οποιο συγγραμμα διαλεξεις, αυτο θα παρεις, ασχετα με το τι θα επιλεξουν οι συμφοιτητες σου.Οχι δεν υπαρχει καμια ειδους " ψηφοφορια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top