Γενικές φοιτητικές απορίες

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο Πανεπιστήμιο Πατρών όμως.
Δες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
όπου και να είσαι στην Ελλάδα, είσαι σε δημόσιο πανεπιστήμιο άρα την ίδια ασφάλεια θα λάβεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θυμάμαι πως υπήρχε σχετικό θέμα. Αν το βρω καλώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Το λογικό αυτό είναι.........
Όμως μην ξεχνάς, στο Εllada είμαστε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να ψάξεις για τα διακαιώματα που σου προσφέρει ο κάθε φορέας.
Δε βρήκα κάτι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Βρήκα online μερικά από τα βιβλία της σχολής μου κατά το πρώτο εξάμηνο. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι τεράστια! Εγώ θα πάω με μεταγραφή άρα το πρώτο εξάμηνο δεν θα πάρω βιβλία και θα κρατάω σημειώσεις. Το θέμα είναι πόσες σημειώσεις θα πρέπει να κρατάω? Γιατί αν ότι λέει το βιβλίο διδάσκεται εγώ πρέπει να γράφω τόμους σε κάθε διάλεξη. Που και το μισό βιβλίο να είναι στην ύλη πάλι έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βρήκα online μερικά από τα βιβλία της σχολής μου κατά το πρώτο εξάμηνο. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι τεράστια! Εγώ θα πάω με μεταγραφή άρα το πρώτο εξάμηνο δεν θα πάρω βιβλία και θα κρατάω σημειώσεις. Το θέμα είναι πόσες σημειώσεις θα πρέπει να κρατάω? Γιατί αν ότι λέει το βιβλίο διδάσκεται εγώ πρέπει να γράφω τόμους σε κάθε διάλεξη. Που και το μισό βιβλίο να είναι στην ύλη πάλι έχω πρόβλημα.
Νομίζω βγαίνει ανακοίνωση για το πότε αρχίζει η διανομή βιβλίων για όσους ήρθαν με μεταγραφή. Αλλιώς τα δανείζεσαι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bourboulithraki

Νεοφερμένος

Η bourboulithraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
να ρωτισω εγω κατι? υπαρχει καμια ανακοινωση για το τι χαρτια χρειαζονται για την εγγραφη???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Kάθε σχολή ζητάει άλλα συνήθως. Είχα βρει κάτι. Δες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bourboulithraki

Νεοφερμένος

Η bourboulithraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαρηστω πολυ..... για την φοιτιτικη εστοια υπαρχουν ανακοινωσεισ για το τι χαρτια θελει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να δεις εδώ αν βρεις κάτι σχετικό. Και πάλι δε νομίζω να ισχύουν τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bourboulithraki

Νεοφερμένος

Η bourboulithraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:Dευχαρηστω πολυ...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ.
Αν κάποιος δεν κάνει δήλωση μαθημάτων σε ένα εξάμηνο τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα του ΑΠΘ αλλά νομίζω και σε αυτή του υπουργείου λεει:
"Επισημαίνεται ιδιαίτερα ότι όλοι οι νεοεισαχθέντες πρέπει να φροντίσουν για την έγκαιρη εγγραφή τους μέσα στις παραπάνω προθεσμίες και σύμφωνα με το ειδικότερο πρόγραμμα κάθε Σχολής ή Τμήματος. Όσοι δεν εγγραφούν στο οριζόμενο χρονικό διάστημα, χάνουν οριστικά το δικαίωμα εγγραφής τους"

Με αφορά το υπογραμμισμένο κομμάτι.Μπορείτε να με διαφωτίσετε για το τι εννοει? Δηλαδή πρέπει ο κάθε φοιτητής να παει συγκεκριμενη μέρα στη σχολή,ανάλογα π.χ με το επίθετο του? Και αν ισχύει αυτό,και πάμε άλλη μέρα από αυτή που πρεπει,τί? Χάνουμε το δικαίωμα εγγραφής μας?
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
οχι ,βασικα στο πρωτο εξαμηνο η εγρραφη στα μαθηματα γινεται με την εγγραφη στην σχολη ταυτοχρονα ,στα επομενα γινεται ηλεκτρονικα.

καθε σχολη για την εγγραφη των πρωτοετων βγαζει δικιες τις ημερομηνιες μεσα στις οποιες πρεπει να εγγραφης ,εαν δεν πας χανει το ετος (για πρωτοετεις) σε καθε επομενο εξαμηνο απλα δινουν περιθωριο δυο τριων εβδομαδων για τις ηλεκτρρονικες εγγραφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα του ΑΠΘ αλλά νομίζω και σε αυτή του υπουργείου λεει:
"Επισημαίνεται ιδιαίτερα ότι όλοι οι νεοεισαχθέντες πρέπει να φροντίσουν για την έγκαιρη εγγραφή τους μέσα στις παραπάνω προθεσμίες και σύμφωνα με το ειδικότερο πρόγραμμα κάθε Σχολής ή Τμήματος. Όσοι δεν εγγραφούν στο οριζόμενο χρονικό διάστημα, χάνουν οριστικά το δικαίωμα εγγραφής τους"

Με αφορά το υπογραμμισμένο κομμάτι.Μπορείτε να με διαφωτίσετε για το τι εννοει? Δηλαδή πρέπει ο κάθε φοιτητής να παει συγκεκριμενη μέρα στη σχολή,ανάλογα π.χ με το επίθετο του? Και αν ισχύει αυτό,και πάμε άλλη μέρα από αυτή που πρεπει,τί? Χάνουμε το δικαίωμα εγγραφής μας?
:confused:
Είναι οι ιδιαιτερότητες κάθε σχολής. Κάποιες εγγράφουν αλφαβητικά, για αυτό κάντε ένα τηλέφωνο στη γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ρωτησω και εγω κατι...μπηκα στο site της σχολης μου και κατω απο το καθε μαθημα λεει προτεινομενα συγγραματα..τ ειναι αυτα?ειναι τ βιβλια που θα μας δωσουν?αν οχι που μπορω να βρω ακριβως ποια βιβλια θα παρουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συνήθως οι σχολές για να μην είναι σαν μονοπώλειο προτείνουν (οι καθηγητές δηλαδή) δύο παρεμφερή βιβλία δίνοντας τη δυνατότητα στους φοιτητές να επιλέξουν πιο θέλουν. Με την αίτηση μαθημάτων γίνεται και η αίτηση συγγραμμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΕΛΙΝΑΑΑΑ

Νεοφερμένος

Η ΜΕΛΙΝΑΑΑΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το φοιτητικό επίδομα θα το πάρουμε φέτος;:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
οταν παμε να γραφτουμε δηλωνουμε και τα μαθηματα επιλογης;
τα μαθηματα επιλογης τα δινουμε και στην εξεταστικη;
στην εγγραφη πρεπει να εχουμε και το δελτιο επιτυχιας ;
γιατι σημερα που πηρα τηλεφωνο στο απθ μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται.
εχει παρει κανενας το δελτιο επιτυχιας απο το σχολειο του;εγω που πηρα τηλεφωνο στο σχολειο πριν 5 μερες μου ειπαν οτι δεν βγηκαν και οτι δεν ξερουν ποτε θα βγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top