Γενικές φοιτητικές απορίες

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ξέρετε τι παίζει με τις ξένες γλώσσες στα πανεπιστήμια? Εγώ έχω Lower και zertifikat και θέλω να παώ για proficiency και mittelstufe. Έχω δει ότι στο Πολυτεχνείο Πατρών διδάσκονται αυτές οι γλώσσες αλλά δεν ξέρω για πιο επίπεδο σε προετοιμάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ξέρετε τι παίζει με τις ξένες γλώσσες στα πανεπιστήμια? Εγώ έχω Lower και zertifikat και θέλω να παώ για proficiency και mittelstufe. Έχω δει ότι στο Πολυτεχνείο Πατρών διδάσκονται αυτές οι γλώσσες αλλά δεν ξέρω για πιο επίπεδο σε προετοιμάζουν.
Μπες με το καλό και θα μάθεις. Εξαρτάται από τα πανεπιστήμια βασικά αυτό. Κάποια έχουν και απαλλαγή αν ξεπερνάς κάποιο επίπεδο, σε άλλα διαλέγεις επίπεδο κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αθθεσσ

Νεοφερμένος

Η αθθεσσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χαίρεται! Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε φόρουμ οπότε ελπίζω να μην έχω κάνει ανάρτηση σε λάθος θέμα ή οποιαδήποτε άλλη γκάφα (σας ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά σε περιπτωση που έχει συμβεί κάτι τέτοιο).
Είμαι φοιτήτρια του Τμήματος Ποιμαντικής και κοινωνικής θεολογίας του Α.Π.Θ. τώρα μπαίνω στο δεύτερο έτος.
Στόχος μου στις πανελλαδικές ήταν η ψυχολογία αλλά δεν την έπιασα και καθώς σαν εναλλακτική στο μυαλό μου είχα την κοινωνική εργασία δήλωσα αυτή τη σχολή απο την οποία βγαίνοντας μπορείς να εργαστείς και σαν κοινωνικός λειτουργός καθώς την θεώρησα καλύτερη επιλογή διότι για προσωπικούς λόγους ήθελα να σπουδάσω στη Θεσσαλονίκη.
Στην πορεία διαπίστωσα οτι δεν μου αρέσει αυτή η σχολή με αποτέλεσμα να μένω πίσω στα μαθήματα. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια σχετική έρευνα για να δω τι αλλες επιλογές έχω. Με τη γραμματεία της σχολής μου δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ, ελπίζω κάποιος απο εδώ να μπορέσει να με βοηθήσει. Αν δεν κάνω λάθος δεν προλαβαίνω να καταθέσω μηχανογραφικό με το 10%.. Η βασική μου απορία είναι η εξής: για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις πτυχίο ή μπορείς να το κάνεις και μετά το δευτερο έτος? Αν γνωρίζει κάποιος ασ μου απαντήσει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γεια σου αθθεσσ. Δυστυχως ειτε πρεπει να περιμενεις το Φλεβαρη για να δηλωσεις πανελληνιες για τον επομενο χρονο, ειτε τον Ιουνη να κανεις με το 10%, τωρα εχουν βγει και οι βασεις, οχι απλα δεν προλαβαινεις ;) Επισης κατατακτηριες μπορουν να δωσουν μονο οι αποφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ, δυστυχως δεν εισαι σε αυτην τη θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αθθεσσ

Νεοφερμένος

Η αθθεσσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σου αθθεσσ. Δυστυχως ειτε πρεπει να περιμενεις το Φλεβαρη για να δηλωσεις πανελληνιες για τον επομενο χρονο, ειτε τον Ιουνη να κανεις με το 10%, τωρα εχουν βγει και οι βασεις, οχι απλα δεν προλαβαινεις ;) Επισης κατατακτηριες μπορουν να δωσουν μονο οι αποφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ, δυστυχως δεν εισαι σε αυτην τη θεση.
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Επισης κατατακτηριες μπορουν να δωσουν μονο οι αποφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ, δυστυχως δεν εισαι σε αυτην τη θεση.
Noμιζω οτι οι φοιτητες ενος τμηματος μπουρουν να δωσουν κατατακτηριες για σχολες του ιδιου πεδιου στο τριτο ετος των σπουδων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Έχω μια απορία σχετικά με το δες την ψηφιακά.

Επειδή από ότι έχω καταλάβει ΑΝ πάρουμε την επιδότηση θα την πάρουμε κάπου τον Ιανουάριο-Δεκέμβριο και επειδή εγώ δεν μπορώ να μήνω μέχρι τότε χωρίς PC (εξάλλου είμαι σε σχολή που ειδικεύεται στους υπολογιστές, που θα κάνω τις εργασίες?) γίνεται να πάρω τώρα το λαπτοπ με δόσεις και όταν πάρω την επιδότηση να μου μειωθεί από τα χρήματα που έτσι και αλιώς θα δίνω κάθε μήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
δεν σου δινουν τα χρηματα στο χερι.απλα σ κανουν π.χ.400 ευρω εκπτωση οταν πας να παρεις το λαπ τοπ.στο λεω εκ πειρας.περσι πηρα.και φετος θα ξαναπαρω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
δεν σου δινουν τα χρηματα στο χερι.απλα σ κανουν π.χ.400 ευρω εκπτωση οταν πας να παρεις το λαπ τοπ.στο λεω εκ πειρας.περσι πηρα.και φετος θα ξαναπαρω

Κάποιος είχε παραθέσει κάπου το κείμενο του "Δές την ψηφιακά" που έλεγε εν ολίγοις ότι αν το έχεις χρησιμοποιήσει το 2009 και ξαναμπείς σε σχολή το 2010 δεν ξαναπαίρνεις επιδότηση. Απλά πληροφοριακά, τώρα κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω, αλλά θυμάμαι ότι το έλεγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
οι εξι φωτογραφιες πρεπει να ειναι ασπρομαυρες η εγχρωμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
οι εξι φωτογραφιες πρεπει να ειναι ασπρομαυρες η εγχρωμες?

Απο οσο θυμαμαι εγχρωμες ειχα πάρει.Εκτος απο την αστυνομικη ταυτότητα ασπρομαυρη δεν εχω πουθενά αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Kατατακτηριες μονο οι πτυχιουχοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν σου δινουν τα χρηματα στο χερι.απλα σ κανουν π.χ.400 ευρω εκπτωση οταν πας να παρεις το λαπ τοπ.στο λεω εκ πειρας.περσι πηρα.και φετος θα ξαναπαρω.;)
Δεν δικαιούσε ξανά.
14. Πέρυσι, απέκτησα φορητό υπολογιστή από τη δράση «Δες την Ψηφιακά». Φέτος, μπήκα σε άλλη Σχολή και ανήκω στο 25% των πρωτευσάντων. Έχω δικαίωμα και φέτος να λάβω την επιδότηση;
Όχι. Αναφέρεται ρητώς ότι για να πάρετε την επιδότηση που προβλέπει η δράση «Δες την Ψηφιακά 2.0», δεν πρέπει να έχετε λάβει καμία άλλη επιχορήγηση για απόκτηση φορητού υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για τους φοιτητές του ΑΠΘ, αυτή είναι η σελίδα του τμήματος σπουδών: https://dps.web.auth.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
οι εξι φωτογραφιες πρεπει να ειναι ασπρομαυρες η εγχρωμες?

βρηκα αυτο :
Για την εγγραφή τους οι επιτυχόντες ή νομίμως εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο, καταθέτουν στη γραμματεία της σχολής ή του τμήματος τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1)Αίτηση για εγγραφή.
2)Τίτλο απόλυσης: απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του σχολείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.
3)Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
4)Έξι (6) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.

Εκτός των παραπάνω και μόνον όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο (90% και 10%)υποβάλλουν και αντίγραφο της βεβαίωσης (πρόσβασης).

Κατά την προσέλευσή τους για εγγραφή, οι εισαχθέντες πρέπει να έχουν μαζί τους την αστυνομική ταυτότητα ή άλλο δημόσιο έγγραφο, από το οποίο να αποδεικνύονται τα ονομαστικά τους στοιχεία και η ακριβής ημερο μηνία γέννησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Δεν δικαιούσε ξανά.
καλα και να μην παρω δεν με πειραζει.:)ετσι και αλλιως εχω ηδη δυο λαπ τοπ και δεν χρειαζομαι αλλο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STEFBYME

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:clapup:γεια σας παιδια!εχω καποιες αποριες και επειδη δεν μπορω πραγματικα να βγαλω ακρη θα ηθελα καποιος να με βοηθησει.εχω περασει στο τμημα ιατρικων εργαστηριων στη λαρισα!θα ηθελα λοιπον να παρω μεταγραφη στο αντιστοιχο τμημα στην αθηνα!μενω ηρακλειο κρητης και ειμαστε τριτεκνοι προσ το παρων γιατι το δεκεμβρη θα γινουμε πολυτεκνοι!απο οτι γνωριζω δικαιουμε την μεταγραφη ετσι?ποσο ευκολο ειναι να την παρω?και το κυριοτερο,τι πρεπει να κανω?θα παω λαρισα να κανω εγγραφη και μετα?πηρα τηλ στη λαρισα αλλα αυτος που μου μιλησε δεν ηξερε κ πολλα….επισης αν τελικα κανω την δηλωση για μεταγραφη,μεχρι να μαθω αν την πηρα τι κανω??παρακολουθω τα μαθηματα κ τα εργαστηρια?και αν ναι που?αθηνα η λαρισα?αν καποιος γνωριζει παρακαλω ας με βοηθησει γιατι δεν ξερω τι να κανω!!!!να βρω σπιτι?ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!!!!!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εμένα στο χαρτί που μου έδωσαν από την γραμματεία της σχολής που πέρασα γιατί λέει 4 φωτογραφίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgiamary

Νεοφερμένος

Η georgiamary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πέρασα στην ιατρική σχολή Αλεξανδρούπολης. Ενδιαφέρομαι για μεταγραφή. Το πιστοποιητικό οικογενειακής μου κατάστασης αναφέρει ότι έχω μία μικρότερη αδελφή και ένα ακόμη αδελφό ο οποίος όμως πέθανε το 1996. θεωρούμαι τρίτεκνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εμένα στο χαρτί που μου έδωσαν από την γραμματεία της σχολής που πέρασα γιατί λέει 4 φωτογραφίες?
Εξαρτάται από τη σχολή, άλλη ζητάει 6, άλλη 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top