Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Όσοι είστε Ιατρική πως διαβάζεται και πως οργανώνετε το διάβασμά σας;

Εξαρτάται το έτος. Στα προκλινικά έτη μπορείς εύκολα να φουλάρεις στην εξεταστική απλά φροντίζοντας να παρακολουθείς τακτικά τα αμφιθέατρα και με σημειώσεις που θα κοιτάς στο σπίτι. Με εξαίρεση κάποια μαθήματα δεν έχουν και τόσο ιδιαίτερες απαιτήσεις και αν διαβάζεις συγκεντρωμένα και ποιοτικά μέσα στο εξάμηνο, δεν πελαγώνεις. Ωστόσο στα κλινικά, ειδικά στο 5ο και στο 6ο, είναι πολύ επίφοβο να πηγαίνεις για Παθολογία ή Χειρουργική ας πούμε απλά έχοντας ξεσκιστεί 1 μήνα πριν την εξεταστική, τι να πρωτο-αφομοιώσεις; Εκεί θέλει σταθερό και αρκετό διάβασμα, αν όχι κάθε μέρα, αρκετές φορές την εβδομάδα. Καλά στο 6ο θέλει λιώσιμο και να πάρεις απόφαση από πριν ότι δεν θα πολυβγαίνεις από το σπίτι. :P Πάλι υπάρχουν μαθήματα που μπορείς να "κάψεις" με παλιά θέματα ή λίγο διάβασμα στην εξεταστική, αλλά είναι κυρίως για να ελαφρύνουν το πρόγραμμα του εξαμήνου και να μην κλαίμε. :P

Βέβαια ποικίλλει και ανάλογα με την σχολή, εγώ σου μιλάω για το ΑΠΘ και μπορεί στο ΔΠΘ η λογική να είναι τελείως διαφορετική για παράδειγμα. Για ποια πόλη μιλάμε για να ξέρουν και άλλοι να σου πουν πιο συγκεκριμένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Εξαρτάται το έτος. Στα προκλινικά έτη μπορείς εύκολα να φουλάρεις στην εξεταστική απλά φροντίζοντας να παρακολουθείς τακτικά τα αμφιθέατρα και με σημειώσεις που θα κοιτάς στο σπίτι. Με εξαίρεση κάποια μαθήματα δεν έχουν και τόσο ιδιαίτερες απαιτήσεις και αν διαβάζεις συγκεντρωμένα και ποιοτικά μέσα στο εξάμηνο, δεν πελαγώνεις. Ωστόσο στα κλινικά, ειδικά στο 5ο και στο 6ο, είναι πολύ επίφοβο να πηγαίνεις για Παθολογία ή Χειρουργική ας πούμε απλά έχοντας ξεσκιστεί 1 μήνα πριν την εξεταστική, τι να πρωτο-αφομοιώσεις; Εκεί θέλει σταθερό και αρκετό διάβασμα, αν όχι κάθε μέρα, αρκετές φορές την εβδομάδα. Καλά στο 6ο θέλει λιώσιμο και να πάρεις απόφαση από πριν ότι δεν θα πολυβγαίνεις από το σπίτι. :P Πάλι υπάρχουν μαθήματα που μπορείς να "κάψεις" με παλιά θέματα ή λίγο διάβασμα στην εξεταστική, αλλά είναι κυρίως για να ελαφρύνουν το πρόγραμμα του εξαμήνου και να μην κλαίμε. :P

Βέβαια ποικίλλει και ανάλογα με την σχολή, εγώ σου μιλάω για το ΑΠΘ και μπορεί στο ΔΠΘ η λογική να είναι τελείως διαφορετική για παράδειγμα. Για ποια πόλη μιλάμε για να ξέρουν και άλλοι να σου πουν πιο συγκεκριμένα;
1ο εξάμηνο είμαι και έχω απογοητευτεί,κυρίως επειδή δεν προλάβαινα να διαβάσω και νομίζω ότι η 1η εξεταστική θα είναι αποτυχία.Γενικά,έχω διαβάσει ελάχιστα,αλλά έχω ξεκινήσει να διαβάζω συστηματικά τις τελευταίες 2 εβδομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penitina

Νεοφερμένος

Η penitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδια,ξέρετε ποια είναι πιο δύσκολη σχολή ,η ιατρική ή η φαρμακευτική (λογω χημείας) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
γιατι να ενδιαφερει αυτο;
δυσκολες ξεδυσκολες οποιος περασει σε αυτες σημαινει πως εχει την δυνατοτητα και μπορει και να τις βγαλει.
βεβαιως εγω λεω πως απαντες μπορουν,αν προσπαθησουν

τα μαθηματα της φαρμακευτικης μια φορα με ολη αυτην την ορολογια μου κανουν σε πιο δυσνοητο αντικειμενο.δεν σημαινει πως η ιατρικη ειναι ευκολη,αν αυτο ρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Φαρμακευτικη εχει πιο δύσκολα Μαθήματα. Ιατρική αν διαβάσεις αρκετά συνήθως δεν έχεις πρόβλημα.

Συνεπώς είναι και θέμα φοιτητή, αλλα για μένα πολύ πιο δύσκολη σχολή η φαρμακευτική Αφου μπλέκεται περισσότερο με Θετικές Επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
1ο εξάμηνο είμαι και έχω απογοητευτεί,κυρίως επειδή δεν προλάβαινα να διαβάσω και νομίζω ότι η 1η εξεταστική θα είναι αποτυχία.Γενικά,έχω διαβάσει ελάχιστα,αλλά έχω ξεκινήσει να διαβάζω συστηματικά τις τελευταίες 2 εβδομάδες.


Καλά, ποιος δεν απογοητεύεται ή δεν πελαγώνει στο 1ο εξάμηνο; Θα προσαρμοστείς σιγά σιγά, μην βάζεις ζόρια στον εαυτό σου ενώ δεν χρειάζεται...εγώ στο 1ο μάθημα που έδωσα στην 1η μου εξεταστική κόπηκα πανηγυρικά και ήταν αυτό που είχα διαβάσει περισσότερο εκείνο το εξάμηνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους :) ! Είμαι μαθητής λυκείου και είχα μια απορία που θα προτιμούσα να την απάνταγαν περισσότερο φοιτητές ιατρικής αλλα φυσικα ολοι ειναι ευπροσδεκτοι :D Εχω καταλαβει πως η ιατρικη ειναι ενα πανεπιστημιο που θελει διαβασμα και σκληρη δουλεια.Ομως εγω θα εχω ελεύθερο χρόνο να κάνω το χόμπυ μου?Δηλαδη να είμαι ένας καλός και επιμελής φοιτητής αλλα και να εχω ελεύθερο χρόνο να κάνω αυτό που μου αρέσει! Είμαι καλός μαθητής αλλά έχω και τον ελεύθερό μου χρόνο...Θα ήθελα να δω αμα ισχύει κάτι τέτοιο και για την ιατρική.Περιμένω τις απόψεις και εμπειρίες σας πάνω σε αυτό το θέμα . Ευχαριστώ :):D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ειμαι φοιτητης αλλα θα ηθελα να σου πω πως θα ηταν καλυτερο πρωτα να εγραφες τα 19000+ μορια που απαιτουνται για να εχεις σιγουρη την εισαγωγη σου σε μια σχολη Ιατρικης και μετα σκεφτεσαι αν θα δηλωσεις αυτες τις σχολες πρωτες στο μηχανογραφικο σου η οχι λογω ελευθερου χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχεις από τον εαυτό σου. Με εξαίρεση κάποια μαθήματα (για τα προκλινικά μιλώντας πάντα), μπορείς άνετα να διαβάζεις μόνο μέσα στην εξεταστική, αλλά οι βαθμοί πιθανώς θα το αντικατοπτρίζουν. Εγώ που σκίζομαι να κρατήσω ψηλό μέσο όρο δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στα προκλινικά έτη έχεις χρόνο.
Στα κλινικά και ειδικά στο 5ο και στο 6ο θα καταλάβεις ότι δεν έχεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Παιδιά ανατομία από που και πως διαβάζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Physician

Νεοφερμένος

Ο Physician αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ποιο κομμάτι της ανατομίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Απορώ πως διαλέγουν τόσοι πολλοί ιατρική την ωρα που η αναμονή για ειδικότητα χτυπάει 10+χρονια , ολοι εξωτερικό πανε ,τι φάση ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Εχουν μειωθει πολυ οι αναμονες ειδικα σε απομακρυσμενες περιοχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απορώ πως διαλέγουν τόσοι πολλοί ιατρική την ωρα που η αναμονή για ειδικότητα χτυπάει 10+χρονια , ολοι εξωτερικό πανε ,τι φάση ;;

Στις περισσότερες η αναμονή είναι πολύ μικρή. 10+ χρόνια βλέπεις μόνο στην Δερματολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Στις περισσότερες η αναμονή είναι πολύ μικρή. 10+ χρόνια βλέπεις μόνο στην Δερματολογία...

μεγάλη η ανάγκη για την υπηρέτηση αυτής της ειδικότητας ε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
μεγάλη η ανάγκη για την υπηρέτηση αυτής της ειδικότητας ε; :whistle:

Φυσικά, μιλάμε για τελείως αγνά κίνητρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Φυσικά, μιλάμε για τελείως αγνά κίνητρα...

ανθρωπιστικοί οι λόγοι...
να πουλήσουμε και κανά Βερσάτσε Υαλουρέν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά, δεν πήγαμε και όλοι Ιατρική για να δουλέψουμε σαν γιατροί-μακγκάιβερ σε ανθρωπιστική αποστολή στην Λιβύη. Μία επιστήμη είναι και ένα επάγγελμα, και αν και βρίσκω το αντικείμενο της δερματολογίας τέρμα βαρετό, καταλαβαίνω αυτούς που δεν θέλουν τις μάχιμες ειδικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βρε μαζί σου για τις μη μάχιμες ειδικότητες, αλλά στην σύγκριση κυτταρολόγου ή παθολογοανατόμου με τον δερματολόγο, κερδίζει με σημαντικό προβάδισμα η εργαστηριακή ειδικότητα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top