Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
καλησπερα! θα ηθελα καποιος να μ απαντησει ποσα εργαστηρια εχει η ιατρικη υποχρεωτικης παρακολουθσης στο απθ ! επειδη ειμαι εργαζομενοσ στο δημοσιο αστυνομια εργαζομαι μονο πρωινα! θα μπορω δηλαδη να τη βγαλω?

Το θέμα σου δεν είναι τόσο τα εργαστήρια, αν π.χ. μία εργάσιμη μέρα έχεις ρεπό μπορείς να τα βάλεις όλα τότε και να ξεμπερδεύεις σε μια μέρα. Ή κάποια έχουν και μεσημεριανές ώρες (3-5 ή ακόμα και 5-7). Τέλος πάντων αυτό είναι σίγουρα πιο ευέλικτο, είναι και οι καθηγητές ενημερωμένοι ότι περνάνε με κατατακτήριες πολλοί που εργάζονται οπότε υπάρχει και μια ελαστικότητα.

Το θέμα σου είναι οι κλινικές απ το 6ο εξάμηνο και έπειτα, που σχεδόν όλες θα είναι πρωινές ώρες (ξεκινώντας κατά τις 08:30-9, με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και λίγες απουσίες), και είναι πιο αυστηρά τα πράγματα. Ειδικά μετά το 8ο εξάμηνο που χωριζόμαστε σε τριβδόμαδα και κάνουμε rotation, δεν είναι εύκολο να αναπληρώσεις ή να παρακολουθείς παράλληλα κλινικές. Αυτό σκέψου περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnmaris26

Νεοφερμένος

Ο kwnmaris26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ποσεσ φορες μετα το 6 εξαμηνο πασ κλινικη υπαρχει καποιο προγραμμα για να ξερω?αν ειναι ευκολο να με βοηθησεις λιγο εγω εργαζομαι απο τισ 8-14 δεν εχω ρεπο αλλα βαζω αδεια μια μερα δεν ειναι εκει το θεμα !πχ 6 εξαμηνο ποσεσ κλινικες εχεις την εβδομαδα ?7?8?9?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ποσεσ φορες μετα το 6 εξαμηνο πασ κλινικη υπαρχει καποιο προγραμμα για να ξερω?αν ειναι ευκολο να με βοηθησεις λιγο εγω εργαζομαι απο τισ 8-14 δεν εχω ρεπο αλλα βαζω αδεια μια μερα δεν ειναι εκει το θεμα !πχ 6 εξαμηνο ποσεσ κλινικες εχεις την εβδομαδα ?7?8?9?

Σχεδόν κάθε μέρα στο 3ο και στο 4ο έτος, κάθε μέρα στο 5ο και στο 6ο. Δεν είναι σαν τα εργαστήρια που επειδή είναι 1 φορά την εβδομάδα τα βάζεις στην άδειά σου όλα μαζεμένα και τελειώνεις. Και μιλάμε πάντα για πρωινές ώρες,επειδή μέχρι και το 5ο έτος γίνονται μαθήματα και αμφιθεατρικά και μέσα στον θάλαμο, και δεν μπορείς να αναπληρώσεις τα πάντα σε απογευματινές ώρες.

Αν η δουλειά που έχεις είναι σταθερή και δεν πρόκειται ούτως ή άλλως να την παρατήσεις/αλλάξεις/προσαρμόσεις σε 2-3 χρόνια, δεν θεωρώ εφικτό με καθημερινή πρωινή εργασία να την βγάλεις την σχολή. Στο ΑΠΘ τουλάχιστον, δεν ξέρω στις άλλες πόλεις τι γίνεται. Καλώς ή κακώς αυτή η σχολή δεν ενδείκνυται αν έχεις full-time job.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
οι γιατρινες τι λενε;σνομπαριες ή μπορεις να πλησιασεις; απορια το'χω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
οι γιατρινες τι λενε;σνομπαριες ή μπορεις να πλησιασεις; απορια το'χω :P

Νομίζω πως ό,τι και να σου πω με την απορία θα μείνεις μέχρι να πλησιάσεις κάποια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnmaris26

Νεοφερμένος

Ο kwnmaris26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αστυνομικος ειμαι γιαυτο ρωταω .καταλαβαινεισ σταθερη εργασια τι να την αφησω για μετεωρες καταστασεις!οποτε μαλλον παω προς παιδαγωγικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς ποιο βιβλίο ιατρικών όρων ειναι καλύτερο ,μαύρο του Μιχαϊλίδη ή του dorlands https://www.parisianouj.gr/index.php?target=products&product_id=30047 ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Του Dorlands το βιβλό είναι διεθνές αναγνωρισμένο αλλά θεωρώ του Μιχαηλίδη καλύτερο γιατ είναι εξειδικευμένο στην ελληνική γλώσσα αλλά είναι πιο ακριβό για αυτόν τον λόγο δε θα έπαιρνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Τζαμπε τα παιρνω απο τον Ευδόξο , απλα του Μιχαϊλίδη μου φαίνεται πολυ πυκνογραμμένο και δυσνόητο ενώ του ντορλαντς πιο απλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Του Dorlands έχω, θεωρείται πως είναι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αλήθεια γνωρίζετε κανένα συμμαθητή σας που να δουλεύει παράλληλα με την σχολή;
και αν ναι τα καταφέρνει να τα συνδυάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Το έκανα για 1 χρόνο όταν μπήκα στην ιατρική.Μάλιστα δούλευα full time σε άλλη πόλη.Κατάφερα να παρακολουθήσω όλες τις απαιτούμενες ώρες αλλά στο τέλος έμεινα στα περισσότερα μαθήματα που έδωσα.. Το πρόβλημα δεν ήταν η ελλειψη χρόνου διαβάσματος κατά την γνώμη μου η ιατρική δε θέλει πολλές ωρες διαβάσματος αλλά κάποιες ώρες ποιοτικού διαβάσματος το πρόβλημα ήταν πως δεν ήξερα τι να διαβάσω και πως να το διαβάσω τα γκρουπάκια του facebook τότε δεν ήταν ανεπτυgμένα ούτε το eclass (που μεν υπήρχε αλλά δε το χρησιμοποιούσαν).


Επίσης υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν σε part time δουλειές αλλα΄και λίγα άτομα που το συνδιάζουν με full time απασχόληση.

Δε πιστεύω ότι η ιατρική διαφέρει πολύ σε δυσκολία από τις λοιπές σχολές το πρόβλημα είναι μετά το 4ο έτος που πρέπει να έχεις παρουσία σε κλινικές αλλά και αυτό ρυθμίζεται αν η δουλειάά συο έχει νυχτερινά. Κατά βάση αυτός που δουλεύει θα πάρει το πτυχίο με καθυστέρηση κάποιων ετών αλλά θα το πάρει (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν και το παίρνουν στην ώρα τους).

Στην σημερινή εποχή πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να τα συνδιάσει και τα δύο σχετικά άνετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλήθεια γνωρίζετε κανένα συμμαθητή σας που να δουλεύει παράλληλα με την σχολή;
και αν ναι τα καταφέρνει να τα συνδυάσει;

Εξαρτάται από τη δουλειά και από τη σχολή. Τα περισσότερα υποχρεωτικά μαθήματα στη σχολή της Αθήνας είναι πρωινά, οπότε κάποιος θα μπορούσε να δουλεύει το απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι ξέρω κάποια παιδιά. Αλλά χρωστάνε πολλά μαθήματα και κάποιοι έχουν ψιλοαφεθεί σε έναν φαύλο κύκλο...
Γνώμη μου είναι αν δεν το έχεις πραγματικά ανάγκη και το κάνεις για το χαρτζιλίκι ή για την σχετική ανεξαρτησία, να μην το επιχειρήσεις. Ευτυχώς είμαστε κλάδος που μπορείς στα 24 να διοριστείς αγροτικός γιατρός και να έχεις μισθό κάθε μήνα (έστω και για όσο κρατάει αυτό), οπότε μια υπομονή και έρχεσαι ούτως ή άλλως προ των ευθυνών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Εξαρτάται από τη δουλειά και από τη σχολή. Τα περισσότερα υποχρεωτικά μαθήματα στη σχολή της Αθήνας είναι πρωινά, οπότε κάποιος θα μπορούσε να δουλεύει το απόγευμα.

το απογευμα ομως εργαστηρια δεν εχουν οι σχολες; μετα αφου τελειωσουν ολα αυτα δεν θελει και καποιο διαβασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το απογευμα ομως εργαστηρια δεν εχουν οι σχολες; μετα αφου τελειωσουν ολα αυτα δεν θελει και καποιο διαβασμα;

Η σχολή της Αθήνας μπορεί να συνδυαστεί με δουλειά. Σίγουρα θέλει διάβασμα και δεν είναι εύκολο, είναι όμως εφικτό. Έχω συμφοιτητές που δουλεύουν part time.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Όσοι είστε Ιατρική πως διαβάζεται και πως οργανώνετε το διάβασμά σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Όσοι είστε Ιατρική πως διαβάζεται και πως οργανώνετε το διάβασμά σας;


Δεν είμαι φοιτήτρια Ιατρικής αλλά σας στέλνω ολη μου την αγάπη και τις ευχές για καλή δύναμη στο έργο σας, αγαπημένη μου :P:P:P Ελπίζω ολα να πηγαίνουν καλά...Είμαι σίγουρη οτι μπορείς να διαπρέψεις <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτήτρια Ιατρικής αλλά σας στέλνω ολη μου την αγάπη και τις ευχές για καλή δύναμη στο έργο σας, αγαπημένη μου :P:P:P Ελπίζω ολα να πηγαίνουν καλά...Είμαι σίγουρη οτι μπορείς να διαπρέψεις <3
Ευχαριστώ πολύ αγαπημένη για τις ευχές! Επίσης!!! Δεν χρειάζεται να σου πω ,ότι πιστεύω το ίδιο για εσένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Όσοι είστε Ιατρική πως διαβάζεται και πως οργανώνετε το διάβασμά σας;
Δεν διαφέρει η ιατρική από τις άλλες σχολές σε δυσκολία. Το διάβασμα είναι όπως πρέπει να κάνει κάθε φοιτητής οποιαδήποτε σχολή και να είναι. Αφιερώνεις λίγες ώρες κάθε βδομάδα το οργανώνεις και μετά φουλάρεις στην εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top