Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

iDexter

Νεοφερμένος

Ο iDexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παρόλο που απεχθάνομαι την παπαγαλία , μου αρέσει πολύ η ιατρική και συνυπολογίζοντας το γεγονός ότι είναι το μόνο επάγγελμα που μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον,πιστεύω εκεί θα καταλήξω.Η κριτική σκέψη είναι το δυνατό μου σημείο όπως μου λένε οι καθηγητές μου και πιστεύω έχω τη δυνατότητα να πετύχω πράγματα.By the way, απτο House αυτό που με κέντρισε ήταν οι γρίφοι ,το ότι δεν επαναπαύεσαι σε καθορισμένες τεχνικές και πρέπει να δουλεύει ο εγκέφαλος σου , το οποίο πιστεύω οτι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα..Τέλος για το θέμα έχει "πάααααααρα πολλή παπαγαλία " προσωπικά πιστεύω(διορθώστε με αν κάνω λάθος)ότι μόνο καλό δεν κάνει στην κοινωνία ένας γιατρός που μπορεί απλά να αποστηθίζει άπειρες πληροφορίες...not worth it αν δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις πραγματικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παρόλο που απεχθάνομαι την παπαγαλία , μου αρέσει πολύ η ιατρική και συνυπολογίζοντας το γεγονός ότι είναι το μόνο επάγγελμα που μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον,πιστεύω εκεί θα καταλήξω.Η κριτική σκέψη είναι το δυνατό μου σημείο όπως μου λένε οι καθηγητές μου και πιστεύω έχω τη δυνατότητα να πετύχω πράγματα.By the way, απτο House αυτό που με κέντρισε ήταν οι γρίφοι ,το ότι δεν επαναπαύεσαι σε καθορισμένες τεχνικές και πρέπει να δουλεύει ο εγκέφαλος σου , το οποίο πιστεύω οτι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα..Τέλος για το θέμα έχει "πάααααααρα πολλή παπαγαλία " προσωπικά πιστεύω(διορθώστε με αν κάνω λάθος)ότι μόνο καλό δεν κάνει στην κοινωνία ένας γιατρός που μπορεί απλά να αποστηθίζει άπειρες πληροφορίες...not worth it αν δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις πραγματικά :D

Ξεκόλλα λίγο πώς σκέφτεται ο Χάουζ, τι κάνει ο Χάουζ, και πώς λειτουργούν στα μεγάλα υπερλουξ νοσοκομεία της Αμερικής.
Είσαι στο Ελλάντα, οπότε η κριτική σκέψη σ' αυτήν την σχολή δεν είναι με τίποτα μέσο επιβίωσης στα φοιτητικά χρόνια. Αν δεν είσαι αποφασισμένος να παπαγαλίσεις μέχρι αηδίας και βασίζεσαι μόνο στην άνεση της κριτικής σου σκέψης, stay away. Δεν το λέω για να τρομάξω κανέναν ούτε για να σου πω ότι μόνο αν την υπεργουστάρεις να την στοχεύσεις. Αλλά η λογική με την οποία ξεκινάς, γι αυτήν την σχολή είναι λάθος.

Καλή τύχη όπως και να έχει, και αν με διαψεύσεις, θα χαρώ να μου υποδείξεις πού έκανα το λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iDexter

Νεοφερμένος

Ο iDexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ξεκόλλα λίγο πώς σκέφτεται ο Χάουζ, τι κάνει ο Χάουζ, και πώς λειτουργούν στα μεγάλα υπερλουξ νοσοκομεία της Αμερικής.
Είσαι στο Ελλάντα, οπότε η κριτική σκέψη σ' αυτήν την σχολή δεν είναι με τίποτα μέσο επιβίωσης στα φοιτητικά χρόνια. Αν δεν είσαι αποφασισμένος να παπαγαλίσεις μέχρι αηδίας και βασίζεσαι μόνο στην άνεση της κριτικής σου σκέψης, stay away. Δεν το λέω για να τρομάξω κανέναν ούτε για να σου πω ότι μόνο αν την υπεργουστάρεις να την στοχεύσεις. Αλλά η λογική με την οποία ξεκινάς, γι αυτήν την σχολή είναι λάθος.

Καλή τύχη όπως και να έχει, και αν με διαψεύσεις, θα χαρώ να μου υποδείξεις πού έκανα το λάθος.

Λυπάμαι που δεν έγινα κατανοητός :P Είπα ακριβώς το αντίθετο,ότι το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η επιστήμη καθαρά και μόνο ως επιστήμη :P δεν μίλησα για το πως σκέφτεται ο χάουζ και ο κάθε χάουζ ούτε για διάφορα "υπερλουξ" νοσοκομεία.Όσο για το θέμα της παπαγαλίας,το έχω κάνει πααρα πολλές φορές μέχρι τώρα στην ζωή μου και το έχουν κάνει στην ιατρική τόοοοοοσα άτομα και τα κατάφεραν και σίγουρα έχω τις ικανότητες να το κάνω :P Το θέμα είναι να υπάρχουν γιατροί καταρτισμένοι σωστά που να έχουν ικανότητες.Όπως παρουσιάζετε τα πράγματα ,δίχως να θέλω να προσβάλλω κάποιον φυσικά,ο καλύτερος γιατρός θα ήταν ο ροδόχρωμος cockatoo :P
Τεσπα θα χαρώ να είμαστε συμφοιτητές γιατί και εγώ θέλω θεσσαλονίκη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Τα τελευταία που γράφονται περί "παπαγαλίας" και "τόμων που πρέπει να αποστηθίσεις", τα βρίσκω, τουλάχιστον, δραματοποιημένα και κάθε άλλο παρά αληθή. Κατ' αρχάς είναι αδύνατο (ανθρωπίνως τουλάχιστον) να απομνημονεύσεις μηχανικά (βλ. παπαγαλία) ένα τόσο μεγάλο σύνολο πληροφοριών. Πρέπει π.χ. να είσαι σε θέση να διακρίνεις τα σημαντικά από τα λιγότερο σημαντικά, να αποκωδικοποιείς με τον ευκολότερο προς εσένα τρόπο τις πληροφορίες, να τις συγκρατείς χρησιμοποιώντας πολλές φορές τη μεταξύ τους σύγκριση, να σκέφτεσαι το μηχανισμό ο οποίος σε οδηγεί από το Α στο Β κ.ο.κ. Μόνο χρησιμοποιώντας κριτική σκέψη και λογική είναι δυνατή η κατανόηση και αφομοίωση διαφόρων εννοιών, που αν και στο πρώτο άκουσμα φαίνονται τερατώδεις, στην πορεία γίνονται όλο και πιο οικείες (όπως καθετί καινούριο μαθαίνουμε δηλαδή). Τώρα, όσον αφορά, την "παπαγαλία" ορισμένες φορές ίσως σου δώσει έναν πιο εύκολο δρόμο από αυτόν της κατανόησης για να ξεγελάσεις το διορθωτή ότι έχεις επίγνωση του ζητουμένου, και τίποτα παραπάνω.

Τώρα, όσον αφορά, τα τμήματα ιατρικής (πρώην ιατρικές σχολές) εν Ελλάδι μπορούμε να γράφουμε μέχρι το ξημέρωμα. Εν ολίγοις, από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στα μισά της διαδρομής, οι εξετάσεις (τις αναφέρω μόνο και μόνο επειδή πιστεύω πως αυτό είναι που "φοβίζει" πολλούς) είναι περισσότερο προσανατολισμένες στη θεωρία με ερωτήσεις τύπου ανάπτυξης παρά σε γνώσεις που θα σου χρειαστούν κλινικά, αλλού σε μικρότερο και αλλού σε μεγαλύτερο βαθμό, χωρίς αυτό να σημαίνει υποχρεωτικά "παπαγαλία". Π.χ. στην ερώτηση "Ποια είναι τα συμπτώματα της υπερνατριαιμίας;" η εύκολη αλλά απρόσφορη λύση είναι να μάθεις "παπαγαλία" 5 πράγματα για τη μέρα των εξετάσεων. Από την άλλη, μπορείς να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο ψάχνοντας το "γιατί συμβαίνει αυτό;" εξερευνώντας μονοπάτια που αγνοούσες. Υπάρχει αλληλουχία μεταξύ των μαθημάτων και των πληροφοριών. "Ακόμη κι αν κάτι αεροβατεί, δίνεται μάχη για να βρεθούν τα θεμέλιά του, προκειμένου να αποτελέσει το θεμέλιο για κάτι καινούριο." (ποίηση, όχι αστεία).

Εν κατακλείδι, μην πτοείστε! Παρ' όλο που οι στρεβλώσεις και τα αρνητικά των ελληνικών πανεπιστημίων περιλαμβανομένων των ιατρικών τμημάτων, μόνο λίγα δεν είναι αυτό δε σημαίνει πως υποχρεούμαστε να μείνουμε στάσιμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
H παπαγαλία είναι το υποκατάστατο ενός μαθητή ανίκανου να εκφράσει τα λεγόμενα του βιβλίου με έναν εναλλακτικό και επιστημονικά ορθό τρόπο ή μία αναγκαιότητα που προκύπτει από την αυστηρότητα των διορθωτών-καθηγητών σε περίπτωση που διαβάσουν κάτι διαφορετικά διατυπωμένο από τη διατύπωση που θέτει ο τόμος/βιβλίο;

Μήπως η παπαγαλία χρησιμοποιείται λανθασμένα για να περιγράψει τη μεγάλη ποσότητα της ύλης και όχι τον τρόπο εκμάθησής της;

Δηλαδή, με απλά λόγια, αν κάποιος γράψει σε εξετάσεις το ίδιο πράγμα, με σωστή, αλλά διαφορετική διατύπωση από το βιβλίο, κινδυνέυει να χάσει την απάντηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
H παπαγαλία είναι το υποκατάστατο ενός μαθητή ανίκανου να εκφράσει τα λεγόμενα του βιβλίου με έναν εναλλακτικό και επιστημονικά ορθό τρόπο ή μία αναγκαιότητα που προκύπτει από την αυστηρότητα των διορθωτών-καθηγητών σε περίπτωση που διαβάσουν κάτι διαφορετικά διατυπωμένο από τη διατύπωση που θέτει ο τόμος/βιβλίο;

Μήπως η παπαγαλία χρησιμοποιείται λανθασμένα για να περιγράψει τη μεγάλη ποσότητα της ύλης και όχι τον τρόπο εκμάθησής της;

Δηλαδή, με απλά λόγια, αν κάποιος γράψει σε εξετάσεις το ίδιο πράγμα, με σωστή, αλλά διαφορετική διατύπωση από το βιβλίο, κινδυνέυει να χάσει την απάντηση;

Μιλάς γενικά ή για την Ιατρική?
Γιατί σε μας στην Ιατρική το θέμα είναι να πιάσεις το νόημα. Κάποιες φορές όμως, θες η ορολογία που χρησιμοποιείται, θες το ότι μιλάμε για μια αλληλουχία γεγονότων οπότε δεν πρέπει να τα πεις με άλλη σειρά, καταλήγει σε παπαγαλία σε έναν βαθμό. Όχι γιατί αν τα γράψεις με δικά σου λόγια θα σου κόψει ο καθηγητής, αλλά γιατί με λόγια του βιβλίου είναι ευκολότερο (εννοείται να έχεις καταλάβει τι γράφεις πρώτα). :P

Προς Θεού δεν εννοώ ότι πρέπει να αποστηθίσει κάποιος κάθε τελεία και κόμμα σε 400 σελίδες ύλη μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coutinho13

Νεοφερμένος

Ο Coutinho13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσοποταμία (Καστοριά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολη την παρεα του ischool. Περασα φετος Ιατρικη ΑΠΘ και θα ηθελα να συζητησω με μελλοντικους συναδελφους το πως βλεπουν τα πραγματα για το επαγγελμα του γιατρου στην Ελλαδα. Προσωπικα σκεφτομαι μονο για εξω, γιατι προς το παρον η κατασταση ειναι απογοητευτικη. Μπορει κανεις να μου πει την δικη του αποψη και πως βλεπει αυτος τα πραγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μιλάς γενικά ή για την Ιατρική?

Mιλάω για την Ιατρική.
Είναι σαφές ότι κάποιες συγκεκριμένες ορολογίες δε μπορείς να τις αλλάξεις. Για παράδειγμα τον κοχλία του αυτιού δε μπορείς να τον πεις σαλιγκάρι επειδή μοιάζουν.
Όχι γιατί αν τα γράψεις με δικά σου λόγια θα σου κόψει ο καθηγητής, αλλά γιατί με λόγια του βιβλίου είναι ευκολότερο

Άρα επανερχόμαστε στο συμπέρασμα ότι η παπαγαλία (ντάξει, όχι και με το κόμμα οπως λες) είναι η λύση για αυτούς που δυσκολεύονται να εκφραστούν εναλλακτικά. Δε σημαίνει, δηλαδή, ότι η εναλλακτική, επιστημονικά ορθή έκφραση δεν είναι αποδεκτή (; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν είμαι μελλοντικός συνάδελφος, απλά να σου αναφέρω ότι η κατάσταση στο μέλλον μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο.
Ειδικότερα όταν μιλάμε για την ιατρική, όπου αυτό το "μέλλον" βρίσκεται πολύ μακριά, λόγω των πολλών χρόνων σπουδών.
Δηλαδή, σε 10 χρόνια από τώρα, η κατάσταση στην οικονομία μπορεί να έχει καλυτερεύσει. Μπορεί βέβαια να χει γίνει και το ανάποδο.
Μην κρίνεις, λοιπόν, τι θα γίνει σε 8-10 χρόνια, που θα βγεις στην αγορά εργασίας, βάσει των σημερινών δεδομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολη την παρεα του ischool. Περασα φετος Ιατρικη ΑΠΘ και θα ηθελα να συζητησω με μελλοντικους συναδελφους το πως βλεπουν τα πραγματα για το επαγγελμα του γιατρου στην Ελλαδα. Προσωπικα σκεφτομαι μονο για εξω, γιατι προς το παρον η κατασταση ειναι απογοητευτικη. Μπορει κανεις να μου πει την δικη του αποψη και πως βλεπει αυτος τα πραγματα;

Χωρίς να θέλω να γίνω ο "κακός" για ποιο λόγο το εξωτερικό να σε προτιμήσει; Έχουν έλλειψη νομίζεις εκεί; Σε κάθε χώρα πρώτα προσπαθούν να βρουν κάποια δουλειά οι ντόπιοι. Σκέψου ότι θα είσαι πάντα ένας μετανάστης-επιστήμονας στην ξένη χώρα που ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να σε σχολάσουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
H κατάσταση της ιατρικης στην Ελλάδα ειναι καλύτερη απο κάθε άλλο επάγγελμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν είμαι μελλοντικός συνάδελφος, απλά να σου αναφέρω ότι η κατάσταση στο μέλλον μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο.
Ειδικότερα όταν μιλάμε για την ιατρική, όπου αυτό το "μέλλον" βρίσκεται πολύ μακριά, λόγω των πολλών χρόνων σπουδών.
Δηλαδή, σε 10 χρόνια από τώρα, η κατάσταση στην οικονομία μπορεί να έχει καλυτερεύσει. Μπορεί βέβαια να χει γίνει και το ανάποδο.
Μην κρίνεις, λοιπόν, τι θα γίνει σε 8-10 χρόνια, που θα βγεις στην αγορά εργασίας, βάσει των σημερινών δεδομένων.

τι 8- 10...ειναι 6 χρονια στη σχολη αντε πες να χασει και καποιο μαθημα ή να βαλει καμια ριτρα 6.5 χρονια για το πτυχιο μετα σου βαζω το λιγοτερο 1-2 χρονια αναμονη για την ειδικοτητα και μετα αλλα 4-7 για την ειδικοτητα αναλογα ποια θα διαλεξει φτασαμε 11-15.5 χρονια ...καποιος που ειναι φοιτητης ιατρικης μπορει να τα ξερει καλυτερα αλλα εγω που το ψαξα λιγο το θεμα με οσα μπορεσα να βρω τοσα χρονια βγαινουν πανω κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coutinho13

Νεοφερμένος

Ο Coutinho13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσοποταμία (Καστοριά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φιλε transient δεν λεω, ειναι αρκετα τα χρονια, αλλα και παλι πιστευεις οτι βελτιωνεται τιποτα στην Ελλαδα; Κ επιπλεον εγω μιλαω μετα τα 6 χρονια της σχολης, δηλαδη ηδη απο ειδικοτητα θα προσπαθησω να την κανω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.

Είπα 10 χρόνια στην ιδανικότερη περίπτωση όπου κάποιος
1) δε φαει αναμονή
2) κάνει ειδικότητα με τα λιγότερα χρόνια (υπάρχουν και με 3 χρόνια νομίζω)
3) δεν κάνει μεταπτυχιακό

Φαντάζεσαι ότι διαφορετικά τα χρόνια αυξάνονται πολύ, και το μέλλον πάει πολύ μακριά ώστε να μπορούμε να το προσεγγίσουμε.

αλλα και παλι πιστευεις οτι βελτιωνεται τιποτα στην Ελλαδα;

Προτιμώ να είμαι αισιόδοξος. Ας κάνω αυτό που μου αρέσει και βλέπουμε. Αν τα πράγματα δεν καλυτερεύσουν ως τότε, θα δεις τι θα κάνεις. Τώρα όμως είναι πολύ νωρίς για να συζητάς την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας το 2025-2026 ,που τότε, στην ιδανικότερη περίπτωση, θα βγεις να εργαστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coutinho13

Νεοφερμένος

Ο Coutinho13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσοποταμία (Καστοριά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φιλε npb δεν λεω, σιγουρα η ξενιτια ειναι δυσκολο πραγμα. Ωστοσο, δεν βλεπω γιατι να απολυσουν οπως λες εμενα και να παρουν καποιον ντοπιο. δηλαδη δεν καταλαβαινω γιατι η δουλεια εδω ειναι πιο σιγουρη απο οτι εξω. Οσο για το γιατι να με προτιμησουν, Αγγλια και Αυστραλια παρακαλανε για γιατρους. Αν εχω καλη επιδοση στην σχολη δεν βλεπω γιατι να μην με δεχτουν. :)

Φιλε fockos αν θεωρεις καλη κατασταση της ιατρικης να σπουδαζει καποιος 13-14 χρονια, να περιμενει κανα 4-5 και να παιρνει 1500 ευρω, εγω αυτο το θεωρω ξεφτιλα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:P ρε παιδιά ιατρος στα 25 του πληρώνεται με πάνω απο 1000 ευρώ στο επάγγελμα του ίδιας ηλικίας απόφοιτοι φυσικού , φιλολογίας ακόμα και ημμυ και νομική αγωνίζονται για 600 και αυτά μαύρα

Φιλε fockos αν θεωρεις καλη κατασταση της ιατρικης να σπουδαζει καποιος 13-14 χρονια, να περιμενει κανα 4-5 και να παιρνει 1500 ευρω, εγω αυτο το θεωρω ξεφτιλα. ;)
Βγάζει τουλάχιστον 1500 ευρώ οποίος ιδιωτευσει και ειναι καλός μπορεί να βγάλει παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Φιλε transient δεν λεω, ειναι αρκετα τα χρονια, αλλα και παλι πιστευεις οτι βελτιωνεται τιποτα στην Ελλαδα; Κ επιπλεον εγω μιλαω μετα τα 6 χρονια της σχολης, δηλαδη ηδη απο ειδικοτητα θα προσπαθησω να την κανω. ;)

ποτε δεν ξερεις! μπορει σε 6 χρονια να ειμαστε σε καλυτερη κατασταση και μπορει να ειμαστε και σε χειροτερη...εσυ αφου περασες ιατρικη (και στο απθ στα μερη μας δεν φανταζεσαι ποσο σε ζηλευω !!! τεσπα :Ρ ) κατσε τελειωσε τη σχολη σου ομορφα και ωραια και οταν θα ειναι να τελειωσεις τοτε σκεφτεσαι τι θα κανεις που θα εχεις σιγουρα μια εικονα της καταστασης 1 χρονο με 6 μηνες πριν παρεις το πτυχιο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coutinho13

Νεοφερμένος

Ο Coutinho13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσοποταμία (Καστοριά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγω φιλε transient, οπως σου ειπα κ πριν, και για ειδικοτητα εξω μαλλον θα παω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγω φιλε transient, οπως σου ειπα κ πριν, και για ειδικοτητα εξω μαλλον θα παω.

Ε ωραία μη το κάνεις 2025, κάντο 2022 :P
Πρακτικά, είναι κάποια χρόνια που θες-δε-θες πρέπει να περάσουν για να βγεις στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coutinho13

Νεοφερμένος

Ο Coutinho13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσοποταμία (Καστοριά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
@fockos ναι παιρνει 1000 ευρω στα 25 αλλα ειναι ολη μερα νοσοκομειο, εφημεριες και ξεπατωμα. Εκτος αν λες για αγροτικο που ενταξει ειναι ξεφτιλα. Οπως και να εχει, εγω θεωρω οτι ακομα και τα 1000 ευρω υπο αυτες τις συνθηκες που υπαρχουν στα νοσοκομεια στην Ελλαδα ειναι ψιχουλα για τον αγωνα που κανει καποιος για να γινει γιατρος.

Σιγουρα, δεν λεω. Ελπιζω με οσα γινονται για ξεκαθαρισμα στον ΕΟΠΠΥ και την σκεψη να καθιερωθει διαγωνισμος για ειδικοτητα μεσω ΑΣΕΠ να καλυτερεψουν τα πραγματα, αν και χλωμο το βλεπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top