Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Επίσης δεν θα έπρεπε να κάνει και το αγροτικό πριν πάει για ειδικότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Η Ν/Χ στον Άγιο Σάββα μέχρι πριν λίγο καιρό που κοίταξα έδινε 6 θέσεις με 0 αναμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Παιδια δεν ειχε αδικο.Πλεον οι αναμονες εχουν πεσει.Ειλικρινα,δεν ξερω γιατι και πως.Ισως εχουν φυγει πολλοι για εξωτερικο(γεγονος).Ηδη εχουν πεσει πολυ και που ειστε ακομα.Καποτε η ειδικοτητα στην ελλαδα σημαινε χρημα.Και οταν λεω χρημα δεν εννοω τα 1000 ευρω χωρις εφημεριες που παιρνει ενας ειδικευομενος σημερα.Εννοω ΠΟΛΥ χρημα.Οταν φτανεις τα 1000 επομενως ακομα και για καποιον απο Βουλγαρια (που προφανως ειχε χρηματα για να πληρωνει διδακτρα εκει..) δεν ειμαστε τοσο καλος προορισμος.Εχει υπαρξει καποια μικρη αποσυμφορηση.

Οι ειδικοτητες σε πολλα ΠΑΡΑΚΕΝΤΡΙΚΑ(το τονιζω) νοσοκομεια εχουν πεσει κατα πολυ.Βεβαια,εκει ποτε δεν ηταν και ιδιαιτερα υψηλες επειδη για καποιους η εκπαιδευση ειναι υποβαθμισμενη (προσωπικα διαφωνω) αλλα εχουν μειωθει αισθητα.Σε σημειο που να βρισκεις και ειδικοτητα σε μικρο χρονικο διαστημα αμεσως μετα τη σχολη.Τωρα το να θες να κανεις πχ καρδιολογια στο Ιπποκρατειο της αθηνας που θεωρειται τοπ στην συγκεκριμενη ειδικοτητα σαφως και θα περιμενεις..και αρκετα μαλιστα!Δηλαδη δεν εχει αλλαξει και τιποτα ουσιαστικα.

Μπορειτε οσα λεω να τα διαπιστωσετε μονοι σας.Οσο για τη Ν/Χ στον Αγιο Σαββα δεν θα τη συνιστουσα και ας εχει 0 αναμονη :P Ακομα ειστε πολυ μικροι στα ετη για να σας νοιαζουν αυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Επίσης δεν θα έπρεπε να κάνει και το αγροτικό πριν πάει για ειδικότητα;

Νομίζω πως δεν είναι υποχρεωτικό πια αλλά δίνει μόρια για να μπει κάποιος στο δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Το αγροτικο ειναι απαραιτητο για να διοριστει καποιος μονιμα στο δημοσιο.
Δεν εχει σημασια αν θα προηγηθει της ειδικοτητας.Η ειδικοτητα ειναι αλλο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Συνάδελφοι, το ξέρατε ότι υπάρχει γεύση umami?? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παιδιά πρόσφατα πήγα να κάνω κάποιες εξετάσεις στο νοσοκομείο της πόλης μου και εκεί ήταν ένας ειδικευόμενος γιατρός 24 χρονών (χειρούργος).Από απορία και μόνο που μου είπε ότι κάνει ειδικότητα τον ρώτησα αν είχε αναμμονές μέχρι να κάνει την ειδικότητα και μου είπε πως μετά από το πτυχίο έκανε κατευθείαν την ειδικότητα χωρίς να περιμένει.

Ξάδερφός μου για παθολογία περίμενε 4 χρόνια.

Όλοι τα πράγματα τα κάνουν ΤΡΑΓΙΚΑ με λόγια του αέρα του τύπου ''φύγετε έξω όσο πιο νωρίς γίνεται'' .Δε λέω η ιατρική είναι ένα κορεσμένο επάγγελμα απλά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα παρουσιάζουν.Επίσης μου είπε πως πληρώνετε με έναν ικανοποιητικό (για την Ελλάδα) μισθό...

Αν τα 1.200 ευρώ είναι ικανοποιητικός μισθός τότε τι να πω.. πάω πάσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ξάδερφός μου για παθολογία περίμενε 4 χρόνια.
Αν τα 1.200 ευρώ είναι ικανοποιητικός μισθός τότε τι να πω.. πάω πάσο..

Τόσα + τις εφημερίες έπερναν οι ειδηκευόμενοι προ κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Σε τρόλλαρε ή είχε μέσο.
Πρόσφατα κοιτούσα τις αναμονές σε διάφορα νοσοκομεία και πουθενά δεν βρήκα αναμονή κατω από 2 χρόνια. Οκ, αν αυτό το θεωρείς μικρή αναμονή, πάσο...
εκτός από κάτι ειδικότητες που πάνε στα αζήτητα αν θυμάσαι :P

Το αγροτικο ειναι απαραιτητο για να διοριστει καποιος μονιμα στο δημοσιο.
Δεν εχει σημασια αν θα προηγηθει της ειδικοτητας.Η ειδικοτητα ειναι αλλο πραγμα.
κάτσε, δλδ αυτοί που πάνε έξω για ειδικότητα πρέπει να κάνουν αγροτικό όταν έρθουν; γτ νόμιζα ότι το κάνανε προαιρετικό...
Αν τα 1.200 ευρώ είναι ικανοποιητικός μισθός τότε τι να πω.. πάω πάσο..
Μιλάμε για ΕΙΔΙΚΌΤΗΤΑ. ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ... εσύ τι περιμένεις δλδ, να πας ειδικευόμενος και να παίρνεις πεντοχίλιαρα;:P εν καιρώ κρίσης κιόλας;:whistle::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ισως φταιει και η ωρα,ισως και το πολυ διαβασμα αλλα δεν το πιασα.:P Αγροτικο κανουν οσοι θελουνε να εργαστουνε σε δημοσια νοσοκομεια,δηλαδη στο δημοσιο τομεα.Ανεξαρτητα που εκαναν ειδικοτητα :P Προαιρετικο ειναι το αγροτικο,ετσι και αλλιως!

Τωρα οσον αφορα στις παθολογικες ειδικοτητες που καποιες λεει ''ο ξαδερφος μου περιμενε 4 χρονια'' εχει διαφορα.Η παθολογια (ειναι φυσικο αλλωστε καθως την ασκεις σε ιατρειο και οχι σε χειρουργειο) εχει μεγαλυτερη αναμονη.Ειδικα πχ κατι ρευματολογιες,δερματολογιες σε φαντεζι(πανεπιστημιακα) νοσοκομεια εχουν τεραστια αναμονη..εν αντιθεσει με την απλη,φτωχη γενικη χειρουργικη που την παρεχει ακομα πχ και το Γενικο Νοσοκομειο Καρπενησιου με 5000 μονιμους κατοικους :P Τωρα θα μου πεις τι περιστατικα θα βρεις εκει,και δυστυχως θα συμφωνησω.Και ομως υπαρχει και αυτη στο προγραμμα ειδικοτητων :ρ


Οσον αφορα στο θεμα των χρηματων,καλα κανετε και το θιγετε αλλα να μασταν και ο μονος κλαδος...παντου τα ιδια σκατα επικρατουν εκτος απο καποιες ΔΕΚΟ (κομματικους γυναικωνιτες) οπου οι μισθοι παραμενουν ψηλα.Οπως ανεφερα πριν το οικονομικο ειναι ενας σοβαροτατος λογος που δεν ειμαστε πλεον ''ποθητος''στοχος για συναδελφους σπουδασαντες απο βαλκανια κλπ.Καποτε ειχε λεφτα το ολο θεμα!Και μαλιστα παρα πολλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chase

Νεοφερμένος

Ο Chase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά πρόσφατα πήγα να κάνω κάποιες εξετάσεις στο νοσοκομείο της πόλης μου και εκεί ήταν ένας ειδικευόμενος γιατρός 24 χρονών (χειρούργος).Από απορία και μόνο που μου είπε ότι κάνει ειδικότητα τον ρώτησα αν είχε αναμμονές μέχρι να κάνει την ειδικότητα και μου είπε πως μετά από το πτυχίο έκανε κατευθείαν την ειδικότητα χωρίς να περιμένει.Όλοι τα πράγματα τα κάνουν ΤΡΑΓΙΚΑ με λόγια του αέρα του τύπου ''φύγετε έξω όσο πιο νωρίς γίνεται'' .Δε λέω η ιατρική είναι ένα κορεσμένο επάγγελμα απλά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα παρουσιάζουν.Επίσης μου είπε πως πληρώνετε με έναν ικανοποιητικό (για την Ελλάδα) μισθό...
Αυτά μου είπε αυτά σας λέω...Δεν λέω κάτι δικό μου.Συμπεράσματα δικά σας.

Ο μισθός των ιατρών έχει πέσει για αυτό οι περισσότεροι προτιμούν να κάνουν ειδικότητα εξωτερικό (Γερμανία, Σουηδία, Αμερική) αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι αναμονές να έχουν μειωθεί στο ελάχιστό σε σύγκριση με παλαιότερα.


Τώρα το τι λένε οι άλλοι (ότι ο ειδικευόμενος μπήκε με μέσο, ότι η ιατρική έχει ανεργία) είναι ράδιο αρβύλα.


Ξάδερφός μου για παθολογία περίμενε 4 χρόνια.



Αν τα 1.200 ευρώ είναι ικανοποιητικός μισθός τότε τι να πω.. πάω πάσο..

Όταν τέλειωσε ο ξάδελφος σου την ιατρική ήταν άλλη εποχή τα πράγματα έχουν αλλάξει σε σύγκριση με τώρα. Επίσης η Παθολογία είναι μια δημοφιλής ειδικότητα οπότε παρουσιάζει μεγαλύτερη ζήτηση αν μάλιστα δήλωσε αναμονή σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας τότε ακόμα και τα 4 χρόνια δε θεωρούνται πολλά.

Μη σκέφτεσαι ότι περίμενε 4 χρόνια σε αυτά τα 4 χρόνια πας στρατό, αργοτικό και αν θέλεις κανεις κανα μεταπτυχιακό δε θεωρούνται χαμένος κόσμος.

_________________________

Όσο αφορά το μισθό 1200 ευρώ για ιατρό δε θεωρούνται πολλά αλλά σε σύγκριση με αλλα επαγγέλαμτα και με δεδομένο ότι είμαστε μέσα στην κρίση είναι ένας αρκετά καλός μισθός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ισως φταιει και η ωρα,ισως και το πολυ διαβασμα αλλα δεν το πιασα.:P Αγροτικο κανουν οσοι θελουνε να εργαστουνε σε δημοσια νοσοκομεια,δηλαδη στο δημοσιο τομεα.Ανεξαρτητα που εκαναν ειδικοτητα :P Προαιρετικο ειναι το αγροτικο,ετσι και αλλιως!
αααα, ουσιαστικά, είναι "υποχρεωτικό" το αγροτικό, αν θες να μπεις στο δημόσιο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛΛΑΣΚΥΠΡΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΛΛΑΣΚΥΠΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σας θα ηθελα να ρωτήσω ποιο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο ιατρκής (στην ελλάδα) απο πλευρας φοιτητή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
γεια σας θα ηθελα να ρωτήσω ποιο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο ιατρκής (στην ελλάδα) απο πλευρας φοιτητή....

Αθηνών, by far.

Καθηγητές που χώνονται σε πολλά ερευνητικά προγράμματα, τα μεγαλύτερα πανεπιστημιακά νοσοκομεία στην Ελλάδα (πχ.Λαικό), βιβλία από εκδοτικούς οίκους που είναι κοντά στη σχολή (πχ. Πασχαλίδης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
εκεί που βολεύει εσένα.:P
εκτός του τι φήμη έχει κάθε σχολή, και σε ποια μαθήματα επικεντρώνεται, πρέπει να σκεφτείς και τι είδους ζωή θες να κάνεις, και αν θες ζεστό κλίμα ή κρύο, βροχές, τα οικονομικά, κλπ :Ρ και από τις 7 γιατρός θα βγεις πάντως.:)

6 χρόνια είναι το ελάχιστο, πρέπει νομίζω να υπολογίζουμε και άλλους παράγοντες πέρα από τη σχολή ώρες ώρες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
για σας..
θα ηθελα να ρωτίσω σε πια πολη ειναι καλυτερο απο πλευρας φοιτητη για να σπουδασεις Ιατρικη?

Όταν λες από πλευράς φοιτητή? Εννοείς φοιτητική ζωή, ενοίκιο, προσβασιμότητα στο πανεπιστήμιο, τι απ' όλα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛΛΑΣΚΥΠΡΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΛΛΑΣΚΥΠΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
επειδη είμαι απο Κύπρο μπορείτε να μου πειτε..σε ποιες πολεις εχει πανεπιστημια ιατρικής και τι κατασταση(κλιμα) επικταρη?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,413 μηνύματα.
επειδη είμαι απο Κύπρο μπορείτε να μου πειτε..σε ποιες πολεις εχει πανεπιστημια ιατρικής

Θεσσαλονίκη, Ιωάννινα, Αλεξανδρούπολη, Λάρισα, Αθήνα, Κρήτη, Πάτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛΛΑΣΚΥΠΡΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΛΛΑΣΚΥΠΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω..
για κλιμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ευχαριστω..
για κλιμα?

Η Θεσσαλονίκη έχει πολλή υγρασία και στα Γιάννενα κάνει ψοφόκρυο. :P
Στη Λάρισα το καλοκαίρι θα υποφέρεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top