Γαλλικές λέξεις στην καθημερινότητά μας

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
Παλι υπερβολες λες. Τα γαλλικα ειναι η δευτερη ξενη διδασκομενη γλωσσα στην ελλαδα και στην ευρωπαικη ενωση. Το ιδιο και παγκοσμιως.

Μιλιεται σε ολες τις ηπειρους απο 300 εκ. κατοικους και εχει μεγαλυτερη ανοδο απο τα κινεζικα χαρη στην Αφρικη που σιγα σιγα εκγαλλιζεται (ενω παλια στις αποικιες μονο μια ελιτ μιλουσε γαλλικα)

Εχουμε θεμα γι αυτο. Επισης στις τελευταιες ξενες λεξεις που περασαν στα ελληνικα εχουμε κυριως αγγλικες και γαλλικες.


Επισης η ελληνικη γλωσσα χρησιμοποιει περισσοτερες ξενες λεξεις απο ποτε. Λογω ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στις ηπείρους μπορεί να μιλιέται, στην Ελλάδα πλέον δεν θέλει να τη μάθει σχεδόν κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παλι υπερβολες λες. Τα γαλλικα ειναι η δευτερη ξενη διδασκομενη γλωσσα στην ελλαδα και στην ευρωπαικη ενωση. Το ιδιο και παγκοσμιως.

Είμαι η μόνη που πιστεύω πως στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια δεν μαθαίνει σχεδόν κανείς γαλλικά;:confused::hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι η μόνη που πιστεύω πως στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια δεν μαθαίνει σχεδόν κανείς γαλλικά;:confused::hmm::worry:

... ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
Είμαι η μόνη που πιστεύω πως στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια δεν μαθαίνει σχεδόν κανείς γαλλικά;:confused::hmm::worry:

Μπορει στο χωριο σου η στην πολη σου να μη μαθαινουν τοσο για ειδικους λογους. Η αληθεια ειναι οτι με την κριση εχουν μειωθει αυτοι που μαθαινουν μια δευτερη ξενη γλωσσα. Επισης καποιες γλωσσες δε διδασκονταν στα σχολεια και ηταν αδικημενες πολλα χρονια. Καποια στιγμη θα υπηρχε καποια διορθωση. Και δικαιολογημενα. Αυτο ομως δεν αναιρει καθολου την δυναμικη που εχει η γαλλικη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Ωραία απάντηση:P . Το γυμνάσιο στο οποίο ήμουν από το 2011 τα γαλλικά βγήκαν οριστικά και μπήκαν ξανά φέτος μόνο για την α γυμνασίου. Πρίν το '11 από ότι ξέρω υπήρχε πάλι μόνο μια γαλλόφωνη τάξη. Η πλειονότητα στα γυμνάσια της πόλης μου μαθαίνει ως δεύτερη ξένη γερμανικά και όχι γαλλικά στο γυμνάσιο αντίστοιχα και στο δημοτικό... Σε μέρη με τα οποία έχω επαφές πχ σε ένα νησί με 3 γυμνάσια δεν υπάρχουν καν. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όχι Deutsch Lover, έτσι ακριβώς είναι. Η πιο δημοφιλής γλώσσα είναι τα αγγλικά με δεύτερη τα γερμανικά, ίσως και τα ισπανικά στους ενήλικες. Τα ιταλικά έχουν πεθάνει και τα γαλλικά ψυχορραγούν.

(όταν λέμε έχουν πεθάνει, δεν εννοούμε ότι δεν τα μαθαίνει κανείς απολύτως, αλλά ότι σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει ζήτηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Είμαι η μόνη που πιστεύω πως στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια δεν μαθαίνει σχεδόν κανείς γαλλικά;:confused::hmm::worry:

Αχά. Στην τάξη μου σχεδόν όλα τα παιδιά μαθαίνουν γαλλικά ενώ μόνο 3 (συμπεριλαμβανομένου εμένα) μαθαίνουν γερμανικά.
Εγώ μαθαίνω και τα δύο γιατί μου αρέσουν οι πολιτισμοί των δύο αυτών χωρών και εννοείται για τη χρησιμότητα τους.
Πάντως πλέον κυριαρχούν τα αγγλικά. Η δεύτερη γλώσσα είναι για λίγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση με το ποιες γλώσσες διδάσκονται στα σχολεία. Τα ιταλικά δεν ήταν στα σχολεία ούτε σαν υποψία όταν ήμουν εγώ μαθήτρια, κι όμως στη μικρή επαρχιακή πόλη που έμενα υπήρχαν αρκετά φροντιστήρια αποκλειστικά ιταλικών. Τώρα ακόμα και σε αθηναϊκά φροντιστήρια δύσκολα δημιουργούνται τμήματα, παιδιών ειδικά σχεδόν ποτέ.

Την ίδια πορεία ακολουθούν και τα γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τέλος πάντων όμως. Όπως είπε και η Nina-nana παραπάνω δεν χρησιμοποιώ ούτε τις μισές λέξεις από αυτές που αναφέρατε...
Όσο για την β' ξένη: αυτό που γίνεται με την κόντρα των καθηγητών γαλλικών με εκείνους των γερμανικών μας έχει κουράσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση με το ποιες γλώσσες διδάσκονται στα σχολεία. Τα ιταλικά δεν ήταν στα σχολεία ούτε σαν υποψία όταν ήμουν εγώ μαθήτρια, κι όμως στη μικρή επαρχιακή πόλη που έμενα υπήρχαν αρκετά φροντιστήρια αποκλειστικά ιταλικών. Τώρα ακόμα και σε αθηναϊκά φροντιστήρια δύσκολα δημιουργούνται τμήματα, παιδιών ειδικά σχεδόν ποτέ.

Την ίδια πορεία ακολουθούν και τα γαλλικά.

Αν το πηρες χαμπαρι εχουμε κριση κσι δεν εχουν ολοι χρηματα. Μαθαινουν με αλλους τροπους. Μεσω ιντερνετ, μεσω ανταλλαγης υπηρεσιων.

Οσο για τις πιο δημοφιλεις γλωσσες κανεις λαθος

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, το 2012 τα αγγλικά ήταν η πλέον διαδεδομένη ξένη γλώσσα που διδάσκονταν οι μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στις χώρες της ΕΕ (97,1% των μαθητών). Ακολουθούν με διαφορά τα γαλλικά ( 34,1% ), τα γερμανικά (22,1%) και τα ισπανικά (12,2%).

https://www.kathimerini.gr/785385/ar...a-germanika-oi-pio-dhmofileis-glwsses-sthn-ee
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Τέλος πάντων όμως. Όπως είπε και η Nina-nana παραπάνω δεν χρησιμοποιώ ούτε τις μισές λέξεις από αυτές που αναφέρατε...
Όσο για την β' ξένη: αυτό που γίνεται με την κόντρα των καθηγητών γαλλικών με εκείνους των γερμανικών μας έχει κουράσει:P

Εδώ συμφωνώ απολύτως. :P
Ό,τι αρέσει στον καθένα ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εδώ συμφωνώ απολύτως. :P
Ό,τι αρέσει στον καθένα ρε παιδιά.

Πέφτει ξύλο ( κυριολεκτικά μιλάω) άσε που στις συναντήσεις των γερμανικών το χοτ θέμα είναι: Γαλλικών και στοιχηματίζω πως ακριβώς το ίδιο γίνεται στις συναντήσεις των γαλλικών... Σκοτώνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
@nina nana. Μπα. Στα ξενα διπλωματα πολλοι περισσοτεροι δινουν γαλλικα στην νοτια ελλαδα. Στη βορεια Ελλαδα ειναι καθαρα συγκυριακο. Σε παγκοσμιο επιπεδο τα γαλλικα πανε πολυ καλα. Εδω... Αν τελειωσει η κριση βλεπουμε. Παντως εγω προτιμω μια γλωσσα που πληθυσμιακα αυξανει απο μια αλλη που μιλιεται μονο σε δυο χωρες και πληθυσμ. ψυχοραγει...


https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=61694
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Anyway. Έτσι κι αλλιώς και οι Φράγκοι (σημερινοί Γάλλοι) γερμανικό φύλο ήταν.
Μπορεί ακουστικά τα Γαλλικά και τα Γερμανικά να μην έχουν καμία σχέση, αλλά σκεφτείτε το. Δεν υπάρχει λόγος έριδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
Ολοι γήινοι ειμαστε και παντρευομαστε με ολους. Επισης ολοι αναπνεουμε απο τη μυτη και τρωμε απο το στομα. Αρκει να ειμαστε κατα των γκουλαγκ και των ναζι (και των τζιχαντ) Βλεπεις θρησκεια και απολυταρχια δεν ειναι μονο ο κομμουνισμος η ο ναζισμος πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ως καθηγήτρια αγγλικών δεν νιώθω την ανάγκη για έριδα ούτε ενδιαφέρομαι να υποστηρίξω τους μεν ή τους δε. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει για τα γαλλικά το ενδιαφέρον που υπήρχε παλιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ολοι γήινοι ειμαστε και παντρευομαστε με ολους. Επισης ολοι αναπνεουμε απο τη μυτη και τρωμε απο το στομα

That's my point.
Και όλοι χρησιμοποιούμε μια γλώσσα για να καταλαβαινόμαστε. Όποια και αν είναι αυτή, δεν έχει σημασία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
That's my point.
Και όλοι χρησιμοποιούμε μια γλώσσα για να καταλαβαινόμαστε. Όποια και αν είναι αυτή, δεν έχει σημασία :P

Η και παραπανω απο μια. Του σωματος, την νοηματικη, το ερωτα, η και πολλες ξενες η μη γλωσσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τις προάλλες πήγα επίσκεψη σε μία θεία μου με τους γονείς μου (<<για καφέ>>,ξέρετε,αυτές τις επισκέψεις σε συγγενείς που πας για κανα μισάωρο,και πάνω που λες να φύγεις,ξαφνικά πετάει η οικοδέσποινα,αχ,τώρα έβαλα κάτι τυροπιτάκια να ψήνονται,δεν θα περιμένετε λίγο?:D) και τεσπα όταν έφτασε αυτή η στιγμή (με τα τυροπιτάκια:P) λέω εγώ: "Βρε θεία,για επίσκεψη μισής ώρας ήρθαμε,όχι για σουαρέ" και αυτή με κοιτούσε σα να ήμουν ούφο!!!(μετά της εξήγησα πως στα γαλλικά σουαρέ είναι η βραδιά και κατάλαβε)
Για πολλές λέξεις που παλαιότερα χρησιμοποιούσαμε γαλλικές,πλέον χρησιμοποιούμε ελληνικές (αν έλεγα ξενύχτι αντί για σουαρέ η θεία μου θα καταλάβαινε),αλλά ωστόσο το φαινόμενο της συμπύκνωσης του ελληνικού λεξιλογίου δεν παύει να μειώνεται.Μόνο που τώρα προστίθενται περισσότερες αγγλικές παρά γαλλικές λέξεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top