Γαλλικά ΚΠΓ Γ1

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ποιος έχει δωσει το εν λόγω πτυχίο?τι εντυπωσεις αποκομισατε οσοι το δώσατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
υπαρχει και αυτο το θεμα αλλα αναφερεται μαλλον στο Νταλφ Γ1
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=44384
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
υπαρχει και αυτο το θεμα αλλα αναφερεται μαλλον στο Νταλφ Γ1
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=44384
προφανώς!μόνο που εγώ δεν ενδιαφέρομαι ουτε για delf ούτε για dalf!μόνο για κπγ και γιατί όχι και για sorbonne!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για sorbonne υπάρχει ήδη θέμα (αν θες πες να σου δωσω το λινκ)

Για ΚΠΓ Γ1 δεν υπάρχει, βρήκα ένα αλλά είναι άσχετο, μόνο ένα ποστ απαντάει στην ερώτηση σου.

Οπότε συνεχίστε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
1994kc, έχεις διαβάσει τα παλιά θέματα του υπουργείου;
Είναι πολύ κατατοπιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
1994kc, έχεις διαβάσει τα παλιά θέματα του υπουργείου;
Είναι πολύ κατατοπιστικά.
τα έχω δει και έχω λύσει και μερικά...άλλωστε περασα και το Β2 στα γαλλικά...απλως θέλω να δω τις εντυπώσεις από το προφορικό και από τον ήχο...ή για παράδειγμα ο χρόνος αν αρκεί κτλ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ έχω δώσει το Γ1 στα Ιταλικά. Απ' ό,τι θυμάμαι, ο χρόνος φτάνει ίσα-ίσα για τις ενότητες 1 και 2 (και ιταλικά ξέρω πολύ καλά). Στο ακουστικό μέρος γίνεται πρόβα και προσπαθούν να είναι πολύ καλή η απόδοση, μας έλαβαν όλους υπ' όψιν, και τους μπροστινούς και τους πιο πίσω, ώστε να ακούμε όλοι καλά. Άλλωστε, οι επιτηρητές είναι Έλληνες και μας φέρονται πολύ ευγενικά. Στα προφορικά, υπάρχει διαφορά με το επίπεδο Β2 στο ότι όταν σου δώσουν το θέμα είτε στο πρώτο είτε στο δεύτερο μέρος, δεν κάνουν ερωτήσεις αλλά σε αφήνουν μόνο σου να το σχολιάσεις. Εγώ τότε πίστευα ότι θα άρχιζαν τις ερωτήσεις και μου το διευκρίνισε μόνη της η εξετάστρια. Βέβαια, κάτι με ρώτησε γιατί είχα κολλήσει και δεν ήξερα πώς να κινηθώ.
Το λένε και οι οδηγίες του υπουργείου αυτό - κι εγώ μετά το συνειδητοποίησα.
Τον προηγούμενο Νοέμβριο έδωσα, πέρασα, αλλά η κοπέλα που δίναμε μαζί κόπηκε. Μου είχε πει ότι είχε δώσει πριν λίγους μήνες για το επίπεδο Γ2. Μου έίπε, βγαίνοντας, ότι έριξε τη ματιά της στα χαρτιά όπου βαθμολογούσε η άλλη εξετάστρια και είδε κάτι "1" συνεχόμενα. Δηλαδή, βάζουν κι εδώ χαμηλούς βαθμούς. Εγώ είχα καλή προφορά- πιστεύω δε δικαιολογείται σε αυτό το επίπεδο να μην έχεις τουλάχιστον καλή προφορά, να μιλάς, δηλ., με τους ελληνικούς τονισμούς. Προφορικά πήρα μόλις 12 :(, αλλά είχα να διαβάσω ιταλικά ένα χρόνο (πήγα για να κάνω ό,τι μπορούσα, χωρίς διάβασμα, και είχα σταματήσει να σκέφτομαι στα ιταλικά). Είχε ένα ωραίο θέμα για το διαδίκτυο και δε θυμόμουνα να πω ούτε το "κατεβάζω από το ίντερνετ".
Και κάτι τελευταίο: αν είναι δυνατόν, σε ένα κομμάτι του ακουστικού, το κείμενο ακούστηκε μόνο μία φορά (το έλεγε και η εκφώνηση). Εκεί πήγα καλά, αλλά μία μόνο φορά; Χρειάζεται, λοιπόν, καλή γνώση της γλώσσας για να περάσεις αυτό το επίπεδο, δεν είναι περίπατος, και είναι αρκετά δυσκολότερο από το Β2.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ έχω δώσει το Γ1 στα Ιταλικά. Απ' ό,τι θυμάμαι, ο χρόνος φτάνει ίσα-ίσα για τις ενότητες 1 και 2 (και ιταλικά ξέρω πολύ καλά). Στο ακουστικό μέρος γίνεται πρόβα και προσπαθούν να είναι πολύ καλή η απόδοση, μας έλαβαν όλους υπ' όψιν, και τους μπροστινούς και τους πιο πίσω, ώστε να ακούμε όλοι καλά. Άλλωστε, οι επιτηρητές είναι Έλληνες και μας φέρονται πολύ ευγενικά. Στα προφορικά, υπάρχει διαφορά με το επίπεδο Β2 στο ότι όταν σου δώσουν το θέμα είτε στο πρώτο είτε στο δεύτερο μέρος, δεν κάνουν ερωτήσεις αλλά σε αφήνουν μόνο σου να το σχολιάσεις. Εγώ τότε πίστευα ότι θα άρχιζαν τις ερωτήσεις και μου το διευκρίνισε μόνη της η εξετάστρια. Βέβαια, κάτι με ρώτησε γιατί είχα κολλήσει και δεν ήξερα πώς να κινηθώ.
Το λένε και οι οδηγίες του υπουργείου αυτό - κι εγώ μετά το συνειδητοποίησα.
Τον προηγούμενο Νοέμβριο έδωσα, πέρασα, αλλά η κοπέλα που δίναμε μαζί κόπηκε. Μου είχε πει ότι είχε δώσει πριν λίγους μήνες για το επίπεδο Γ2. Μου έίπε, βγαίνοντας, ότι έριξε τη ματιά της στα χαρτιά όπου βαθμολογούσε η άλλη εξετάστρια και είδε κάτι "1" συνεχόμενα. Δηλαδή, βάζουν κι εδώ χαμηλούς βαθμούς. Εγώ είχα καλή προφορά- πιστεύω δε δικαιολογείται σε αυτό το επίπεδο να μην έχεις τουλάχιστον καλή προφορά, να μιλάς, δηλ., με τους ελληνικούς τονισμούς. Προφορικά πήρα μόλις 12 :(, αλλά είχα να διαβάσω ιταλικά ένα χρόνο (πήγα για να κάνω ό,τι μπορούσα, χωρίς διάβασμα, και είχα σταματήσει να σκέφτομαι στα ιταλικά). Είχε ένα ωραίο θέμα για το διαδίκτυο και δε θυμόμουνα να πω ούτε το "κατεβάζω από το ίντερνετ".
Και κάτι τελευταίο: αν είναι δυνατόν, σε ένα κομμάτι του ακουστικού, το κείμενο ακούστηκε μόνο μία φορά (το έλεγε και η εκφώνηση). Εκεί πήγα καλά, αλλά μία μόνο φορά; Χρειάζεται, λοιπόν, καλή γνώση της γλώσσας για να περάσεις αυτό το επίπεδο, δεν είναι περίπατος, και είναι αρκετά δυσκολότερο από το Β2.:)
εγώ την προηγούμενη εξεταστική έδωσα το β2 στα γαλλικά και κατα πασα πιθανότητα το πέρασα...τον προσεχή μάιο θελω να δωσω γ1...θεωρείς πως ειναι λίγο δύσκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Σου απάντησα εκτενέστατα. :)

Ας το ξανακάνω, λοιπόν. Θεωρώ ότι χρειάζεται προετοιμασία κατάλληλη γι' αυτό το επίπεδο.

Εννοείς αν είναι εφικτό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να δώσεις και για το επόμενο πτυχίο; Εννοείται πως ο χρόνος είναι υπεραρκετός. Εξαρτάται, όμως, από το ρυθμό του φροντιστηρίου. Έχω ακούσει ότι τα φροντιστήρια προχωρούν ηθελημένα αργά. Εγώ διάβασα μόνη μου, έχοντας ως υπόβαθρο τα Γαλλικά του σχολείου. Είχα βιβλία γραμματικής και διάβασα όλη την ύλη, οργανώνοντας το χρόνο μου αυτόνομα, και ελέγχοντας η ίδια το πόσο αφομοίωνα ό,τι διάβαζα. Έδωσα Γαλλικά Β2 πέρισυ το Μάιο και πέρασα. Θεωρώ ότι αυτό που χρειάζομαι είναι περισσότερο λεξιλόγιο και ευχέρεια στον προφορικό λόγο για να περάσω σίγουρα και το επόμενο πτυχίο - και αυτην την περίοδο δεν είμαι διατεθειμένη να ασχοληθώ περισσότερο.
Για το κπγ, διάβασα από τα θέματα του υπουργείου, τα οποία βρήκα υπεραρκετά για την απόκτηση ικανοποιητικού λεξιλογίου.

Εν ολίγοις, έχω να πω: προχώρα ακάθεκτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
έτσι κι αλλιώς δεν έχω άλλη επιλογή καθώς για κπγ γ1 δεν έχω βρει κάποιες εκδόσεις που να χορηγούν βιβλία για προετοιμασία...αν είναι δυνατόν!!!μεσαιωνικές καταστάσεις...οπότε αναγκαστικά θα βασιστώ σε θέματα προηγούμενων ετών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
τελικά έπειτα από πολύ ψάξιμο βρήκα βιβλίο προετοιμασίας για ΚΠΓ Γ1 ΓΑΛΛΙΚΩΝ από τις εκδόσεις Τέγος...Να'ναι καλά οι άνθρωποι!!!
Δεν υπάρχει κανείς σ'αυτό το φόρουμ που να έχει δώσει Γ1 ΚΠΓ στα γαλλικά;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
κανείς;;;:what:Κρίμα...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
εγω φετος εκανα την ταξη του c1 και εκανα και θεματα του νταλφ και του κπγ1.δεν το εδωσα οποτε δεν ξερω για την ακουστικη αλλα οσον αφορα την κατανοηση των κειμενων και την εκθεση δεν ειναι δυσκολα.δε νομιζω οτι θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα.με λιγη εξασκηση θα εισαι οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγω φετος εκανα την ταξη του c1 και εκανα και θεματα του νταλφ και του κπγ1.δεν το εδωσα οποτε δεν ξερω για την ακουστικη αλλα οσον αφορα την κατανοηση των κειμενων και την εκθεση δεν ειναι δυσκολα.δε νομιζω οτι θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα.με λιγη εξασκηση θα εισαι οκ
και πώς με συμβουλεύεις να δουλέψω;;;πάνω σε ποια ύλη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
λοιπον εννοειται οτι θα λυσεις ολα τα παλια θεματα του υπουργειου.θα μαθαινεις στα κειμενα με τις αντιστοιχιες λεξεων ολες τις φρασεις η λεξεις που δεν ξερεις γιατι καποιες απο αυτες ειναι ιδιαιτερα σπανιες(στο κειμενο θα τις δεις με εντονα γραμματα η υπογραμμισμενες).στην τελευταια σελιδα εχει 1 ασκηση με ιδιωματισμους που καλο θα ηταν να μαθεις επισης πολυ καλα.οπωσδηποτε μια γερη επαναληψη στη γραμματικη και το βιβλιο που θα αγορασεις με θεματα κπγ να το κανεις τελεια και να αγορασεις γαλλογαλλικο λεξικο(το microrobert ειναι πολυ καλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
λοιπον εννοειται οτι θα λυσεις ολα τα παλια θεματα του υπουργειου.θα μαθαινεις στα κειμενα με τις αντιστοιχιες λεξεων ολες τις φρασεις η λεξεις που δεν ξερεις γιατι καποιες απο αυτες ειναι ιδιαιτερα σπανιες(στο κειμενο θα τις δεις με εντονα γραμματα η υπογραμμισμενες).στην τελευταια σελιδα εχει 1 ασκηση με ιδιωματισμους που καλο θα ηταν να μαθεις επισης πολυ καλα.οπωσδηποτε μια γερη επαναληψη στη γραμματικη και το βιβλιο που θα αγορασεις με θεματα κπγ να το κανεις τελεια και να αγορασεις γαλλογαλλικο λεξικο(το microrobert ειναι πολυ καλο)
ειλικρινά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!όλα καλά αλλά η γραμματική;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
τιποτα δε χρειαζεται να ευχαριστεις!οσον αφορα τη γραμματικη εγω εκανα την l'expression francaise ecrite et orale εκδοσεις pug αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολη γιατι απευθυνεται σε γαλλοφωνους και μονος σου ισως δυσκολευτεις.οποτε αν δε σε βολεψει παρε την l'exercisier απο τις ιδιες εκδοσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
τιποτα δε χρειαζεται να ευχαριστεις!οσον αφορα τη γραμματικη εγω εκανα την l'expression francaise ecrite et orale εκδοσεις pug αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολη γιατι απευθυνεται σε γαλλοφωνους και μονος σου ισως δυσκολευτεις.οποτε αν δε σε βολεψει παρε την l'exercisier απο τις ιδιες εκδοσεις
merci beaucoup mademoiselle:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγώ για αυτό το επίπεδο αυτού του φορέα βρήκα το βιβλίο από τις εκδόσεις ΤΕΓΟΣ...έχει κάνει κανείς σας ποτέ βιβλίο από αυτές τις εκδόσεις;αν ναι πείτε μου πως σας φαίνονται γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top