Γαλλικά Επίπεδο C2

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
απλα στα αρθρα θεωρω πως ειναι καλο να βαλεις κατι ''πιασαρικο''..
συνηθως βαζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
έχεις δεν έχεις δεν νομίζω ότι θα εξαρτηθεί από εκεί ο βαθμός σου...αχ, ανυπομονώ να δω τι θα πέσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εγω το απεβαλα το αγχος..ο,τι και να γινει ξερω πως δουλεψα..θα κανω ο,τι καλυτερο μπορω...!!
καλη μας επιτυχια =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Λοιπόν, το θεμα που έπεσε ήταν πολύ εύκολο τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα...:P Έπρεπε να γράψουμε ένα άρθρο στο οποίο θα υποστηρίζαμε ότι το παραδοσιακό βιβλίο και το διάβασμα απειλείται από τις νέες τεχνολογίες (e-book).
Και τα 3 κείμενα ήταν κατανοητά και βοηθούσαν πολύ στην έκθεση. Τελικά, έβαλα κι εγώ τίτλο στο άρθρο και ξεπέρασα τις 700 λέξεις που φοβόμουν.

Λοιπόν, το θεμα που έπεσε ήταν πολύ εύκολο τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα...:P Για την ακρίβεια σου είχε δύο επιλογές εγώ επέλεξα την δεύτερη: Έπρεπε να γράψουμε ένα άρθρο στο οποίο θα υποστηρίζαμε ότι το παραδοσιακό βιβλίο και το διάβασμα απειλείται από τις νέες τεχνολογίες (e-book).
Και τα 3 κείμενα ήταν κατανοητά και βοηθούσαν πολύ στην έκθεση. Τελικά, έβαλα κι εγώ τίτλο στο άρθρο και ξεπέρασα τις 700 λέξεις που φοβόμουν.
Εσείς πώς τα πήγατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
καλα πιστευω,ειμαι ευχαριστημενη τωρα θα δειξει!ευχομαι καλη επιτυχια και στα προφορικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εγω προφορικα τα πηγα αψογα..δεν περιμενα οτι θα επεφτε το θεμα που ειχα κανει την Πεμπτη στο φροντιστηριο!!!!!!
τωρα για τα γραπτα εχω επιφυλαξεις καθως στην εκθεση βασιστηκα αρκετα στα μειονεκτηματα του ηλεκτρονικου βιβλιου και λιγοτερο στις νεες τεχνολογιες γενικοτερα..παντως πιστευω το χω περασει..τα προφορικα με εκαναν παρα πολυ αισιοδοξη ..δεν το πιστευω!!!!!
καλα αποτελεσματα σε ολους σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
εγω προφορικα τα πηγα αψογα..δεν περιμενα οτι θα επεφτε το θεμα που ειχα κανει την Πεμπτη στο φροντιστηριο!!!!!!
τωρα για τα γραπτα εχω επιφυλαξεις καθως στην εκθεση βασιστηκα αρκετα στα μειονεκτηματα του ηλεκτρονικου βιβλιου και λιγοτερο στις νεες τεχνολογιες γενικοτερα..παντως πιστευω το χω περασει..τα προφορικα με εκαναν παρα πολυ αισιοδοξη ..δεν το πιστευω!!!!!
καλα αποτελεσματα σε ολους σας.
Συγχαρητήρια καταρχάς και καλά αποτελέσματα!! Εγώ χτες έδωσα c1 γραπτά, και στην κασέτα δεν τα χω πάει πολύ καλά αλλά τεσπά... Να σου πω, επειδή θέλω να δώσω c2 του χρόνου μάλλον, μπορείς να μου πεις αναλυτικά τι περιέχει?? το dalf εννοώ... από οτι ξέρω το προφορικό με το ακουστικό είναι μαζί, δηλ ακούς την κασέτα και πάνω στο θέμα που μιλάει γράφεις ένα compte rendu το οποίο θα το πεις προφορικα??? Και τέλος, στα γραπτά έχει μία έκθεση μόνο και τίποτα άλλο?? Πόσες λέξεις είναι και πόσο χρόνο σου δίνουν?? Ουφφ πολλά ρωτάω, merci d'avance:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
λοιπον,καταρχας μην αγχωνεσαι.δικαιως δεν τα πηγες καλα στην κασετα...πολλα παιδια διαμαρτυρηθηκαν της C1 επειδη δεν ακουγοταν καλα ο ηχος στο δικο μας εξεταστικο κεντρο...καλα αποτελεσματα σου ευχομαι!!

οσον αφορα το C2,το προφορικο και το ακουστικο ειναι μαζι..ακους ενα document περιπου 15 λεπτων 2 φορες...ταυτοχρονα καλεισαι να κρατας σημειωσεις σε αυτα που ακους..στο τελος λοιπον σου δινουν μια ωρα να προετοιμασεισ αυτο το compte rendu και ενα developpement personnel σε ενα θεμα που αφορα αυτο που ακουσες...για παραδειγμα εμενα σημερα αυτο που ακουσα αναφεροταν στην σχολικη αποτυχια των αγοριων..και ενας τυποσ που μιλουσε εθεσε ως λυση το χωρισμο κοριτσιων και αγοριων στις σχολικες ταξεισ..και μου ζητηθηκε να κανω ενα developpement personnel αν ειμαι υπερ η κατα του χωρισμου αυτου..μοιαζει πολυ με το expose της B2..
τωρα για τα κειμενα..εγω δουλεψα με τον εξης τροπο..εκανα το πλανο καθε κειμενου..μετα επελεξα το θεμα της εκθεσης (γιατι εχει 2 θεματα για επιλογη) και εκανα ενα γενικο πλανο της εκθεσης μου..στη συνεχεια εγραψα μια εκθεση 700 λεξεων..ο χρονο των γραπτων ειναι 3 μιση ωρες..ελπιζω να σε καλυψα=]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αρχικά καλά αποτελέσματα!:)
Κι εγώ το σκέφτομαι σοβαρά του χρόνου για Γ2...Πώς περίπου προετοιμαστήκατε γι'αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
λοιπον,καταρχας μην αγχωνεσαι.δικαιως δεν τα πηγες καλα στην κασετα...πολλα παιδια διαμαρτυρηθηκαν της C1 επειδη δεν ακουγοταν καλα ο ηχος στο δικο μας εξεταστικο κεντρο...καλα αποτελεσματα σου ευχομαι!!

οσον αφορα το C2,το προφορικο και το ακουστικο ειναι μαζι..ακους ενα document περιπου 15 λεπτων 2 φορες...ταυτοχρονα καλεισαι να κρατας σημειωσεις σε αυτα που ακους..στο τελος λοιπον σου δινουν μια ωρα να προετοιμασεισ αυτο το compte rendu και ενα developpement personnel σε ενα θεμα που αφορα αυτο που ακουσες...για παραδειγμα εμενα σημερα αυτο που ακουσα αναφεροταν στην σχολικη αποτυχια των αγοριων..και ενας τυποσ που μιλουσε εθεσε ως λυση το χωρισμο κοριτσιων και αγοριων στις σχολικες ταξεισ..και μου ζητηθηκε να κανω ενα developpement personnel αν ειμαι υπερ η κατα του χωρισμου αυτου..μοιαζει πολυ με το expose της B2..
τωρα για τα κειμενα..εγω δουλεψα με τον εξης τροπο..εκανα το πλανο καθε κειμενου..μετα επελεξα το θεμα της εκθεσης (γιατι εχει 2 θεματα για επιλογη) και εκανα ενα γενικο πλανο της εκθεσης μου..στη συνεχεια εγραψα μια εκθεση 700 λεξεων..ο χρονο των γραπτων ειναι 3 μιση ωρες..ελπιζω να σε καλυψα=]
Σ' ευχαριστώ πολύ, ήσουν πολύ κατατοπιστική!! Ένα πράγμα μόνο, τα κείμενα στα γραπτά στα δίνουν απλά για να πάρεις ιδέες για την έκθεση και για τίποτα άλλο?? δν έχει δηλ ερωτήσεις πάνω σ αυτά ή κάτι τέτοιο??
Πάντως γενικώς λίγα ακούγονται, καλά μου είπαν καποια παιδιά ότι το c2 είναι πιο εύκολο απ το 1... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αρχικά καλά αποτελέσματα!:)
Κι εγώ το σκέφτομαι σοβαρά του χρόνου για Γ2...Πώς περίπου προετοιμαστήκατε γι'αυτό;
κοίτα εγώ c1 έδωσα φέτος και μαθήματα έκανα στο πανεπιστήμιο, σε φροντηστήρια συνοικιακά δεν βρήκα πουθενά επίπεδο πάνω από Β2... Διαβάζαμε πολύ τη le monde, πηγαίναμε θέατρο, σινεμά, εκδρομές... και βλέπαμε και ειδήσεις μες στην τάξη τοθ tv5 καμιά φορά!! Περιπετειώδεις καταστάσεις δηλαδή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
τωρα για τα γραπτα εχω επιφυλαξεις καθως στην εκθεση βασιστηκα αρκετα στα μειονεκτηματα του ηλεκτρονικου βιβλιου και λιγοτερο στις νεες τεχνολογιες γενικοτερα..
καλα αποτελεσματα σε ολους σας.

Νομίζω ότι με τις "νέες τεχνολογίες" εννοεί συγκεκριμένα το ηλεκτρονικό βιβλίο και το δηλώνει ξεκάθαρα τονίζοντας το livre-objet, το βιβλίο σαν αντικείμενο. Δηλαδή τι να πεις για τις νέες τεχνολογίες γενικότερα; Έξαλλου, και τα 3 κείμενα (που ήταν πολύ μα πολύ κατατοπιστικά) συγκεκριμένα για το ebook έλεγαν. :worry:

Όσον αφορά τα προφορικά κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη...Εύκολο το θέμα και βατό. :D Άντε bons resultats τώρα!!!:clapup:
Αρχικά καλά αποτελέσματα!:)
Κι εγώ το σκέφτομαι σοβαρά του χρόνου για Γ2...Πώς περίπου προετοιμαστήκατε γι'αυτό;

Δεδομένου ότι όλο το χρόνο έκανα προετοιμασία για το σορμπόν C2 με το νταλφ ασχολήθηκε τον τελευταίο μήνα, έκανα συνολικά 3 αυθεντικά και 4-5 ακουστικά-προφορικά. Ούτως ή άλλως την ύλη την είχα καλύψει και με το παραπάνω με τα θέματα του σορμπόν...

Γενικά, απ'την εμπειρία μου, δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο πτυχίο. Δηλαδή, αν έχεις καλό μα πολύ καλό χειρισμό της γλώσσας το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις τις ιδέες σου σειρά, να επιχειρηματολογείς και να φτιάξεις κείμενα με δομή και λογική σειρά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εφη πιστευω καταβαθος σε αυτο αναφεροταν..απλα φοβαμαι μηπως ηθελαν καποιο αλλο παραδειγμα περα του ηλεκτρονικου βιβλιου..ωστοσο ειμαι πολυ ικανοποιημενη..ειδικα στα προφορικα τα πηγα αψογα..αν οντως ηθελαν μοναχα για το ηλεκτρονικο βιβλιο τοτε και στα γραπτα τα πηγα καλα!!
καλα αποτελεσματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
κοιτα προσωπικα θεωρω πως τα κειμενα σου δινουν αρκετες ιδεες...ωστοσο πρεπει να κανεις reformulation στις ιδεες..να μην παιρνεις δηλαδη λεξεις αυτουσιες των κειμενων...και φυσικα να υπαρχουν και δικες σου ιδεες στην εκθεση σου..γιατι καταβαθος ειναι developpement personnel και οχι μονο βασισμενο στα κειμενα..=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
ε ναι φυσικά...απλά με αυτό τον τρόπο εξετάζουν και κατά πόσο κατανόησες τα κείμενα. :)

χμ...δεν μπορώ να σκεφτώ πώς αλλιώς οι νέες τεχνολογίες θα έπλητταν το βιβλίο :hmm: ίσως ότι οι νέοι προτιμούν περισσότερο το ίντερνετ από το διάβασμα; :confused: peut-etre. αλλά νομίζω οτι το ζουμί του θέματος ήταν για το e-book. και πόσο άλλο να γράψουμε; αυτό δεν θα ήταν άρθρο θα ήταν ολόκληρη διατριβή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
χαχα τελικα δικιο εχεις..καλα ασε ολο το βραδυ σκεφτομουν τι αλλο θα μπορουσα να γραψω..γιατι και τα μπλογκς ευθυνονται για την πτωση των ποσοστων αυτων που διαβαζουν εφημεριδα..τελοσπαντων ο,τι γραψαμε γραψαμε!! =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Σωστά..Αλήθεια τι τίτλο έβαλες στο άρθρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
στην αρχη ειχα βαλει..''le livre electronique...un defi social''
μετα ομως το αλλαξα για να ναι πιο γενικο και εβαλα ''lecture et nouvelles technologies..un defi social''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charouli

Νεοφερμένος

Η charouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.... Μήπως θυμάται κανείς τί ζητούσε ακριβώς το 1ο θέμα??? Απλά δεν θυμάμαι καλά την διατύπωση... Το 2ο μόνο ζητούσε ξεκάθαρα τα μειονεκτήματα του e-book, ενώ το πρώτο έλεγε να περιγράψουμε την situation actuelle του βιβλίου και κάτι ακόμα το οποίο δεν μπορώ να θυμηθώ... Μήπως μπορείτε εσεις? Απλά εγώ διάλεξα το πρώτο περιγράφοντας την κρίση που περνάει το βιβλίο και γράφοντας πως θα μπορούσε να βελτιωθεί μέσω των νέων τεχνολογιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
νομιζω ηταν η διαφορα σε livre pratique..Καπως ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top