[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
κατι χαζο..τα κειμενα στα λατινικα που ειναι εκτος υλης..μαθαινουμε μονο γραμματικα κ συντακτικα φαινομενα..εε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
κατι χαζο..τα κειμενα στα λατινικα που ειναι εκτος υλης..μαθαινουμε μονο γραμματικα κ συντακτικα φαινομενα..εε?
Διαβάζεις τις παρατηρήσεις που έχει μετά το κείμενο, όχι το λεξιλόγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
κατι χαζο..τα κειμενα στα λατινικα που ειναι εκτος υλης..μαθαινουμε μονο γραμματικα κ συντακτικα φαινομενα..εε?
ε αμα θες λυσε και τις ασκησεις που εχουν στο τελος, καποιες ειναι καλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Postea Plato quidam Sardianus, cum eum fugitivum esse ex Aesopi litteris cognovisset, hominem comprehendit
Βρήκα κάπου να γίνεται η μετατροπή της πρότασης σε μετοχή ως εξής: Postea Plato quidam Sardianus, eum fugitivum esse ex Aesopi litteris cognitum, hominem comprehendit (συνημμένη στο hominem).
Πείτε μου σας παρακαλώ ότι είναι λάθος!:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ στις σημειώσεις μου έχω

Comprehensum hominem

α κάτσε, ποια θες να κάνεις μετοχική ; Γιατί στο σχολείο κάναμε και κάποιες κύριες :P Σε περίπτωση που το ζητούσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εγώ στις σημειώσεις μου έχω

Comprehensum hominem

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :) Στην ονομαστική θα συμφωνήσω καθώς συνάπτεται στο Plato. Αναφορικά όμως με το χρόνο, μολονότι χρειαζόμαστε παρακείμενο (υπερσυντέλικος -> προτερόχρονο στο παρελθόν), δε θα πρέπει να αλλάξουμε τη σύνταξη για να χρησιμοποιήσουμε την αντίστοιχη μετοχή (παθητικού πάντα) παρακειμένου; Αλλά εδώ, το eum είναι και υποκείμενο του απαρεμφάτου, οπότε πώς θα γίνει και η μετατροπή; :ermm:

Edit: Τα όσα γράφω πάνε στη δευτερεύουσα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι βάζεις μετοχή παθητικού παρακειμένου και υποκείμενο γίνεται το ''eum''.. Αλλα επειδή το ''eum'' συμφωνεί με το ''hominem'' δεν θα βάλεις αναγκαστική αφαιρετική απόλυτη, αλλα θα διατηρήσεις την αιτιατική του υποκειμένου.
(Δεν γνωρίζω αν είναι σωστό μιας και δεν έχω πρόχειρες τις σημειώσεις μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Ναι βάζεις μετοχή παθητικού παρακειμένου και υποκείμενο γίνεται το ''eum''.. Αλλα επειδή το ''eum'' συμφωνεί με το ''hominem'' δεν θα βάλεις αναγκαστική αφαιρετική απόλυτη, αλλα θα διατηρήσεις την αιτιατική του υποκειμένου.
(Δεν γνωρίζω αν είναι σωστό μιας και δεν έχω πρόχειρες τις σημειώσεις μου)

Μα στο ρήμα της δευτερεύουσας (cognovisset) εννοείται ως υποκείμενο το Plato. Δεν είναι συνημμένη τότε στο υποκείμενο του ρήματος της κύριας (άρα πρέπει να τεθεί σε ονομαστική); :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μα στο ρήμα της δευτερεύουσας (cognovisset) εννοείται ως υποκείμενο το Plato. Δεν είναι συνημμένη τότε στο υποκείμενο του ρήματος της κύριας (άρα πρέπει να τεθεί σε ονομαστική); :worry:
Ο χρόνος του ρήματός σου είναι υπερσυντέλικος ενεργητικής φωνής-ενεργητική σύνταξη. Εσύ θα το μετατρέψεις σε μετοχή παθητικού παρακειμένου-παθητική σύνταξη. Άρα αλλάζεις την σύνταξη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ναι, γιατί στην ενεργητική φωνή δεν έχουμε μετοχή παρακειμένου!
Πάντως Άντζυ εγώ τη συγκεκριμένη μετοχή δεν την έχω μετατρέψει στις σημειώσεις. Μήπως ήταν καμία εξαίρεση ; ααχ τα έχω ξεχάσειιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Ο χρόνος του ρήματός σου είναι υπερσυντέλικος ενεργητικής φωνής-ενεργητική σύνταξη. Εσύ θα το μετατρέψεις σε μετοχή παθητικού παρακειμένου-παθητική σύνταξη. Άρα αλλάζεις την σύνταξη!!!!

Είναι αργά και τα νευρογλοιακά μου κύτταρα αρχίζουν να με προδίδουν. :P Πώς θα κάνεις τη μετατροπή από Ε.Σ. σε Π.Σ. σε μια τέτοια περίπτωση;;
Και ακόμα κι αν γίνεται γιατί να τη συνάψεις στο hominem, αφού το eum είναι απλώς υποκείμενο του απαρεμφάτου; :bounce:

(Συγγνώμη αν ρωτάω ανοησίες βραδιάτικα.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι, γιατί στην ενεργητική φωνή δεν έχουμε μετοχή παρακειμένου!
Πάντως Άντζυ εγώ τη συγκεκριμένη μετοχή δεν την έχω μετατρέψει στις σημειώσεις. Μήπως ήταν καμία εξαίρεση ; ααχ τα έχω ξεχάσειιι
Καλά εννοείται πως κι εγώ τα έχω ψιλοξεχάσει αλλα επειδή έκαψα αρκετά εγκεφαλικά κύτταρα μέχρι να καταλάβω την αναγκαστική αφαιρετική απόλυτη το έχω εμπεδώσει αρκετά αυτό το θέμα με την μετοχή παρακειμένου.:P Οι δικές μου σημειώσεις αγνοούνται , αλλα εφόσον της ζητήθηκε μετατροπή, λογικά γίνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Νομίζω δεν γίνεται ρε συ.
Α τώρα κάτσε θα κατεβάσω το βιβλίο μου!!! περίμενε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Καλά εννοείται πως κι εγώ τα έχω ψιλοξεχάσει αλλα επειδή έκαψα αρκετά εγκεφαλικά κύτταρα μέχρι να καταλάβω την αναγκαστική αφαιρετική απόλυτη το έχω εμπεδώσει αρκετά αυτό το θέμα με την μετοχή παρακειμένου.:P Οι δικές μου σημειώσεις αγνοούνται , αλλα εφόσον της ζητήθηκε μετατροπή, λογικά γίνεται :P

Καλά, μην το δένεις και κόμπο. :redface: Ήδη έχω εντοπίσει αρκετά λάθη (αφαιρετική μετοχής σε -ι :rolleyes:) και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν μπορεί να είναι σωστό αυτό που δίνει ως απάντηση για τους λόγους που προανέφερα. Τι να πεις... Θα μάθω το Σεπτέμβριο! :D
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και πάλι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Είναι αργά και τα νευρογλοιακά μου κύτταρα αρχίζουν να με προδίδουν. :P Πώς θα κάνεις τη μετατροπή από Ε.Σ. σε Π.Σ. σε μια τέτοια περίπτωση;;
Και ακόμα κι αν γίνεται γιατί να τη συνάψεις στο hominem, αφού το eum είναι απλώς υποκείμενο του απαρεμφάτου; :bounce:

(Συγγνώμη αν ρωτάω ανοησίες βραδιάτικα.:P)

Mα αφού το ''eum'' ταυίζεται με το ''hominem'' πτώση να βάλεις;! (το ''eum'' αναφέρεται στον δραπέτη και όχι σε αυτόν τον Πλάτωνα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Mα αφού το ''eum'' ταυίζεται με το ''hominem'' πτώση να βάλεις;! (το ''eum'' αναφέρεται στον δραπέτη και όχι σε αυτόν τον Πλάτωνα''.

Μα τι μας νοιάζει το eum; :P:P Υποκείμενο ενός απαρεμφάτου είναι μέσα στη δευτερεύουσα. Αυτό που εξετάζουμε είναι το ρήμα της δευτερεύουσας που αναφέρεται στον Πλάτωνα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Καλά, μην το δένεις και κόμπο. :redface: Ήδη έχω εντοπίσει αρκετά λάθη (αφαιρετική μετοχής σε -ι :rolleyes:) και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν μπορεί να είναι σωστό αυτό που δίνει ως απάντηση για τους λόγους που προανέφερα. Τι να πεις... Θα μάθω το Σεπτέμβριο! :D
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και πάλι! :)

Όταν η μετοχή ενεστώτα είναι επιθετική, στην αφαιρετική ενικού βάζουμε -i.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Όταν η μετοχή ενεστώτα είναι επιθετική, στην αφαιρετική ενικού βάζουμε -i.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό!! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά να το πάρουμε από την αρχή ?

ΚΎΡΙΑ : Postea Plato quidam Sardianus hominem comprehendit
ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ: cum eum fugitivum esse ex Aesopi litteris cognovisset

θέλουμε να κάνουμε μετοχική την δευτερεύουσα. H μετάφραση είναι "όταν έμαθε (ο Πλάτωνας) από τις επιστολές του Αισώπου ότι αυτός ήταν φυγάς"

Αφού έχουμε cognovisset αλλάζουμε σύνταξη. Άρα

Plato (Y), cognovisset (P) , esse (A)

Στην παθητική ποιο θα είναι το Υ ?
Νομίζω δεν γίνεται. Είσαι σίγουρη για την άσκηση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μα τι μας νοιάζει το eum; :P:P Υποκείμενο ενός απαρεμφάτου είναι μέσα στη δευτερεύουσα. Αυτό που εξετάζουμε είναι το ρήμα της δευτερεύουσας που αναφέρεται στον Πλάτωνα.;)

''ότάν έμαθε πως αυτός ήταν δραπέτης''
''όταν αυτός μαθεύτηκε (απο τον Πλάτωνα) πως ήταν δραπέτης''
Το ''μαθεύτηκε'' το χρησιμοποίησα για να καταλάβεις πως αλλάζουμε σύνταξη, πιο πολύ θα ταίριαζε το ''έγινε γνωστό/αντιληπτός''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top