[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
2 μηνες μετα ξερω οτι ειναι ακυρο που απαντω.παντως για να δηλωσω το προτεροχρονο στο παρον θελω υποτακτικη πρκ
προτεροχρονο στο παρελθον υποτακτικη υπερσυντελικου.υστεροχρονο στο παρον ενεστωτας υποτακτικενεργητικης περιφραστικης συζυγιας.υστεροχρονο στο παρελθον υποτακτικη παρατατικου ενεργητικης περιφραστικης συζυγιας.εφοσον ομως σου δινει ρημα ιστορικου χρονου θα δηλωσεις μονο το προτεροχρονο και το υστεροχρονο στο παρελθον.νομιζω οτι η εκφωνηση ειναι λαθος!
συμφωνειτε με την αποψη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
συμφωνειτε με την αποψη μου?
εγω την ακολουθια των χρονων την ειχα μαθει εντελως μπακαλιστικα, οποτε δε μπορω να σε διαφωτισω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
εγω την ακολουθια των χρονων την ειχα μαθει εντελως μπακαλιστικα, οποτε δε μπορω να σε διαφωτισω:P
περιεργο μου φαινεται:confused::Pκανεις αλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
περιεργο μου φαινεται:confused::Pκανεις αλλος?
Ε ναι. ηταν το μονο που με εκνευριζε στα λατινικα. Κ ειπα να μη το μαθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Το omnis-omnis-omne το παίρνουμε σαν κατηγορηματικό ή ως επιθετικό προσδιορισμό στα κείμενα;
κατηγορηματικος ειναι κατ αναλογια με το πας κατηγορηματικος και το ipse
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
κατηγορηματικος ειναι κατ αναλογια με το πας κατηγορηματικος και το ipse
εγω επιθετικους τα βαζα και τα δυο, εκτος απο 1 φορα νομιζω που ειναι κατηγορηματικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
κατηγορηματικος ειναι κατ αναλογια με το πας κατηγορηματικος και το ipse

Αυτό που λες, ισχύει στις ελάχιστες περιπτώσεις.
Στα Λατινικά κάτι περίεργο γίνεται με τους κατηγορηματικούς, και δε συμβαίνει ό, τι συμβαίνει και στα αρχαία.
Τις περισσότερες φορές είναι επιθετικός. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, στη φράση «siccis oculis», το «siccis» είναι κατηγορηματικός, και αυτό είναι μια από τις -το πολύ- 4 ή 5 περιπτώσεις, στις οποίες συναντούμε κατηγορηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
SOS

παιδια βοηθεια!!!!!!!!στην απαρεμφατικη οταν εχουμε ρημα χρονου παρατατικου το κανουμε απαρεμφατο ενεστωτα η παρακειμενου????(εγω ξερω οτι γινεται ενεστωτα αλλα η καθηγητρια μου μου ειπε παρακειμενου αλλα ρωτησα και αλλον καθηγητη και μου ειπε ενεστωτα):/:

thanks
ενεστωτα γιατι ο παρατατικος εχει ως πιο κοντινο χρονο τον ενεστωτα

Αυτό που λες, ισχύει στις ελάχιστες περιπτώσεις.
Στα Λατινικά κάτι περίεργο γίνεται με τους κατηγορηματικούς, και δε συμβαίνει ό, τι συμβαίνει και στα αρχαία.
Τις περισσότερες φορές είναι επιθετικός. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, στη φράση «siccis oculis», το «siccis» είναι κατηγορηματικός, και αυτό είναι μια από τις -το πολύ- 4 ή 5 περιπτώσεις, στις οποίες συναντούμε κατηγορηματικό.
αυτο συμβαινει επειδη το siccus δειχνει παροδικη ιδιοτητα.οσο για το omnis σε ολες τις περιπτωσεις των σχολικων κειμενων ειναι κατηγορηματικος.για το θεμα σχετικα με την ακολουθια χρονων που εθιξα τι γνωμη εχεις οπως και για το οτι η υποτακτικη πρτ γινεται απρμφατο ενεστωτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
αυτο συμβαινει επειδη το siccus δειχνει παροδικη ιδιοτητα.οσο για το omnis σε ολες τις περιπτωσεις των σχολικων κειμενων ειναι κατηγορηματικος.για το θεμα σχετικα με την ακολουθια χρονων που εθιξα τι γνωμη εχεις οπως και για το οτι η υποτακτικη πρτ γινεται απρμφατο ενεστωτα?

Εγώ το omnis δεν το έβαζα κατηγορηματικό, πάντως, και ποτέ δε μου το πήραν ως λάθος. Και η καθηγήτρια στο σχολείο, αλλά και το βοήθημα μας τον χαρακτήριζαν επιθετικό. Μας το είχε αιτιολογήσει, αλλά δε θυμάμαι καθόλου τι μας είπε.

Ο κανόνας της ακολουθίας είναι σωστός, όπως τον αναφέρεις. Νομίζω πως, αν και δεν έχω δει την εκφώνηση, έχεις δίκαιο.

Εννοείται πως ο παρατατικός στον ευθύ λόγο θα γίνει απαρέμφατο ενεστώτα στον πλάγιο -εκτός κι αν εξετάζουμε δευτερεύουσες προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Εγώ το omnis δεν το έβαζα κατηγορηματικό, πάντως, και ποτέ δε μου το πήραν ως λάθος. Και η καθηγήτρια στο σχολείο, αλλά και το βοήθημα μας τον χαρακτήριζαν επιθετικό. Μας το είχε αιτιολογήσει, αλλά δε θυμάμαι καθόλου τι μας είπε.

Ο κανόνας της ακολουθίας είναι σωστός, όπως τον αναφέρεις. Νομίζω πως, αν και δεν έχω δει την εκφώνηση, έχεις δίκαιο.

Εννοείται πως ο παρατατικός στον ευθύ λόγο θα γίνει απαρέμφατο ενεστώτα στον πλάγιο -εκτός κι αν εξετάζουμε δευτερεύουσες προτάσεις.
και κατι τελευταιο που ποτε δεν μου το εξηγησαν καλα.οταν εχω μετοχη παρακειμενου πχ επιθετικη αυτη αναλυεται με οριστικη παρακειμενου η υπερσυντελικου?απο οτι καταλαβα αν εξαρταται απο ιστορικο θα γινει υπερ αλλιως πρκ.τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
και κατι τελευταιο που ποτε δεν μου το εξηγησαν καλα.οταν εχω μετοχη παρακειμενου πχ επιθετικη αυτη αναλυεται με οριστικη παρακειμενου η υπερσυντελικου?απο οτι καταλαβα αν εξαρταται απο ιστορικο θα γινει υπερ αλλιως πρκ.τι λετε?

Eξαρτάται από το τι είδους μετοχή είναι. Σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει συμφωνία με την ακολουθία των χρόνων.
Ο χρόνος εξάρτησης, λοιπόν, καθορίζει το χρόνο της εκφοράς.

Yγ. Γιατί σε απασχολούν ακόμη αυτά; Φιλολογία έχεις δηλώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Eξαρτάται από το τι είδους μετοχή είναι. Σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει συμφωνία με την ακολουθία των χρόνων.
Ο χρόνος εξάρτησης, λοιπόν, καθορίζει το χρόνο της εκφοράς.

Yγ. Γιατί σε απασχολούν ακόμη αυτά; Φιλολογία έχεις δηλώσει;
οχι νομικη.απλα τα λατινικα ηταν το αγαπημενο μου μαθημα και θα με ενδιεφερε εστω και τωρα να λυσω αποριες που δεν ελυσα οταν επρεπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
To omnis δεν ειναι κατηγορηματικος γιατι ο κανονας πας, απας, ολος, μονος κλπ δεν ισχυει στα λατινικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
τι λες..΄θεωρείται σωστός και ως κατηγορηματικός..εξακριβωμένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ, πάντως, θα συμφωνήσω με τον ναφαςσκατάα και τον Νίκο.
Μας έχουν πει ότι η πλειονοψηφία των ομοιόπτυωτων προσδιορισμών στα λατινικά είναι επιθετικοί. Σπάνια συναντάμε κατηγορηματικούς. Kαλό θα ήταν να αποφεύγεται η σύγχυση με τα α.ε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Εγώ, πάντως, θα συμφωνήσω με τον ναφαςσκατάα και τον Νίκο.
Μας έχουν πει ότι η πλειονοψηφία των ομοιόπτυωτων προσδιορισμών στα λατινικά είναι επιθετικοί. Σπάνια συναντάμε κατηγορηματικούς. Kαλό θα ήταν να αποφεύγεται η σύγχυση με τα α.ε. :P
κατι αλλο την μετοχη rediens στις πανελληνιες πως την αναλυσατε.εγω την ανελυσα με dum+οριστικη ενεστωτα(λατιισμος) αλλα και με τον cum ιστορικο-διηγηματικο και υποτακτικη παρατατικου.η αναλυση με τον cum ειναι απο οτι διαβασα σε διαφορα μπλογκ λαθος γιατι το ρημα της κυριας ειναι αρκτικου χρονου deduc ενω ο cum ιστορικος χρησιμοποιειται μονο για τις διγησεις του παρελθοντος.ηταν βλακεια μου που δεν το προσεξα γιατι ειχα παντα στο μυαλο μου οτι η μετοχη ενεστωτα μπορει να ανλυθει με τον cum και υποτακτικη παρτ.παιζει ομως αυτη η μεοχη να ηταν εξαιρεση η μονη δηλαδη μετοχη ενεστωτα χρονικη που να εξαρταται απο αρκτικο χρονο.παντως μαλλον δεν μου εκοψαν γιατι πηρα 19.4 ενω ειχα και κατι αλλα ψιλολαθακια.θεωρω ομως οτι στην εκφωνηση υπηρχε ασαφεια.ελεγε απλα να δηλωνεται το συγχρονο.δεν διευκρηνιζε αν ηθελε συνεχιζομενη πραξη στη διαρκεια της οποιας συμβαινει μια αλλη γιανα βαλλουμε dum+οριστικη ενεστωτα η παραλληλη διαρκεια για να βαλλουμε dum+ιδιο χρονο με την κυρια.ειδα σε φροντιστηρια να δινουν ως απαντηση το dum redibis που μου φαινεται να εχει καποια λογικη.με παραξενευει επισης οτι και ο οεφε εχει την αναλυση και με cum+υποτακτικη πρτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Και εγώ με τους δύο τρόπους το ανέλυσα, δεν μου έκοψαν τίποτα, αλλα τελικά σωστή είναι η ανάλυση της μετοχής με dum+οριστική ενεστώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Nick18, δες εδώ την άποψή μου σε μια αντιπαράθεση που είχα με έναν «φιλόλογο».:)

Εγώ, πάντως, θα συμφωνήσω με τον ναφαςσκατάα και τον Νίκο.
Μας έχουν πει ότι η πλειονοψηφία των ομοιόπτυωτων προσδιορισμών στα λατινικά είναι επιθετικοί. Σπάνια συναντάμε κατηγορηματικούς. Kαλό θα ήταν να αποφεύγεται η σύγχυση με τα α.ε. :P

Σε ευχαριστώ.:P

Υγ. Μην την ξαναγράψεις αυτή τη γκουμούτσα. Είναι προϊόν παραλογισμού των φιλολόγων. Έχουμε πει: πλειονότητα όταν μιλάς για το μεγαλύτερο μέρος ενός συνόλου, και πλειοψηφία όταν μιλάς για την απόφαση που πήρε ΜΕ ψήφισμα το μεγαλύτερο μέρος ενός συνόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Kι εγω με 2 τροπους την ειχα αναλυσει, αλλα και με τον cum+παρατατικο μου φαινεται σωστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγω και με τους δυο τροπους την ανελυσα για να ειμαι σιγουρη και το πηραν σωστο :P στα λατινικα να ξερετε οτι απο τα παραπανω δεν κοβουν μοναδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top