[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Εγώ fortiter το ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
και εγω μονο ως fortiter το γνωριζα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Kι εγώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
σ' ενα ακυρο pdf παντως που βρηκα γραφει fortiter
https://3lyk-ilioup.att.sch.gr/latinika/LATINC/lectio31.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
τωρα που εκανα επαναληψη το 34 στο μεταιχμιο λεει οτι το fors-fortis (τυχη) ειναι ευχρηστο μονο στην αφ. και οτι ειναι τροπικο επιρρημα. Επομενως, ειναι ουσιαστικο και ειναι ειδικη περιπτωση. Στην περιπτωση ομως fortis-is-e που ειναι επιθετο και σημαινει δυνατος-η-ο σχηματιζει κανονικα το επιρρημα θετικο βαθμου fortiter.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Και τα δύο μου έχουν πει εμένα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω για το abeuntes που ειναι στο 1ο κειμενο των λατινικων και ειναι μετοχη ενεστωτα.. πως κλινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω για το abeuntes που ειναι στο 1ο κειμενο των λατινικων και ειναι μετοχη ενεστωτα.. πως κλινεται;

Είναι μετοχή του σύνθετου ανώμαλου ab-eo*, και κλίνεται ως εξής:

Ενικός Αριθμός

Ον. abiens
Γεν. abeuntis
Δοτ. abeunti
Αιτ. abeuntem
Κλητ. abiens
Αφ. abeunte/-i (ανάλογα με το είδος της μετοχής)

Πληθυντικός Αριθμός

Ον. abeuntes
Γεν. abeuntium
Δοτ. abeuntibus
Αιτ. abeuntes/-is
Κλητ. abeuntes
Αφ. abeuntibus

:)


*abeo, abi(v)i, abitum, abire
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Πληθυντικός Αριθμός

Ον. abeuntes
Γεν. abeuntium
Δοτ. abeuntibus
Αιτ. abeuntes/-is
Κλητ. abeuntes
Αφ. abeuntibus

Ρε παιδιά αυτό το -is στα επίθετα και στις μετοχές γιατί; Το λέει πουθενά η γραμματική;

Στα ουσιαστικά η γραμματική έχει τον κανόνα που λέει ότι όλα όσα κάνουν σε -ium γενική πληθυντικού κάνουν και -is στην αιτιατική (αν και πάλι μόνο στα ισοσύλλαβα τη βάζει) αλλά στα επίθετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτό το -is στα επίθετα και στις μετοχές γιατί; Το λέει πουθενά η γραμματική;

Στα ουσιαστικά η γραμματική έχει τον κανόνα που λέει ότι όλα όσα κάνουν σε -ium γενική πληθυντικού κάνουν και -is στην αιτιατική (αν και πάλι μόνο στα ισοσύλλαβα τη βάζει) αλλά στα επίθετα;
Δεν την άνοιγα ποτέ τη γραμματική για να σου πω σελίδα και τα σχετικά, πάντως να ξέρεις ότι κανόνες περί επιθέτων - μετοχών πάνε μαζί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν την άνοιγα ποτέ τη γραμματική για να σου πω σελίδα και τα σχετικά, πάντως να ξέρεις ότι κανόνες περί επιθέτων - μετοχών πάνε μαζί...

Ε καλά αυτό εννοείται. Εγώ απλά λέω αν υπάρχει κανόνας που λέει ότι στην αιτιατική πληθυντικού τα επίθετα και οι μετοχές κάνουν και σε -is.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Ε καλά αυτό εννοείται. Εγώ απλά λέω αν υπάρχει κανόνας που λέει ότι στην αιτιατική πληθυντικού τα επίθετα και οι μετοχές κάνουν και σε -is.
Εφ' όσον έχουν γενική σε -ium, λογικό δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εφ' όσον έχουν γενική σε -ium, λογικό δεν είναι;

Καθόλου. Μόνο στο μεταίχμιο το έχω δει αυτό. Ούτε το σχολικό βιβλίο ούτε η γραμματική βάζει σε κάποιο τριτόκλιτο επίθετο -is στην αιτιατική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτό το -is στα επίθετα και στις μετοχές γιατί; Το λέει πουθενά η γραμματική;

Στα ουσιαστικά η γραμματική έχει τον κανόνα που λέει ότι όλα όσα κάνουν σε -ium γενική πληθυντικού κάνουν και -is στην αιτιατική (αν και πάλι μόνο στα ισοσύλλαβα τη βάζει) αλλά στα επίθετα;

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Ο κανόνας:

Σχηματίζουν γενική πληθυντικού σε -ium:
i) τα ισοσύλλαβα τριτόκλιτα ουσιαστικά (π.χ cives -is) - με εξαίρεση τα pater, mater, frater, senex κ.α. (σου γράφω αυτά που θα συναντήσεις στα κείμενά σου)
ii) τα ουσιαστικά των οποίων το θέμα λήγει σε δύο ή περισσότερα σύμφωνα, όπως στην περίπτωσή μας (abiens, abeuntis)

etc.

Συμπλήρωση κανόνα:

Σχηματίζουν αιτιατική πληθυντικού κανονικά σε -es, αλλά και σε -is όσα αρσενικά και θηλυκά έχουν γενική πληθυντικού σε -ium, π.χ. urbs, αιτ.πληθ urbes/-is. (Και το abiens κλίνεται κατά παρόμοιο τρόπο).


Πηγή: Συνοπτική Γραμματική και Συντακτικό της Λατινικής Γλώσσας, εκδόσεις Σαββάλας, σελ. 26.

Καθόλου. Μόνο στο μεταίχμιο το έχω δει αυτό. Ούτε το σχολικό βιβλίο ούτε η γραμματική βάζει σε κάποιο τριτόκλιτο επίθετο -is στην αιτιατική.

Γενικά, μη βασίζεσαι στη σχολική γραμματική. Τα μισά περιλαμβάνει απ'όσα θα έπρεπε.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Συμπλήρωση κανόνα:

Σχηματίζουν αιτιατική πληθυντικού κανονικά σε -es, αλλά και σε -is όσα αρσενικά και θηλυκά έχουν γενική πληθυντικού σε -ium, π.χ. urbs, αιτ.πληθ urbes/-is. (Και το abiens κλίνεται κατά παρόμοιο τρόπο).

Εδώ περιλαμβάνονται μόνο τα ουσιαστικά ή όχι;

Συμφωνώ για τα ισοσύλλαβα ουσιαστικά, αλλά τα επίθετα ούτε το σχολικό βιβλίο τα κλίνει με -is.
Δε μου φαίνεται λογικό να αμφισβητώ το σχολικό ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εδώ περιλαμβάνονται μόνο τα ουσιαστικά ή όχι;

Συμφωνώ για τα ισοσύλλαβα ουσιαστικά, αλλά τα επίθετα ούτε το σχολικό βιβλίο τα κλίνει με -is.
Δε μου φαίνεται λογικό να αμφισβητώ το σχολικό ρε παιδιά.

Περιλαμβάνονται και τα επίθετα, κλπ. Εγώ, όμως, τον βρήκα τον κανόνα στα ουσιαστικά Γ' κλίσης.

Τα επίθετα κλίνονται στην αιτιατική με -is 100%. Μπορείς να κοιτάξεις και θέματα πανελληνίων με απαντήσεις.
Δεν είναι ότι αμφισβητείς το σχολικό. Είναι ότι η σχολική γραμματική είναι ελλιπής.

Επίσης, τα επίθετα σχηματίζουν κι αφαιρετική ενικού σε -i, αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Επίσης, τα επίθετα σχηματίζουν κι αφαιρετική ενικού σε -i, αν δεν κάνω λάθος.

Καλά αυτό εννοείται, αφαιρετική ενικού σε -i, γενική πληθυντικού σε -ium, και στα ουδέτερα ονομαστική πληθυντικού σε -ia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Παιδιά, είναι μια άσκηση (που αφορά το μάθημα 40) και λέει: Licet mihi ostendas...iudicabo Marium. Να εξαρτηθεί η δευτερεύουσα πρόταση από το "Is dixit Sullae" και να της δώσετε τέτοια μορφή ώστε να εκφράζεται το προτερόχρονο και το υστερόχρονο στο παρόν και στο παρελθόν. Πώς πρέπει δηλαδή να γίνει, γιατί μπερδεύτηκα..!
2 μηνες μετα ξερω οτι ειναι ακυρο που απαντω.παντως για να δηλωσω το προτεροχρονο στο παρον θελω υποτακτικη πρκ
προτεροχρονο στο παρελθον υποτακτικη υπερσυντελικου.υστεροχρονο στο παρον ενεστωτας υποτακτικενεργητικης περιφραστικης συζυγιας.υστεροχρονο στο παρελθον υποτακτικη παρατατικου ενεργητικης περιφραστικης συζυγιας.εφοσον ομως σου δινει ρημα ιστορικου χρονου θα δηλωσεις μονο το προτεροχρονο και το υστεροχρονο στο παρελθον.νομιζω οτι η εκφωνηση ειναι λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
λοιπόν ας μου πει κάποιος από θεωρητική, λατινικά τι σας κάνουν στο φροντιστήριο τι σας βάζουν για το σπίτι γενικά πως κάνετε το μάθημα?
εγώ δεν μπορώ άλλο έχω απελπιστεί, πιάνω το βιβλίο των λατινικών και βάζω τα κλάματα.
Μα να διαβάζω 4 ώρες λατινικά και να ρωτάει αρχικούς και να ξεχνάω πως ειναι οι τύποι σε ένα και άρχισε και μου φώναζε μπροστά στα άλλα παιδιά ότι με περιμένει 2 βδομάδες να προσπαρμοστώ με το μάθημα που κάνει και οτι δεν διαβάζω και πως δεν θα γράψω τίποτα λατινικά και μήπως να αλλάξω κατεύθυνση? :rant:
μετά μου έλεγε ότι τις χρονικές αντικαταστάσεις τις αντιγράφω απο αλλού -.-
γιατι σε μενα :(

Σημείωση: Τα μηνύματα 703-728 προήλθαν από το θέμα
[Πανελλήνιες 2013] Θερινή Προετοιμασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top