[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
έπεσαν το 34 το 45 και το το αλλο με το ελαφι...... ενα πραμα εχω να πω....γ@@ω την γερουνδιακη ελξη!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
παιδια μια απορια. Στο κειμενο 42 ειναι quorum auctoritatem secuti multi. Πώς μεταφραζεται λεξη προς λεξη? Το secuti τι σημαινει; Εχω τη μεταφραση αλλα δεν βγαζει νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ενεργώντας κάτω από την επιρροή αυτών, πολλοί... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Αυτο λεει και η μεταφραση μου αλλα εγω θελω λεξη προς λεξη και δεν μπορω να βρω τη σημαινει το secuti. Aπο που βγαινει δηλαδη απο το secutus, secutο? Απο ποιο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αυτο λεει και η μεταφραση μου αλλα εγω θελω λεξη προς λεξη και δεν μπορω να βρω τη σημαινει το secuti. Aπο που βγαινει δηλαδη απο το secutus, secutο? Απο ποιο?:hmm:

Λοιπόν, ειναι του sequor-secutus sum-sequi, αποθετικό της γ συζηγίας, που σημαινει ακολουθώ. Απλά η μετάφραση είναι κάπως πιο "ελεύθερη", αλλιώς αν πήγαινε κατά λέξη δε θα έβγαινε νόημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου Miss Brightside.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Τίποτα καλέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
:hmm:παιδιά έχω μία απόρια που έχει σχέση με εκφώνηση άσκησης. Η άσκηση μας έδιδε έναν τύπο στην οριστική παρατατικού ενεργητικής φωνής και μας έλεγε να κάνουμε χρονική αντικατάσταση στην υποτακτική στην αντίστοιχη φωνή. Ποια φωνή εννοεί; Ενεργητική ή παθητική;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
:hmm:παιδιά έχω μία απόρια που έχει σχέση με εκφώνηση άσκησης. Η άσκηση μας έδιδε έναν τύπο στην οριστική παρατατικού ενεργητικής φωνής και μας έλεγε να κάνουμε χρονική αντικατάσταση στην υποτακτική στην αντίστοιχη φωνή. Ποια φωνή εννοεί; Ενεργητική ή παθητική;:/:
Μαλλον ενεργητικη εννοει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά η καθηγήτριά μου λέει ότι θέλει παθητική φωνή αυτή η εκφώνηση!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Η λεξη αντιστοιχος σημαινει παρομιος, αναλογος, ομοιος. Επομενως λογικα σημαινει στην ιδια φωνη να κανεις την αντικατασταση. Δεν ξερω γιατι το ειπε αυτι η καθηγητρια σου. Ξαναρωτα την, μηπως εκανε λαθος, ή μηπως εννοουσε αλλο πραγμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ΚΑι εγώ το ίδιο με σένα πιστεύω...Πάντως αναρωτιέται και αυτή τώρα πιο είναι το σωστό και είπε ότι θα το κοιτάξει... Ευχαριστώ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
:hmm:παιδιά έχω μία απόρια που έχει σχέση με εκφώνηση άσκησης. Η άσκηση μας έδιδε έναν τύπο στην οριστική παρατατικού ενεργητικής φωνής και μας έλεγε να κάνουμε χρονική αντικατάσταση στην υποτακτική στην αντίστοιχη φωνή. Ποια φωνή εννοεί; Ενεργητική ή παθητική;:/:

Μήπως ήταν λάθος η εκφώνηση και δεν το παρατήρησε η καθηγήτρια? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
μπα δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
παιδια καλησπερα! θελω να ρωτησω δυο αποριες που εχω.. 1) Η αντιστροφη γερουνδιακη ελξη πως γινεται με απλα λογια και 2) πως μετατρεπουμε την πλαγια ερωτηματικη προταση με απλα λογια σε ευθεια ερωτηση? σε αυτα τα δυο κολαω λιγο και για αυτο θα ηθελα να μου πειτε! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
παιδια καλησπερα! θελω να ρωτησω δυο αποριες που εχω.. 1) Η αντιστροφη γερουνδιακη ελξη πως γινεται με απλα λογια και 2) πως μετατρεπουμε την πλαγια ερωτηματικη προταση με απλα λογια σε ευθεια ερωτηση? σε αυτα τα δυο κολαω λιγο και για αυτο θα ηθελα να μου πειτε! Ευχαριστω!

1) εννοεις απο γερουνδιακο σε γερνουνδιο? Αν εννοεις αυτο, το γερουνδιακο μετατρεπεται στην αντιστοιχη πτωση του γερουνδιου και το υποκειμενο του γινεται αντικειμενο σε αιτιατικη.
Π.χ απ το κειμενο 49 :
Υπαρχει ο τυπος ad eam obiurgandam : εμπροθετη αιτιατικη γερουνδιακου με το υποκειμενο του. Εχει ηδη γινει εδω η ελξη, καθως υπηρχε εμπροθετο γερουνδιο με αντικειμενο σε αιτιατικη, που τωρα εγινε υποκειμενο. Δηλαδι πριν ηταν ad eam obiurgandum(γερουνδιο).

2) η πλαγια μετατρεπεται σε ευθεια. Αν εισαγεται με ερωτηματικη αντωνυμια η επιρρημα αυτο διατηρειται και αν δεν εισαγρται με τιποτα βαζουμε το num. Απο κει κ περα στις εγκλισεις ισχυει οτι και στεις υπολοιπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ!:)
1) εννοεις απο γερουνδιακο σε γερνουνδιο? Αν εννοεις αυτο, το γερουνδιακο μετατρεπεται στην αντιστοιχη πτωση του γερουνδιου και το υποκειμενο του γινεται αντικειμενο σε αιτιατικη.
Π.χ απ το κειμενο 49 :
Υπαρχει ο τυπος ad eam obiurgandam : εμπροθετη αιτιατικη γερουνδιακου με το υποκειμενο του. Εχει ηδη γινει εδω η ελξη, καθως υπηρχε εμπροθετο γερουνδιο με αντικειμενο σε αιτιατικη, που τωρα εγινε υποκειμενο. Δηλαδι πριν ηταν ad eam obiurgandum(γερουνδιο).
οκ ευχαριστω πολυ!

2) η πλαγια μετατρεπεται σε ευθεια. Αν εισαγεται με ερωτηματικη αντωνυμια η επιρρημα αυτο διατηρειται και αν δεν εισαγρται με τιποτα βαζουμε το num. Απο κει κ περα στις εγκλισεις ισχυει οτι και στεις υπολοιπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
παιδιά θελω ενα λινκ που να έχει ολες τις προτάσεις απο πλάγιο σε ευθυ που υπάρχουν στα κείμενα!γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
παιδιά θελω ενα λινκ που να έχει ολες τις προτάσεις απο πλάγιο σε ευθυ που υπάρχουν στα κείμενα!γίνεται?
Kι εγω αυτο ψαχνω τοσο καιρο αλλα ακομα δεν εχω βρει.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna S.D

Νεοφερμένος

Η iwanna S.D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σας,θα ηθελα να κανω και εγω καποιες ερωτησεις για το θεμα.Περσι εδωσα αγγλικα,ο βαθμος μου με το 10% θα ισχυει κανονικα?
Επιπλεον,οι βασεις 10% επεσαν πααρα πολυ σε ορισμενες σχολες τη χρονια που μας περασε(μεχρι και 7-8.000 μορια) αυτο δεν μπορει ευκολα να ξαναγινει και φετος?

***εννοω να ανεβουν και παλι τοσο πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top