[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
δε γνωριζω/δεν απαντω:P

Α, Οκ!!:no1:
Έχεις την ευκαιρία να τα διδαχτείς (σε ένα χρόνο που θα καίγεσαι και συ για τις πανελλήνιες), και πάλι, μπράβο γι αυτά που ξέρεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D3xt3r_th3_Tr3ck

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Που μπορώ να βρώ το βιβλίο των Λατινικών Γ'Λυκείου σε ηλεκτρονική μορφή!!!
:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που το ζητας στην Α'Λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D3xt3r_th3_Tr3ck

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι. Για να κάνω προετοιμασία!!!! Έχω είδη αγοράσει 2 βοηθήματα λατινικών της Β'Λυκείου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τώρα να ρωτήσω κάτι και εγώ:
Το omnis-ιs- e κάνει στη γενική πληθυντικού omnium?
To inops κάνει αιτιατικη ενικού inopem?
H μετοχή iens (Από το ρήμα eo) κάνει στη γενική πληθυντικού euntium ή euntum ?

:jumpy:
Αν είναι επιθετική μετοχή συμπεριφέρεται σαν επίθετο και κάνει σε ium (και i στην αφαιρετική). Η επιρρηματική μετοχή κλίνεται χωρίς αλλαγές (um και e)
-----------------------------------------
To γεγονός ότι δεν έχω διδαχτεί ακόμα μετατροπή πλαγίου λόγου σε ευθύ, πόσο θα έπρεπε να με ανησυχεί;; Σημ.: στα αρχαία η ίδια διαδικασία με δυσκολεύει αρκετά! Ειδικά όταν πρόκειται για εξαρτημένους πλάγιους λόγους κτλ. γίνεται ένας πανικός στο κεφάλι μου! Και λογικά και στα λατινικά θα έχει αντίστοιχους σιχαμένους εξαρτημένους πλάγιους λόγους...Τρέμω κ στην ιδέα!
-----------------------------------------


Είναι σίγουρο ότι το libenter έχει αντίστοιχο επίθετο;;:hmm:

Τώρα με βάζεις σε αμφιβολία. Νομίζω υπάρχει, δηλ. δε με ξενίζει να το λέω, αλλά καλύτερα να το ψάξω. Τώρα που το σκέφτομαι, στα κείμενα βρίσκουμε μόνο το επίρρημα; Χίλια συγγνώμη, αν κάνω λάθος, θα το δω!

Eπί τη ευκαιρία, όποιος ξεκίνησε το θέμα, η απορία γράφεται με ι...! =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αν είναι επιθετική μετοχή συμπεριφέρεται σαν επίθετο και κάνει σε ium (και i στην αφαιρετική). Η επιρρηματική μετοχή κλίνεται χωρίς αλλαγές (um και e)
εισαι σιγουρη γι αυτο?για την αφαιρετικη οκ συμφωνω αλλα στη γενικη γιατι να αλλαξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Δεν υπαρχει λογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
πραγματι δεν υπαρχει λογος...ασε που δε θα καταλαβαινεις και τιποτα και θα αγχωθεις,οποτε ασ το!

οφ:Γιαννη χρονια πολλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εισαι σιγουρη γι αυτο?για την αφαιρετικη οκ συμφωνω αλλα στη γενικη γιατι να αλλαξει?
εγω δεν ξερω οτι αλλαζει στην γενικη.. και η γραμματικη το λεει κανει inopium .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εισαι σιγουρη γι αυτο?για την αφαιρετικη οκ συμφωνω αλλα στη γενικη γιατι να αλλαξει?

Λέω για το iens. Μα, η κύρια ανωμαλία των τριτόκλιτων επιθέτων είναι στη γενική πληθυντικού. ΚΑΙ στην αφαιρετική ενικού.

Όσο για το libenter, ναι, υπάρχει και επίθετο libens (-ntis), με τα παραθετικά που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Λέω για το iens. Μα, η κύρια ανωμαλία των τριτόκλιτων επιθέτων είναι στη γενική πληθυντικού. ΚΑΙ στην αφαιρετική ενικού.
Αποκλειεται. Το iens κανει γενικη πληθυντικου euntium και ποτε euntum.
H αφαιρετικη ναι κανει eunti οταν προκειται για επιθετικη μετοχη και eunte για την επιρρηματικη.
-----------------------------------------
Αν είναι επιθετική μετοχή συμπεριφέρεται σαν επίθετο και κάνει σε ium (και i στην αφαιρετική). Η επιρρηματική μετοχή κλίνεται χωρίς αλλαγές (um και e)
μα οχι.. η επιρρηματικη μετοχη ναι κανει -e στην αφαιρετικη αλλα οχι -um στη γενικη. πχ το amans κανει amantium στη γενικη πληθυντικου οτι μετοχη και να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daffy3

Νεοφερμένος

Ο daffy3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Όλες οι μετοχές ενεστώτα κλίνονται σαν τριτόκλιτα επίθετα. Άρα, κάνουν γενική πληθυντικού σε -ium. Η μόνη διαφοροποίηση είναι στην αφαιρετική ενικού, όπου, αν είναι επιθετική κάνει κανονικά σε -i, ενώ αν είναι επιρρηματική κάνει σε -e.

Άρα, το iens κάνει
euntium στη γεν.πληθ
eunte(για επιρ. μτχ) ή eunti (για επιθ μτχ) στην αφαιρ. εν.

Το inops είναι εξαίρεση και κάνει inopum (Γραμ. σελ.33)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Όλες οι μετοχές ενεστώτα κλίνονται σαν τριτόκλιτα επίθετα. Άρα, κάνουν γενική πληθυντικού σε -ium. Η μόνη διαφοροποίηση είναι στην αφαιρετική ενικού, όπου, αν είναι επιθετική κάνει κανονικά σε -i, ενώ αν είναι επιρρηματική κάνει σε -e.

Άρα, το iens κάνει
euntium στη γεν.πληθ
eunte(για επιρ. μτχ) ή eunti (για επιθ μτχ) στην αφαιρ. εν.

Το inops είναι εξαίρεση και κάνει inopum (Γραμ. σελ.33)
σωστα!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Όλες οι μετοχές ενεστώτα κλίνονται σαν τριτόκλιτα επίθετα. Άρα, κάνουν γενική πληθυντικού σε -ium. Η μόνη διαφοροποίηση είναι στην αφαιρετική ενικού, όπου, αν είναι επιθετική κάνει κανονικά σε -i, ενώ αν είναι επιρρηματική κάνει σε -e.

Άρα, το iens κάνει
euntium στη γεν.πληθ
eunte(για επιρ. μτχ) ή eunti (για επιθ μτχ) στην αφαιρ. εν.

Το inops είναι εξαίρεση και κάνει inopum (Γραμ. σελ.33)
ναι,αυτο λεμε κι εμεις αλλα πριν εγραψες αντι για euntium euntum.Διορθωσες το λαθος σου οποτε λυθηκε η παρεξηγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
παιδιά μήπως ξέρει κανεις κανέναν τρόπο για να ξεχωρίζουμε τα ουσιαστικά 3 κλήσης αρσενικά-θηλυκά και ουδέτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ναι,μαθαινεις τη γενικη.Ειναι ο μονος τροπος για να ξεχωριζεις τα τριτοκλιτα ουσιαστικα απ τα αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παιδιά μήπως ξέρει κανεις κανέναν τρόπο για να ξεχωρίζουμε τα ουσιαστικά 3 κλήσης αρσενικά-θηλυκά και ουδέτερα?

Στη χειρότερη περίπτωση , τα μαθαίνεις απ' έξω φίλε μου!!! ....:)
Είναι θέμα λεξιλογίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
παιδιά μήπως ξέρει κανεις κανέναν τρόπο για να ξεχωρίζουμε τα ουσιαστικά 3 κλήσης αρσενικά-θηλυκά και ουδέτερα?

Υπάρχουν κάποιες χαρακτηριστικές καταλήξεις.

Για αρσενικά είναι:
-ο -or -os -er -es -is
(ο όρος αίρεσις.. περίπου)
Αλλά και -gui -nis (εμένα μου κάνει κάτι σε genius αυτό..)

Για ουδέτερα:
-c -l -na -t -e -ar -ur -us
(κλ(ί)νατε αρούρους..) και -al -ar -e

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες λίγες εξαιρέσεις.
Για θηλυκά ό,τι περρισσεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιες χαρακτηριστικές καταλήξεις.

Για αρσενικά είναι:
-ο -or -os -er -es -is
(ο όρος αίρεσις.. περίπου)
Αλλά και -gui -nis (εμένα μου κάνει κάτι σε genius αυτό..)

Για ουδέτερα:
-c -l -na -t -e -ar -ur -us
(κλ(ί)νατε αρούρους..) και -al -ar -e

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες λίγες εξαιρέσεις.
Για θηλυκά ό,τι περρισσεύει.
και εμένα έτσι μου τα είχε μάθει η κυρία μου!!μια χαρά τα θυμάσαι με αυτό τον τρόπο.:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το εχω αν θεσ στειλε μου το μαιλ σου να στο στειλω ειναι 17 ΜΒ ζιπαρισμενο. Αν θες εχω και τις δευτερας λυκειου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top