[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
@ leniw!!! : Mα ζήτησα τα εκτός ύλης :P

@ marakigreece : Aρκετά ε; Thannks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
@ marakigreece : Aρκετά ε; Thannks!


Ναι,καλά είναι...Ό,τι άλλο χρειαστείς σφύρα!!!:xalara:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Αμε!! Ναι 'σαι καλά!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Καθε χρονο αλλαζουν τα εκτος υλης... το πολυ πολυ να το παιξεις joker!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Διάβασέ τα όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σοβαρά?? Δηλαδή, ας πούμε, αυτά που ήταν φέτος εκτός, δεν ήταν και πέρυσι?? Γιατί πήγα στη βιβλιοθήκη του site, κατέβασα τις μεταφράσεις και δεν τις έχει όλες. Αυτές που είπε η marakigreece δηλαδή, δεν τις έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Σοβαρά?? Δηλαδή, ας πούμε, αυτά που ήταν φέτος εκτός, δεν ήταν και πέρυσι?? Γιατί πήγα στη βιβλιοθήκη του site, κατέβασα τις μεταφράσεις και δεν τις έχει όλες. Αυτές που είπε η marakigreece δηλαδή, δεν τις έχει.

Ναι, καθε χρονο βγαζουν διαφορετικες εκτος υλης... ασε που εχω ακουσει οτι θα μειωθει και η υλη σε ολα τα μαθηματα, αλλα ισως ειναι και ραδιο αρβυλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ναι, καθε χρονο βγαζουν διαφορετικες εκτος υλης... ασε που εχω ακουσει οτι θα μειωθει και η υλη σε ολα τα μαθηματα, αλλα ισως ειναι και ραδιο αρβυλα

Ναι φέτος αναμένεται διαφορετική ύλη σε σχέση με άλλες χρονιές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αντε να δουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgona

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας.:thanks: Τελικά αγόρασα βοήθημα :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgona

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Να αντικαταστήσετε τις απόλυτες αφαιρετικές με χρονικές προτάσεις εισαγόμενες με το σύνδεσμο cum.
Και να αυτή που με ζορίζει
quibus interemptis aurum omne recepit.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
cum qui interemissent aurum omne recepit..(cum+υποτακτική υπερσυντελίκου)
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γενικα ο cum o ιστορικος ή διηγηματικος εκφερεται με Υποτακτικη Παρατατικου(για το συγχρονο στο παρελθον) ή Υποτακτικη Υπερσυντελικου(για το πρωτεροχρονο στο παρελθον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgona

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ρε παιδιά αν και εσείς τα έχετε πιο φρεσκα από μένα έχω μία εντύπωση οτί η αντικατάσταση γίνεται ως εξής-cum eos interemisset,aurum omne recepit
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εγω παλι δε θυμαμαι τιποτα απο το μαθημα των λατινικων...:'(:'(ειδικα οι ασκησεις εχουν διαγραφει απο το μυαλο μου... ελεοςςςςς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγω παλι δε θυμαμαι τιποτα απο το μαθημα των λατινικων

Τα λατινικά δεν ήταν μάθημα παπαγαλίας γι' αυτό μου έχουν κάτσει.Ειδικά αυτό που ζητάει είναι το 1ο κεφάλαιο!!!!!!!!Δε βλέπω ν το ξεχνάω ποτέ το σιχαμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ρε παιδιά αν και εσείς τα έχετε πιο φρεσκα από μένα έχω μία εντύπωση οτί η αντικατάσταση γίνεται ως εξής-cum eos interemisset,aurum omne recepit

eos interemissent δν πρεπει να ειναι ετσι.qui interemissent ειναι οπως το εγραψε το Μαρακι.Τοποθετουμε δηλαδη την αναφορικη αντωνυμια qui-quae-quod στο α προσωπο αρσενικου πληθυντικου αριθμου και το ρημα σε Υποτακτικη Υπερσυντελικου για να δηλωσουμε το πρωτεροχρονο στο παρελθον.Ελπιζω να βοηθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς από πού μπορούμε να προμηθευτούμε το βιβλίο της τρίτης;;; Είτε σε έντυπη μορφή είτε σε ηλεκτρονική. Το βιβλιοπωλείο από εκεί που μου έλεγε μέσα Ιουλίου το γύρισε σε αρχές Αυγούστου και κάτι μου λέει πως ούτε τώρα θα το έχει. Προς το παρόν τη βγάζω με ένα από τη δεκαετία του 90' όταν ακόμη τα βιβλία της Β' και της Γ' ήταν ένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς από πού μπορούμε να προμηθευτούμε το βιβλίο της τρίτης;;; Είτε σε έντυπη μορφή είτε σε ηλεκτρονική. Το βιβλιοπωλείο από εκεί που μου έλεγε μέσα Ιουλίου το γύρισε σε αρχές Αυγούστου και κάτι μου λέει πως ούτε τώρα θα το έχει. Προς το παρόν τη βγάζω με ένα από τη δεκαετία του 90' όταν ακόμη τα βιβλία της Β' και της Γ' ήταν ένα!
Ε τότε γιατί να πάρεις καινούριο; Βασικά τυπώνονται αυτόν τον καιρό τα βιβλια του οργανισμου και αυτές τις μέρες τα βιβλιοπωλεία προμηθεύονται τα βιβλία. Τα βιβλία της Γ' είναι τα πιο δυσεύρετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top