Βρήκα τον δρόμο μου

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Λοιπον, αν και οπως ειχα πει τις προαλλες οτι δεν θα ξανα εμπαινα εδω για τους ξερετε ποιους λογους, ειπα να ξαναμπω ωστε να αναφερω με μεγαλη χαρα οτι βρηκα τον δρομο μου.

Πως εγινε αυτο;

Λοιπον, πρωτα απ'ολα, περασα ναι μεν σε καποιο τμημα, αλλα σε ενα το οποιο και δεν μου αρεσε καθολου σαν ιδεα να παω οποτε ξερετε τι εκανα; Απλα το αφησα και ειπα στον εαυτο μου οτι δεν χρειαζεται να παω αν δεν μου αρεσει το ταδε τμημα που με περασαν αφου δεν το θελω. Ετσι λοιπον, ακολουθησα την εναλλακτικη λυση του να κανω αιτηση για να μπω σε ιδιωτικη ωστε κατα αυτον τον τροπο να σπουδασω γραφιστικη παρολο που σαν ιδεα δεν μου αρεσε. Αλλα καποια στιγμη καταλαβα πως δεν μπορω να χασω αδικα χρονο απο τη ζωη μου μη κανοντας κατι (απο σπουδες εννοω) και μενοντας σπιτι κλεισμενη σαν την Ραπουνζελ στον πυργο της καθως για'μενα θα ηταν ντροπη αυτο και ισως ενα κομματι κατωτεροτητας διοτι ετσι θα ηταν σαν να τα εχω παρατησει. Καποια αλλη στιγμη πηρα αποφαση να παψω να βλεπω την ιδεα του να παω σε ιδιωτικη ως αγγαρεια οπως την εβλεπα μεχρι δυο μηνες πριν διοτι αυτο δεν θα ειχε νοημα να εξακολουθω να το βλεπω ως αγγαρεια. Ετσι αποφασισα οτι θα το κανω για'μενα (χωρις να θελω να φανω εγωιστρια φυσικα) εφοσον ποτε δεν το εβαλα κατω. Αυτο σημαινει δηλαδη πως δε θα το κανω γιατι μου το επεβαλαν οι δικοι μου οπως προσπαθησαν να μου το επιβαλλουν δυο χρονια τωρα αλλα γιατι αποφασισα οτι θα το κανω για'μενα οπως προανεφερα. Και ετσι συνηθισα ως προς την ιδεα αυτη αλλα οταν εμαθα πως καποιοι φιλοι μου δεν περασαν εκει που ηθελαν ή δεν περασαν πουθενα καθολου και αποφασισαν και αυτοι να πανε σε ιδιωτικες, συνηθισα ακομα περισσοτερο την ιδεα αυτη αφου συμπασχουμε σε αυτο. Οποτε επαψα και να στεναχωριεμαι. Τωρα για να μην μακρυγορησω και ως προς το θεμα με την σχολη, την ημερα που ανοιξαν τα σχολεια, με πηραν τηλεφωνο (απο την σχολη)(αφου τους ειχα δωσει αριθμο τηλεφωνου οταν εκανα την αιτηση μου για να εγγραφω) και μου ειπαν οτι με δεκτηκαν (και επειτα με ενημερωσαν για καποια πραγματακια τα οποια αφορουν την ειδικοτητα μου και κατι αλλα ακομα αλλα ας κρατησουμε το βασικο οτι με δεκτηκαν). Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ευτυχισμενη εννιωσα οταν εμαθα πως με δεκτηκαν. Ειδικα εχοντας καταλαβει πως και εκει υπαρχουν παρα πολυ καλες ευκαιριες για επαγγελματικη αποκατασταση και για να μαθω ακομα περισσοτερα πραγματα απο αυτα που ηδη ξερω εγω απο μονη μου. Δεν μπορουσα να σταματησω να χαμογελαω. Ειχα καιρο να χαμογελασω αληθινα, το παραδεχομαι και αυτο το λεω διοτι ειχα κατι θεματα τα οποια δυσκολα αντιμετωπισα αλλα anyway. Παντως.... εμ.... να.... δεν ξερω αν ειναι σωστο να το πω αυτο καθως νομιζω πως θα ακουστει κακο αλλα..... ειχα σκεφτει να ερθω εδω και να το τρυψω στα μουτρα ορισμενων ατομων που μου φερθηκαν ασχημα τις προαλλες αλλα καταλαβα πως δεν αξιζει να το κανω απο τη στιγμη που εστω κατα τον τροπο του να παω σε ιδιωτικη και παλι θα εχω τη δυνατοτητα να κανω αυτο που θελω (τη γραφιστικη εννοω), οποτε δειχνω ανωτεροτητα. Επισης.... ξερω πως δεν εχει αυτο καμια σχεση με το ολο θεμα που αφορα τη σχολη αλλα..... κατωτερος για'μενα ειναι αυτος που παραιτειται ευκολα απο τους στοχους του και αφηνεται να πεθανει μεσα στις σταχτες του βαζοντας τα κατω ενω ανωτεροτητα για'μενα ειναι να νιωθεις οτι ξαναγεννιεσαι απο τις σταχτες σου οι οποιες αφεθηκαν απο την καταστροφη καποιας ασχημης καταστασης που περασες στο παρελθον, να καταλαβαινεις πως δεν θες να τα παρατας στ'αληθεια, να προσπαθεις να φανεις δυνατος και να σταθεις στα ποδια σου, να μην το βαζεις κατω ο,τι και να γινεται, οπως και να γινεται, να εισαι με ενα χαμογελο και με το κεφαλι ψηλα και να συνεχιζεις να προχωρας μπροστα. Ποσο μαλλον και να βρισκεις ενα σωρο λυσεις για να φτιαξεις τη ζωη και το μελλον σου καθως εσυ ο ιδιος εχεις τη δυναμη για την επιτευξη τους. Οποτε εγω, εδειξα ως τωρα ανωτεροτητα κατα αυτον τον τροπο. Εξαλλου, δεν εφτασα ως εκει που ημουν πριν δυο μηνες για να με δω και να με δουν και οι αλλοι να τα παρατω διοτι δεν παραιτουμαι τοσο ευκολα. Ελπιζω να σταθω ως ενα καλο παραδειγμα για τους πιο καινουργιους χρηστες που ισως διαβασουν, αν διαβασουν αυτο μου το κατεβατο. Γιατι οπως εχουν σταθει για εμενα πολλα ατομα ως παραδειγματα για συγκεκριμενα πραγματα, θελω και εγω να κανω το ιδιο. Γιατι θεωρω πως αυτο ειναι το σωστο. Οπως για παραδειγμα που θεωρω σωστο να δειξω σε κοσμο πως ειναι να εισαι δυνατος. Αυτα ειχα να πω. Καλη μας αρχη.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Λοιπον, αν και οπως ειχα πει τις προαλλες οτι δεν θα ξανα εμπαινα εδω για τους ξερετε ποιους λογους, ειπα να ξαναμπω ωστε να αναφερω με μεγαλη χαρα οτι βρηκα τον δρομο μου.

Πως εγινε αυτο;

Λοιπον, πρωτα απ'ολα, περασα ναι μεν σε καποιο τμημα, αλλα σε ενα το οποιο και δεν μου αρεσε καθολου σαν ιδεα να παω οποτε ξερετε τι εκανα; Απλα το αφησα και ειπα στον εαυτο μου οτι δεν χρειαζεται να παω αν δεν μου αρεσει το ταδε τμημα που με περασαν αφου δεν το θελω. Ετσι λοιπον, ακολουθησα την εναλλακτικη λυση του να κανω αιτηση για να μπω σε ιδιωτικη ωστε κατα αυτον τον τροπο να σπουδασω γραφιστικη παρολο που σαν ιδεα δεν μου αρεσε. Αλλα καποια στιγμη καταλαβα πως δεν μπορω να χασω αδικα χρονο απο τη ζωη μου μη κανοντας κατι (απο σπουδες εννοω) και μενοντας σπιτι κλεισμενη σαν την Ραπουνζελ στον πυργο της καθως για'μενα θα ηταν ντροπη αυτο και ισως ενα κομματι κατωτεροτητας διοτι ετσι θα ηταν σαν να τα εχω παρατησει. Καποια αλλη στιγμη πηρα αποφαση να παψω να βλεπω την ιδεα του να παω σε ιδιωτικη ως αγγαρεια οπως την εβλεπα μεχρι δυο μηνες πριν διοτι αυτο δεν θα ειχε νοημα να εξακολουθω να το βλεπω ως αγγαρεια. Ετσι αποφασισα οτι θα το κανω για'μενα (χωρις να θελω να φανω εγωιστρια φυσικα) εφοσον ποτε δεν το εβαλα κατω. Αυτο σημαινει δηλαδη πως δε θα το κανω γιατι μου το επεβαλαν οι δικοι μου οπως προσπαθησαν να μου το επιβαλλουν δυο χρονια τωρα αλλα γιατι αποφασισα οτι θα το κανω για'μενα οπως προανεφερα. Και ετσι συνηθισα ως προς την ιδεα αυτη αλλα οταν εμαθα πως καποιοι φιλοι μου δεν περασαν εκει που ηθελαν ή δεν περασαν πουθενα καθολου και αποφασισαν και αυτοι να πανε σε ιδιωτικες, συνηθισα ακομα περισσοτερο την ιδεα αυτη αφου συμπασχουμε σε αυτο. Οποτε επαψα και να στεναχωριεμαι. Τωρα για να μην μακρυγορησω και ως προς το θεμα με την σχολη, την ημερα που ανοιξαν τα σχολεια, με πηραν τηλεφωνο (απο την σχολη)(αφου τους ειχα δωσει αριθμο τηλεφωνου οταν εκανα την αιτηση μου για να εγγραφω) και μου ειπαν οτι με δεκτηκαν (και επειτα με ενημερωσαν για καποια πραγματακια τα οποια αφορουν την ειδικοτητα μου και κατι αλλα ακομα αλλα ας κρατησουμε το βασικο οτι με δεκτηκαν). Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ευτυχισμενη εννιωσα οταν εμαθα πως με δεκτηκαν. Ειδικα εχοντας καταλαβει πως και εκει υπαρχουν παρα πολυ καλες ευκαιριες για επαγγελματικη αποκατασταση και για να μαθω ακομα περισσοτερα πραγματα απο αυτα που ηδη ξερω εγω απο μονη μου. Δεν μπορουσα να σταματησω να χαμογελαω. Ειχα καιρο να χαμογελασω αληθινα, το παραδεχομαι και αυτο το λεω διοτι ειχα κατι θεματα τα οποια δυσκολα αντιμετωπισα αλλα anyway. Παντως.... εμ.... να.... δεν ξερω αν ειναι σωστο να το πω αυτο καθως νομιζω πως θα ακουστει κακο αλλα..... ειχα σκεφτει να ερθω εδω και να το τρυψω στα μουτρα ορισμενων ατομων που μου φερθηκαν ασχημα τις προαλλες αλλα καταλαβα πως δεν αξιζει να το κανω απο τη στιγμη που εστω κατα τον τροπο του να παω σε ιδιωτικη και παλι θα εχω τη δυνατοτητα να κανω αυτο που θελω (τη γραφιστικη εννοω), οποτε δειχνω ανωτεροτητα. Επισης.... ξερω πως δεν εχει αυτο καμια σχεση με το ολο θεμα που αφορα τη σχολη αλλα..... κατωτερος για'μενα ειναι αυτος που παραιτειται ευκολα απο τους στοχους του και αφηνεται να πεθανει μεσα στις σταχτες του βαζοντας τα κατω ενω ανωτεροτητα για'μενα ειναι να νιωθεις οτι ξαναγεννιεσαι απο τις σταχτες σου οι οποιες αφεθηκαν απο την καταστροφη καποιας ασχημης καταστασης που περασες στο παρελθον, να καταλαβαινεις πως δεν θες να τα παρατας στ'αληθεια, να προσπαθεις να φανεις δυνατος και να σταθεις στα ποδια σου, να μην το βαζεις κατω ο,τι και να γινεται, οπως και να γινεται, να εισαι με ενα χαμογελο και με το κεφαλι ψηλα και να συνεχιζεις να προχωρας μπροστα. Ποσο μαλλον και να βρισκεις ενα σωρο λυσεις για να φτιαξεις τη ζωη και το μελλον σου καθως εσυ ο ιδιος εχεις τη δυναμη για την επιτευξη τους. Οποτε εγω, εδειξα ως τωρα ανωτεροτητα κατα αυτον τον τροπο. Εξαλλου, δεν εφτασα ως εκει που ημουν πριν δυο μηνες για να με δω και να με δουν και οι αλλοι να τα παρατω διοτι δεν παραιτουμαι τοσο ευκολα. Ελπιζω να σταθω ως ενα καλο παραδειγμα για τους πιο καινουργιους χρηστες που ισως διαβασουν, αν διαβασουν αυτο μου το κατεβατο. Γιατι οπως εχουν σταθει για εμενα πολλα ατομα ως παραδειγματα για συγκεκριμενα πραγματα, θελω και εγω να κανω το ιδιο. Γιατι θεωρω πως αυτο ειναι το σωστο. Οπως για παραδειγμα που θεωρω σωστο να δειξω σε κοσμο πως ειναι να εισαι δυνατος. Αυτα ειχα να πω. Καλη μας αρχη.


Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι πάντα έτσι δυνατή και αισιόδοξη.Καλές σπουδές!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Λοιπον, αν και οπως ειχα πει τις προαλλες οτι δεν θα ξανα εμπαινα εδω για τους ξερετε ποιους λογους, ειπα να ξαναμπω ωστε να αναφερω με μεγαλη χαρα οτι βρηκα τον δρομο μου.

Πως εγινε αυτο;

Λοιπον, πρωτα απ'ολα, περασα ναι μεν σε καποιο τμημα, αλλα σε ενα το οποιο και δεν μου αρεσε καθολου σαν ιδεα να παω οποτε ξερετε τι εκανα; Απλα το αφησα και ειπα στον εαυτο μου οτι δεν χρειαζεται να παω αν δεν μου αρεσει το ταδε τμημα που με περασαν αφου δεν το θελω. Ετσι λοιπον, ακολουθησα την εναλλακτικη λυση του να κανω αιτηση για να μπω σε ιδιωτικη ωστε κατα αυτον τον τροπο να σπουδασω γραφιστικη παρολο που σαν ιδεα δεν μου αρεσε. Αλλα καποια στιγμη καταλαβα πως δεν μπορω να χασω αδικα χρονο απο τη ζωη μου μη κανοντας κατι (απο σπουδες εννοω) και μενοντας σπιτι κλεισμενη σαν την Ραπουνζελ στον πυργο της καθως για'μενα θα ηταν ντροπη αυτο και ισως ενα κομματι κατωτεροτητας διοτι ετσι θα ηταν σαν να τα εχω παρατησει. Καποια αλλη στιγμη πηρα αποφαση να παψω να βλεπω την ιδεα του να παω σε ιδιωτικη ως αγγαρεια οπως την εβλεπα μεχρι δυο μηνες πριν διοτι αυτο δεν θα ειχε νοημα να εξακολουθω να το βλεπω ως αγγαρεια. Ετσι αποφασισα οτι θα το κανω για'μενα (χωρις να θελω να φανω εγωιστρια φυσικα) εφοσον ποτε δεν το εβαλα κατω. Αυτο σημαινει δηλαδη πως δε θα το κανω γιατι μου το επεβαλαν οι δικοι μου οπως προσπαθησαν να μου το επιβαλλουν δυο χρονια τωρα αλλα γιατι αποφασισα οτι θα το κανω για'μενα οπως προανεφερα. Και ετσι συνηθισα ως προς την ιδεα αυτη αλλα οταν εμαθα πως καποιοι φιλοι μου δεν περασαν εκει που ηθελαν ή δεν περασαν πουθενα καθολου και αποφασισαν και αυτοι να πανε σε ιδιωτικες, συνηθισα ακομα περισσοτερο την ιδεα αυτη αφου συμπασχουμε σε αυτο. Οποτε επαψα και να στεναχωριεμαι. Τωρα για να μην μακρυγορησω και ως προς το θεμα με την σχολη, την ημερα που ανοιξαν τα σχολεια, με πηραν τηλεφωνο (απο την σχολη)(αφου τους ειχα δωσει αριθμο τηλεφωνου οταν εκανα την αιτηση μου για να εγγραφω) και μου ειπαν οτι με δεκτηκαν (και επειτα με ενημερωσαν για καποια πραγματακια τα οποια αφορουν την ειδικοτητα μου και κατι αλλα ακομα αλλα ας κρατησουμε το βασικο οτι με δεκτηκαν). Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ευτυχισμενη εννιωσα οταν εμαθα πως με δεκτηκαν. Ειδικα εχοντας καταλαβει πως και εκει υπαρχουν παρα πολυ καλες ευκαιριες για επαγγελματικη αποκατασταση και για να μαθω ακομα περισσοτερα πραγματα απο αυτα που ηδη ξερω εγω απο μονη μου. Δεν μπορουσα να σταματησω να χαμογελαω. Ειχα καιρο να χαμογελασω αληθινα, το παραδεχομαι και αυτο το λεω διοτι ειχα κατι θεματα τα οποια δυσκολα αντιμετωπισα αλλα anyway. Παντως.... εμ.... να.... δεν ξερω αν ειναι σωστο να το πω αυτο καθως νομιζω πως θα ακουστει κακο αλλα..... ειχα σκεφτει να ερθω εδω και να το τρυψω στα μουτρα ορισμενων ατομων που μου φερθηκαν ασχημα τις προαλλες αλλα καταλαβα πως δεν αξιζει να το κανω απο τη στιγμη που εστω κατα τον τροπο του να παω σε ιδιωτικη και παλι θα εχω τη δυνατοτητα να κανω αυτο που θελω (τη γραφιστικη εννοω), οποτε δειχνω ανωτεροτητα. Επισης.... ξερω πως δεν εχει αυτο καμια σχεση με το ολο θεμα που αφορα τη σχολη αλλα..... κατωτερος για'μενα ειναι αυτος που παραιτειται ευκολα απο τους στοχους του και αφηνεται να πεθανει μεσα στις σταχτες του βαζοντας τα κατω ενω ανωτεροτητα για'μενα ειναι να νιωθεις οτι ξαναγεννιεσαι απο τις σταχτες σου οι οποιες αφεθηκαν απο την καταστροφη καποιας ασχημης καταστασης που περασες στο παρελθον, να καταλαβαινεις πως δεν θες να τα παρατας στ'αληθεια, να προσπαθεις να φανεις δυνατος και να σταθεις στα ποδια σου, να μην το βαζεις κατω ο,τι και να γινεται, οπως και να γινεται, να εισαι με ενα χαμογελο και με το κεφαλι ψηλα και να συνεχιζεις να προχωρας μπροστα. Ποσο μαλλον και να βρισκεις ενα σωρο λυσεις για να φτιαξεις τη ζωη και το μελλον σου καθως εσυ ο ιδιος εχεις τη δυναμη για την επιτευξη τους. Οποτε εγω, εδειξα ως τωρα ανωτεροτητα κατα αυτον τον τροπο. Εξαλλου, δεν εφτασα ως εκει που ημουν πριν δυο μηνες για να με δω και να με δουν και οι αλλοι να τα παρατω διοτι δεν παραιτουμαι τοσο ευκολα. Ελπιζω να σταθω ως ενα καλο παραδειγμα για τους πιο καινουργιους χρηστες που ισως διαβασουν, αν διαβασουν αυτο μου το κατεβατο. Γιατι οπως εχουν σταθει για εμενα πολλα ατομα ως παραδειγματα για συγκεκριμενα πραγματα, θελω και εγω να κανω το ιδιο. Γιατι θεωρω πως αυτο ειναι το σωστο. Οπως για παραδειγμα που θεωρω σωστο να δειξω σε κοσμο πως ειναι να εισαι δυνατος. Αυτα ειχα να πω. Καλη μας αρχη.

Αγαπητη αρχικα μπραβο για αυτο που καταφερες.Ομως να λες τα πραγματα οπως εγιναν.Κανεις δεν σε εκραξε απλα μας ζαλησες να μας λες 3 εβδομαδες για ενα σκονακι και μαλιστα χωρις να καταλαβεις το τραγικο λαθος που εκανες.Επισης δεν παραδεχθηκες οτι δεν ειχες κανει καλη προετημασια γιατι δεν μπορει να εκανες οπως μας λες καλη προετημασια και να εγραψες 5.200 μορια.Τελος δεν καταλαβαινω την ανωτεροτητα που λες?

Ξερεις οτι δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου απλα να μαθεις να παραδεχεσαι τα λαθη σου,κατι που δεν εκανες με το σκονακι.


Ευχομαι οτι καλυτερο στην ζωη σου και μονο χαρες.Η ζωη δεν ειναι μονο πανελληνιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Το αποτέλεσμα από μόνο του δε λέει κάτι για την προετοιμασία.

Αυτοί που γελούν προφανώς δε γνωρίζουν πως δεν είναι τα πράγματα πάντα όπως τα φαντάζονται. Μπορεί ένας μαθητής να έχει μη διαγνωσμένες μαθησιακές δυσκολίες ή άλλα θέματα που επηρρεάζουν τη σχολική επίδοση τους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αυτοί που γελούν προφανώς δε γνωρίζουν πως δεν είναι τα πράγματα πάντα όπως τα φαντάζονται. Μπορεί ένας μαθητής να έχει μη διαγνωσμένες μαθησιακές δυσκολίες ή άλλα θέματα που επηρρεάζουν τη σχολική επίδοση τους.

Εχεις δει τι ειχε γινει με το συγκεκριμένο μελος η οχι?
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι πάντα έτσι δυνατή και αισιόδοξη.Καλές σπουδές!

Ευχαριστω παρα πολυ. Το εκτιμω.

Αγαπητη αρχικα μπραβο για αυτο που καταφερες.Ομως να λες τα πραγματα οπως εγιναν.Κανεις δεν σε εκραξε απλα μας ζαλησες να μας λες 3 εβδομαδες για ενα σκονακι και μαλιστα χωρις να καταλαβεις το τραγικο λαθος που εκανες.Επισης δεν παραδεχθηκες οτι δεν ειχες κανει καλη προετημασια γιατι δεν μπορει να εκανες οπως μας λες καλη προετημασια και να εγραψες 5.200 μορια.Τελος δεν καταλαβαινω την ανωτεροτητα που λες?

Ξερεις οτι δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου απλα να μαθεις να παραδεχεσαι τα λαθη σου,κατι που δεν εκανες με το σκονακι.


Ευχομαι οτι καλυτερο στην ζωη σου και μονο χαρες.Η ζωη δεν ειναι μονο πανελληνιες.

1) Το λαθος μου παλεψα πολυ καιρο για να το ξεπερασω. Δεν θελω να το θυμαμαι γιατι ειναι κατι που με στιγματισε ασχημα. Ομως το ξεπερασα λογω των πραγματων που εχω συνηδητοποιησει και εχουν γινει σε'μενα τα οποια και θεωρω αρκετα μεγαλες αφορμες για να "ξεχασω" ο,τι εγινε τοτε. Επισης καταλαβαινω πως μιλουσα υπερβολικα πολυ γι'αυτο. Ισως μαλλον δεν θα'πρεπε απο την αρχη να μιλησω γι'αυτο διοτι δεν νομιζω πως θα επαιρνα ιδιαιτερη παρηγορια οπως νομιζα αρχικα οταν το ειπα. Δεν μπορουσα να το ξεπερασω στην αρχη και εννιωθα πολλες τυψεις. Γι'αυτο ειχα μιλησει υπερβολικα γιαυτο. Θα μου πεις, αλλοι δοκιμασαν να κρυβουν το βιβλιο ή το κινητο μεσα σε αδιαβροχη θηκη μεσα στο καζανι της τουαλετας και δεν θα εννιωθαν τοσες τυψεις οσο εγω στην περιπτωση που θα τους επιασαν. Εγω ισως απο την αλλη να νιωθω ενοχες για το παραμικρο διοτι παντα υπηρχαν τοξικα και δηθεν φιλικα ατομα στη ζωη μου που με εκριναν και με κατηγορουσαν ακομα και για θεματα που δεν ευθυνομουν. Τουλαχιστον αυτο υπεθεσα εγω προσφατα αλλα ειναι αλλο θεμα.

Επισης, δεν πηγαινα σε καποιο φροντηστηριο. Ειναι αληθεια αυτο. Μονη μου εκανα την προσπαθεια. Εδω βεβαια καλα καλα δυο φιλοι μου που πηγαιναν φροντηστηριο παλι ειχαν γραψει τρεις φορες πιο χειροτερα απο εμενα και ας ειχαν προετοιμαστει καλυτερα σε σχεση με εμενα. Ή ακομα και μια φιλη μου η οποια ηταν μαθητρια του 17 σαν εμενα, (δεν ξερω αν πηγαινε φροντηστηριο βεβαια) ειχε γραψει καπου στα 7000 μορια και δεν περασε πουθενα απο,τι ακουσα. Ουτε καν ιατρικη που στοχευε. Οποτε παιζει ρολο και η ψυχολογια του καθενος μας διοτι οπως και να εισαι ψυχολογικα, αυτο αποτυπωνεται στο χαρτι σου. Τουλαχιστον ξερω να πω για εμενα και για την αλλη μου φιλη οτι ειμασταν χαλια ψυχολογικα οταν ηταν να δωσουμε. Εδω επισης μια ακομα φιλη μου, που ενα φροντηστηριο δεν πηγε και εγραψε 6000 μορια ή και πιο χαμηλα, ουτε αυτη περασε πουθενα. Οποτε δεν νομιζω πως παιζει τοσο μεγαλο ρολο η προετοιμασια αλλα παιζει ρολο και η ψυχολογικη κατασταση. Για παραδειγμα οταν εδωσα για Lower, που ηταν να δωσω τα γραπτα, ειχα κακη αρχη με το listening και με ειχε παρει απο κατω. Και μεχρι να μαθω τα αποτελεσματα, ειχα τρομοκρατηθει οτι δεν θα εχω περασει διοτι ημουν με το σκεπτικο οτι εγραψα χαλια αλλα οταν πηρα τα αποτελεσματα τον Ιουλιο (που μας περασε), εμαθα οτι το περασα τελικα με PASS. Στο speaking ειχα παρει Pass διοτι ημουν ηδη καλα ψυχολογικα την ημερα που το εδινα. (Γιατι ναι εγω τα γραπτα και τα προφορικα σε ξεχωριστες μερες τα ειχα δωσει). Στο Listening ειχα παρει Low Pass, στο GVR ειχα παρει Pass (παναγια μου και χριστε μου για πως το καταφερα και πηρα pass εκει διοτι συνηθως στα ιδιαιτερα μαθηματα μια πηγαινα καλα, μια ασχημα) και στην εκθεση επειδη δεν ειχα προλαβει να την κλεισω με ενα "yours truly" για παραδειγμα ειχα παρει Borderline Fail. Που σημαινει πως αν ημουν καλυτερα ψυχολογικα και στα γραπτα θα μπορουσα να παρω σε ολα pass ή ακομα και honour. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι προσπαθησα αλλα καταφερα να το παρω. Και επειδη παρολο την ατομικη μου προετοιμασια που ειχα κανει για τις πανελληνιες, μονιμως πανικοβαλομουν, στεναχωριομουν, νευριαζα, βιαζομουν, κοντεψα να αρρωστησω απο το πολυωρο διαβασμα κτλ., και κατεληξα να ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση, θεωρω πως αυτα ευθυνονται περισσοτερο για το γεγονος οτι ειχα γραψει τοσο χαμηλα ειδικα οτι με πηρε απο κατω. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν προσπαθησα. Ο,τι και να εγινε, εκανα ο,τι μπορουσα και ας ημουν χαλια ψυχολογικα. Και το ιδιο πιστευω και για τους φιλους μου και τους συμμαθητες μου. Ανεξαρτητα για το τι εγινε και πως εγινε και πως ηρθαν τα πραγματα στον καθενα μας. Δεν γινεται εξαλλου σε ολους μας ολα τα πραγματα να ερχονται με την ακριβως ιδια καταληξη διοτι ο καθενας μας διαφορετικα βλεπει μια εμπειρια. Ολοι εχουμε διαφορετικες αδυναμιες, δυνατοτητες, ταλεντα, χαρακτηρα, προσωπικοτητα και αλλα χιλια τοσα πραγματα. Επισης, μπορει να ημουν απο αυτους που εχασαν αυτην την μαχη αλλα κερδισα τον πολεμο και ειμαι καλα με τον εαυτο μου. Και ναι, το ξερω πλεον οτι οι πανελληνιες δεν ειναι η ζωη η δικη μου ή του καθενα γενικα. Δεν καθοριζει και τιποτα σπουδαιο. Το μονο που καθοριζει ειναι απλα ενα αβεβαιο μελλον για ολους και οποιος καταφερει να κερδισει αυτη τη μαχη, ειναι οπου τυχει η μπιλια ωστε να βεβαιωθει το μελλον του μεσω αυτης της επωδυνης και αδικης διαδικασιας. Ενω οσοι χανουμε, βρισκουμε εναλλακτικες λυσεις ωστε να κερδισουμε τον πολεμο. Παντως για την ανωτεροτητα που λεω εννοω με λιγα λογια οτι δειχνεις ανωτεροτητα με το να μην τα βαζεις κατω, ο,τι και αν εχει συμβει, οπως και να εχει συμβει και να συνεχιζεις να στεκεσαι στα ποδια σου ψαχνοντας λυσεις για πως θα βρεις τον δρομο σου. Αυτο αποδυκνυει το ποσο δυνατος ψυχικα εισαι.

2) Νταξει παλι καλα που δεν εχεις κατι μαζι μου. Εξηγησα βεβαια πιο πανω το γιατι το καταλαβαινω αυτο που ειπες. ^^"

3) Ευχαριστω παρα πολυ το εκτιμω. Ειναι καιρος λοιπον να "λαμψω" και εγω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ή αλλιώς, εκεί που μας χρωστάγανε μάς πήραν και το βόδι!:loltooth:

Δεν είχες ιδέα για το τί θα αντιμετωπίσεις στις πανελλήνιες, τί και αν διάβασες το ξέρεις μόνο εσύ, χρησιμοποίησες σκονάκι μη σεβόμενη όλα τα παιδιά που έκαναν τον κόπο να διαβάσουν, θύμωσες με την διευθύντρια που τόλμησε να σου μηδενίσει το γραπτό, θύμωσες με όλους εδώ που σού έλεγαν οτι αυτό που έκανες ήταν λάθος, και θα ερχόσουν να μας τρίψεις στη μούρη τη φοβερή επιτυχία να σε δεχτούν σε μια σχολή στην οποία θα πληρώσεις (υπήρχε δηλαδή πιθανότητα να ΜΗ σε δεχτούν; ) αλλά επειδή μωρέ μωρέ είσαι πολύ ανώτερη, είπες να δείξεις εγκράτεια και έλεος και να μας φερθείς με καλοσύνη. Είσαι ψυχοπονιάρα, δεν μπορώ να πω.:/:

Παρ' όλα αυτά σού εύχομαι ό,τι καλύτερο.:thumbup:
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Το κακό είναι πως έχουμε ένα σύστημα που δεν επιβραβεύει τις δεξιότητες των μαθητών παρά μόνο την παπαγαλία . Ο αδύναμος στην αποστίθηση μαθητής αισθάνεται άχρηστος και προσπαθεί να χρησιμοποιήσει άλλα μέσα για να πετύχει. Δε σημαίνει πως επειδή δεν έγραψες καλά θα είσαι σε χειρότερη μοίρα από κάποιον καλό μαθητή. Μπορεί σε 10 χρόνια να είσαι εσύ με μια καλή δουλειά και ο άλλος να ψάχνει στον οαεδ μήπως βρει κάνα voucher. Σημασία δεν έχουν τα λάθη του παρελθόντος αλλά το μέλλον. ...

Επίσης πόσα άτομα έκαναν σκονάκι και σε σχολές και ακόμα χειρότερα και έχουν πολύ πιο επιτυχημένη καριέρα από άλλους που πηγαίναμε με τίμιο τρόπο. Οπότε όλα σχετικά είναι στη ζωή.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το κακό είναι πως έχουμε ένα σύστημα που δεν επιβραβεύει τις δεξιότητες των μαθητών παρά μόνο την παπαγαλία . Ο αδύναμος στην αποστίθηση μαθητής αισθάνεται άχρηστος και προσπαθεί να χρησιμοποιήσει άλλα μέσα για να πετύχει. Δε σημαίνει πως επειδή δεν έγραψες καλά θα είσαι σε χειρότερη μοίρα από κάποιον καλό μαθητή. Μπορεί σε 10 χρόνια να είσαι εσύ με μια καλή δουλειά και ο άλλος να ψάχνει στον οαεδ μήπως βρει κάνα voucher. Σημασία δεν έχουν τα λάθη του παρελθόντος αλλά το μέλλον. ...


Όταν κανείς σκονάκι και δεν παραδέχεσαι το λάθος που έκανες και λες ότι έκαναν και άλλοι αυτό το λάθος,κάτι δεν πάει καλά.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Σίγουρα το να κάνεις σκονάκι δεν είναι σωστό και το ξέρει και το ίδιο το άτομο άλλο αν δεν το παραδέχεται . Όμως έχω δει από τη σχολή μου τα άτομα που έκαναν τέτοιου τύπου λαμογιές πήγαν μπροστά σε σχέση με άλλους που δεν τις κάναμε. Η μία έκανε όσες φορές μπορούσε να κάνει σκονάκι ,τέλειωσε τη σχολή με καλύτερο βαθμό, έκανε μάστερ με τον συγγενή της να της τα κάνει και τώρα κάνει διδακτορικό. Δύο άλλα άτομα που περνούσαν με λαμογιές (το ένα τέλειωσε μεταπτυχιακό έτσι) βρήκαν εξαιρετικές δουλειές στο εξωτερικό. Και γενικά όσα άτομα έκαναν τα σκονάκια τους για κάποιο περίεργο λόγο διέπρεψαν .
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Όχι αλλά πρέπει να γνωρίζουμε πως δε ζούμε σε μία κοινωνία αγγέλων. Ο κόσμος έξω είναι κακός. Και κακά τα ψέματα δε μετράνε τα πτυχία πολλές φορές αλλά οι διασυνδέσεις. Άτομα που έβγαλαν πτυχία και μεταπτυχιακά δουλεύουν για βασικό μισθό 9ωρα και βλέπεις άτομα χωρίς κανένα προσόν να μπαίνουν από την πίσω πόρτα στο δημόσιο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Σίγουρα το να κάνεις σκονάκι δεν είναι σωστό και το ξέρει και το ίδιο το άτομο άλλο αν δεν το παραδέχεται . Όμως έχω δει από τη σχολή μου τα άτομα που έκαναν τέτοιου τύπου λαμογιές πήγαν μπροστά σε σχέση με άλλους που δεν τις κάναμε. Η μία έκανε όσες φορές μπορούσε να κάνει σκονάκι ,τέλειωσε τη σχολή με καλύτερο βαθμό, έκανε μάστερ με τον συγγενή της να της τα κάνει και τώρα κάνει διδακτορικό. Δύο άλλα άτομα που περνούσαν με λαμογιές (το ένα τέλειωσε μεταπτυχιακό έτσι) βρήκαν εξαιρετικές δουλειές στο εξωτερικό. Και γενικά όσα άτομα έκαναν τα σκονάκια τους για κάποιο περίεργο λόγο διέπρεψαν .


Άρα μας λες να κάνουμε σκονάκι;Το ότι κάποιο παιδί που προσπάθησε θα μπορούσε να χάσει την θέση του από ένα άτομο που έκανε σκονάκι δεν σε ενδιαφέρει;Η λογική του Ελλαδιστάν σπάει ρεκόρ.

 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Επίσης η αλήθεια είναι πως όταν βλέπεις άτομα που "έκλεβαν" να διαπρέπουν επαγγελματικά προβληματίζεσαι. Τι ανταμείβει τελικά η κοινωνία;

Δε λέω αυτό . Λέω πως δε θα σταυρώσουμε κάποιον για ένα λάθος. Επίσης το λάθος δεν είναι αποκλειστικά του κάθε παιδιού αλλά της κοινωνίας που χαραμίζει τα καλύτερα χρόνια των παιδιών με σκοπό την παπαγαλία. Πάντα η κοινωνία επαινεί αυτόν που έγραψε 19 και 20 όμως ποτέ δεν έγιναν ρεπορταζ για το τι απέγιναν όλοι αυτοί οι αριστούχοι μετά από χρόνια.

Το χειρότερο βέβαια είναι κάποιοι που κουνούν το δάχτυλο ενώ δεν είναι αναμάρτητοι. Αυτό το θεωρώ το χειρότερο από όλα. Να έχει κάνει δηλαδή λαμογιές αλλά να κάνει κήρυγμα στους άλλους για τα λάθη τους. Το έχω παρατηρήσει και αυτό.

Έπειτα για το σκονάκι τιμωρήθηκε. Τέλειωσε το θέμα εκεί. Ανήκει στο παρελθόν. Πλέον έχει μια νέα πρόκληση και μαι ευκαιρία για μια καλύτερη ζωή.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Επίσης η αλήθεια είναι πως όταν βλέπεις άτομα που "έκλεβαν" να διαπρέπουν επαγγελματικά προβληματίζεσαι. Τι ανταμείβει τελικά η κοινωνία;

Δε λέω αυτό . Λέω πως δε θα σταυρώσουμε κάποιον για ένα λάθος. Επίσης το λάθος δεν είναι αποκλειστικά του κάθε παιδιού αλλά της κοινωνίας που χαραμίζει τα καλύτερα χρόνια των παιδιών με σκοπό την παπαγαλία. Πάντα η κοινωνία επαινεί αυτόν που έγραψε 19 και 20 όμως ποτέ δεν έγιναν ρεπορταζ για το τι απέγιναν όλοι αυτοί οι αριστούχοι μετά από χρόνια.

Το χειρότερο βέβαια είναι κάποιοι που κουνούν το δάχτυλο ενώ δεν είναι αναμάρτητοι. Αυτό το θεωρώ το χειρότερο από όλα. Να έχει κάνει δηλαδή λαμογιές αλλά να κάνει κήρυγμα στους άλλους για τα λάθη τους. Το έχω παρατηρήσει και αυτό.

Έπειτα για το σκονάκι τιμωρήθηκε. Τέλειωσε το θέμα εκεί. Ανήκει στο παρελθόν. Πλέον έχει μια νέα πρόκληση και μαι ευκαιρία για μια καλύτερη ζωή.


Δεν τα ακούω αυτά.Ξερεις σε όλες τι κοινωνίες πάντα οι καλοί επιβραβεύονται.



Edit!Προσωπικά δεν έχω κάνει σκονάκι.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Σημασία έχει το μέλλον. Τώρα το έκανε το λάθος και δε θα το ξανακάνει. Αυτό που δε μπορώ είναι να κατακρίνουμε. Πλήρωσε για το λάθος που έκανε. Δε χρειάζεται έξτρα τιμωρία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι κατάλαβε τίποτα.Αν καταλάβαινε δεν θα συνέχιζε να λέει για το σκονάκι ούτε να κατακρίνει τους άλλους και όχι τον εαυτό της.Επισης δεν κατάλαβα για ποια ανωτερότητα μιλάει;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι λοιπον, ακολουθησα την εναλλακτικη λυση του να κανω αιτηση για να μπω σε ιδιωτικη ωστε κατα αυτον τον τροπο να σπουδασω γραφιστικη
την ημερα που ανοιξαν τα σχολεια, με πηραν τηλεφωνο (απο την σχολη)(αφου τους ειχα δωσει αριθμο τηλεφωνου οταν εκανα την αιτηση μου για να εγγραφω) και μου ειπαν οτι με δεκτηκαν (και επειτα με ενημερωσαν για καποια πραγματακια τα οποια αφορουν την ειδικοτητα μου και κατι αλλα ακομα αλλα ας κρατησουμε το βασικο οτι με δεκτηκαν).
Αρχικά να σου πω ότι χαίρομαι που θα κάνεις κάτι που σου αρέσει και σε κάνει χαρούμενη! Δευτερευόντως να σε προσγειώσω λίγο λέγοντάς σου ότι δεν υπήρχε περίπτωση να θέλεις να γραφτείς σε ιδιωτικό ΙΕΚ και να μην σε πάρουν! Πήραν όσους έκαναν αίτηση οικειοθελώς και όσους είχαν τις αμφιβολίες τους αλλά κατάφεραν να πείσουν με μεγάλα λόγια και υποσχέσεις για αμφίβολη μελλοντική αποκατάσταση. Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις για να συνεχίσουν να υφίστανται προσπαθούν με κάθε τρόπο να προσελκύσουν πελάτες και όχι να τους απορρίψουν!
΄Οπως και να έχει εγώ σου εύχομαι το καλύτερο!
Αλήθεια σε ποιο τμήμα μπήκες μέσω των πανελλαδικών;
Σίγουρα το να κάνεις σκονάκι δεν είναι σωστό και το ξέρει και το ίδιο το άτομο άλλο αν δεν το παραδέχεται . Όμως έχω δει από τη σχολή μου τα άτομα που έκαναν τέτοιου τύπου λαμογιές πήγαν μπροστά σε σχέση με άλλους που δεν τις κάναμε. Η μία έκανε όσες φορές μπορούσε να κάνει σκονάκι ,τέλειωσε τη σχολή με καλύτερο βαθμό, έκανε μάστερ με τον συγγενή της να της τα κάνει και τώρα κάνει διδακτορικό. Δύο άλλα άτομα που περνούσαν με λαμογιές (το ένα τέλειωσε μεταπτυχιακό έτσι) βρήκαν εξαιρετικές δουλειές στο εξωτερικό. Και γενικά όσα άτομα έκαναν τα σκονάκια τους για κάποιο περίεργο λόγο διέπρεψαν .

Ας σκεφτούμε λίγο το εξής:΄Εχουμε μία απόφοιτη που πήρε πτυχίο αντιγράφοντας στα μαθήματα, έκανε μεταπτυχιακό κάνοντάς της τις εργασίες κάποιος συγγενής της και τώρα κάνει διδακτορικό πιθανότατα πληρώνοντας κάποιον να κάνει την έρευνα, τη διατριβή κτλ στην ουσία δηλ να κάνει το διδακτορικό κάποιος άλλος αντί γι αυτήν (όσο αυτό είναι δυνατόν). Πες ότι όλα αυτά γίνονται και παίρνει όλους αυτούς τους τίτλους ξέροντας μάξιμουμ τα μισά από αυτά που θα έπρεπε να ξέρει. Πιστεύεις ότι αν βρει μια δουλειά για την οποία απαιτούνται οι γνώσεις από τα προσόντα που παρουσίασε, θα μπορέσει να ανταποκριθεί; Εγώ σου λέω ότι με το που θα μπει σε μια ομάδα ανθρώπων με τα ίδια προσόντα, θα διαπιστωθεί άμεσα η ανεπάρκειά της και θα πάρει πόδι!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αρχικά να σου πω ότι χαίρομαι που θα κάνεις κάτι που σου αρέσει και σε κάνει χαρούμενη! Δευτερευόντως να σε προσγειώσω λίγο λέγοντάς σου ότι δεν υπήρχε περίπτωση να θέλεις να γραφτείς σε ιδιωτικό ΙΕΚ και να μην σε πάρουν! Πήραν όσους έκαναν αίτηση οικειοθελώς και όσους είχαν τις αμφιβολίες τους αλλά κατάφεραν να πείσουν με μεγάλα λόγια και υποσχέσεις για αμφίβολη μελλοντική αποκατάσταση. Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις για να συνεχίσουν να υφίστανται προσπαθούν με κάθε τρόπο να προσελκύσουν πελάτες και όχι να τους απορρίψουν!
΄Οπως και να έχει εγώ σου εύχομαι το καλύτερο!
Αλήθεια σε ποιο τμήμα μπήκες μέσω των πανελλαδικών;


Ας σκεφτούμε λίγο το εξής:΄Εχουμε μία απόφοιτη που πήρε πτυχίο αντιγράφοντας στα μαθήματα, έκανε μεταπτυχιακό κάνοντάς της τις εργασίες κάποιος συγγενής της και τώρα κάνει διδακτορικό πιθανότατα πληρώνοντας κάποιον να κάνει την έρευνα, τη διατριβή κτλ στην ουσία δηλ να κάνει το διδακτορικό κάποιος άλλος αντί γι αυτήν (όσο αυτό είναι δυνατόν). Πες ότι όλα αυτά γίνονται και παίρνει όλους αυτούς τους τίτλους ξέροντας μάξιμουμ τα μισά από αυτά που θα έπρεπε να ξέρει. Πιστεύεις ότι αν βρει μια δουλειά για την οποία απαιτούνται οι γνώσεις από τα προσόντα που παρουσίασε, θα μπορέσει να ανταποκριθεί; Εγώ σου λέω ότι με το που θα μπει σε μια ομάδα ανθρώπων με τα ίδια προσόντα, θα διαπιστωθεί άμεσα η ανεπάρκειά της και θα πάρει πόδι!


H άλλη μας το έπαιξε καλά το παιχνίδι με τη ΝΑΣΑ. Aρκετά ΝΑΣΙάρα...:P Η Τάτι και η Ζήνα έκαναν εκπομπές.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Άρα μας λες να κάνουμε σκονάκι;Το ότι κάποιο παιδί που προσπάθησε θα μπορούσε να χάσει την θέση του από ένα άτομο που έκανε σκονάκι δεν σε ενδιαφέρει;Η λογική του Ελλαδιστάν σπάει ρεκόρ.


Για να σε προσγειωσω πάντως Φώτη στην σχολή θα δεις ΠΑΡΑ πολλά σκονακια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top