Βρήκα τον δρόμο μου

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αγαπητή qweasd,

Βρίσκω σχεδόν συγκινητική την καλοπροαίρετη προσέγγισήσου στην συγκεκριμένηπερίπτωση. Ανάλογη στάση είχα και εγώ στις αρχές, παρά την ακαριαία "διάγνωση" κάποιων ό,τι επρόκειτο για τρολ.

Εγώ θεωρώ ότι πρόκειται για άτομο πραγματικό, όχι τρολ. Γιατί υπάρχουν αναρτήσεις της σε άλλα θέματα από το 2016 και το 2018 που συνάδουν απόλυτα με τον τρόπο γραφής της αλλά και με το περιεχόμενο των λεγομένων της.

Ωστόσο είναι βέβαιο πως είναι πάρα πολύ μπερδεμένη και πως -για αδιευκρίνιστο λόγο- μας μεταφέρει ψευδή δεδομένα και ανυπόστατες πληροφορίες. Για παράδειγμα, το ότι ήξερε το βαθμό των ιταλικών αλλά τον απέκρυψε για λόγους έμφασης. Όπως επίσης και η τραβηγμένη από τα μαλλιά ιστορία για το πώς εντοπίστηκε το σκονάκι της.

Συμπερασματικά , σεβαστή η οποία ιδιάζουσα πνευματική ή συναισθηματική κατάστασή της, ωστόσο δεν αναιρεί το γεγονός ότι μας έχει παρουσιάσει μια διάτρητη ιστορία και, ως εκ τούτου, είναι δύσκολο να την συμπονεσουμε και να την ενθαρρύνουμε


Edit: Surprise surprise


Αν ευσταθούν οι βαθμοί της όπως μας τους έδωσε, τότε δεν βγαίνει καν το σύνολο που ισχυρίζεται ότι συγκέντρωσε.
Βγαίνει 5.345 στο 1ο πεδίο και 5.401 στο τρίτο. (Χωρίς τα ειδικα μαθήματα)

Φιλτάτη,
σε ευχαριστώ κατ' αρχάς για τα ευγενικά σου λόγια. Καταλαβαίνω απόλυτα τη στάση σου. Αν δεν απατώμαι μάλιστα ήταν ορισμένες αναρτήσεις της Debby που σου έδωσαν την αφορμή να εγγραφείς στο παρόν φόρουμ. Ωστόσο υποψιάζομαι ότι οι ανακρίβειες και οι ασάφειες ή τα "κενά" σε αυτές τις αναρτήσεις δεν υποκρύπτουν ψεύδη ως προς τα βασικά γεγονότα. Δηλαδή πραγματικά πιστεύω ότι η κοπέλα έκανε σκονάκι και συνελήφθη. Ενδέχεται όμως να αλλοιώνει κάπως τα δευτερεύοντα στοιχεία των γεγονότων για λόγους εντυπωσιασμού (με την έννοια της πρόκλησης εντύπωσης και όχι του θαυμασμού) ή για να δικαιολογήσει τις πράξεις της και να υπερασπιστεί τον εαυτό της "τραγικοποιώντας" καταστάσεις. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι ψεύδεται εξαρχής και δεν εξετάσθηκε καν στο μάθημα των ιταλικών, αυτό που βλέπω εγώ είναι μια κοπέλα απεγνωσμένη που πασχίζει να περισώσει κάπως την αξιοπρέπειά της ενώπιον μας. Γιατί προφανώς είναι τιμητικότερο να πει έστω ότι έδωσε ειδικό μάθημα και πέτυχε σε μια χαμηλόβαθμη σχολή (χωρίς να θέλω επ'ουδενί να μειώσω την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ιταλική φιλολογία), παρά να παραδεχθεί ότι δεν πέρασε πουθενά. Εν πάσει περιπτώσει όμως αν επικαλείται αναληθή γεγονότα τότε είναι που πρέπει ακόμα περισσότερο να τη συμπονεσουμε ώστε να καταλάβει η ίδια ότι ναι μεν έχει εκτεθεί στην κοινωνική κριτική γράφοντας στο φόρουμ, ωστόσο δεν χρειάζεται να ωραιοποιεί καταστάσεις για να γίνει αποδεκτή.
Επαναλαμβάνω ότι δεν νομίζω πως ψεύδεται για τα βασικά όμως ακόμα και αν το έκανε αυτό υποκρύπτει άλλες "αδυναμίες" ψυχολογικού χαρακτήρα που σε καμία περίπτωση δεν αντιμετωπίζονται με την ανηλεή και επαναλαμβανόμενη κατάκριση. Δεν λέω ότι αυτό κάνεις εσύ, μην παρεξηγηθούμε, ούτε υπαινίσσομαι πως έχω κάποια επιστημονική γνώση περί ψυχολογίας για να αποφανθώ επί του ζητήματος ως αυθεντία. Μολαταύτα, αρέσκομαι εντελώς ερασιτεχνικά και εμπειρικά να προσπαθώ να διακρίνω τη βαθύτερη ψυχολογική κατάσταση του πομπού, όπως αυτή αντικατοπτρίζεται στην έκφρασή του. Πιστεύω λοιπόν ότι αυτή ακριβώς η σύγχυση την οποία και εσύ διαπιστώνεις στα μηνύματα της Debby επιτάσσει λεπτούς χειρισμούς του ζητήματος και πρώτα από όλα τη συμπάθεια και την υποστήριξή μας ώστε η κοπέλα να ανακτήσει τη χαμένη της αυτοπεποίθηση.
Φιλικά.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Συνεχιζω να βλεπω ενα λογικο κενο σε αυτο. Καταρχας οταν ειχαν βγει τα αποτελεσματα δεν θα αγχωνοσουν μιας και ηξερες οτι ειχες πιασει ιταλικη φιλολογια. Επισης μου κανει φοβερη εντυπωση γνωση ιταλικων σε επιπεδο ετσι ωστε να γραψεις ενα 13 σε μια γλωσσα ευκολη μεν αλλα δυσευρετη δε στην επαρχια. Συγγνωμη αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι με τετοιο αγχος που ειχες και φανταζομαι χωρις να κανεις συγκεκριμενη προετοιμασια για τα ιταλικα των πανελληνιων εγραψες 13 ενω η εκθεση σου στα ελληνικα ηταν κατω απο την βαση και θυμαμαι και τον λογο σου που ηταν τρομερα συγκεχυμενος. Δηλαδη πως εγραψες εκθεση 200 λεξεις στα ιταλικα ρε κοπελα μου? Αντε να δεχομουν οτι ηξερες γαλλικα και περασες γαλλικη φιλολογια αλλα το ιταλικη που πανε πολυ συγκεκριμενα ατομα μου φαινεται τρομερα out of the blue για σενα. Πραγματικα δεν ξερω αν λες αληθεια ή ψεματα αν και μπορω να φανταστω ωστοσο δεν καταλαβαινω τι θες να πετυχεις με αυτο.
Για να λέμε την αλήθεια το να μπεις Ιταλική/Γαλλική κτλ είναι αρκετά εύκολο (Ιταλική μάλιστα ακόμα πιο εύκολο από την Γαλλική, πίστεψέ με), το να βγεις είναι το δύσκολο. Οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν όντως είχε περάσει εκεί, ήξερα στην σχολή μου (Γαλλική) φοιτήτριες που μπήκαν με Α1-Α2 και δεν ήξεραν ούτε την ώρα. Κουτσά στραβά, με λίγη τύχη στις ερωτήσεις επιλογής του κειμένου και 5 βασικές τυποποιημένες προτάσεις στο γράμμα... τσουπ μπήκες και το πιο πιθανόν να βγεις σε 10 χρόνια με αυτές τις γνώσεις. Το θέμα είναι ότι εδώ μάλλον δεν στέκει κάτι τέτοιο γιατί σε παλιότερη ανάρτηση της είχε ανεβάσει φωτογραφία με το μηχανογραφικό της και δεν υπήρχε πουθενά η Ιταλική όπως επίσης και η ίδια δεν την είχε αναφέρει πουθενά ενώ για άλλες σχολές είχε γράψει εκθέσεις ολόκληρες. Εδώ μπάζει, όχι στο 13 που λέει ότι έγραψε.
https://www.ischool.gr/showpost.php?p=4473069&postcount=234
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Για να λέμε την αλήθεια το να μπεις Ιταλική/Γαλλική κτλ είναι αρκετά εύκολο (Ιταλική μάλιστα ακόμα πιο εύκολο από την Γαλλική, πίστεψέ με), το να βγεις είναι το δύσκολο. Οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν όντως είχε περάσει εκεί, ήξερα στην σχολή μου (Γαλλική) φοιτήτριες που μπήκαν με Α1-Α2 και δεν ήξεραν ούτε την ώρα. Κουτσά στραβά, με λίγη τύχη στις ερωτήσεις επιλογής του κειμένου και 5 βασικές τυποποιημένες προτάσεις στο γράμμα... τσουπ μπήκες και το πιο πιθανόν να βγεις σε 10 χρόνια με αυτές τις γνώσεις. Το θέμα είναι ότι εδώ μάλλον δεν στέκει κάτι τέτοιο γιατί σε παλιότερη ανάρτηση της είχε ανεβάσει φωτογραφία με το μηχανογραφικό της και δεν υπήρχε πουθενά η Ιταλική όπως επίσης και η ίδια δεν την είχε αναφέρει πουθενά ενώ για άλλες σχολές είχε γράψει εκθέσεις ολόκληρες. Εδώ μπάζει, όχι στο 13 που λέει ότι έγραψε.
https://www.ischool.gr/showpost.php?p=4473069&postcount=234

Ναι έχεις δικιο. Είμαι πολύ low life που έκατσα να ψάξω το μήνυμα με το μηχανογραφικό; Btw αν και δνε ξέρω ακριβώς την δομή των εξετάσεων στις ξένες γλώσσες στις πανελλήνιες φαντάζομαι ότι όπως και στα αγγλικά είναι ενός επιπέδου τύπου B1 με B2 άρα είναι δυνατόν να περάσεις με γνώσεις A1;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Για να λέμε την αλήθεια το να μπεις Ιταλική/Γαλλική κτλ είναι αρκετά εύκολο (Ιταλική μάλιστα ακόμα πιο εύκολο από την Γαλλική, πίστεψέ με), το να βγεις είναι το δύσκολο. Οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν όντως είχε περάσει εκεί, ήξερα στην σχολή μου (Γαλλική) φοιτήτριες που μπήκαν με Α1-Α2 και δεν ήξεραν ούτε την ώρα. Κουτσά στραβά, με λίγη τύχη στις ερωτήσεις επιλογής του κειμένου και 5 βασικές τυποποιημένες προτάσεις στο γράμμα... τσουπ μπήκες και το πιο πιθανόν να βγεις σε 10 χρόνια με αυτές τις γνώσεις. Το θέμα είναι ότι εδώ μάλλον δεν στέκει κάτι τέτοιο γιατί σε παλιότερη ανάρτηση της είχε ανεβάσει φωτογραφία με το μηχανογραφικό της και δεν υπήρχε πουθενά η Ιταλική όπως επίσης και η ίδια δεν την είχε αναφέρει πουθενά ενώ για άλλες σχολές είχε γράψει εκθέσεις ολόκληρες. Εδώ μπάζει, όχι στο 13 που λέει ότι έγραψε.
https://www.ischool.gr/showpost.php?p=4473069&postcount=234]


Για ποιον λόγο να πει ψέματα ότι πέρασε; Δεν είναι ντροπή το να μην περάσεις στις πανελλήνιες.

Στην περίπτωση της Debby, ο λόγος είναι ξεκάθαρος, λόγω κουτοπονηριάς και ανάγκης για προσοχή....
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Ναι έχεις δικιο. Είμαι πολύ low life που έκατσα να ψάξω το μήνυμα με το μηχανογραφικό; Btw αν και δνε ξέρω ακριβώς την δομή των εξετάσεων στις ξένες γλώσσες στις πανελλήνιες φαντάζομαι ότι όπως και στα αγγλικά είναι ενός επιπέδου τύπου B1 με B2 άρα είναι δυνατόν να περάσεις με γνώσεις A1;
Μα και εγώ για να το δείτε πόσταρα το λινκ :P

Υπότιθεται πως σε αυτές τις σχολές μπαίνεις το λιγότερο με ένα επίπεδο Β1-Β2 και έτσι σε αντιμετωπίζουν και οι καθηγητές αλλά αυτό σε πρακτικό επίπεδο ποτέ δεν ισχύει γιατί στις πανελλήνιες βάζουν θέματα τύπου ΚΠΓ(κρατικό). Με Α1+ - Α2 (η διαφορά είναι μικρή) τότε μπορείς να γράψεις ένα 10 γιατί πολλά από αυτά είναι και τυποποιημένα (όπως είναι και όταν πας να δώσεις για ένα πιστοποιητικό όπου σου μαθαίνουν προτάσεις για να ανοίγεις-κλείνεις γράμματα κτλ). Τώρα δεν νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να γράψεις πχ ένα γράμμα σε έναν ξένο φίλο σου όπου του λες πως πέρασες το καλοκαίρι. Ξέρω σημερινούς φοιτητές της Γαλλικής που μπήκαν μόνο με τις γνώσεις των γαλλικών του γυμνασίου (δηλαδή με το ζόρι Α1+). Απλά όπως σου είπα δεν επαρκούν εκ των πραγμάτων για να επιβιώσεις μέσα στην σχολή όπου μιλάμε για ακαδημαϊκό επίπεδο Γ2+ όσο περνάνε τα εξάμηνα. Δυστυχώς έτσι γίνεται γιατί αλλιώς αν ψάχνανε όντως Β2 επίπεδο θα περνούσαν οι μισοί από τους ήδη λίγους φοιτητές και αυτές οι σχολές θα ερημώνανε.

Για τα αγγλικά έχω ακούσει ότι είναι πιο δύσκολα και θέλει όντως Β2 να γράψεις αλλά φυσικά και πάλι δεν επαρκεί.

Για ποιον λόγο να πει ψέματα ότι πέρασε; Δεν είναι ντροπή το να μην περάσεις στις πανελλήνιες.

Στην περίπτωση της Debby, ο λόγος είναι ξεκάθαρος, λόγω κουτοπονηριάς και ανάγκης για προσοχή....
Τι να πω, υπάρχουν πολλοί λόγοι... ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Όντως δεν είναι ντροπή αλλά δυστυχώς ποτέ δεν ξέρεις πω το βιώνει ο καθένας (παίζει ρόλο και το περιβάλλον του).
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Επίσης, το όλο αφήγημα μπάζει από την επιλογή των ιταλικών εν γένει.

Τα ιταλικά εξετάστηκαν στις 2 Ιουλίου άρα μετά την ημερομηνία που ισχυρίστηκε ότι είχε ήδη οριστικοποιησει το μηχανογραφικό.

Επίσης, υπήρχαν 2 εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Όπως περιέγραψε τις συνθήκες στην οικογένειά της, μου φαίνεται δύσκολο να ταξίδεψε. Και δεν το λέω για κακό, κι εγώ που είχα δηλώσει γερμανικά, τελικά δεν πήγα καν στη Θεσσαλονίκη να δώσω λόγω της πρακτικής δυσκολίας.

Αλήθεια δεν ξέρω γιατί το έκανε όλο αυτό. Εμένα με λυπεί που γέμισε με ανακρίβειες ένα φόρουμ στο οποίο πολλοί (και κυρίως μη εγγεγραμμένα μέλη) βασίζονται για την πληροφόρηση τους
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,985 μηνύματα.
Επίσης, το όλο αφήγημα μπάζει από την επιλογή των ιταλικών εν γένει.

Τα ιταλικά εξετάστηκαν στις 2 Ιουλίου άρα μετά την ημερομηνία που ισχυρίστηκε ότι είχε ήδη οριστικοποιησει το μηχανογραφικό.

Επίσης, υπήρχαν 2 εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Όπως περιέγραψε τις συνθήκες στην οικογένειά της, μου φαίνεται δύσκολο να ταξίδεψε. Και δεν το λέω για κακό, κι εγώ που είχα δηλώσει γερμανικά, τελικά δεν πήγα καν στη Θεσσαλονίκη να δώσω λόγω της πρακτικής δυσκολίας.

Αλήθεια δεν ξέρω γιατί το έκανε όλο αυτό. Εμένα με λυπεί που γέμισε με ανακρίβειες ένα φόρουμ στο οποίο πολλοί (και κυρίως μη εγγεγραμμένα μέλη) βασίζονται για την πληροφόρηση τους


Όντως κάτι δεν κολλάει με το μηχανογραφικό και τα Ιταλικά.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Sherlock Holmes γίνατε όλοι! Είτε είπε ψέμματα είτε όχι, μην την βασανίζετε περισσότερο. Και μόνο το ότι μπήκε στην διαδικασία να δικαιολογηθεί σε αγνώστους για τις πανελλαδικές και να πει (πιθανώς) ψέμματα δείχνει τι βάρος κουβαλάει μέσα της.
Οπότε Debby, καλή σταδιοδρομία σε ό,τι κάνεις :flowers:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Sherlock Holmes γίνατε όλοι! Είτε είπε ψέμματα είτε όχι, μην την βασανίζετε περισσότερο. Και μόνο το ότι μπήκε στην διαδικασία να δικαιολογηθεί σε αγνώστους για τις πανελλαδικές και να πει (πιθανώς) ψέμματα δείχνει τι βάρος κουβαλάει μέσα της.
Οπότε Debby, καλή σταδιοδρομία σε ό,τι κάνεις :flowers:
Οπότε εσένα δε σε ενοχλεί οτι τα μέλη εδώ έφαγαν ώρες από τη ζωή τους για να απαντήσουν σε ένα μέλος που λέει ψέματα; Αυτός ο χρόνος και οι συμβουλές θα μπορούσαν να είχαν ξοδευτεί ενδεχομένως σε άλλο μέλος που θα τα είχε πραγματική ανάγκη. Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε τα συναισθήματα του καθενός, αλλά είναι τουλάχιστον αγενές να απασχολείς μια ολόκληρη κοινότητα δημιουργώντας ιστορίες από το μυαλό σου.
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Οπότε εσένα δε σε ενοχλεί οτι τα μέλη εδώ έφαγαν ώρες από τη ζωή τους για να απαντήσουν σε ένα μέλος που λέει ψέματα; Αυτός ο χρόνος και οι συμβουλές θα μπορούσαν να είχαν ξοδευτεί ενδεχομένως σε άλλο μέλος που θα τα είχε πραγματική ανάγκη. Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε τα συναισθήματα του καθενός, αλλά είναι τουλάχιστον αγενές να απασχολείς μια ολόκληρη κοινότητα δημιουργώντας ιστορίες από το μυαλό σου.

Ψεματα είπε μόνο για την εισαγωγή της στην τριτοβάθμια (trust me I know). Πάνω σε αυτό δεν ζήτησε καμία βοήθεια, καμία συμβουλή, καμία γνώμη.
Όλα τα υπόλοιπα δεν ήταν προϊόντα μυθοπλασίας. Τουλάχιστον έτσι φαίνεται
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οπότε εσένα δε σε ενοχλεί οτι τα μέλη εδώ έφαγαν ώρες από τη ζωή τους για να απαντήσουν σε ένα μέλος που λέει ψέματα; Αυτός ο χρόνος και οι συμβουλές θα μπορούσαν να είχαν ξοδευτεί ενδεχομένως σε άλλο μέλος που θα τα είχε πραγματική ανάγκη. Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε τα συναισθήματα του καθενός, αλλά είναι τουλάχιστον αγενές να απασχολείς μια ολόκληρη κοινότητα δημιουργώντας ιστορίες από το μυαλό σου.


Αυτό το επιχείρημα δεν ευσταθεί. Δεν σας υποχρέωσε κανείς να ασχοληθείτε μαζί της και να της απαντήσετε σοβαρά. Σε φόρουμ είμαστε, τα παλιά μέλη γνωριζόμαστε μεταξύ μας αλλά κανείς δεν εγγυάται πως τα καινούργια μέλη δεν είναι τρολλ ή απλώς ψεύτες. Πάντα υπάρχει αυτό το ρίσκο.
Και όχι, δεν είναι αγενές που μας απασχόλησε. Θλιβερό για την ίδια είναι.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οπότε εσένα δε σε ενοχλεί οτι τα μέλη εδώ έφαγαν ώρες από τη ζωή τους για να απαντήσουν σε ένα μέλος που λέει ψέματα; Αυτός ο χρόνος και οι συμβουλές θα μπορούσαν να είχαν ξοδευτεί ενδεχομένως σε άλλο μέλος που θα τα είχε πραγματική ανάγκη. Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε τα συναισθήματα του καθενός, αλλά είναι τουλάχιστον αγενές να απασχολείς μια ολόκληρη κοινότητα δημιουργώντας ιστορίες από το μυαλό σου.
Καλά εντάξει μια μικρή υπερβολή το "έφαγαν ώρες", το 90% απλά κούνησε το δάχτυλο στην κοπέλα και πριν και μετά και έγινε μαζική κατακραυγή ξέρω γω online version. Άντε βρες τι καινούριο έχει ειπωθεί εδώ και 3 σελίδες, ή τι καινούριο είχε ειπωθεί την προηγούμενη φορά που ξεκίνησε θέμα μετά τα πρώτα 7 ποστ. Όσο για το μέλος που θα είχε πραγματικά ανάγκη, ακόμα το περιμένω να εμφανιστεί και θα το σώσουμε. Ποτέ το ischool δεν είχε ΤΟΣΗ κινητικότητα που θα χανόταν οποιοδήποτε θέμα στα αδιάβαστα επειδή ασχολούμαστε με μικρά τρολλάκια, τουναντίον υπάρχουν συγκεκριμένοι χρήστες που φροντίζουν να κρατάνε σχεδόν κάθε νέο θέμα επάνω -και ξέρουμε πολύ καλά όλοι σε ποιους αναφερόμαστε.

Αγενές είναι το λαϊκό δικαστήριο που έχει στηθεί εδώ και μέρες και δεν έκανε κανένας (γενικά στο φόρουμ) εκτός από την meetmeinmontauk την οποιαδήποτε προσπάθεια να το περιορίσει κάπως. Ούτε εμένα μου άρεσε η εμπάθεια που έβγαλε η κοπέλα στο 1ο μήνυμα αλλά είμαστε σε φόρουμ και καλώς ή κακώς ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει με ό,τι τόνο θέλει αν είναι εντός των όρων χρήσης.

Τους λόγους για τους οποίους η κοπέλα έκανε ό,τι έκανε τους ξέρει αυτή, τους λόγους για τους οποίους ο καθένας που απάντησε μπήκε στο χορό, τους ξέρει επίσης αυτός. Σαν ξέρω η συμμετοχή στο φόρουμ είναι στην βούληση του καθενός και όχι στην υπηρεσία του "κάποιος έχει ανάγκη, ας τον βοηθήσω πριν χαθεί το θέμα του".
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Εφόσον ο καθένας γράφει σε ο,τι τόνο θελει εντός κανόνων, για ποιο λόγο ζητάς να περιορίσει κάποιος τις απαντήσεις; Λίγο αντίφαση μου κάνει αυτό. Είτε μπορεί ο καθένας να έχει οποια γνώμη θέλει (οπότε κι εγώ θεωρώ αυτό που κάνει η OP αγενές) είτε πρέπει να περιορίσουμε την κατακραυγή γιατί τη θεωρείς εσύ αγενή οπότε τότε δε θα λέει ο καθένας αυτά που θέλει. Και τα δύο μαζί δε γίνονται.

Τώρα τα υπόλοιπα δεν τα πολυκαταλαβα, συγγνωμη. Δεν είπα πουθενά για θρεντ που χάνονται κλπ.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
archaios19 εγώ δε σήκωνα μύγα στο σπαθί μου για τέτοια θέματα και μάλωνα κιόλας . Απλά αναφέρω πως στην πράξη κανείς δε θα θυμάται αν κάποιος έκανε ή όχι σκονάκι αν μετά πετύχει επαγγελματικά. Εγώ βλέπω από τη σχολή μου δύο τρία άτομα που έκαναν σκονάκι δούλευουν στο εξωτερικό πάνω στον τομέα που σπούδασαν , ένα άλλο άτομο συνέχισε έκανε 2 μεταπτυχιακά και κάνει διδακτορικό και άλλα άτομα δουλεύουν στην Κύπρο. Οι καλοί που πήγαιναν με τον σταυρό στο χέρι είτε δουλεύουν σε άλλον τομέα , είτε δουλεύουν με πολύ λίγα σε αυτόν που σπούδασαν. Μάλιστα άτομα που πραγματικά ήταν πολύ καλά δε μπόρεσαν να συνεχίσουν τις σπουδές τους λόγω άθλιων οικονομικών ενώ άτομο λιγότερο ικανά έχουν φτάσει σε επίπεδο διδακτορικού καθώς έχουν την οικογένεια να στηρίζει οικονομικά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,985 μηνύματα.
archaios19 εγώ δε σήκωνα μύγα στο σπαθί μου για τέτοια θέματα και μάλωνα κιόλας . Απλά αναφέρω πως στην πράξη κανείς δε θα θυμάται αν κάποιος έκανε ή όχι σκονάκι αν μετά πετύχει επαγγελματικά. Εγώ βλέπω από τη σχολή μου δύο τρία άτομα που έκαναν σκονάκι δούλευουν στο εξωτερικό πάνω στον τομέα που σπούδασαν , ένα άλλο άτομο συνέχισε έκανε 2 μεταπτυχιακά και κάνει διδακτορικό και άλλα άτομα δουλεύουν στην Κύπρο. Οι καλοί που πήγαιναν με τον σταυρό στο χέρι είτε δουλεύουν σε άλλον τομέα , είτε δουλεύουν με πολύ λίγα σε αυτόν που σπούδασαν. Μάλιστα άτομα που πραγματικά ήταν πολύ καλά δε μπόρεσαν να συνεχίσουν τις σπουδές τους λόγω άθλιων οικονομικών ενώ άτομο λιγότερο ικανά έχουν φτάσει σε επίπεδο διδακτορικού καθώς έχουν την οικογένεια να στηρίζει οικονομικά.


Ναι φίλε ωραία όλα αυτά αλλά ένα είναι το θέμα.Η αντιγραφή είναι παράνομη και δεν μπορούμε να πούμε τίποτα πάνω σε αυτό.Τωρα οι ιστορίες των ατόμων που μας λες δεν ενδιαφέρουν κανέναν.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Το αν ενδιαφέρουν κάποιον ή όχι δε θα το κρίνεις εσύ. Η σωστή έκφραση είναι πως δεν ενδιαφέρει εσένα. Απλά αναφέρω πως και εγώ ήμουν αμίληκτος με τέτοια θέματα αλλά στην πράξη στη ζωή βλέπω πως πολλές φορές πάνε μπροστά άτομα που εφαρμόζουν την ατιμία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,985 μηνύματα.
Το αν ενδιαφέρουν κάποιον ή όχι δε θα το κρίνεις εσύ. Η σωστή έκφραση είναι πως δεν ενδιαφέρει εσένα. Απλά αναφέρω πως και εγώ ήμουν αμίληκτος με τέτοια θέματα αλλά στην πράξη στη ζωή βλέπω πως πολλές φορές πάνε μπροστά άτομα που εφαρμόζουν την ατιμία.


Όχι δεν ενδιαφέρουν κανέναν γιατί δεν γνωρίζουμε καν τα άτομα που λες.Ομως δεν σημαίνει επειδή ότι αυτοί που δεν πήγαν μπροστά φταίει ότι δεν αντέγραψαν στο πανεπιστήμιο.Λες ότι πάνε μπροστά άτομα που δεν σέβονται τους κανόνες,και εγώ σου λέω ότι άλλοι τόσοι και περισσότεροι που πάνε μπροστά σέβονται τους κανόνες.Ξαναλεω το θέμα είναι ότι η αντιγραφή δεν είναι καλό πράγμα και καλύτερα να το κατάδικαζουμε.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Σου απαντώ δεν ξέρεις τι αφορά και ποιον. Εγώ απλά λέω πως είσαι 19 ακόμα και μεγαλώνοντας θα δεις πολλές αδικίες και μάλιστα για να αντιδράσεις σε πολλές περιπτώσεις θα πρέπει να επωμιστείς το κόστος. Θα βλέπεις την αδικία θα συμφωνούν όλοι και όταν θα λες να κάνετε κάτι για αυτό οι υπόλοιποι θα κρύβονται και εκεί θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα κάνεις το κορόιδο ή αν θα μιλήσεις πηγαίνοντας κόντρα ακόμα και σε όλους και με προσωπικό κόστος. Στην περίπτωση του ποστ είχαμε τιμωρία οπότε έγινε το σωστό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,985 μηνύματα.
Σου απαντώ δεν ξέρεις τι αφορά και ποιον. Εγώ απλά λέω πως είσαι 19 ακόμα και μεγαλώνοντας θα δεις πολλές αδικίες και μάλιστα για να αντιδράσεις σε πολλές περιπτώσεις θα πρέπει να επωμιστείς το κόστος. Θα βλέπεις την αδικία θα συμφωνούν όλοι και όταν θα λες να κάνετε κάτι για αυτό οι υπόλοιποι θα κρύβονται και εκεί θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα κάνεις το κορόιδο ή αν θα μιλήσεις πηγαίνοντας κόντρα ακόμα και σε όλους και με προσωπικό κόστος.


Ναι οκ σε αυτό που λες.Πες μας όμως είσαι υπέρ της αντιγραφής;
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Κατά είμαι. Το καλύτερο όμως αν το επιτρέπει και το αντικείμενο της σχολής ανοιχτές σημειώσεις και θέματα που απαιτούν κριτική σκέψη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top