Βουλευτικές εκλογές 2012: Συμπεράσματα

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο που για αλλη μια φορα αποδειχθηκε ειναι πως οι Ελληνες ειμαστε ηλιθιοι.Ποιος ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος μπορει να ξαναψηφισε πασοκ και νδ;ποιος ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος μπορει να ψηφισε ακροδεξιο-φασιστικο κομμα;Αυτη τη φορα το λαθος ειναι ΟΛΟ δικο μας.που ξαναψηφισαμε κομματα που στηριξαν το μνημονιο.ΕΛΕΟΣ!

Tα ποσοστά τους έπεσαν πολύ.
Σκέψου ότι υπάρχουν
-Χρόνια φανατικοί του ΝΔ/ΠΑΣΟΚ όλων τον ηλικιών
Αυτοί τους ψήφισαν και (οι νέοι) έδωσαν και σταυρωμένα ψηφοδέλτια στους
-70χρονους παπούδες και γιαγιάδες γονείς τους που τα Χριστούγεννα τους βάζουν σε ταξί για να πάνε σπίτι ενώ για να ψηφίσουν πήγαν και τους πήραν σηκωτούς από το σπίτι
-αλλά και στα παιδιά τους που ή δεν το έχουν ψάξει και ρίχνουν ότι η μαμά κι ο μπαμπάς ή πολύ απλά συμφωνούν μαζί τους
-τα παιδιά της ΔΑΠ/ΠΑΣΠ που περιλαμβάνονται κιόλας στην πάνω κατηγορία
-αυτοί που πίστεψαν ότι επειδή έχουμε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ήρθε η σειρά της ΝΔ λόγω παράδοσης

Κοίτα πόσο ανέβηκε το ΣΥΡΙΖΑ.
Κοίτα που όλη η Αττική βάφτηκε κόκκινη! Πρωτοφανέστατο!
Αλλά είναι και οι έδρες μπόνους. Στα ποσοστά όμως άλλος είναι κερδισμένος.
Εξάλλου ο Σαμαράς κυβέρνηση δεν σχημάτισε.
Του φυγε η χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ισχύει.
το μάζεμα που έχει γίνει είναι πολύ μικρό και για τα ματια του κοσμου. και περιπτωσεις τσοζατζοπουλου εγιναν προεκλογικα.

εχω ακουσει αρκετες περιπτωσεις με βυσματα, ή περιπτωσεις που γινεται αλόγιστη σπατάλη...

το παράδειγμα με τα σχολικά βιβλία μόνο φέτος σκεφτείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πηγαινε να ζησεις στη σπηλια σου τοτε! Γιατι η δικη σου αποχη μπορει να κοστισει στη δικη μου ζωη! Αντε γεια σου, λοιπον!
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω από που βγήκε όλο αυτό που λες. Δράμα και κακό.
Ναι απείχα από αυτό το πανηγύρι και αποτελεί συνειδητή μου επιλογή. Δικαίωμά μου είναι στην τελική από τη στιγμή που θεωρώ ότι όλα και όλοι είναι για τα σκατά. Πραγματικά δε με εκφράζει κανείς τους και έτσι δεν είμαι με κανέναν. Και το να πάω απλώς για να ψηφίσω άκυρο ή λευκό θα ήταν εξολοκλήρου ανούσιο. Όχι, δεν ήθελα να δώσω 65 ε για μια μαλακία, για κάτι που δεν πιστεύω και πηγαίνει ενάντια στην ιδεολογία μου.
Γεια σου και σένα, επιστρέφω στη σπηλιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δικαίωμά σου όλα τα παραπάνω.
Κρίμα που έχασες την ελπίδα σου από τα 19.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Για να ελαφρύνουμε λίγο το περιβάλλον:

Πάει η άλλη 70 χρόνων και μου ψηφίζει Οικολόγους Πράσινους..
Οικολόγρια...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχαχαχ η κωλόγρια αχχαχααχαχχαχα γαμάτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω από που βγήκε όλο αυτό που λες. Δράμα και κακό.
Ναι απείχα από αυτό το πανηγύρι και αποτελεί συνειδητή μου επιλογή. Δικαίωμά μου είναι στην τελική από τη στιγμή που θεωρώ ότι όλα και όλοι είναι για τα σκατά. Πραγματικά δε με εκφράζει κανείς τους και έτσι δεν είμαι με κανέναν. Και το να πάω απλώς για να ψηφίσω άκυρο ή λευκό θα ήταν εξολοκλήρου ανούσιο. Όχι, δεν ήθελα να δώσω 65 ε για μια μαλακία, για κάτι που δεν πιστεύω και πηγαίνει ενάντια στην ιδεολογία μου.
Γεια σου και σένα, επιστρέφω στη σπηλιά μου.

Δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι συνειδητη σου επιλογη. Ειπες ομως οτι δεν σε νοιαζει το αποτελεσμα και οτι δεν πας να ψηφισεις γιατι δεν σε εκφραζει ολο αυτο. Η απαθεια ειναι δικαιωμα σου, και τη σεβομαι, αλλα ειναι γεγονος οτι με παιρνεις στο λαιμο σου και μενα και καθε αλλον εδω μεσα που θελει να εχει μελλον. Θα επρεπε να πας να ψηφισεις (αυτο για τα 65ευρω που λες δεν το εξηγεις, αρα δεν ξερω για τι πραγμα μιλας) ακομα κι αν εριχνες ακυρο (γιατι το λευκο πλεον παει υπερ του πρωτου κομματος, οποτε ουσιαστικα μας πηραν και την επιλογη του λευκου). Ειχες τοσες επιλογες, θα μπορουσες να κοιταξεις ολα τα κομματα. 32 κομματα νομιζω ειναι αρκετα για να ψηφισεις εστω και χαριστικα ενα. Στην τελικη μερος μιας κοινωνιας εισαι, ενος συνολου. Αν εσενα η ιδεολογια σου σου λεει οτι το κοινωνικο πλαισιο δεν σε εκφραζει και δεν σε νοιαζει κιολας το τι θα απογινει, τοτε δεν εισαι μερος του συνολου και ζεις ή στον κοσμο σου ή στην σπηλια σου.
Παρολα αυτα κανει ο καθενας οπως νομιζει. Απλως θεωρω αδιανοητο το να εισαι 19 χρονων και να δηλωνεις απαθης "δεν με νοιαζει" σε μια κοινωνια που ανησυχει για το μελλον το δικο μου, το δικο σου και του καθε αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω από που βγήκε όλο αυτό που λες. Δράμα και κακό.
Ναι απείχα από αυτό το πανηγύρι και αποτελεί συνειδητή μου επιλογή. Δικαίωμά μου είναι στην τελική από τη στιγμή που θεωρώ ότι όλα και όλοι είναι για τα σκατά. Πραγματικά δε με εκφράζει κανείς τους και έτσι δεν είμαι με κανέναν. Και το να πάω απλώς για να ψηφίσω άκυρο ή λευκό θα ήταν εξολοκλήρου ανούσιο. Όχι, δεν ήθελα να δώσω 65 ε για μια μαλακία, για κάτι που δεν πιστεύω και πηγαίνει ενάντια στην ιδεολογία μου.
Γεια σου και σένα, επιστρέφω στη σπηλιά μου.

Συγγνωμη που παρεμβαινω,αλλα συμφωνα με το νομο η ψηφος ειναι υποχρεωτικη..οποτε ουσιαστικα δεν εχεις δικαιωμα να μην ψηφισεις αλλα υποχρεωση να ψηφισεις εστω και λευκο.επισης,για να πω και τη γνωμη μου,δεν θα επρεπε καν να παραπονιεσαι αν πχ βγει ενα κομμα και κανει πιο σκληρα μετρα γιατι πρακτικα βοηθησες στην εκλογη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Συγγνωμη που παρεμβαινω,αλλα συμφωνα με το νομο η ψηφος ειναι υποχρεωτικη..οποτε ουσιαστικα δεν εχεις δικαιωμα να μην ψηφισεις αλλα υποχρεωση να ψηφισεις εστω και λευκο.επισης,για να πω και τη γνωμη μου,δεν θα επρεπε καν να παραπονιεσαι αν πχ βγει ενα κομμα και κανει πιο σκληρα μετρα γιατι πρακτικα βοηθησες στην εκλογη του

Ειναι οντως υποχρεωτικη, αλλα δεν σε κυνηγανε και νομικως αν δεν πας! Οποτε καταλαβαινεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ειναι οντως υποχρεωτικη, αλλα δεν σε κυνηγανε και νομικως αν δεν πας! Οποτε καταλαβαινεις...

Ναι το ξερω!απλα λεω οτι επειδη λεει οτι ειναι δικαιωμα της να ΜΗΝ ψηφιζει,οτι εστω και τυπικα δεν ειναι δικαιωμα της κατι τετοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι συνειδητη σου επιλογη. Ειπες ομως οτι δεν σε νοιαζει το αποτελεσμα και οτι δεν πας να ψηφισεις γιατι δεν σε εκφραζει ολο αυτο. Η απαθεια ειναι δικαιωμα σου, και τη σεβομαι, αλλα ειναι γεγονος οτι με παιρνεις στο λαιμο σου και μενα και καθε αλλον εδω μεσα που θελει να εχει μελλον. Θα επρεπε να πας να ψηφισεις (αυτο για τα 65ευρω που λες δεν το εξηγεις, αρα δεν ξερω για τι πραγμα μιλας) ακομα κι αν εριχνες ακυρο (γιατι το λευκο πλεον παει υπερ του πρωτου κομματος, οποτε ουσιαστικα μας πηραν και την επιλογη του λευκου). Ειχες τοσες επιλογες, θα μπορουσες να κοιταξεις ολα τα κομματα. 32 κομματα νομιζω ειναι αρκετα για να ψηφισεις εστω και χαριστικα ενα. Στην τελικη μερος μιας κοινωνιας εισαι, ενος συνολου. Αν εσενα η ιδεολογια σου σου λεει οτι το κοινωνικο πλαισιο δεν σε εκφραζει και δεν σε νοιαζει κιολας το τι θα απογινει, τοτε δεν εισαι μερος του συνολου και ζεις ή στον κοσμο σου ή στην σπηλια σου.
Παρολα αυτα κανει ο καθενας οπως νομιζει. Απλως θεωρω αδιανοητο το να εισαι 19 χρονων και να δηλωνεις απαθης "δεν με νοιαζει" σε μια κοινωνια που ανησυχει για το μελλον το δικο μου, το δικο σου και του καθε αλλου.

Βασικά όχι,το λευκό δεν "πάει στο πρώτο κόμμα".Οι ψηφοφόροι που απέχουν,ρίχνουν λευκό,ή άκυρο,δεν προσμετρώνται στην καταμέτρηση των ψήφων,με συνέπεια τα ποσοστά να βγαίνουν σε μικρότερο εκλογικό σώμα,οπότε να προκύπτουν μεγαλύτερα.Κατ'αυτόν τον τρόπο,ενισχύονται όλα τα κόμματα με την αποχή,το λευκό και το άκυρο.
Αλλά όχι,το πλήθος των κομμάτων δεν λέει τίποτα αν κάποιος απορρίπτει τον κοινοβουλευτισμό.Και όχι,όποιος απορρίπτει τον κοινοβουλευτισμό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ενδιαφέρεται για το κοινωνικό σύνολο.Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές πέραν της αστικής δημοκρατίας,καταλάβετέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Για το θέμα της ψήφου που ειπώθηκε και παραπάνω..νομίζω πως πρέπει να γίνει και κυριολεκτικά υποχρεωτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ρε σεις,έχετε σκεφτεί ότι μερικούς συμπολίτες σας μπορεί να μην εκφράζει το πολίτευμα της αντιπροσωπευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Για το θέμα της ψήφου που ειπώθηκε και παραπάνω..νομίζω πως πρέπει να γίνει και κυριολεκτικά υποχρεωτική

Κυριολεκτικά είναι... ουσιαστικά δεν είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μακάρι να καταλαβαίναμε τη δύναμή μας σαν εκλογικό σώμα.
Είναι 300 και είμαστε εκατομμύρια.Δείτε το. Με στάσεις τύπου ''ένα άτομο δεν κάνει τίποτα'' δεν κερδίζουμε τίποτα. Ναι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Αν όμως εσύ που έχεις χάσει την ελπίδα σου αλλάξεις γνώμη,και μετά ο διπλανός κι ο διπλανός μετά το 1 γίνεται 10 και το 10, 100 κ.ο.κ
Να όμως που 300 σε συνεργασία με άλλους τόσους έχουν βρει τρόπους να μας καθηλώνουν στον καναπέ μας και να μας κάνουν να πιστεύουμε ότι είμαστε ζώα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Φάτε προπαγάνδα, φάτε εκπομπές, φάτε τούρκικες σειρές και μη μιλάτε. Παραγγείλτε και μια πίτσα και δείτε τον αγώνα σας ενώ εγώ κάνω τα τηλεφωνήματά μου και κανονίζω το μερίδιο μου.
Ποτέ δεν είναι αργά για να κινητοποιηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Ρε σεις,έχετε σκεφτεί ότι μερικούς συμπολίτες σας μπορεί να μην εκφράζει το πολίτευμα της αντιπροσωπευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας; :whistle:

Το πολιτευμα οπως εφαρμοζεται σημερα ή γενικοτερα; Γιατι εχει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε σεις,έχετε σκεφτεί ότι μερικούς συμπολίτες σας μπορεί να μην εκφράζει το πολίτευμα της αντιπροσωπευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας; :whistle:


Για άπλωσε την σκέψη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ρε σεις,έχετε σκεφτεί ότι μερικούς συμπολίτες σας μπορεί να μην εκφράζει το πολίτευμα της αντιπροσωπευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας; :whistle:

Προεδρευόμενη Κοινοβουλετική Δημοκρατία!
Ωστόσο, ναι! Έχεις δίκιο πως ίσως πολίτες να μην εκφράζονται από το υπάρχον πολίτευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι συνειδητη σου επιλογη. Ειπες ομως οτι δεν σε νοιαζει το αποτελεσμα και οτι δεν πας να ψηφισεις γιατι δεν σε εκφραζει ολο αυτο. Η απαθεια ειναι δικαιωμα σου, και τη σεβομαι, αλλα ειναι γεγονος οτι με παιρνεις στο λαιμο σου και μενα και καθε αλλον εδω μεσα που θελει να εχει μελλον. Θα επρεπε να πας να ψηφισεις (αυτο για τα 65ευρω που λες δεν το εξηγεις, αρα δεν ξερω για τι πραγμα μιλας) ακομα κι αν εριχνες ακυρο (γιατι το λευκο πλεον παει υπερ του πρωτου κομματος, οποτε ουσιαστικα μας πηραν και την επιλογη του λευκου). Ειχες τοσες επιλογες, θα μπορουσες να κοιταξεις ολα τα κομματα. 32 κομματα νομιζω ειναι αρκετα για να ψηφισεις εστω και χαριστικα ενα. Στην τελικη μερος μιας κοινωνιας εισαι, ενος συνολου. Αν εσενα η ιδεολογια σου σου λεει οτι το κοινωνικο πλαισιο δεν σε εκφραζει και δεν σε νοιαζει κιολας το τι θα απογινει, τοτε δεν εισαι μερος του συνολου και ζεις ή στον κοσμο σου ή στην σπηλια σου.
Παρολα αυτα κανει ο καθενας οπως νομιζει. Απλως θεωρω αδιανοητο το να εισαι 19 χρονων και να δηλωνεις απαθης "δεν με νοιαζει" σε μια κοινωνια που ανησυχει για το μελλον το δικο μου, το δικο σου και του καθε αλλου.

Ναι, δεν την νοιάζουν πουλημένοι άεργοι κοπρίτες με μισθό 10.000 € το μήνα και τα γνωστά πουλημένα κόμματα της μεταπολίτευσης. Τι σημαίνει ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ,...κ.α; Έχει καμία διαφορά επί της ουσίας; Και όταν λέω ουσίας εννοώ στην καθημερινή ζωή του Έλληνα πολίτη; Τι πιο απλό από αυτό; Μην ξεχνάμε ότι τα πολιτικά συστήματα μπορεί να αλλάζουν, αλλά η καθημερινότητα του λαού μένει η ίδια και απλά χειροτερεύει. Κλασικά παραδείγματα υπάρχουν πολλά (π.χ. περίοδος Ροβεσπιέρου, περίοδος Φίλιππου-Ισότητα μετά την Γαλλική Επανάσταση). Δυστυχώς στην Ελληνική πολιτική σκηνή, δεν υπάρχει εύρος εναλλακτικών σοβαρών πολιτικών επιλογών. Πάρε τον ένα και χτύπα τον άλλο. Μια κομματική νομενκλατούρα από τα ίδια. Βαρεθήκαμε τις φακές κάθε μέρα. Δεν μας νοιάζει άλλο το στημένο πανηγύρι κάθε 4ετία. Και το αστείο ξέρεις ποιο είναι; Επειδή είμαι λίγο χρονικά μεγαλύτερός σου και έχω δυνατή μνήμη, σε κάθε 4ετία οι ίδιοι «ηθοποιοί» που κατεβαίνουν υποψήφιοι τάζουν τις κούφιες ελπίδες και οι δεκαετίες περνάνε. Στις προηγούμενες εκλογές ήμουν κατά 3 χρόνια μικρότερος και τώρα με εικόνες κατά 3 χρόνια μεγαλύτερος, νιώθω ότι ζω στάσιμος στο 2009. Ακούω τις ίδιες μαλακίες που άκουγα παραμονές των εκλογών του 2009. Φοβάμαι, ότι το 2020 θα κατηγοράμε τα σημερινά κόμματα είτε αυτό είναι ο ΞΥΡΙΖΑ είτε είναι η ΝΔ με τις γνωστές σημερινές απαράλλαχτες κορώνες...Κάτι καινούριο έχει το ρεπερτόριο ή όχι; Ύστερα από όλο αυτό, ο κάθε λογικός άνθρωπος απορεί πως δεν έχασε τα λογικά του εφόσον ζει στην Ελλάδα με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην καθημερινή διαβίωση και υποχρεώνεται δια της ("κομματικής" φτου κακά) πλύσης να αποδεχτεί εμμέσως πλην σαφώς τις συγκεκριμένες κομματικές επιλογές των υπολοίπων.

Μην ξεχνάς ότι δεν θα κυβερνήσει ο Τσίπρας ή ο οποιοσδήποτε. Οι εντολές έρχονται απέξω. Οι Έλληνες πολιτικοί ποντικοί είναι απλά αξιωματούχοι περιορισμένης διάρκειας. Όταν απέξω πέσει σύρμα, η πολιτική σκηνή αλλάζει εν μια νυκτί (π.χ. αιφνίδια αλλαγή του Υπ.Εξωτερικών στην υπόθεση Οτσαλάν). Όταν η χώρα έχει μια δανειακή συνέχεια και είναι οικονομικά-στρατηγικά εξαρτημένη από τις Μ.Δυνάμεις (τραπεζικούς μεγάλους οργανισμούς π.χ. Goldman Sachs) δεν έχει την δυνατότητα επιλογής πολιτικής. Η διπλωματία στο λέει κομψά. Η άλλη οδός θα είναι τα διπλωματικά επεισόδια για συνετισμό. Ο λαϊκισμός του Τσίπρα, του Βαγγέλα, του Αντώνα,.. είναι μόνο για εσωτερική κατανάλωση των ΜΜΕ και φυσικά αρέσει στον λαό..μιας και ο λαός θέλει τα ωραία λόγια. Τα ωραία λόγια κρύβουν αλήθειες. Μόνο που με λαϊκισμό δεν χαράσσεις πολιτική με μακροπρόθεσμο μέλλον αλλά χτίζεις μελλοντικές παγίδες με θύμα τον αφελή λαό. Επίσης δεν πείθεις τα "αφεντικά" που πληρώνεις επειδή εξαιτίας τους, σε αφήνουν να "ζήσεις". Αν η Μ.Βρετανία δεν έδινε το διπλωματικό "οκ" μετά την Ναυμαχία του Ναυρίνου (ασχέτως αν πέρασε από ναυτοδικείο τον Ναύαρχό της), το μικρό ναυτικό κράτος με το όνομα Ελλάς, δεν θα γινόταν ποτέ ανεξάρτητο. Μην τρέφουμε αυταπάτες περί μεγαλομανίας. Ξέρουμε ποιοι είμαστε και από που ερχόμαστε. Πρέπει να ξέρουμε μέχρι που μπορούμε να απλώσουμε τα πόδια μας. Επειδή παίζονται μεγάλα οικονομικά συμφέροντα, οι συνέπειες σε περίπτωση καταπάτησής τους, θα είναι οδυνηρές. Αυτό δεν είναι λαϊκισμός ή άλλη πολιτική τοποθέτηση. Λαϊκισμός είναι να μην βλέπουμε τον γκρεμό μέσα από ωραία κούφια λόγια. Δεν ξέρω αν ο Τσίπρας έχει δίκιο ή άδικο. Σημασία έχει ότι σε κάθε εκλογική περίοδο, ο στόχος του κάθε κομματικού ηγέτη είναι να αυξήσει το ποσοστό του, να κάνει τις κομματικές δουλειές του και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ρε σεις,έχετε σκεφτεί ότι μερικούς συμπολίτες σας μπορεί να μην εκφράζει το πολίτευμα της αντιπροσωπευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας; :whistle:
Κάνε κάτι για να το αλλάξεις..απο τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα να ψηφίσεις πρέπει όλοι να ψηφίζουν..για να βγαίνει το πραγματικά άξιο κόμμα απο το 90 95 % του λαού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top