Βουλή των Εφήβων 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κανονικα δεν θα επρεπε να υπηρχε περιορισμος στην εκφραση....Ας εγραφε ο καθενας οσο ηθελε!! Τι 150 κ 200 λεξεις???
Οτι να ειναι:P

Παλια, οι υποψηφιοι εγραφαν πολλες σελιδες, 1000 και 1500 λεξεις. Αρα ηταν λιγο χρονοβορο για τους καθηγητες που διορθωναν τις εκθεσεις, τωρα ειναι λιγο πιο ευκολο με τις λιγοτερες λεξεις.:P
I guess.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
με αφορμη τα σχολια παιρνω την πρωτοβουλια να σασ πω πωσ ακομα και στν εκθεση ειμαστε υποκινουμενοι και εξηγω πωσ δεν μπορουμε να εκφρασουμε την δικη μασ ιδεολογια,,,παρα μονο τισ οδηγιεσ που δινει ενα απλο χαρτι..πανω σ αυτες τις οδηγιεσ,,ειτε ειναι αντιιδεολογικο για την δικη μασ γνωμη,ειτε ειναι τ ορθολογικο..αλλα και παλι αυτο ειναι αβασιμο γιατι για τν καθενα υπαρχει διαφορετικη οπτικη γωνια...οπωσ μπορουμε ολοι μασ να καταλαβουμε μεχρι και το οριο των λεξεων ειναι προκαθορισμενο...στις εκθεσεις γραφουμε και αναλυουμε αυτο που απλα ζητανε και οχι αυτο που θελουμε να υποστηριξουμε η διαφορετικα αυτο που πιστευουμε...καθοδηγουμαστε σαν προβοκατσια!!!που θελω να καταληξω???οτι το μαθημα της εκθεσης επιβαλλεται να γινεται πιο εξονυχιστικα,,χωρισ ορια,πρεπει,περιορισμους στις λεξεισ και στα '''πιστευω'''του..ετσι εμεισ συνεχιζουμε τον φαυλο κυκλο που καποιοι αλλοι εχουν δημιουργησει,,αυτον της μονοδρομης επιλογης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
και εγώ έγραψα χθες για τα ναρκωτικά...αλλά μου την έσπασε...Δεν μπόρεσα να αναφέρω ως λύση παροχή ανθρωπιστικής παιδιάς ,ούτε τις κυρώσεις στα ΜΜΕ.έλεος με αυτές τις 150 λέξεις...εκνευριστικό.grrrrrrrr:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Παλια, οι υποψηφιοι εγραφαν πολλες σελιδες, 1000 και 1500 λεξεις. Αρα ηταν λιγο χρονοβορο για τους καθηγητες που διορθωναν τις εκθεσεις, τωρα ειναι λιγο πιο ευκολο με τις λιγοτερες λεξεις.:P
I guess.

Για τους καθηγητες την Γραφουμε την εκθεση..??? Να μην λεγοταν τοτε "Βουλη των εφηβων". Δηλαδη και τι αμα κατσουνε και 1 κ 2 ωρες να διωρθουσουνε??? 150 λεξεις εκθεση τωρα :confused: Που ασκουστηκε
Δηλαδη τι να πρωτογραψεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pery10

Νεοφερμένος

Η pery10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ έγραψα την τετάρτη την έκθεση για την βουλή των εφήβων και η αλήθεια είναι πως δυσκολεύτηκα λιγάκι λόγω του περιορισμού των 150 λεξεων!Το θέμα που επέλεξα είναι για την οικονομία και είχα τόσα πολλά να γράψω!
Είναι λίγο άδικο που τις περιόρισαν τις λέξεις σε τόσο μεγάλο βαθμό!Είναι πολλά παιδιά που έχουν τόσα να πουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
:devil: Πώς θα σας φαινόταν αν μαθαίνατε ότι όλη η υπόθεση με τη βουλή των εφήβων είναι μούφα και έχουν ήδη διαλεχτεί με μέσον αυτοί που θα "κληρωθούν"? (Στο κάτω-κάτω το σωστό αυτό έιναι αφού πρέπει από τώρα να συνηθίσουμε τη ρεμούλα και τη διαφθορά). :teasing:


δεν είναι μούφα (αν δεις και αυτοί που μπαινουν οι περισσοτεροι είναι από δημόσια σχολεία αν γινόταν αυτό που λες θα ήταν όλοι στην Αθήνα τουλάχιστον από τα μεγάλα ιδιωτικά σχολεία αλλά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει Η κλήρωθη θέλω να πιστεύω χωρίς να είμαι σίγουρρος ότι είναι κανονική. Επειδή πήρα μέρος σε αυτόν το διαγωνσιμό και ήμουν από τους τυχερούς θα ήθελαν να πω πως δεν είναι ένας διαγωνισμός έκθεσης αλλά επιχειρηματολογίας. Να προσπαθείτε να είστε λακωνικοί (αυτό ειναι το μεγάλο προσόν ένος πολιτικού να λέει πολλά πράγματα σε λίγες προτάσεις). Σε αυτές τις 150 λέξεις να χωσέτε 10 περίπου επιχειρήματα και θα περάσετε στην κλήρωση.

Όταν έγραψα εγώ το κείμενο ήταν 1000 λεξεις νομίζω σε αυτές τις 1000 λέξεις έβαλα 30 διαφορετικά επιχειρήματα που τα χώρισα σε ομάδες ανά παράγραφο. Μην γράφετε με την λογική της έκθεση αλλά ενός πολιτικού που μιλάει στην Βουλή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Και εγώ έγραψα για τα ναρκωτικά, όμως διαφωνώ με τον τρόπο που πραγματοποιήθηκε η όλη διαδικασία.Σε 150 λέξεις δεν μπορείς να πεις τίποτα σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια όπου δεν υπήρχε κάποιο όριο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ έγραψα για την φοροδιαφυγή και όντως το όριο των λέξεων με περιόρισε.
Από την άλλη όμως, οι οδηγίες έλεγαν, πως δεν θα έπρεπε να είναι με την μορφή έκθεσης, αλλά αντιθέτως να είναι μία απλή παρουσίαση της γνώμης μας πάνω σε ένα θέμα...
Ως δεύτερη επιλογή διάλεξα την ισότητα των δυο φίλων και ως τρίτη αν θυμάμαι καλά, την Εθνική Οικονομία.
Απ' ότι ξέρω όμως η επιλογή δεν θα γίνει με κλήρωση!!!!
Εξ' άλλου κάτι τέτοιο το θεωρώ οτι είναι ελαφρώς άδικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
..............αν γινόταν αυτό που λες θα ήταν όλοι στην Αθήνα............
- Αυτό δεν γίνεται γιατί οι θέσεις είναι μοιρασμένες σε κάθε νομό όπως των βουλευτών.
- Εύχομαι να κάνω λάθος και τα παραδείγματα που ξέρω να είναι οι μοναδικές σκοτεινές εξαιρέσεις. Εύχομαι ο θεσμός να είναι εντελώς αξιοκρατικός και έτσι να είναι και όλα στην Ελλάδα. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους συμμετέχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
- Αυτό δεν γίνεται γιατί οι θέσεις είναι μοιρασμένες σε κάθε νομό όπως των βουλευτών.
- Εύχομαι να κάνω λάθος και τα παραδείγματα που ξέρω να είναι οι μοναδικές σκοτεινές εξαιρέσεις. Εύχομαι ο θεσμός να είναι εντελώς αξιοκρατικός και έτσι να είναι και όλα στην Ελλάδα. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους συμμετέχουν.


Nαι το διατύπωσα λάθος. Ενοούσα ότι όλοι οι Αθηναίαι θα ήταν από τα μεγάλα ιδιωτικά σχολεία. Αν και στην Ελλάδα πουθενά δεν υπάρχει αξιοκρατία ούτε και σε αυτό.

Από ότι ξέρω διαλέγονται κάποιες και παιρνάνε σε 2ο γύρο και αυτές που παιρνάνε σε δεύτερο γύρο γίνεται κλήρωση (σε μένα τουλάχιστον έτσι γινόταν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
εσυ τι εγραψες για τα ναρκωτικα?
ποοο ακομα δεν μπορω να το χωνεψω αυτο με τις λεξεις,αλλα τελοσπαντων οπως και να εχει ηταν μια ωραια εμπειρια που με οδηγησε κιολας σε αυτο το site που ειναι πολυ ενδιαφερον.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ έγραψα για τα εκπαιδευτικά συστήματα και τις εξετάσεις και αναγκαστικά περιορίστηκα σε αναφορά στη βαθμολογία των μαθητών σε τετράμηνα και στις πανελλαδικές.Δεύτερη επιλογή ναρκωτικά και τρίτη υλικοτεχνική υποδομή...Δεν μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένη,αν και προτίμησα τις 50 λέξεις γιατί δε μου αρέσει να τους "γλείφω"(γιατί στην ουσία αυτό είναι).Πάντως οι 150 θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 400...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Όρια και στο λόγο, λοιπόν. Όταν είχα γράψει έκθεση (προ αμνημονεύτων ετών, προφανώς) το όριο-αν θυμάμαι καλά-ήταν οι έξι σελίδες. Σίγουρα, ωραίος ο λιτός λόγος, θεσπέσια η λακωνικότητα, αλλά όχι εδώ. Πώς γίνεται να συμπυκνώσεις τα επιχειρήματά σου για το όποιο θέμα μέσα σε 150 λέξεις; Να τα κόψεις στη μέση, και ξανά στη μέση-να τα διχοτομήσεις, να τα τριχοτομήσεις. Να τα κόψεις κι άλλη μια φορά... Η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι φίμωση.

Έγραψε κανείς με θέμα την ελευθερία στον λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Νομίζω δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.Ξέρεις μέσα στις αλλαγές ήταν και το ότι επιλέγαμε θέματα από μια λίστα δική τους...:/:Ακόμη χειρότερο!Εγώ δεν μπόρεσα να αναπτύξω καθόλου πάντως τα επιχειρήματα και τις προτάσεις μου με αποτέλεσμα να μη μείνω καθόλου ευχαριστημένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Σημερα εγραψα και εγω.......αρχικα μου βγηκαν 170 λεξεις αντε να αφαιρεσεις 20 λεξεις εβγαζα εβγαζα αλλα τιποτα....τελικα τα καταφερα αλλα εβγαλα πολλα που μου αρεσαν....εγραψα για το εκπαιδευτικο συστημα...με δευτερη επιλογη το φυσικο περιββαλον και τριτο τον κοινωνικο ρατσισμο....παντως ηταν ελεος οι μονο 150 λεξεις......καλη επιτυχια σε ολους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Καλή επιτυχία μας!Και πού ξέρεις;Μπορεί να εκλεχθούμε και να συναντηθούμε όλοι μαζί εκεί!:P
(κάνουμε όνειρα,σαν κι αυτά που κάνουν τα παιδιά):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχα.....αν παρουν την δικια μου τοτε σιγουρα δεν πανε καλα...χιχι.....σε μια φαση με τις μονο 150 λεξεις που ειχε μου ρθε να αρχισω να τους τα χονω αλλα λεω νταξει θα ειμαι ευγενικη.........αυτο με μαρανε........εσυ γιατι εγραψες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εκπαιδευτικά συστήματα-εξετάσεις διάλεξα και επικεντρώθηκα στην αξιολόγηση των μαθητών εντός σχολείου και στις Πανελλαδικές...Βασικά στο τέλος σκέφτηκα ότι έκανα χαζομάρα που τα έβαλα και τα δύο μαζί,αλλά....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
α ωραια και γω για αυτο.......αλλα μονο για το τροπο εξετασης που δεν εγραψα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Νομίζω δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.Ξέρεις μέσα στις αλλαγές ήταν και το ότι επιλέγαμε θέματα από μια λίστα δική τους...:/:Ακόμη χειρότερο!Εγώ δεν μπόρεσα να αναπτύξω καθόλου πάντως τα επιχειρήματα και τις προτάσεις μου με αποτέλεσμα να μη μείνω καθόλου ευχαριστημένη..

Α, τόσο θεπέσια. "Αναπτύξτε όποιο θέμα θέλετε- από τη λίστα που σας δίνουμε, βεβαίως βεβαίως- και να είστε λακωνικοί." Joy. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top