Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

PLACEBO

Νεοφερμένος

Η Παναγιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ο Μπάρλας για μένα είναι ίσως το καλύτερο βοήθημα που κυκλοφορεί με μεγάλη ποικιλία ασκήσεων και καλά ομαδοποιημένες... Επίσης, πολύ σημαντικό!! Όταν με το καλό φτάσεις σε πιο "δύσκολα" κομμάτια της ύλης π.χ ολοκληρώματα δε σε πρήζει με πολλά υποερωτήματα (βλ. Παπαδάκης) από προηγούμενα κεφάλαια και μετααααά στο δ) να φτάνει στο ολοκλήρωμα ή στο οτιδήποτε, οι ασκήσεις είναι μικρές και to the point! Όμως έχει 2 αρνητικά 1. Μετά από την 5η ας πούμε άσκηση της ομάδας επαναλαμβάνονται κάπως στην ιδέα του πως λύνονται και 2. Δεν έχει τις λύσεις από πίσω (μόνο αποτελέσματα) οπότε αν κάτι δε βγαίνει πρέπει να ρωτήσεις τον καθηγητή σου.

O Στεργίου δεν με εντυπωσιάζει, τι να πω...
Αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ο Μπάρλας για μένα είναι ίσως το καλύτερο βοήθημα που κυκλοφορεί με μεγάλη ποικιλία ασκήσεων και καλά ομαδοποιημένες... Επίσης, πολύ σημαντικό!! Όταν με το καλό φτάσεις σε πιο "δύσκολα" κομμάτια τις ύλης π.χ ολοκληρώματα δε σε πρήζει με πολλά υποερωτήματα (βλ. Παπαδάκης) από προηγούμενα κεφάλαια και μετααααά στο δ) να φτάνει στο ολοκλήρωμα ή στο οτιδήποτε, οι ασκήσεις είναι μικρές και to the point! Όμως έχει 2 αρνητικά 1. Μετά από την 5η ας πούμε άσκηση της ομάδας επαναλαμβάνονται κάπως στην ιδέα του πως λύνονται και 2. Δεν έχει τις λύσεις από πίσω (μόνο αποτελέσματα) οπότε αν κάτι δε βγαίνει πρέπει να ρωτήσεις τον καθηγητή σου.

O Στεργίου δεν με εντυπωσιάζει, τι να πω...
Αυτά :D

Εμένα ο Μπάρλας μου φαίνεται αρκετά δύσκολος και οι ασκήσεις του είναι του στυλ::hmm: τί να κάνω,τί να κάνω... Ας πολλαπλασιάσω με το 178956 και ας αποδείξω μια υπόθεσή μου .Έτσι ίσως να βγεί:P Επίσης δέν έχει καθόλου θεωρία...Μόνο τα επαναληπτικά του ήταν καλά! Αντίθετα οι Στεργίου-Νάκης είναι λίγο ''πρήχτες''απο την άποψη οτι έχουν μέχρι και θέματα του 1980 με τίτλο:''Αξίζει να τα προσπαθήσεις...",''Εξαιρετικό θέμα..'' κτλ:eek::eek: Έλεος πια!Βοήθημα γράφετε,δεν παρουσιάζετε προιόν!!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meletis96

Νεοφερμένος

Ο meletis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Kαλησπέρα. Ψάχνω βοήθημα φυσικής κατεύθυνσης. Εχω ήδη του Σαββάλα την τελευταία έκδοση αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος. Ήθελα ενα βοήθημα που να είχε περισσότερη μεθοδολογία και περισσότερες λυμένες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,614 μηνύματα.
Kαλησπέρα. Ψάχνω βοήθημα φυσικής κατεύθυνσης. Εχω ήδη του Σαββάλα την τελευταία έκδοση αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος. Ήθελα ενα βοήθημα που να είχε περισσότερη μεθοδολογία και περισσότερες λυμένες ασκήσεις.
Του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου προτείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariamel

Νεοφερμένος

Η mariamel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου προτείνω.

Kαλησπέρα. Ψάχνω βοήθημα φυσικής κατεύθυνσης. Εχω ήδη του Σαββάλα την τελευταία έκδοση αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος. Ήθελα ενα βοήθημα που να είχε περισσότερη μεθοδολογία και περισσότερες λυμένες ασκήσεις.

Πιστευω οτι δεν χρειαζεται να αγορασεις βοηθημα . Ολα ειναι υπερτιμημενα και μονοπλευρα. ΓΙα ποικιλια ασκησεων μπορεις να λυσεις τις ασκησεις απο το study4exams που με προτεινε ενας συμμαθητης μου (ο zooDoc :P ) :clapup:
Ελπιζω να βοηθησα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mvasilak

Νεοφερμένος

Η mvasilak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδια για Βιολογια κατευθυνσης ποιο βοηθημα χρησιμοποιειτε?Δινω δευτερη φορα και θελω καποιο με αρκετα δυσκολες ασκησεις!Εχω στο μυαλο μου αυτο του Πουκαμισα της Λαζαρακη και του Σαλαμαστρακη εκδοσεις μεταιχμιο!Τι γνωμη εχουν αυτοι που τα εχουν χρησιμοποιησει?Εχουν απαντησεις απο πισω επειδη θα δουλευω μονος μου?Σας ευχαριστω!:)

Εγώ χρησιμοποιώ του σαλαμαστρακη και είμαι ικανοποιημένη. Εχει αρκετά δύσκολες ασκησεις και συνδυαστικες ερωτήσεις που είναι στο κλίμα των εξετάσεων. Πρέπει να ξέρεις πολύ καλά θεωρία και να έχεις κατανοήσει καλά τα μαθήματα για να τις κανεις. Διαθέτει ακόμη θέματα πανελληνίων παλαιότερων ετών και λυσεις στις ασκησεις και ερωτήσεις που σου δίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ του σαλαμαστρακη και είμαι ικανοποιημένη. Εχει αρκετά δύσκολες ασκησεις και συνδυαστικες ερωτήσεις που είναι στο κλίμα των εξετάσεων. Πρέπει να ξέρεις πολύ καλά θεωρία και να έχεις κατανοήσει καλά τα μαθήματα για να τις κανεις. Διαθέτει ακόμη θέματα πανελληνίων παλαιότερων ετών και λυσεις στις ασκησεις και ερωτήσεις που σου δίνει.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Μαλλον αυτο θα παρω!:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παιδια στα προηγουμενα comments ειδα οτι δεν εισασταν ευχατιστημενοι με τα μαθηματικα του στεργιου.επειδη σκεφτομαι να το αγορασω μου λετε τα μειονεκτηματα/πλεονεκτηματα του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
παιδια στα προηγουμενα comments ειδα οτι δεν εισασταν ευχατιστημενοι με τα μαθηματικα του στεργιου.επειδη σκεφτομαι να το αγορασω μου λετε τα μειονεκτηματα/πλεονεκτηματα του?
Αυτό το βοήθημα κάνω και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος. Απ' όσο γνωρίζω είναι πάρα πολλά τα παιδιά που κάνουν Κατεύθυνση από αυτό, σε σημείο που να έχει σχεδόν υποκαταστήσει το σχολικό βιβλίο. Σε κάποια thread που ζητούσαν προτάσεις για βοήθημα το είχα προτείνει, αλλά είχα φάει αρνητικές, νομίζω επειδή υπάρχουν πολλά παιδιά που θεωρούν ότι το βοήθημα του Στεργίου είναι εξεζητημένο, με την έννοια ότι ασχολείται με αρκετές λεπτομέρειες σε βάθος. Αυτό είναι αλήθεια. Είναι σίγουρα ένα πολύ αναλυτικό και μάλλον δύσκολο βοήθημα, γραμμένο από έναν άνθρωπο που πραγματικά λατρεύει τα Μαθηματικά και νομίζω ότι απευθύνεται σε αντίστοιχους μαθητές, δηλαδή παιδιά που πραγματικά αγαπούν το αντικείμενο και θέλουν να εμβαθύνουν σε κάθε πτυχή της ύλης, ακόμα και πέρα από τις Πανελλαδικές αυτές καθαυτές. Αν γουστάρεις τα Μαθ και, λόγω υψηλόβαθμης σχολής, σκοπεύεις για ψηλό βαθμό σου το προτείνω - με μία επιφύλαξη: έχουμε Σεπτέμβριο και το δίτομο βοήθημα περιέχει συνολικά (λυμένες και άλυτες) περί τις 2200 ασκήσεις: θα προλάβεις να το βγάλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εχω υψηλους στοχους και ειδικα στα μαθηματικα θελω να τα παω αριστα.αμα εχει δυσκολες ασκησεις θα το αγορασω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Αμα θες δυσκολες και αλυτες ασκησεις μπορεις να βρεις και στο ιντερνετ....Δε χρειαζεται να αγορασεις βοηθημα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αυτό το βοήθημα κάνω και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος. Απ' όσο γνωρίζω είναι πάρα πολλά τα παιδιά που κάνουν Κατεύθυνση από αυτό, σε σημείο που να έχει σχεδόν υποκαταστήσει το σχολικό βιβλίο. Σε κάποια thread που ζητούσαν προτάσεις για βοήθημα το είχα προτείνει, αλλά είχα φάει αρνητικές, νομίζω επειδή υπάρχουν πολλά παιδιά που θεωρούν ότι το βοήθημα του Στεργίου είναι εξεζητημένο, με την έννοια ότι ασχολείται με αρκετές λεπτομέρειες σε βάθος. Αυτό είναι αλήθεια. Είναι σίγουρα ένα πολύ αναλυτικό και μάλλον δύσκολο βοήθημα, γραμμένο από έναν άνθρωπο που πραγματικά λατρεύει τα Μαθηματικά και νομίζω ότι απευθύνεται σε αντίστοιχους μαθητές, δηλαδή παιδιά που πραγματικά αγαπούν το αντικείμενο και θέλουν να εμβαθύνουν σε κάθε πτυχή της ύλης, ακόμα και πέρα από τις Πανελλαδικές αυτές καθαυτές. Αν γουστάρεις τα Μαθ και, λόγω υψηλόβαθμης σχολής, σκοπεύεις για ψηλό βαθμό σου το προτείνω - με μία επιφύλαξη: έχουμε Σεπτέμβριο και το δίτομο βοήθημα περιέχει συνολικά (λυμένες και άλυτες) περί τις 2200 ασκήσεις: θα προλάβεις να το βγάλεις?

:eek:Γιατί να το βγάλει όλο??? Μπορεί απλά να επιλέξει τις ''καλές'' ασκήσεις και τις άλλες να τις αγνοήσει...Επίσης(χωρις να θέλω να φανώ αδιάκριτος)εσύ θα προλάβεις-πρόλαβες να λύσεις όλο το Στεργίου-Νάκη(3 άτομα;)),δηλαδή και τους 2 ΤΟΜΟΥΣ,τις ασκήσεις του σχολικού και τις ασκήσεις απο φροντ.ή ιδιαίτερα?:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
:eek:Γιατί να το βγάλει όλο??? Μπορεί απλά να επιλέξει τις ''καλές'' ασκήσεις και τις άλλες να τις αγνοήσει...Επίσης(χωρις να θέλω να φανώ αδιάκριτος)εσύ θα προλάβεις-πρόλαβες να λύσεις όλο το Στεργίου-Νάκη(3 άτομα;)),δηλαδή και τους 2 ΤΟΜΟΥΣ,τις ασκήσεις του σχολικού και τις ασκήσεις απο φροντ.ή ιδιαίτερα?:eek:
Ο κάθε μαθητής έχει τον δικό του τρόπο μελέτης και το προσωπικό του χρονοδιάγραμμα. Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Για τα υπόλοιπα, σου έστειλα pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Παιδια στην εκθεση εχετε καποιο βοηθημα?? Ειμαι αποφοιτος και φετος εκθεση θα διαβαζω μονος μου! Θελω καποιο που να εχει κριτηρια και τις ενδεικτικες λυσεις τους! Εχω ακουσει για του μπατζινα/λουλο εκδοσεις ζητη πολυ καλα λογια! Ξερετε κατι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ του σαλαμαστρακη και είμαι ικανοποιημένη. Εχει αρκετά δύσκολες ασκησεις και συνδυαστικες ερωτήσεις που είναι στο κλίμα των εξετάσεων. Πρέπει να ξέρεις πολύ καλά θεωρία και να έχεις κατανοήσει καλά τα μαθήματα για να τις κανεις. Διαθέτει ακόμη θέματα πανελληνίων παλαιότερων ετών και λυσεις στις ασκησεις και ερωτήσεις που σου δίνει.

Πλέον οι ασκήσεις που λέγαμε πως είναι στο πνεύμα των εξετάσεων ΔΕΝ είναι στο πνεύμα των εξετάσεων. (βλ. Δ θέμα Φυσική Γ Κατ Πανελλήνιες 2013). Πρέπει να είσαι διεστραμμένος για να είχες λύσει κάποια αντίστοιχη (αν έβρισκες ίσως σε κάποιο πανεπιστημιακό). Το μεγάλο ζήτημα είναι ο όγκος και η ποικιλομορφία που ο κάθε μαθητής λύνει ΜΟΝΟΣ του, ώστε να έχει την εμπειρία να αντεπεξέλθει στα κουλά που ζητάνε τον τελευταίο καιρό και ουσιαστικά αυτά χωρίζουν τους άριστους από τους πολύ καλούς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιος αν μπορεί να με παραπέμψει κάπου να κατεβάσω τη βιολογία κατεύθυνσης ηχογραφημένη να την βάλω στο κινητό μου. Ευχαριστώ προκαταβολικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eimaimathitis

Νεοφερμένος

Ο eimaimathitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το βοήθημα φυσικής κατεύθυνσης , Θέματα Φυσικής , Γιάννης Κόκμοτος. :)
https://www.skroutz.gr/books/261246.%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%93-%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδιά για ΑΕΠΠ τι βοήθημα προτείνετε;Θέλω να έχει αρκετές και καλές λυμένες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Για ΑΕΠΠ του τσιωτάκη είναι καλό;Έχει κανείς κανά άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top