Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Του ΑΕΠΠ του Σαβάλλα είχα , αλλά δεν σου το προτείνω καθόλου..είναι πολυ κακογραμμένο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εγώ του Λαζαρίνη έκανα και φυσικά όλα τα θέματα των Πανελληνίων των προηγούμενων ετών και όταν λέμε όλα εννοούμε όλα δηλαδή εσπερινά, ημερήσια επαναληπτικά κλπ κλπ. Επίσης είναι και ένας ψιλοκαμμένος καθηγητής που βγάζει κάτι περίεργα διαγωνίσματα του οποίου θα ψάξω το όνομα να σου το πω γιατί δεν το θυμάμαι τώρα του οποίου έλυνα μερικά επιλεκτικά. Επίσης στο στέκι των πληροφορικάριων έχει πολύ καλά επαναληπτικά διαγωνίσματα και βγάζουν ένα κάθε χρόνο πριν τις εξετάσεις.

Με αυτά κατάφερα και έγραψα 98/100 στο τέλος επειδή δεν θυμόμουν ένα στοιχείο της θεωρίας που έπεσε (από αυτά με τις κουκίδες που έχει το βιβλίο).

EDIT: Βότσης λέγεται ο περίεργος που αναφέρω παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παιδια εγω απο φεβρουαριο λεω να αρχησω μαθηματικα γ λυκειου,μιγαδικους αριθμους.Επειδη μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα λεω να παρω 2 βοηθηματα και το σχολικο βιβλιο,να κατεβασω δεκαδες ασκησεις απο καλες ιστοσελιδες και γενικα να διαβαζω οσο το δυνατον περισσοτερο για τουλαχιστον 2 μηνες.φροντιστηρια παω μονο σε 3 μαθηματα (εκθεση μαθηματικα/αλγεβρα) οποτε χρονο εχω.. γινεται με πολυ προσπαθεια να λυνω αρκετα δυσκολες ασκησεις των μιγαδικων ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meletis96

Νεοφερμένος

Ο meletis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά για ΑΕΠΠ τι βοήθημα προτείνετε;Θέλω να έχει αρκετές και καλές λυμένες ασκήσεις.

Εγω βοήθημα εχω του Λαζαρινη 2η έκδοση. Είμαι ικανοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαγγελης_13

Νεοφερμένος

Ο Βαγγελης_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
το βοηθημα της βιολογιας εχει ορισμενες πρωτοτυπες ασκησεις,εχει στο τελος της θεωριας καθε κεφαλαιου μεθοδολογιες για τους διαφορους τυπους ασκησεων,εχει στο τελος συνδυαστικες ερωτησεις και απαντησεις,ενω εχει σε ορισμενα πλαισια καποια χρησιμα στοιχεια.ακομα,εχει τη θεωρια που πρεπει να λες σε καποιες συγκεκριμενες ασκησεις π.χ στην αντιγραφη ή στον υβριδισμο.ασε που το Δ3 των πανελληνιων ηταν σε μια απο τις ασκησεις τουτο προτεινω με τα 1000.να σου δωσω να καταλαβεις εγω που ημουν βιολογια ολο το χρονο στο 17-18 πηρα το μαρτιο το βιβλιο και εγραψα 19.4
ποιο βοηθημα εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γνωριζει μηπως καποιος καλο βοηθημα φυσικης κατ. ; Απο τα προηγουμενα σχολια ειδα οτι τα βοηθηματα που προταθηκαν περιεχουν αρκετα δυσκολες και περιπλοκες ασκησεις. Εγω για αρχη ψαχνω κατι πιο κατανοητο και απλο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,628 μηνύματα.
Γνωριζει μηπως καποιος καλο βοηθημα φυσικης κατ. ; Απο τα προηγουμενα σχολια ειδα οτι τα βοηθηματα που προταθηκαν περιεχουν αρκετα δυσκολες και περιπλοκες ασκησεις. Εγω για αρχη ψαχνω κατι πιο κατανοητο και απλο. :)
Το πιο απλό κι εύκολο πιστεύω είναι Των αδερφών Σαββάλα.Των Μάθιουδ.-Παναγιωτακ. όμως τα περιέχει όλα,εύκολα,δύσκολα,απλά και σύνθετα σε διαβάθμιση.Αν όμως επιμένεις αρχικά να κάνεις ασκήσεις για να εξοικειωθείς με το αντικείμενο θα σου πρότεινα αν σου περισσεύουν χρήματα να αρχίσεις με α' τόμο Σαββάλα και μετά να πάρεις και των Μ-Π.Αν όχι, εξ'αρχής Μ-Π.(Αν και κάτι μου λέει πως άμα πορωθείς,έχεις χρόνο να διαθέσεις και το θέλεις,κάτι θα σε ωθήσει να αγοράσεις και τους δύο τόμους και των δύο για να είσαι όσον το δυνατόν γίνεται καλύτερα προετοιμασμένος...;-).Α,και για επανάληψη σαφώς προτείνω τα θέματα φυσικής του Παναγιωτακ.(1 τόμος με αναλυτικές λύσεις)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οι Μαθιουδακης-Παναγιωτακοπουλος ειναι πολυ καλυτεροι απο τους Σαββαλαιους γιατι περιεχουν μεθοδολογια. Εχουν απειρες ασκησεις και απλες, και λιγο πιο δυσκολες και αρκετα πιο δυσκολες. Κατα τη γνωμη μου πηγαινε σε ενα βιβλιοπωλειο, παρτα και τα δυο τα βιβλια και διαλεξε εσενα ποιο σου ταιριαζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το πιο απλό κι εύκολο πιστεύω είναι Των αδερφών Σαββάλα.Των Μάθιουδ.-Παναγιωτακ. όμως τα περιέχει όλα,εύκολα,δύσκολα,απλά και σύνθετα σε διαβάθμιση.Αν όμως επιμένεις αρχικά να κάνεις ασκήσεις για να εξοικειωθείς με το αντικείμενο θα σου πρότεινα αν σου περισσεύουν χρήματα να αρχίσεις με α' τόμο Σαββάλα και μετά να πάρεις και των Μ-Π.Αν όχι, εξ'αρχής Μ-Π.(Αν και κάτι μου λέει πως άμα πορωθείς,έχεις χρόνο να διαθέσεις και το θέλεις,κάτι θα σε ωθήσει να αγοράσεις και τους δύο τόμους και των δύο για να είσαι όσον το δυνατόν γίνεται καλύτερα προετοιμασμένος...;-).Α,και για επανάληψη σαφώς προτείνω τα θέματα φυσικής του Παναγιωτακ.(1 τόμος με αναλυτικές λύσεις)).

Οι Μαθιουδακης-Παναγιωτακοπουλος ειναι πολυ καλυτεροι απο τους Σαββαλαιους γιατι περιεχουν μεθοδολογια. Εχουν απειρες ασκησεις και απλες, και λιγο πιο δυσκολες και αρκετα πιο δυσκολες. Κατα τη γνωμη μου πηγαινε σε ενα βιβλιοπωλειο, παρτα και τα δυο τα βιβλια και διαλεξε εσενα ποιο σου ταιριαζει...

οκ παιδια thanks !! Θα τα κοιταξω και τα δυο και θα δω ποιο μου ταιριαζει περισσοτερο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!Αρα αποκλειω της Λαζαρακη!Εχω ηδη δυο βοηθηματα απλως θελω καποιο με δυσκολες ασκησεις!Κανενας που να εχει του Σαλαμαστρακη εκδοσεις μεταιχμιο μπορει να μου πει αν ειναι καλο και αν εχει απο πισω τις απαντησεις?:)

Εγώ χρησιμοποίησα το επαναληπτικό των Σαλαμαστράκη -Γιαννακόπουλο.Πρόκειται για ένα από τα καλύτερα βοηθήματα ,το οποίο δίνει έμφαση στις ερωτήσεις κρίσεως, χωρίς να υστερεί σε ασκήσεις. Όλες οι ερωτήσεις-ασκήσεις είναι στο πνεύμα των εξετάσεων χωρίς υπερβολές.Το προτείνω ανεπιφύλακτα .
Κάθε χρόνο κάτι θα πέσει από κει μέσα.

Τις λύσεις τις έχει αναλυτικά όπισθεν.

Όσο για το βοήθημα της Λαζαράκη, το παλιό βοήθημα εκδόσεις ελληνικά γράμματα (δεν γνωρίζω αν κυκλοφορεί πια) είναι επίσης κορυφαίο βοήθημα.Για το καινούριο της εκδόσεις πουκαμισας δεν γνωρίζω πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ρε παιδια,γιατι η περιγραφη της νεας εκδοσης μαθηματικων του μπαρλα λεει υποδειξεις στις λυσεις?αληθευει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
μονο τον αριθμο της απαντησης σου δινει απο πισω, ασε που σε καποιες απο αυτες το αποτελεσμα ειναι λαθος..επακολουθο αυτου?θα ψαχνεις που εκανες λαθος ενω δεν εκανες...επομενως, αν προκειται να κανεις μπαρλα μονο με καθηγητη..εγω θελω να μαθω αν υπαρχει ενα βοηθημα που να υπερκαλυπτει τους μιγαδικους..γνωριζει καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να παίρνετε αβέρτα βοηθήματα ρε παιδιά! Ο μαθηματικός μας στο σχολείο μας έφερνε πακετάκια με ασκήσεις από το mathematica ανά κεφάλαιο/ενότητα και επαναληπτικές και ήταν πάρα πολύ καλές. Και τις περισσότερες τις λύνουν και στο site και με πολλούς τρόπους άμα γίνεται οπότε για προσωπική ενασχόληση βολεύει απίστευτα.
Υπάρχουν και άλλα site τέτοια, είχα βρει πέρυσι αλλά τώρα αυτό θυμάμαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ξέρετε αν υπάρχει κάποιο καλό επαναληπτικό βοήθημα χημείας;
πχ. όπως είναι τα επαναληπτικά του παναγιωτακόπουλου στη φυσική
ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ξέρετε αν υπάρχει κάποιο καλό επαναληπτικό βοήθημα χημείας;
πχ. όπως είναι τα επαναληπτικά του παναγιωτακόπουλου στη φυσική
ευχαριστώ!

Το 2ο μισο του 2ου τόμου του Σαλτερη είναι όλο επανάληψη. Αν εχεις Σαλτερη δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο ;)
lol λες και κάνω διαφήμιση στο συνάδελφο είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Έχετε να προτείνετε κάποιο βοήθημα μαθηματικών(κατεύθυνσης) με πολύ δύσκολες και καλές ασκήσεις;
Εσείς ποιο βοήθημα χρησιμοποιείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
τελικα στα μαθ. κατ. στεργιου η μπαρλας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Κανείς δεν έχει να προτείνει κάποιο βοήθημα με δύσκολες ασκήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
η εκδοση 2013 του μπαρλα ειναι καλυτερη απο τη προηγουμενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
η εκδοση 2013 του μπαρλα ειναι καλυτερη απο τη προηγουμενη?

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτή η ερώτηση, όποιος ξέρει ας απαντήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top