Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδιά δεν είπα ότι θα μάθω μόνο τους ορισμούς. αλλά κάτι συγκεντρωτικό θα ήταν πολύ καλύτερο. να έχω τους κύριους ορισμούς ώστε να μην ξεχάσω κάποιο κομμάτι αυτών από κάτι που το βιβλίο συμπληρώνει πιο μετά κλπ

ας πούμε στο φωσφοδιεστερικό δεσμό το βιβλίο τα λεει μπερδεμένα. έχοντας αντιγράψει ακριβώς ότι λεει το βιβλίο ο καθηγητής μου μου είπε ότι ήμουν ελλιπής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Στη φυσική,εκτός από αυτά που ακούγονται,έχω να προτείνω αυτό.Έχει μόνο ασκήσεις,όλων των θεμάτων,αλλά είναι υψηλού επιπέδου.Δυστυχώς,το ανακάλυψα τώρα το καλοκαίρι και ασχολούμαι λίγο και είδα ότι έχει κάποιες ασκήσεις που δεν έχω ξαναδεί πουθενά.Αν κάποιος είναι σε καλό επίπεδο και του αρέσει να ασχολείται,του το προτείνω ανεπιφύλακτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα παιδιά :) Λοιπόν θέλω να μου προτείνετε βοηθήματα για μαθ. κατευθ., μαθ. γεν., φυσ. κατευθ. για γ΄'λυκείου(τεχνολογική κατεύθυνση)! Το θέμα είναι ότι δεν πάω φροντιστήριο(για πολλούς και διάφορους λόγους :D) και βλέποντας διάφορες απαντήσεις (πχ κάποιοι λέτε ότι τα μαθ. του μπάρλα χρειάζονται κ φροντιστήριο παράλληλα) θέλω να μου προτείνετε κάποια που να μπορώ να τα δουλέψω και μόνος(να έχει θεωρία και ασκήσεις που να σε "βαζουν" στο κλίμα των Πανελλήνιων) και ίσως κάποια βιβλία για την επανάληψη :hmm:
υ.σ. πέρυσι είχα για την άλγεβρα στεργίου-νάκη, μαθ. κατευθ. τζουβάρα-τζιρώνη, και φυσικη γεν. και κατευθ. μαθιουδάκη-παναγιωτακόπουλο.
υ.σ.2 επίσης θεωρώ λογικό οι τελευταίες εκδόσεις των βοηθημάτων αυτών να είναι οι πιο ολοκληρωμένες, ωστόσο αν υπάρχει προηγούμενη έκδοση καλύτερη από τις τελευταίες ευπρόσδεκτη :D
υ.σ.3. συγγνώμη αν κούρασα
Καλό καλοκαίρι σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Προτείνω: μαθηματικά Στεργίου-Νάκη και Φυσική αδερφοί Σαββάλα. Ωστόσο πιστεύω ότι είναι δύσκολο να δουλέψεις τα βοηθήματα μόνος σου καθώς είναι πολύ πιθανό να "χαθείς" στις άπειρες ασκήσεις (από τις οποίες πολλές ίσως είναι υπερβολικά εύκολες, υπερβολικά δύσκολες ή ανούσιες) και οι υπερβολικές λεπτομέρειες ίσως σε αποπροσανατολίσουν. Γενικά οι συγγραφείς βοηθημάτων συνηθίζουν να βάζουν πολλές σελίδες, ανούσιες λεπτομέρειες ώστε να κάνουν το βιβλίο τους να δείχνει καλό και πλήρες.

Καλό καλοκαίρι και καλή προετοιμασία εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Προτείνω: μαθηματικά Στεργίου-Νάκη και Φυσική αδερφοί Σαββάλα. Ωστόσο πιστεύω ότι είναι δύσκολο να δουλέψεις τα βοηθήματα μόνος σου καθώς είναι πολύ πιθανό να "χαθείς" στις άπειρες ασκήσεις (από τις οποίες πολλές ίσως είναι υπερβολικά εύκολες, υπερβολικά δύσκολες ή ανούσιες) και οι υπερβολικές λεπτομέρειες ίσως σε αποπροσανατολίσουν. Γενικά οι συγγραφείς βοηθημάτων συνηθίζουν να βάζουν πολλές σελίδες, ανούσιες λεπτομέρειες ώστε να κάνουν το βιβλίο τους να δείχνει καλό και πλήρες.

Καλό καλοκαίρι και καλή προετοιμασία εύχομαι!

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση :P. Φυσικά και είναι δύσκολο το όλο εγχείρημα αλλά θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται :D Ντάξει δεν υπάρχει το τέλειο βοήθημα με τις σουπερ κατανοητές ασκήσεις, την εξαιρετικά διαμορφωμένη θεωρία και τα σχετικά, απλά ψάχνω για κάτι το οποίο να βρίσκεται στην μέση, ένα που να πλησιάζει σε αυτόν το στόχο(δύσκολο ίσως και άστοχο μιας και σε γενικές γραμμές μπορεί κάποιο να υστέρει στον τομέα που υπερτερεί το άλλο και αντίστροφα) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα παιδιά :) Λοιπόν θέλω να μου προτείνετε βοηθήματα για μαθ. κατευθ., μαθ. γεν., φυσ. κατευθ. για γ΄'λυκείου(τεχνολογική κατεύθυνση)! ......

Μαθηματικά κατ για θεωρία θα έλεγα τον Παπαδάκη [ για ασκήσεις δεν το αντέχω,γιατί έχει 100 γελοίες για κατανόηση και μου σπάει τα νεύρα. :P ] και μετά για ασκήσεις Μπάρλα / Στεργίου - Νάκη.
Φυσική κατεύθυνσης Μαθιουδάκη - Παναγιωτακόπουλο.
Καλή αρχή! =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μαθηματικά κατ για θεωρία θα έλεγα τον Παπαδάκη [ για ασκήσεις δεν το αντέχω,γιατί έχει 100 γελοίες για κατανόηση και μου σπάει τα νεύρα. :P ] και μετά για ασκήσεις Μπάρλα / Στεργίου - Νάκη.
Φυσική κατεύθυνσης Μαθιουδάκη - Παναγιωτακόπουλο.
Καλή αρχή! =]

Αυτό είναι αλήθεια!
Αλλά ούτε και οι δύσκολές του είναι τόσο απαιτητικές όσο των Στεργίου-Νάκη.
Από την άλλη, η θεωρία του είναι πολύ αναλυτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μαθηματικά κατ για θεωρία θα έλεγα τον Παπαδάκη [ για ασκήσεις δεν το αντέχω,γιατί έχει 100 γελοίες για κατανόηση και μου σπάει τα νεύρα. :P ] και μετά για ασκήσεις Μπάρλα / Στεργίου - Νάκη.
Φυσική κατεύθυνσης Μαθιουδάκη - Παναγιωτακόπουλο.
Καλή αρχή! =]
:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
100% συμφωνος,αλλα αν δεν πας φροντηστηριο του μαθιουδακη αστο,παρε σινος γκιωκας εκδ Ελληνικα γραμματα
και Κατσικας Ελληνοεκδοτικη(ενα μπλε ειναι το καινουργιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Red Span του Κάτσικα είναι ένας ή δύο τόμοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Για Βιολογια κατευθυνση τι εχετε να μου προτεινετε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Για Βιολογια κατευθυνση τι εχετε να μου προτεινετε;;;
Γύρνα μία δύο σελίδες πριν, έχουν αναφερθεί μερικά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Του κατσικα ειναι 1 τευχος και ειναι μπλε απεξω.Το λεω γιατι κυκλοφορουν καποια παλιοτερα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Του κατσικα ειναι 1 τευχος και ειναι μπλε απεξω.Το λεω γιατι κυκλοφορουν καποια παλιοτερα του.
Ναι επειδή είδα και τις παλαιότερες εκδόσεις για αυτό ρωτάω. Και κάτι ακόμα, από δυσκολία και πληρότητα θεμάτων πώς σου φάνηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μπορει να εχει δυσκολα θεματα,αλλα τα εξηγει αναλυτικα και θα σου φανουν ευκολα.Ομως εχει πολυ αναλυτικες μεθοδολογιες στην αρχη καθε κεφαλαιου.Το προτεινω αναπεφυλακτα.Επισης πολυ καλο βιβλιο ειναι του Δiμου Γιαρμη εκδ AndyPublishers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
100% συμφωνος,αλλα αν δεν πας φροντηστηριο του μαθιουδακη αστο,παρε σινος γκιωκας εκδ Ελληνικα γραμματα
και Κατσικας Ελληνοεκδοτικη(ενα μπλε ειναι το καινουργιο)
Γιατί όχι Μαθιουδάκη; :hmm:
Τον Γκιώκα τον έχω φυσική γενικής και έχω μείνει ευχαριστημένη,τώρα για κατεύθυνση δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Γιατί όχι Μαθιουδάκη; :hmm:
Τον Γκιώκα τον έχω φυσική γενικής και έχω μείνει ευχαριστημένη,τώρα για κατεύθυνση δεν ξέρω.
Αν δεν πας φροντηστηριο του μαθιουδακη δεν λεει, γιατι εχει προτοτυπες ασκησεις και στο τελος οι απαντησεις του δεν ειναι πληρεις.Αν πηγενεις καπου 100000000% στο προτεινω,γιατι κρυβει πολυ ζουμη πισω του.
Το παιδι που απαντησα το μηνυμα ελεγε οτι δεν παει φροντηστηριο,θελει να διαβασει μονος του αρα του Γκιωκα πιο καλα
Φιλικα
Χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Αν δεν πας φροντηστηριο του μαθιουδακη δεν λεει, γιατι εχει προτοτυπες ασκησεις και στο τελος οι απαντησεις του δεν ειναι πληρεις.Αν πηγενεις καπου 100000000% στο προτεινω,γιατι κρυβει πολυ ζουμη πισω του.
Το παιδι που απαντησα το μηνυμα ελεγε οτι δεν παει φροντηστηριο,θελει να διαβασει μονος του αρα του Γκιωκα πιο καλα
Φιλικα
Χ.

Α οκέ,απλά έχω μαθιουδάκη και σκεφτόμουν αν είναι καλύτεροι αυτοί που προανέφερες να δουλέψω και από εκεί. [κάνω με καθηγητή]

Ευχαριστώ. =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoto.1220

Νεοφερμένος

Ο betoto.1220 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ο Κατσικας, ειναι δυο τευχη, και το πρωτο ειναι μωβ απ εξω... ετσι νομιζω δηλαδη γιατι αυτο εχω σπιτι και δουλευω, το β τευχος μονο ειναι μπλε... εχει μακραν δυσκολοτερες ασκησεις απο το Μαθιουδακη, οπως και μερικα πολυ ανεβασμενα πολλαπλης... δεν θα το συστηνα για καποιοιν που θελει να διαβασει μονος τους, καθως μπορει να χαθει και να απογοητευθει απο τη δυσκολια... ο Μαθιουδακης ειναι οτι πρεπει αν θες να διαβασεις μονος σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Εγώ ρώτησα διότι στο μάθημα που κάνω προς το παρόν δουλεύω με Δημόπουλο (όταν τελειώσω με την ύλη θα ξεκινήσω με Παναγιωτακόπουλο-Μαθιουδάκη) και ήθελα κάτι το επιπλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
στεργίου νάκης είναι πολύ καλοί όπως παπαδάκης και μπαϊλάκης αλλά μόνο με τον καθηγητή σου . θεωρία σχολικό . ο μπάρλας είναι δύσχρηστος γιατί δεν έχει λύσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top