Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
εγω ειχα προτιμησει στα μαθηματικα γενικης του Μπαρλα,στη φυσικη του Σαββαλα και ηταν δυο τομοι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Πρότασή μου είναι να πάρεις και το επαναληπτικό του Παναγιωτακόπουλου και να ρίχνεις και σε αυτό ματιές. Έχει ασκήσεις που ξεφεύγουν αρκετά από το format των πανελλαδικών, αλλά και normal θέματα τώρα που είσαι ακόμα στην αρχή.

Btw, του Μαθιουδάκη είναι από μόνο του υπεραρκετό σε αυτή τη φάση. Δε θα χρειαστείς κάποιο άλλο.



Ps: Και μην πορώνεσαι. :redface:
Ξερω μια χαρα ειναι του μαθιουδακη τα καλυβει ολα ,λιγο στο 2 θεμα εχει προβλημα η με φαινεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ξερω μια χαρα ειναι του μαθιουδακη τα καλυβει ολα ,λιγο στο 2 θεμα εχει προβλημα η με φαινεται ?
Σε φαίνεται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Σε σχεση με του γριτζαλη στο δευτερο θεμα ο μαθιουδακης φαιναεται πολυ λιγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekoukitsa

Νεοφερμένος

Η Alekoukitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!! είμαι δευτέρα λυκείου και έχω αρχίσει από Φεβρουάριο μαθήματα φυσικής τρίτης λυκείου! εκτός από τον Σαββάλα έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό βιβλίο για δυνατούς λύτες για εξάσκηση??ευχαριστω πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Μαθηματικά: Μπαϊλάκης (δεν είχα το βιβλίο του αλλά έχω δει αρκετές ασκήσεις και μου έχουν πει ότι οι ασκήσεις είναι επιπέδου εξετάσεων, ίσως και λίγο πιο τσιμπημένες). Οπότε καλύτερα να ασχοληθείς με αυτό όταν θα κάνεις επανάληψη.
Φυσική: Μαθιουδάκης/ Παναγιωτακόπουλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Μαθηματικά θα έλεγα Μπάρλας.
Στην φυσική ''Μαθιουδακης-Παναγιωτακοπουλος''.
Οι περισσότεροι καθηγητές αυτά προτείνουν. ( :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Μαθηματικά μάλλον Μπάρλα, αλλά υπάρχουν πολλά επίσης αξιόλογα βιβλία...
Φυσική ''Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος'', γιατί παρουσιάζει τη θεωρία ολοκληρωμένα και οι ασκήσεις είναι κλιμακούμενης δυσκολίας, οπότε σίγουρα θα βρεις και μερικές τσιμπημένες:P
Μπορείς να ανατρέξεις και σε αντίστοιχα θέματα:
https://ischool.e-steki.gr/θετική-and-amp;-τεχνολογική/φυσική-βοήθημα-φυσικής-50251/
https://ischool.e-steki.gr/γ-λυκείου-and-amp;-απόφοιτοι/βοήθημα-στα-μαθηματικά-κατεύθυνσης-68311/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekoukitsa

Νεοφερμένος

Η Alekoukitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μαθηματικα Στεργιου-Νακης εκδοσεις Σαββαλας , Κατσαρος Ελληνοεκδοτικη,Παππαδακης εκδ Σαββαλας προς θεου μην παρεις του Μπαιλακη απο τις εκδοσεις λιβανη ειναι μια αηδια
Φυσικη Μαθιουδακης-Παναγιωτακοπουλος σαββαλας,Αγγελος Κατσικας Ελληνοεκδοτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Πολύ καλές λυμένες ασκήσεις ασκήσεις για επανάληψη (ολική ή μετά από κάθε κεφάλαιο) στη φυσική κατεύθυνσης έχει ο Δ. Νικολακόπουλος στα "Πρωτότυπα θέματα φυσικής" (εκδόσεις Σαββάλας).

Επίσης, πάλι για επανάληψη, προτείνω ανεπιφύλακτα τα "Πρωτότυπα θέματα μιγαδικών-ανάλυσης" του Χρ. Πατήλα, εκδόσεις Κωστόγιαννος. Το επίπεδο τους είναι πάνω από των εξετάσεων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκε το βιβλίο του Μπαϊλάκη, προσωπικά το θεωρώ - μαζί με ένα-δύο άλλα (Πατήλας - Αχτσαλωτίδης) - το καλύτερο επαναληπτικό που κυκλοφορεί. Και ναι, δεν προτείνεται σε κάποιον που θέλει να ξεκινήσει με αυτό, αλλά σε κάποιον που κάνει επαναλήψεις.

Πρακτικά θα σου είναι άχρηστο προς το παρόν. Ξεκίνα με τα κλασσικά βιβλία προετοιμασίας, και όταν νιώσεις πώς θες και το κάτι παραπάνω, παίρνεις ένα από αυτά που προαναφέρθηκαν.


Edit: Μόλις παρατήρησα ότι μιλάς μόνο για φυσική κατεύθυνσης, οπότε το παρόν post είναι ένα ακόμα ανούσιο post μου. :P
Ρίξε το φταίξιμο στους άλλους για το μπέρδεμα. :mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Edit: Μόλις παρατήρησα ότι μιλάς μόνο για φυσική κατεύθυνσης, οπότε το παρόν post είναι ένα ακόμα ανούσιο post μου. :P
Ρίξε το φταίξιμο στους άλλους για το μπέρδεμα. :mastigio

"Προτεινόμενα βιβλία Μαθηματικών και Φυσικής Κατεύθυνσης" δεν γράφει ο τίτλος? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μαθηματικά Μπάρλα και Τσουχλη Φυσικη Μαθιουδακη-Παναγιωτακόπουλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου πειτε πόσες σέλιδες είναι η βιολογία κατευθυνσης; Οχι πόσες είναι το βιβλίο αλλα πόσες χρείαζεται να μάθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου πειτε πόσες σέλιδες είναι η βιολογία κατευθυνσης; Οχι πόσες είναι το βιβλίο αλλα πόσες χρείαζεται να μάθω

ε τώρα και συ τι θες να σου απαντήσουμε:hmm:Είναι αρκετές πάντως, αν τις συγκρίνεις με του αοδε είναι πιο πολλές.Αυτό δεν σε ενδιαφέρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
καλησπέρα! αρχικά ζητώ συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο θέμα!
όπως θα καταλάβατε λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι κατα την γνώμη σας το πιο πλήρες και καλό βοήθημα στην βιολογία!
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Εγώ έχω το συγκεκριμένο [ Β. Μαυροματίδης- Α. Χατζημόσχου . Εκδόσεις Μαυρίδη] και είμαι ευχαριστημένη.
Έχει και αρκετές εικόνες και πράγματα που δεν έχει το σχολικό,για πιο εύκολη κατανόηση.
Πάντως την θεωρία την διαβάζεις μόνο από το σχολικό.Τα βοηθήματα είναι για κατανόηση και επιπλέον ασκήσεις. =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ευχαριστώ.
βασικά διαβάζω από βοηθήματα αλλά με οδηγό το βιβλίο! με βολεύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι,

Πάντως την θεωρία την διαβάζεις μόνο από το σχολικό.Τα βοηθήματα είναι για κατανόηση και επιπλέον ασκήσεις. =]

αυτό βασικά. Μη σου πω ότι βοήθημα θα χρειαστεί να ανοίξεις μόνο στην τελική επανάληψη. Ασχολήσου με το σχολικό και τη θεωρία του, να βγει νερό και μετά βλέπεις κι άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top