Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Silent Whisper σε βρίσκω κάπως απόλυτο..
εγω επελεξα κυρίως με βάση τις πιο πολλές γνώμες και διάλεξα μπαρλα..
τον κύριο παπαδακη δεν τον εχω ακούσει

Επίσης christos ενδιαφέρον αυτα που λες
απλά εχω κανει ήδη την παραγγελεια

Αν ομως εισαι σίγουρος οτι θα με βοηθήσει περισσότερο του κύριου μαυριδη να ακυρώσω την παραγγελία και να παρω το δικο του βοηθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Παπαδακης, 2 τομοι εκδοσεις Σαββαλας. Μετα απο αυτο ο μπαρλας για πεταμα :D
Τέτοια διαφήμιση ούτε ο ίδιος ο Παπαδάκης ρε συ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Silent Whisper σε βρίσκω κάπως απόλυτο..
εγω επελεξα κυρίως με βάση τις πιο πολλές γνώμες και διάλεξα μπαρλα..
τον κύριο παπαδακη δεν τον εχω ακούσει

Επίσης christos ενδιαφέρον αυτα που λες
απλά εχω κανει ήδη την παραγγελεια

Αν ομως εισαι σίγουρος οτι θα με βοηθήσει περισσότερο του κύριου μαυριδη να ακυρώσω την παραγγελία και να παρω το δικο του βοηθημα

πας φροντιστήριο ή διαβάζεις μόνος σου?
Αν διαβάζεις μόνος σου πάρε του μπάρλα.Θα δυσκολευτείς με του μαυρίδη και μπορεί θα σε απογοητεύσει για το λόγο που ανέφερα παραπάνω(ομαδοποίηση), εκτός εάν το θέλεις για δεύτερο.
Εάν πας φροντιστήριο δεν έχεις ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
ΛΟιπον...παρε οποιο βοηθημα θες...αλλα οταν βγαλεις υλη παρε μπαιλακι(γουστα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
πας φροντιστήριο ή διαβάζεις μόνος σου?
Αν διαβάζεις μόνος σου πάρε του μπάρλα.Θα δυσκολευτείς με του μαυρίδη και μπορεί θα σε απογοητεύσει για το λόγο που ανέφερα παραπάνω(ομαδοποίηση), εκτός εάν το θέλεις για δεύτερο.
Εάν πας φροντιστήριο δεν έχεις ανάγκη.

παω σε ενα μικρο φροντιστήριο 2 άτομα είμαστε :p

αλλα δεν μου ειπε να πάρω βοήθημα μόνος μου το αποφάσισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Eγω θα σου προτεινα Μπαρλα και Παπαδακη εγω αυτα ειχα περυσι και με βολεψανε και θα τα προτιμισω και φετος .
Και προς το τελος Μπαιλακης εχει πολυ εξυπνες ασκησεις !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
παω σε ενα μικρο φροντιστήριο 2 άτομα είμαστε :p

αλλα δεν μου ειπε να πάρω βοήθημα μόνος μου το αποφάσισα

Εγώ μαυρίδη σου προτείνω...:clapup::clapup:
γιατί δεν ρωτάς και τον καθηγητή σου?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
υπαρχει καποιο που να εχει κυριως λυμενες ασκησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
υπαρχει καποιο που να εχει κυριως λυμενες ασκησεις?
Των αδερφών Σαββάλα. Ακόμα και στο τέλος του βιβλίου, οι λύσεις τους είναι υπερβολικά λεπτομερείς...

Αλήθεια, γιατί ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για τις λυμένες ασκήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Των αδερφών Σαββάλα. Ακόμα και στο τέλος του βιβλίου, οι λύσεις τους είναι υπερβολικά λεπτομερείς...

Αλήθεια, γιατί ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για τις λυμένες ασκήσεις;

ε, για να κοιταω την λυση αν κολαω καπου και μετα να συνεχιζω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilentWhisper

Νεοφερμένος

Ο tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τέτοια διαφήμιση ούτε ο ίδιος ο Παπαδάκης ρε συ... :P

ε ναι είμουν λίγο υπερβολικός αλλά το καλό να λέγεται :) . Είχα παπαδάκη, μπάρλα και μαυρίδη. Ο Μαυρίδης όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω είχες πάρα πολύ καλές και έξυπνες ασκήσεις και τον συνιστώ. Τώρα ο Παπαδάκης είχε απο τα πιο ολοκληρωμένα βοηθήματα που έχω δει, ειδικά η θεωρία και οι λυμένες του ασκήσεις ήταν υπεραρκετές για να μπεις στο κλίμα των μαθηματικών της Γ.. τώρα όσο για Μπάρλα ίσως εμένα δεν μου έκατσε αλλά δεν μου άρεσε ούτε η θεωρία του ( πολύ λίγη ) και μόνο μερικές ασκήσεις με παρακίνησαν να ασχοληθώ μαζί τους. Αν και δεν το έχω αλλά κάθησα και τον επεξεργάστηκα αρκετά, το βοήθημα του Στεργίου-Νακή μου φάνηκε αξιόλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μπάρλας και Στεργίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

margiannis

Νεοφερμένος

Ο margiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κίσσαμος (Χανιά). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παπαδάκης κι απο μενα.Και για την επαναληψη Νακης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μπάρλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Νίκος Σκομπρής είναι τέλειο και της κατευθυνσης και της γενικης. Εκδόσεις Σαββαλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Νίκος Σκομπρής είναι τέλειο και της κατευθυνσης και της γενικης. Εκδόσεις Σαββαλας

της γενικής μόνο τέλειο δεν είναι. Ίσως το πιο ηλίθιο και προπαγανδιστικό βοήθημα.Τι εννοώ προπαγανδιστικό?
ότι δίνει στο μαθητή την εντύπωση ότι λύνει ασκήσεις και ξέρει μαθηματικά.Έλεος με αυτά τα υποερωτήματα που καθοδηγούν, σου σερβίρουν τη λύση και στερούν τη φαντασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Για φυσική κατεύθυνσης "Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος"...είναι ότι καλύτερο έχω δει και δουλέψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
της γενικής μόνο τέλειο δεν είναι. Ίσως το πιο ηλίθιο και προπαγανδιστικό βοήθημα.Τι εννοώ προπαγανδιστικό?
ότι δίνει στο μαθητή την εντύπωση ότι λύνει ασκήσεις και ξέρει μαθηματικά.Έλεος με αυτά τα υποερωτήματα που καθοδηγούν, σου σερβίρουν τη λύση και στερούν τη φαντασία
Μα, τέτοιες ασκήσεις δεν πέφτουν και στις πανελλήνιες; ;)

Στο κάτω κάτω, τα περισσότερα βοηθήματα που κυκλοφορούν έχουν αυτό το format. Λογικό, εφόσον και στις πανελλαδικές μπαίνουν τέτοια και μόνο ερωτήματα... Όποιος θέλει να λύσει όχι και τόσο συνηθισμένες ασκήσεις, ας κοιτάξει για άλλα βοηθήματα (Μπαϊλάκης, Πατήλας, Αχτσαλωτίδης κλπ...). Αυτά τα βιβλία όμως, δεν νομίζω πως θα φανούν χρήσιμα σε κάποιον που θέλει να κατανοήσει τα βασικά. Προτείνονται κυρίως για επανάληψη. Οπότε ας μείνουμε προς το παρόν στον Στεργίου και στο Μπάρλα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μα, τέτοιες ασκήσεις δεν πέφτουν και στις πανελλήνιες; ;)

Στο κάτω κάτω, τα περισσότερα βοηθήματα που κυκλοφορούν έχουν αυτό το format. Λογικό, εφόσον και στις πανελλαδικές μπαίνουν τέτοια και μόνο ερωτήματα... Όποιος θέλει να λύσει όχι και τόσο συνηθισμένες ασκήσεις, ας κοιτάξει για άλλα βοηθήματα (Μπαϊλάκης, Πατήλας, Αχτσαλωτίδης κλπ...). Αυτά τα βιβλία όμως, δεν νομίζω πως θα φανούν χρήσιμα σε κάποιον που θέλει να κατανοήσει τα βασικά. Προτείνονται κυρίως για επανάληψη. Οπότε ας μείνουμε προς το παρόν στον Στεργίου και στο Μπάρλα. :D

Το βοήθημα του μπάρλα (γενικής)δεν συγκρίνεται με τίποτα με αυτό του σκομπρή(για του στεργίου δεν ξέρω).
Το βοήθημα του μπάρλα είναι για όλα τα επίπεδα μαθητών(και τον άριστο μπορεί να τον καλύψει τέλεια).
Του σκομπρή είπα δεν είναι καλό γιατί είναι πολύ εύκολο λόγω των πολλών υποερωτημάτων.Θα ήταν καλύτερο εαν παρέλειπε μερικά υποερωτήματα.
Λοιπόν, στις πανελλήνιες δεν μπαίνουν θέματα τύπου σκομπρή σε αντίθεση με αυτά του μπάρλα. Πραγματικά, νομίζω φέτος όποιος δούλεψε σοβαρά μπάρλα έγραψε άριστα.

α το ξέχασα, τα βοηθήματα που ανέφερες είναι όντως δύσκολα και κατα την άποψη μου δεν τα χρειάζεται ο μαθητής, όσο το μάθημα βρίσκεται σε αυτό το επίπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Το βοήθημα του μπάρλα (γενικής)δεν συγκρίνεται με τίποτα με αυτό του σκομπρή(για του στεργίου δεν ξέρω).
Το βοήθημα του μπάρλα είναι για όλα τα επίπεδα μαθητών(και τον άριστο μπορεί να τον καλύψει τέλεια).
Του σκομπρή είπα δεν είναι καλό γιατί είναι πολύ εύκολο λόγω των πολλών υποερωτημάτων.Θα ήταν καλύτερο εαν παρέλειπε μερικά υποερωτήματα.
Λοιπόν, στις πανελλήνιες δεν μπαίνουν θέματα τύπου σκομπρή σε αντίθεση με αυτά του μπάρλα. Πραγματικά, νομίζω φέτος όποιος δούλεψε σοβαρά μπάρλα έγραψε άριστα.

α το ξέχασα, τα βοηθήματα που ανέφερες είναι όντως δύσκολα και κατα την άποψη μου δεν τα χρειάζεται, όσο το μάθημα βρίσκεται σε αυτό το επίπεδο

Μα κι ο Μπάρλας έχει αυτό ακριβώς που δε σου άρεσε στο βοήθημα του Σκομπρή: το προηγούμενο ερώτημα σου δίνει (σχεδόν πάντα) τη λύση για το επόμενο. Και ξαναλέω, αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των βοηθημάτων. Όχι μόνο για αυτό του Μπάρλα. Για το ότι το βοήθημα του Σκομπρή είναι πιο εύκολο, δεν το έχω κοιτάξει οπότε και δεν έχω άποψη.

Όσον αφορά τα θέματα που μπαίνουν στις πανελλαδικές, δε μίλησα τόσο για τη δυσκολία τους, αλλά για το format τους. Έχουν την ίδια δομή με τις ασκήσεις που συναντάς σε όλα τα βοηθήματα που αναφέρθηκαν (Μπάρλας, Στεργίου, Σκομπρής κ.α.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top