Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Τη τυχεροι που ειστε που κανεται ηλεκτρολογια και εγω εκι ηθελα να παω αλλα στο σχολειο μας δεν καναμε 1 κυκλο τεχνολογικης κατευθυνσης τωρα παιδευομαι με το αοδε.Τουλαχιστον οι αλγοριθμοι αξιζουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τη τυχεροι που ειστε που κανεται ηλεκτρολογια και εγω εκι ηθελα να παω αλλα στο σχολειο μας δεν καναμε 1 κυκλο τεχνολογικης κατευθυνσης ....!
11 παιδιά για 8 μήνες πολεμούσαμε με 8 καθηγητές και 8 φροντιστήρια για να το πετύχουμε να γίνει. Τυχαίο? Δεν νομίζω?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Για προγραμματισμο φιλε σου συστηνω το βιβλιο "Αναπτυξη εφραμογων σε προγραμματιστικο περιβαλλον" του φωτη λαζαρινη,εκδοσεις κλειδαριθμος.Το ειχα εγω περυσι που εδινα.Με βοηθησε αρκετα.
:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup: αυτο εχω και εγω και ειναι super
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Γεια σας

Ειμαι πλεον 3η.. και οι στοχοι μου ειναι ... Αξιωματικός αστυνομίας πρωταρχικα
Το ξερω δεν ειναι ευκολο και πιστευω πως δεν εχω και πολλες πιθανοτητες να τα καταφερω...

Ομως θα το παλεψω.

Θα ηθελα τις συμβουλες σας..

Ποιο ειναι το καλυτερο λυσαρι που μπορω να αγορασω για Μαθ.Κατ, για να διαβαζω απο εκει αμα ειναι και να λυνω και ασκησεις?
Κανα αλλο βοηθημα καλο για αλλα μαθηματα?

Καμια συμβουλη;

Ειμαι Τεχνολογικη και οδευω προς 5ο Πεδιο με ΑΟΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γεια σας

Ειμαι πλεον 3η.. και οι στοχοι μου ειναι ... Αξιωματικός αστυνομίας πρωταρχικα
Το ξερω δεν ειναι ευκολο και πιστευω πως δεν εχω και πολλες πιθανοτητες να τα καταφερω...

Ομως θα το παλεψω.

Θα ηθελα τις συμβουλες σας..

Ποιο ειναι το καλυτερο λυσαρι που μπορω να αγορασω για Μαθ.Κατ, για να διαβαζω απο εκει αμα ειναι και να λυνω και ασκησεις?
Κανα αλλο βοηθημα καλο για αλλα μαθηματα?

Καμια συμβουλη;

Ειμαι Τεχνολογικη και οδευω προς 5ο Πεδιο με ΑΟΘ

Εννοείς Βοήθημα ή ψάχνεις κάτι διαφορετικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπάρλας.
Θεωρία πάντα από το βιβλίο. Κανένα Σ Λ λύσε από το βοήθημα για καλύτερη εμπέδωση της θεωρίας.
Αν ψάξεις πάντως θα βρεις και άλλες προτάσεις.
Good luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Στη φυσική θα πρότεινα Δημόπουλο, αν και καλό θα ήταν να δουλέψεις στην επανάληψη περισσότερα από ένα βοηθήματα, γιατί το καθένα υπερέχει σε κάτι διαφορετικό. Δες λίγο και Μαθιουδάκη - Παναγιωτακόπουλο..
Στα μαθηματικά τα βοηθήματα των Νάκη και Στεργίου είναι εξαιρετικά.
Καλή επιτυχία..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Με μια αναζήτηση στο forum: εδώ , εδώ , εδώ , εδώ , εδώ και άλλα πολλά...

Γενικά, υπάρχουν άπειρα βοηθήματα στην αγορά. Το καλύτερο θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στα πιο γνωστά, μόνος σου, σε κάποιο βιβλιοπωλείο και πράττεις ανάλογα. Στα topics που σου έδωσα αναφέρονται αρκετά γνωστά. Οι διαφορές τους είναι αρκετά μικρές νομίζω, κυρίως στο πώς παρουσιάζει ο κάθε συγγραφέας τη θεωρία κλπ...


Anyway, καλή δύναμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mtsilp

Νεοφερμένος

Ο mtsilp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Άνοιξε ένα λογαριασμό στο emathisis (www.emathisis.gr). Περιέχονται όλα τα θέματα των Πανελλαδικών εξετάσεων με ηχογραφημένα μαθήματα και πολλά ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria ts

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
για τα μαθηματικά το καλυτερο ειναι του Μπάρλα! εχει πολυ καλη θεωρια, λυμενες ακησεις και ωραια θεματα!! εγω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! και γω ψηλα παω για ιατρικη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonataArctica

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μπάρλας.
Ακόμα, αν θες πιο σύνθετα θέματα, ρίξε μια ματιά και στον Τσεκούρα. Ένα κίτρινο βιβλίο είναι με λυμένα επαναληπτικά θέματα, αλλά και πολλά άλυτα. Αυτό βέβαια θα το χρειαστείς περισσότερο στο τέλος προς τις επαναλήψεις, αλλά εγώ και στην αρχή του έριχνα καμιά ματιά, όταν τελείωνα κάποια ενότητα. Έχει παρα πολύ καλά λυμένα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
για τα μαθηματικά το καλυτερο ειναι του Μπάρλα! εχει πολυ καλη θεωρια, λυμενες ακησεις και ωραια θεματα!! εγω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! και γω ψηλα παω για ιατρικη :)

Εμένα πάλι, η θεωρία του Μπάρλα μου φαίνεται ελλιπής. Για μένα το πιο ολοκληρωμένο είναι των Στεργίου - Νάκη. Διαλέγετε και παίρνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για ολες τις απαντήσεις

κοίταξα ολα τα post που μου έδωσε το ένα παλικάρι και τελικα κατέληξα στα εξής

ΦΥΣ : Μαθιουδακη Παναγιωτακοπουλο
ΜΑΘ : Μπαρλας

συμφωνητε; θα με βοηθήσουν να πιάσω 17-18;

___

εαν δεν με καλύψη τελικά του μπαρλα θα παρω και στεργιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για ολες τις απαντήσεις

κοίταξα ολα τα post που μου έδωσε το ένα παλικάρι και τελικα κατέληξα στα εξής

ΦΥΣ : Μαθιουδακη Παναγιωτακοπουλο
ΜΑΘ : Μπαρλας

συμφωνητε; θα με βοηθήσουν να πιάσω 17-18;

Παλικάρι, σου είπα ότι όλα τα βοηθήματα λίγο πολύ μοιάζουν. Το θέμα είναι το κατά πόσο θα τα εκμεταλλευτεί αυτός που τα διαβάζει. Αυτά που λες είναι μια χαρά. Καλό διάβασμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Παλικάρι, σου είπα ότι όλα τα βοηθήματα λίγο πολύ μοιάζουν. Το θέμα είναι το κατά πόσο θα τα εκμεταλλευτεί αυτός που τα διαβάζει. Αυτά που λες είναι μια χαρά. Καλό διάβασμα. :P

θενκς

αυτα εδω ειναι εε; mparlas 1 , mparlas2

mathiudakis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
δηλαδή δεν ειναι πληρές; θα το προλάβω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
δηλαδή δεν ειναι πληρές; θα το προλάβω;

Έχει χωρίσει την ύλη σε δύο τεύχη, όπως κάνει και ο Μπάρλας στα μαθηματικά ή ο Στεργίου κ.ά. Μέχρι να τελειώσεις το 1ο, θα έχει κυκλοφορήσει και το 2ο τεύχος, μη σκας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilentWhisper

Νεοφερμένος

Ο tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παπαδακης, 2 τομοι εκδοσεις Σαββαλας. Μετα απο αυτο ο μπαρλας για πεταμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Το βιβλίο του μπάρλα που λέτε είναι πράγματι πολύ καλό και έχει και αρκετές δύσκολες ασκήσεις.
Στις πανελλαδικές όμως δεν θα συναντήσεις μονοκόμματες ασκήσεις, θα συναντήσεις ολοκληρωμένα θέματα.Το βοήθημα του μπάρλα δεν σε βάζει στο πνεύμα των εξετάσεων.Επίσης ένα άλλο μεγάλο μειονέκτημα αυτού του βιβλίου είναι ότι οι ασκήσεις του είναι ομαδοποιημένες,δηλαδή πριν καν διαβάσεις την άσκηση ξέρεις πάνω κάτω τι σε περιμένει και πολλές φορές τι πρέπει να κάνεις για να τη λύσεις.Αυτή η ολοκληρωτικού τύπου ομαδοποίηση των ασκήσεων για λύση δημιουργεί την ψευδαίσθηση της συστηματικής οργάνωσης και μελέτης,φυλακίζει στην ουσία το δροσερό πνεύμα των μαθητών,στερώντας απο αυτούς τη χαρά της ανακάλυψης,στοιχείο ερωτικό και κυρίαρχο στη μαθηματική εκπαίδευση.Επίσης οι ασκήσεις αντιστοίχησης και συμπλήρωσης κενών που έχει το βιβλίο του μπάρλα είναι ανόητες και δημιουργούν στο μαθητή τη ψευδαίσθηση ότι κατανοεί τη θεωρία, την θεωρία τη μαθαίνεις λύνοντας ασκήσεις, όχι όπως λένε μερικοί μαθηματικοί "θα μάθετε καλά τη θεωρία και μετά θα λύσετε τις ασκήσεις":P.

Εγώ θα σου πρότεινα το βοήθημα του μαυρίδη για τη κατεύθυνση(οχι για τη γενική).Αυτό το βοήθημα σε βάζει πραγματικά στο πνεύμα των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top