Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Επειδή έχασα αρκετα μαθήματα όταν ήμουν άρρωστος τωρα ζορίζομαι αρκετα και δεν εχω εξοικιωθεί με το καινούργιο αυτό κεφαλαιο. (στο φροντιστήριο μπήκαν όσο εγω έλειπα και τελείωσαν τις προσθήκες)..Ξέρετε κανένα βοήθημα με ασκήσεις και αντιδράσεις για να δουλεψω επιπλέον μόνος μου. Θέλω το βοήθημα αυτο να εχει και τις λύσεις για να μπορω να ελεγχω τις απαντήσεις μου..Ευχαριστώ εκ των προτερων! :)

ΥΓ1. Η θετική κατεύθυνση έχει οργανική χημεία στην ύλη της?
ΥΓ2. Πάω τεχνολογική (Α Κύκλος) , γι'αυτό κάνω Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η θετική στη Γ έχει οργανική χημεία.
Τώρα σε ότι αφορά στο βοήθημα, κλασσικό θεωρείται πια του Σαλτερή. Ο δεύτερος τόμος έχει αντιδράσεις. Φυσικά μπορείς να επισκεφθείς ένα βιβλιοπωλείο και θα σου προτείνουν. Υπάρχουν αρκετά βιβλία χημείας και καλό είναι να τα ξεφυλλίσεις και όποιο σου ταιριάζει καλύτερα το αποκτάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Η θετική στη Γ έχει οργανική χημεία.
Τώρα σε ότι αφορά στο βοήθημα, κλασσικό θεωρείται πια του Σαλτερή. Ο δεύτερος τόμος έχει αντιδράσεις. Φυσικά μπορείς να επισκεφθείς ένα βιβλιοπωλείο και θα σου προτείνουν. Υπάρχουν αρκετά βιβλία χημείας και καλό είναι να τα ξεφυλλίσεις και όποιο σου ταιριάζει καλύτερα το αποκτάς!
Ρωτησα την καθηγητρια στο φροντιστηριο και μου ειπε οτι για τη χημεια της τεχνολογικής δεν υπαρχει καποιο, και οτι ο Σαλτερής το πιο πιθανό ειναι να με μπερδεψει εφόσον μπαίνουν και πιο δύσκολα θεματα εκει..παρόλα αυτα εσεις σαν καθηγητής ποιο θα μου προτείνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αν υπαρχει καποιος που κανει και Στεργίου και Μπάρλα θα ηθελα να μου πει ποιο θεωρεί πιο δύσκολο απο αποψη ασκησεων και ποιο ειναι καλύτερο σαν βοήθημα γενικά.

Απο την αλλη ακουω αλλους να λενε οτι ο Μπαρλας ειναι σχετικα ευκολος, αλλους οτι εχει δυσκολες ασκησεις και δεν ξερω τι να πιστεψω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ρωτησα την καθηγητρια στο φροντιστηριο και μου ειπε οτι για τη χημεια της τεχνολογικής δεν υπαρχει καποιο, και οτι ο Σαλτερής το πιο πιθανό ειναι να με μπερδεψει εφόσον μπαίνουν και πιο δύσκολα θεματα εκει..παρόλα αυτα εσεις σαν καθηγητής ποιο θα μου προτείνατε?


παντωσ ο σαλτερησ το 2 τομο εχει πολλα για την θετικη που ουτε καν χρειαζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Αν υπαρχει καποιος που κανει και Στεργίου και Μπάρλα θα ηθελα να μου πει ποιο θεωρεί πιο δύσκολο απο αποψη ασκησεων και ποιο ειναι καλύτερο σαν βοήθημα γενικά.

Απο την αλλη ακουω αλλους να λενε οτι ο Μπαρλας ειναι σχετικα ευκολος, αλλους οτι εχει δυσκολες ασκησεις και δεν ξερω τι να πιστεψω. :P
Ο Μπάρλας όπως είπα και πιο πριν δεν είναι δύσκολος.. Έχει όμως και κάποιες ωραίες ασκήσεις, όπως και τα θέματα εξετάσεών του είναι στο επίπεδο πανελληνίων. Ωραία πράματα.
Από την άλλη και ο Μηχαϊλίδης στα "Θέματα για Διαγωνίσματα" έχει καλές ασκήσεις.. :P
(ω, ναι. βαρέθηκα να κάνω ασκήσεις τη πρώτη βδομάδα του 2010 xD )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
μετα απο λυσιμο ασκησεων του μπαρλα και οταν με το καλο βγει η υλη,για τους τελευταιους 2 μηνες δηλαδη,τι προτεινετε?εγω σκεφτομουν νακη στεργειου αλλα που να προλαβεις να το βγαλεις σε 2 μηνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
μετα απο λυσιμο ασκησεων του μπαρλα και οταν με το καλο βγει η υλη,για τους τελευταιους 2 μηνες δηλαδη,τι προτεινετε?εγω σκεφτομουν νακη στεργειου αλλα που να προλαβεις να το βγαλεις σε 2 μηνες.
Καλύτερα να παρεις καποιο με επαναλυπτικές και συνδιαστικές ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Κανείς? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλύτερα να παρεις καποιο με επαναλυπτικές και συνδιαστικές ασκήσεις.

σαν ποιο?υποψη οτι θα εχω τελειωσει τους 2 τομους του μπαρλα και στοχος ο ικανοποιητικος βαθμος δηλ 80 και πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisGr

Νεοφερμένος

Ο DimitrisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παίδες γειά σας.Ήθελα να ρωτήσω για να μου προτείνετε ένα βοήθημα κατα προτίμηση μαθηματικών να είναι σχετικά καλό αλλα να αποτελείται αποκλιστικά και μόνον απο έναν τόμο διότι έχω ήδη ένα βοήθημα δύτομο αλλα αυτήν την φόρά θέλω μονότομο.περιμένω...



Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@gos

Νεοφερμένος

Ο V@gos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
:hmm:Ποιο πιστευεται ειναι το καλητερο βοηθημα για τα μαθηματικα που περιεχει ασκησεις μεγαλης δυσκολιας?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Προσωπικά προτείνω ανεπιφύλακτα Τζιρώνη-Τζουβάρα. Σύμφωνα με τον καθηγητή μου στο σχολείο αλλά και στο φροντιστήριο είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση γιατί περιέχει ασκήσεις όλων των επιπέδων, από τις βασικές μέχρι τις Γ ομάδας (επιπέδου ελαφρώς ανωτέρου των πανελλαδικών δηλαδή) χωρίς να αναλώνεται σε ασκήσεις εξαιρετικά υψηλης δυσκολίας που στην τελική δεν θα χρησιμεύσουν πουθενά. Μετά από εκεί και πέρα αξιόλογη δουλειά έχει κάνει και ο Μπάρλας, αν και η επιλογή ασκήσεων του δεν είναι και τόσο ορθή και επιπλέον δεν περιλαμβάνει και τις λύσεις των ασκήσεων (μόνο τα αποτελέσματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parmas

Νεοφερμένος

Ο Victor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Eγώ έχω του Νίκου Σκομπρή (εκδ. Σαββάλας) ... είναι καλο ειδικα για οχι τοσο καλους μαθητες στα μαθηματικα ... π.χ. δεν σου εχει μια συναρτηση και εσυ πρεπει να βρεις 10 πραγματα και μετα να αποδείξεις αυτο που ζηταει .. αυτα τα 10 πραγματα που πρεπει να βρεις στα έχει σε 10 ερωτήματα κ ετσι ειναι πιο εύκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Eγώ έχω του Νίκου Σκομπρή (εκδ. Σαββάλας) ... είναι καλο ειδικα για οχι τοσο καλους μαθητες στα μαθηματικα ... π.χ. δεν σου εχει μια συναρτηση και εσυ πρεπει να βρεις 10 πραγματα και μετα να αποδείξεις αυτο που ζηταει .. αυτα τα 10 πραγματα που πρεπει να βρεις στα έχει σε 10 ερωτήματα κ ετσι ειναι πιο εύκολο!


Γενικά όλοι οι συγγραφείς του Σαββάλα το κάνουν αυτό, όντως βοηθάει πάρα πολύ. Το χω ρίξει μια ματιά το βοήθημα αυτό αλλά οκ δεν με ενθουσίασε κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδιά έχω ένα βοήθημα Φυσικής Κατ. "Ά Τεύχος" Γ Λυκείου του Σαββάλα που εκδόθηκε το 2004. Τώρα χρειάζομαι και το ΄Β Τεύχος. Θα είμαι καλυμμένος αν πάρω μόνο το ΄Β ή καλύτερα να πάρω και το Ά έκδοσης 2009;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και άλλα βοηθήματα. Δεν είναι μόνο ο Σαββάλας που έχει ωραία θέματα. Υπάρχουν και πιο καλά βοηθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Μαθιουδάκης/Παναγιωτακόπουλος με 1000..ειδικά το 2ο τεύχος εχει ασκήσεις επιπέδου 4ου θέματος...Συγκρίνοντάς το με Σαββάλα και Ποντικό πιστεύω οτι είναι μακράν το καλύτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianhs

Νεοφερμένος

Ο gianhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ο παναγιωτακοπουλος ειναι το τελειο βοηθημα για να τα καταλαβεις κε να παρεις ενα 18 με ανεση στις πανελληνιες.μπορεις και 20.αν τωρα στοχευεις για καθαρο 100 δεν ξερω αν φτανει...(σε περιπτωση που πεσουν δυσκολα θεματα),αλλα δεν εχει νοημα αφου δεν εχεις κανει το 2ο τευχος να πας σε ενα δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σχετικά με την α.α.τ. ο μαθιουδάκης σε τι επίπεδο είναι?Θέλω να πώ τα εξηγεί αναλυτικά και τι είδους ασκήσεις έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top