Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
(παρήγγειλα και τον πρώτο τόμο του τραγανίτη γιατί θυμάμαι ότι είχε δύσκολες ασκήσεις, εντυπώσεις αργότερα μέσα στην εβδομάδα...)


Έχω κι εγώ τον Τραγανίτη,και το δούλευα λίγο μέχρι να πάρω Στεργίου-Νάκη, κι αυτό που μου άρεσε είναι ότι οι ασκήσεις του είναι κλιμακούμενης δυσκολίας, στηρίζονται στη μεθοδολογία που σου δίνει στην αρχή. Νομίζω ότι απο μεθοδολογία έιναι πολύ καλός:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Nα προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου του βοήθημα του Μπάρλα και επίσης κάποια παλιότερα πχ του Γκατζούλη! Πολύ τοπ παιδια! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδια για καποιον που εχει αποστασιοποιηθει απο τα μαθηματικα για καμια δεκαετια, χωρις να ηταν τοτε και ο καλυτερος μαθητης,ποιο βοηθημα ειναι τελικα το καλυτερο;Ποια ειναι η ενδεικτικοτερη μεθοδος διαβασματος;
διαβαζω πρωτα απο ολα και κατανοω πληρως τη θεωρια του βιβλιου.κατοπιν διαβαζω και λυνω μονος μου τις ασκησεις του βιβλιου και ασκησεις απο ενα καλο βοηθημα και κατοπιν πηγαινω σε ποιο δυσκολες;
για εναν σχετικα αρχαριο ποιο βοηθημα ειναι το πληρεστερο που να εχει και κατανοητη οτι χρειαζεται απο θεωρια;
Αυτο που καταλαβα ειναι του Στεργιου Νακη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Παιδια για καποιον που εχει αποστασιοποιηθει απο τα μαθηματικα για καμια δεκαετια, χωρις να ηταν τοτε και ο καλυτερος μαθητης,ποιο βοηθημα ειναι τελικα το καλυτερο;Ποια ειναι η ενδεικτικοτερη μεθοδος διαβασματος;
διαβαζω πρωτα απο ολα και κατανοω πληρως τη θεωρια του βιβλιου.κατοπιν διαβαζω και λυνω μονος μου τις ασκησεις του βιβλιου και ασκησεις απο ενα καλο βοηθημα και κατοπιν πηγαινω σε ποιο δυσκολες;
για εναν σχετικα αρχαριο ποιο βοηθημα ειναι το πληρεστερο που να εχει και κατανοητη οτι χρειαζεται απο θεωρια;
Αυτο που καταλαβα ειναι του Στεργιου Νακη;


:iagree::iagree: νομιζω πως ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archidemetres

Νεοφερμένος

Ο archidemetres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μπαρλας?
Χα χα χα χα, συγνωμη παιδια αλλα αυτο ειναι το καλυτερο αστειο που διαβασα σημερα, να ειστε καλα.
Λοιπον, ο Μπαρλας ειναι ενα βοηθημα γελοιωδως ευκολο, για μαθητες κατω του μετριου. Απο τις 50 ασκησεις σε μια ενοτητα οι 45 ειναι ακριβως οι ιδιες με διαφορετικα νουμερα. Τα ειχα τα τευχη του και ξερω.
Γενικα μην στεκεστε μονο σε οτι σας προτεινουν οι καθηγητες σας (οι οποιοι για τον αλφα ή βητα λογω σας προτεινουν ενα βοηθητικο), αλλα ασχοληθειτε και μονοι σας, ρωτηστε, αγοραστε, πειραματιστειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπαρλας?
Χα χα χα χα, συγνωμη παιδια αλλα αυτο ειναι το καλυτερο αστειο που διαβασα σημερα, να ειστε καλα.
Λοιπον, ο Μπαρλας ειναι ενα βοηθημα γελοιωδως ευκολο, για μαθητες κατω του μετριου. Απο τις 50 ασκησεις σε μια ενοτητα οι 45 ειναι ακριβως οι ιδιες με διαφορετικα νουμερα. Τα ειχα τα τευχη του και ξερω.
Γενικα μην στεκεστε μονο σε οτι σας προτεινουν οι καθηγητες σας (οι οποιοι για τον αλφα ή βητα λογω σας προτεινουν ενα βοηθητικο), αλλα ασχοληθειτε και μονοι σας, ρωτηστε, αγοραστε, πειραματιστειτε.


Μήπως έχεις να προτείνεις άλλο που είναι, κατά τη γνώμη σου, καλύτερο για μια σωστή προετοιμασία; Εγώ έχω του Σκομπρή που μου φαίνεται αρκετά πλήρες αλλά θα ήθελα και κανένα ακόμα και σκεφτόμουν για Μπάρλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archidemetres

Νεοφερμένος

Ο archidemetres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μήπως έχεις να προτείνεις άλλο που είναι, κατά τη γνώμη σου, καλύτερο για μια σωστή προετοιμασία; Εγώ έχω του Σκομπρή που μου φαίνεται αρκετά πλήρες αλλά θα ήθελα και κανένα ακόμα και σκεφτόμουν για Μπάρλα...

Σκομπρης? Αλλο ναυαγιο. Ακομα χειροτερος απο Μπαρλα. Παιδια δοκιμαστε Στεργιου και θα δειτε την τεραστια τεραστια διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σκομπρης? Αλλο ναυαγιο. Ακομα χειροτερος απο Μπαρλα. Παιδια δοκιμαστε Στεργιου και θα δειτε την τεραστια τεραστια διαφορα.

πλακα θα κανεις δεν γινεται να συγκρινεις τον Στεργιου και τον Μπαρλα,οι ευκολες ασκησεις του Μπαρλα ειναι τα θεματα εξετασεων για τον Στεργιου,,,,εχει παρει ποτε το ματι σου τα θεματα που εχει πισω ο Μπαρλας..??? και αμα τα συγκρινεις με τον Εξετασεων ειναι ιδιου στυλ..!!! το λενε και οι πωλησεις αλλωστε... ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archidemetres

Νεοφερμένος

Ο archidemetres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
πλακα θα κανεις δεν γινεται να συγκρινεις τον Στεργιου και τον Μπαρλα,οι ευκολες ασκησεις του Μπαρλα ειναι τα θεματα εξετασεων για τον Στεργιου,,,,εχει παρει ποτε το ματι σου τα θεματα που εχει πισω ο Μπαρλας..??? και αμα τα συγκρινεις με τον Εξετασεων ειναι ιδιου στυλ..!!! το λενε και οι πωλησεις αλλωστε... ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Φιλε δεν μπορει να μιλας σοβαρα τωρα. Η πιο ευκολη ασκηση του Στεργιου ειναι η πιο δυσκολη του Μπαρλα. (τοσο δυσκολος σου φαινεται ο Μπαρλας? παραξενο....)
Οι πωλησεις λενε ετσι, επειδη τον Μπαρλα τον παιρνουν οι μικρομεσαιοι μαθητες οι οποιοι δεν μπορουν να λυσουν Στεργιου (σιγουρα το Volkswagen Polo εχει περισσοτερες πωλησεις απο τη Ferrari Testarossa, αλλα αυτο σημαινει οτι ειναι καλυτερο?).
Εχεις δουλεψει ποτε και τον Μπαρλα και τον Στεργιου (οπως εγω) να δεις την διαφορα ή κανεις παντα αυτο που σου λενε οι αλλοι?
Τι να πω, τετοιες αποψεις περι Μπαρλα και Στεργιου δικαιολογουνται μονο αν εισαι της Θεωρητικης ή συγγενης του Μπαρλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Στεργιου πατάει σε μεγαλύτερο επίπεδο και απευθύνεται σε όσους μπορούν να τον σηκώσουν. Εκτός κι αν από το Στεργιου έκανες μονο τις πρώτες ασκησεις που ειναι για όλους και δεν "εφαγες" το βιβλίο να δεις πως είναι. Ο Μπάρλας ειναι τουλάχιστον απλοικός μπροστά στους ΣΝ.
-----------------------------------------
Φιλική συμβουλή, δεν θα κάνετε βοηθήματα προτού τελειώσετε τις σχετικές ασκησεις του σχολικού. Η επιτροπή πριν απ'ολα αυτό κοιτάει. Κι όταν λυνετε Μαθηματικά δεν θα λύνετε για να λύνετε, θα λύνετε για να σκεφτείτε τι κάνατε και ΟΧΙ χέρι αλλουνού στις δικές σας ασκήσεις. Καλύτερα να τις πάτε μια εβδομάδα αργότερα, παρά να σας τις "κάψει" χέρι αλλουνού, ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοω. Δική σας ειναι η προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σκομπρης? Αλλο ναυαγιο. Ακομα χειροτερος απο Μπαρλα. Παιδια δοκιμαστε Στεργιου και θα δειτε την τεραστια τεραστια διαφορα.

Γιατι το λες αυτο;
Απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα εχω διαπιστωσει οτι το βιβλιο του Σκομπρη δινει εμφαση και παρουσιαζει πολυ καλα τη θεωρια για καποιον που θελει να ξεκινησει απο το μηδεν.
επισης για ασκησεις απο οτι λεγεται το καλυτερο ειναι να λυνεις απο οποιοδηποτε βιβλιο ασκησεις για μεχρι το 3ο θεμα και για το 4ο να παρεις ενα ξεχωριστο βιβλιο που να εχει ασκησεις μονο επιπεδου 4ου θεματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Φιλε δεν μπορει να μιλας σοβαρα τωρα. Η πιο ευκολη ασκηση του Στεργιου ειναι η πιο δυσκολη του Μπαρλα. (τοσο δυσκολος σου φαινεται ο Μπαρλας? παραξενο....)
Οι πωλησεις λενε ετσι, επειδη τον Μπαρλα τον παιρνουν οι μικρομεσαιοι μαθητες οι οποιοι δεν μπορουν να λυσουν Στεργιου (σιγουρα το Volkswagen Polo εχει περισσοτερες πωλησεις απο τη Ferrari Testarossa, αλλα αυτο σημαινει οτι ειναι καλυτερο?).
Εχεις δουλεψει ποτε και τον Μπαρλα και τον Στεργιου (οπως εγω) να δεις την διαφορα ή κανεις παντα αυτο που σου λενε οι αλλοι?
Τι να πω, τετοιες αποψεις περι Μπαρλα και Στεργιου δικαιολογουνται μονο αν εισαι της Θεωρητικης ή συγγενης του Μπαρλα....

Ναι,οντος το Polo πουλαει πολυ περισσοτερο αλλα το Polo κοστιζει οσο οι ζαντες της ferrari ενω ο Μπαρλας με τον Στεργιου κοστιζουν το ιδιο,ο Μπαρλας καθε χρονο το ανανεωνει ωστε να μην πηγαινει απο χερι σε χερι γιατι ξερει οτι πουλαει αλλα και οτι προσθετει νεες ασκησεις,,ειναι πιο πληρες το βοηθημα του μακραν,ο στεργιου ειναι απλος με ευκολη ασκησολογια και αρκετο copy paste... (A! δεν εχω συγγενεια με τον Μπαρλα-αλλα η αληθεια να λεγεται-) !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black princess

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Στεργίου παιδιά.. Αυτό κάνω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη. Έχω ρίξει μια ματιά στον Μπάρλα (θα το κάνω στην επανάληψη) και μου φαίνονται πολύ εύκολες οι ασκήσεις του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεια σας.. στην 1η σελίδα του θέματος προτείνετε το βοήθημα του Μπαρλα και το οποίο έχω είδη αποκτήσει. Αλλα θα ήθελα ένα βοήθημα που να έχει μέσα περισσότερες ασκήσεις λυμένες προκειμένου να μπορέσω να τις διαβάζω και να βλέπω πως λύνονται και να λύσω κάποιες παρόμοιες η έστω στην ίδια φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ο Στεργιου πατάει σε μεγαλύτερο επίπεδο και απευθύνεται σε όσους μπορούν να τον σηκώσουν. Εκτός κι αν από το Στεργιου έκανες μονο τις πρώτες ασκησεις που ειναι για όλους και δεν "εφαγες" το βιβλίο να δεις πως είναι. Ο Μπάρλας ειναι τουλάχιστον απλοικός μπροστά στους ΣΝ.
-----------------------------------------
Φιλική συμβουλή, δεν θα κάνετε βοηθήματα προτού τελειώσετε τις σχετικές ασκησεις του σχολικού. Η επιτροπή πριν απ'ολα αυτό κοιτάει. Κι όταν λυνετε Μαθηματικά δεν θα λύνετε για να λύνετε, θα λύνετε για να σκεφτείτε τι κάνατε και ΟΧΙ χέρι αλλουνού στις δικές σας ασκήσεις. Καλύτερα να τις πάτε μια εβδομάδα αργότερα, παρά να σας τις "κάψει" χέρι αλλουνού, ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοω. Δική σας ειναι η προετοιμασία.

*thumbs up*
Σε καθε κεφαλαιο πρωτα κανω ολη την Α' ομαδα κι αν δω οτι με ψιλοζοριζει η Β' τοτε ξαναδιαβαζω θεωρια κλπ. Μετα πιανω Μπαρλα και τελευταιο Στεργιου, εχει αψογες ασκησεις ο ατιμος.

Μπαρλα τα τελευταια θεματα των εξετασεων τα εχω κανει(στον πρωτο τομο, εκτος απο αυτα με τις παραγωγους). Μερικα ειναι οντως τσιμπημενα αλλα αυτα ειναι θεματα εξετασεων ετσι κι αλλιως, δεν ειναι του ιδιου.

Μην αναφερουμε ποσα βοηθηματα εχει κατακλεψει ο φιλαρακος Αναστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Προς διαχειριστές (από απλή περιέργεια και μόνο):

γιατί οι συζητήσεις για βοηθήματα μαθηματικών και φυσικής ΔΕΝ κλειδώνονται, ενώ για αυτά στην ΑΕΠΠ σταματούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Προς διαχειριστές (από απλή περιέργεια και μόνο):

γιατί οι συζητήσεις για βοηθήματα μαθηματικών και φυσικής ΔΕΝ κλειδώνονται, ενώ για αυτά στην ΑΕΠΠ σταματούν;

-δεν ειμαι διαχειριστης-πιστευω γιατι για μαθηματικα και φυσικη εχει μεγαλη σημασια ενω για Αεππ παιρνεις του Τσιωτακη και τελειωσες στο φροντηστηριο μ ολοι ρωταμε γιατι ειναι πολλα τα καλα στο μαθηματικοφυσικο σε σχεση με αεππ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Φανταζομαι ξερεις οτι μολις ειπες στον ιδιο τον Τσιωτακη οτι οι μαθητες παιρνουν το βοηθημα του. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Φανταζομαι ξερεις οτι μολις ειπες στον ιδιο τον Τσιωτακη οτι οι μαθητες παιρνουν το βοηθημα του. :p

:jumpy::jumpy::D:D:D Φανταζεσαι να ελεγα ελα σιγα το βοηθημα χ0α0χα0χα0 δεν υπαρχει!! γιαυτο πρεπει να εισαι παντα προσεκτικος.!! Περα απο την πλακα το βοηθημα οντος ειναι πολυ ωραιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
μπαρλας και ξερω ψωμμι
οσο για το αεεπ για μενα το καλυτερο βοηθημα ειναι καραισκος καραμπης εκδοσεις σαββαλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top