Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλή γραμματική των λατινικών??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Η γραμματική των Λατινικών είναι πολύ συγκεκριμένη (και ιδιαίτερα περιορισμένη). Καλύπτεσαι από τη μικρή πράσινη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλή γραμματική των λατινικών??
δε θα σου χρειαστει πιστεψε με μπορεις να αριστευσεις χωρις να μαθεις ολες τις λεπτομερειες της γραμματικης(στο υπογραφω γιατι εγω εκανα το μοιραιο λαθος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Καλημεραα :D μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιο βοηθημα για γνωστο αριστοτελη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδια γνωστο εμενα κανενα βοηθημα δεν με καλυψε...Δεν ξερω, εγω διαβαζα απο σημειωσεις του σχολειου(εξαιρετικες) και των ιδιαιτερων
Συμβουλη: Μην υποτιματε, αλλα να εχετε απο κοντα τις σημιεωσεις του study4exams. Περιεχουν πολλα σημαντικα στοιχεια...ενδεχομενως να ειναι λιγο πιο ελλειπτικες, αλλα μην τις αφησετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Παιδια γνωστο εμενα κανενα βοηθημα δεν με καλυψε...Δεν ξερω, εγω διαβαζα απο σημειωσεις του σχολειου(εξαιρετικες) και των ιδιαιτερων
Συμβουλη: Μην υποτιματε, αλλα να εχετε απο κοντα τις σημιεωσεις του study4exams. Περιεχουν πολλα σημαντικα στοιχεια...ενδεχομενως να ειναι λιγο πιο ελλειπτικες, αλλα μην τις αφησετε!!!
Aπλα ρε θελω να ξεκινησω να διαβαζω τωρα το καλοκαιρι μονη μου.
Οποτε δεν μπορω να βρω τωρα απτο σχολειο και δεν θα παω φροντ η ιδιαιτερο..
Κοιταξα και στο study4exams αλλα ειναι λεει κλειστο μεχρι να τελειωσουν οι εξετασεις αλλα και παλι νομιζω οτι δεν θα ειναι επαρκες..
Παντως σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
παιδια χετε υποψιν σας κανενα αλλο λεξικο αρχαιων ελληνικων για θεωρητικη κατευθυνση;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
παιδια χετε υποψιν σας κανενα αλλο λεξικο αρχαιων ελληνικων για θεωρητικη κατευθυνση;:)
εννοεις λεξικο ανωμαλων ρηματων?
αν ναι,εγω εχω του σαββαλα και ειναι πολυ καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
παιδια χετε υποψιν σας κανενα αλλο λεξικο αρχαιων ελληνικων για θεωρητικη κατευθυνση;:)
Αδερφέ μου, δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς λεξικό, εκτός κι αν έχεις τόσο πάθος για τα αρχαία και θες να κάνεις εντριβή σε βάθος. Αντιλαμβάνομαι ότι είσαι ενθουσιασμένος για τη γ λυκείου,όπως κι εγώ ήμουν πέρυσι τέτοιαν εποχή, αλλά πίστεψέ με δεν θα έχεις χρόνο να ψάχνεσαι με λέξεις και σημασίες κι έννοιες. Ό,τι χρειάζεσαι, θα σου το παρέχει το φροντιστήριο και το σχολείο. Έχεις και τα άλλα μαθήματα που θα χρειάζονται ισόποσο χρόνο διαβάσματος με τα αρχαία. Τσάμπα χρήματα για εμένα θα είναι εαν επιλέξεις να αγοράσεις λεξικό για λέξεις. Πάντως, εαν αποφασίσεις τελικά να πάρεις τέτοιο και διαθέτεις τα χρήματα θα σου πρότεινα την επιτομή του μεγάλου λεξικού της αρχαίας ελληνικής γλώσσης δύο κορυφαίων ξένων μελετητών https://www.perizitito.gr/product.php?productid=137394 . Το απέκτησα ως δώρο από τον παππού μου.

Όσον αφορά τα ρήματα απαιτείται, κατά τη γνώμη μου, να έχεις, όπως έχει προαναφερθεί, το λεξικό ομαλών κι ανωμάλων του Πατάκη.
Τέλος, με τη γραμματική θα σου συνιστούσα κι εγώ τη γραμματική του Πασχαλίδη, αλλά με καθοδήγηση καθηγητών, γιατί περιέχει και πολλά ανούσια πράγματα που θα σε μπερδέψουν και θα γεμίσουν το κεφάλι σου με ανώφελες γνώσεις (για το λύκειο).
Τη γραμματική ΤΣΑΚΙΣΕ ΤΗΝ τώρα το καλοκαίρι. Να μην έχεις κενά από Σεπτέμβρη που θα αρχίζει και το σχολείο...
Επίσης συμβουλή για όλους τους επόμενους υπψηφίους της θεωρητικής, να ξεκινήσουν με την ιστορία με ζήλο. Μη σας φοβίζει το μέγεθος και το καινοτόμο σε εσάς σύστημα με την παπαγαλία. Κι εγώ έτσι ξεκίνησα, με το να μην τη διαβάζω, λέγοντας πως δεν είμαι εγώ για παπαγαλία κτλ, αλλά τελικά κάθςε αρχή και δύσκολη... Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τελικά! Απλά κάνετε μια καλή αρχή! Αν έχετε βγάλει την ύλη λίγο μετά τα Χριστούγεννα πάτε για 18+ εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λεξικό κι εγώ δεν θα έλεγα πως χρειάζεται. Τις πολύ ιδιαίτερες λέξεις, άλλωστε, σας τις δίνουν στο τέλος και μέσα από την εξάσκηση με τα άγνωστα κείμενα σας μένουν αρκετά. Για όποιον έχει βλέψεις για φιλολογικές και συναφείς σχολές, κορυφή είναι το λεξικό των Liddell-Scott-Jones που προτείνει και ο Σόλωνας, αλλά στην αγγλική του έκδοση γιατί η ελληνική είναι πολλά χρόνια πίσω και δεν περιλαμβάνει τις αναθεωρήσεις που έχουν γίνει από τότε που μεταφράστηκε (γύρω στο '40 αν δε με απατά η μνήμη μου). Για καθαρά ελληνικό λεξικό, του Ιω.Σταματάκου αν και παλιό είναι πολύ καλό. :) (Επειδή είναι "τούβλα" αμφότερα δεν είναι και ό,τι καλύτερο για χρήση μόνο για το σχολείο)
Λεξικό ανωμάλων ρημάτων κι εγώ το θεωρώ απαραίτητο, ωστόσο θα πρότεινα και κάτι άλλο: Κρατήστε σε ένα ευρετήριο τα ανώμαλα ρήματα που συναντάτε συχνότερα στα κείμενά σας σε πινακάκια. Κατά τις επαναλήψεις σας είναι πιο εύκολο να ανατρέξετε σε αυτό παρά σε ένα λεξικό ανωμάλων και είναι συγκεντρωμένα όλα εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εχω ενα της βσιλικης παν.βλαχου τα ρηματα ομαλα και ανωμαλα της αρχαιας ελληνικης απο τις εκδοσεις gutenberg...
ειναι μεγαλο και περιεχει 327 πινακες...
το ξερει κανεις;
ποια ειναι η γνωμη του;;;

οσο για το αγνωστο παραγγειλα ενα τωρα το καλοκαιρι για να μπω λιγο στο κλιμα
https://books.vres.gr/book.php?book_id=41972
το εχει κανει κανεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
οσο για το αγνωστο παραγγειλα ενα τωρα το καλοκαιρι για να μπω λιγο στο κλιμα
https://books.vres.gr/book.php?book_id=41972
το εχει κανει κανεις;;;

φανταζομαι μια κανονικη θεματογραφια θα ειναι... εγω ειχα παρει 3 αλλα δε νομιζω οτι εχει νοημα να αγορασεις εφοσον σιγουρα στο φροντηστηριο θα εχεις αλλη...γενικα δηλαδη για τα αρχαια δε νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι extra:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη θεματογραφία και μου φαίνεται αρκετά καλή...https://www.perizitito.gr/product.php?productid=187368
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
αυτη τη θεματογραφια μου ζητησαν να την αγορασω απο το φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
παιδια εγω σκεφτομαι να αγορασω αυτο https://www.perizitito.gr/product.php?productid=24099
το εχει καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια εκ πειρας επειδη εψαξα παρα πολυ μεχρι να καταληξω σε θεματογραφιες οι πιο πολλες ειναι ΙΔΙΕΣ! εγω θα προτεινα να μην αγορασετε καν..ο,τι κανετε στο φροντηστηριο αρκει εξαλλου στις πανελληνιες στο αγνωστο εχουν πολλα χρονια να χτυπησουν! παντως κ εγω την ειχα αυτη του σαχπεκιδη πολυ καλη εμαθα παρα πολυ λεξιλογιο αλλα ειναι χαωδης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
παιδια εκ πειρας επειδη εψαξα παρα πολυ μεχρι να καταληξω σε θεματογραφιες οι πιο πολλες ειναι ΙΔΙΕΣ! εγω θα προτεινα να μην αγορασετε καν..ο,τι κανετε στο φροντηστηριο αρκει εξαλλου στις πανελληνιες στο αγνωστο εχουν πολλα χρονια να χτυπησουν! παντως κ εγω την ειχα αυτη του σαχπεκιδη πολυ καλη εμαθα παρα πολυ λεξιλογιο αλλα ειναι χαωδης..

Σημαίνει αυτό κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
κείμενα κατεύθυνσης ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ πάντως!ένα για ποίηση και ένα για πεζογραφία..μου φάνηκαν αρκετά καλογραμμένα κι αναλυτικά..τώρα στα υπόλοιπα μαθήματα νομίζω πως αρκεί πλήρως το υλικό του φροντιστηριου..στα κειμενα ας υπαρχει και τιποτε επιπλεον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Θέλω μια πολύ καλή γραμματική. Αν είναι δυνατόν να έχει και ασκήσεις + λύσεις σε κάθε κεφάλαιο. Θα πάω άμεσα σε ένα βιβλιοπωλείο να τις ξεσκονίσω όλες να δω ποια μου ταιριάζει αλλά από εμπειρία έχει να προτείνει κανείς κάποια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Γραμματικά γυμνάσματα της αρχαίας ελληνικής γλώσσας-Μίνα γιώτα,Παναγιώτα Λάδη (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΖΗΤΗ)..
νομίζω πληροί τις προϋποθέσεις που θέλεις για να έχεις γερή βάση και να έχεις κάνει και εξάσκηση :D
έχει θεωρία και ασκήσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top